Mistrovství Čech v silovém
trojboji 2013 - reportáž

Ronnie.cz > Powerlifting > Soutěže

V sobotu 2. 3. 2013 proběhla postupová soutěž v silovém trojboji mužů a žen dle pravidel IPF - mistrovství Čech v Litvínově. Výsledky jsme Vám již přinesli v tomto článku. Do litvínovského obchodního centra Máj, kde má posilovnu pořadatelský oddíl SKST Litvínov, se sjelo celkem 35 závodníků, z toho 5 žen.

Litvínovský oddíl v čele s Radimem Kopalem pořádal tuto soutěž už podruhé a nejen díky jejich početné základně aktivních závodníků, mezi které patří i sám organizátor Radim Kopal, probíhají závody vždy ve velmi přátelské atmosféře. Soutěž od začátku až do konce probíhala bez problému podle časového harmonogramu. V 8 hodin začala nezbytná kontrola výbavy a vážení závodníků, které měla na starosti hlavní rozhodčí Hana Takáčová. Po rozdělení závodníků do skupin se v 10:05 odstartovala samotná soutěž a na plac nastoupily ženy - sloučená kategorie do 72 kg, kategorie do 84 kg a sloučená kategorie mužů do 74 kg. Druhou skupinu tvořily kategorie mužů do 83 kg a 93 kg a třetí, nejtěžší skupinu tvořily kategorie mužů do 105 kg, do 120 kg a nad 120 kg.

Nejsilnější ženou ve všech disciplínách a zároveň nejúspěšnější závodnicí na přepočet Wilksových bodů byla favorizovaná Jana Szmigielová z TJ Sokol Domažlice, která předvedla při tělesné hmotnosti 71,3 kg ve dřepu 160 kg, v tlaku 92,5 kg a v pozvedu 167,5 kg. Nutno podotknout, že celkovým součtem 420 kg si vyrovnala osobní rekord a bude velmi zajímavé, zda vzrůstající formu předvede i na nadcházejícím mistrovství ČR, kde bude patřit opět mezi favorizované závodnice! Druhou ženou v kategorii do 72 kg byla začínající závodnice Michaela Drabálková ze Sokola Nymburk, která při tělesné hmotnosti 62,4 kg zvládla 130 kg na dřepu, 65 kg na benči a 120 kg na pozvedu. Celkový součet 315 kg znamenal zlepšení výsledku z oblastního mistrovství před měsícem o 20 kg. Kategorii do 84 kg ovládla ostřílená závodnice Alena Krčmářová z TJ Autoškoda Mladá Boleslav, která si také vylepšila své dosavadní maximum a při hmotnosti 76 kg předvedla 145 kg na dřepu, 92,5 kg na bench-pressu a 140 kg na mrtvém tahu. Druhé místo obsadila o 100 g lehčí Gabriela Reifová ze Spartaku Chodov, která si vystřihla také svůj nejlepší závod a na dřepu zvládla 135 kg, 90 kg na benči a 140 kg na pozvedu. Třetí místo patřilo Lence Goliášové ze Sporting APIS Praha, která celý trojboj absolvovala bez dopomocných dresů a předvedla 90 kg v dřepu, 60 kg v bench-pressu a 130 kg v mrtvém tahu.

Sloučená kategorie mužů do 74 kg měla jasného favorita. Úspěšný reprezentant Karel Ruso ze Sokola Nymburk se ale velmi trápil na dřepech, kde zapsal až na třetí pokus 240 kg. K tomu přidal 97,5 kg na bench-pressu a 230 kg v pozvedu při tělesné váze 66 kg. Druhý skončil jeho oddílový kolega Milan Daňo se součtem 535 kg. Třetí místo obsadil juniorský závodník Honza More z Powerlifting Klatovy, který nazvedal s rezervou celkem 530 kg a v přepočtu na Wilksovy body byl nejsilnějším závodníkem v mrtvém tahu - při hmotnosti 64,6 kg zvedl úžasných 230 kg. Nejdůležitější závod sezóny ho ale teprve čeká a tím bude nadcházejí mistrovství juniorů o tomto víkendu v Nymburce - pozvánka zde . Čtvrtou příčku obsadil Jan Weiss z TJ Autoškoda Mladá Boleslav, který sice zvedl více než jeho dva soupeři (celkem 547,5 kg), ale o pořadí ve sloučených kategoriích rozhodují Wilksovy body a tam vzhledem k vyšší hmotnosti ztratil na Honzu Moreho necelých 25 bodů.

Kategorii do 83 kg celkem s přehledem vyhrál klatovský závodník Zdeněk Hruška s trojbojem 665 kg, navíc obsadil celkové 5. místo v absolutním pořadí. O druhé a třetí místo svedli souboj domácí závodník, litvínovský Standa Kundrt, a Zdeněk Tuháček z oddílu TJ Kralupy. Nakonec rozhodlo pouhých 2,5 kg ve prospěch domácího závodníka. Výkonem 710 kg vyhrál kategorii do 93 kg Jiří Prášek z SK Zlobr Sedlčany, který o 42,5 kg porazil druhého Martina Šafáře ze Sporting APIS Praha. Třetí skončil další závodník z oddílu Sporting APIS Praha Roman Tůma s výkonem 657,5 kg. Velmi hezký výkon předvedl i organizátor soutěže, domácí závodník Radim Kopal, který předvedl trojboj s hodnotou 650 kg a obsadil čtvrtou příčku. V kategorii do 105 kg byl vidět první pokus s hodnotou 300 kg. Ten předvedl ve dřepu vítěz kategorie a celkově druhý nejsilnější závodník Bohumil Blažek z SK Power Fitness Mladá Boleslav. K tomu přidal 180 kg v tlaku a 260 kg na pozvedu. Druhé místo se součtem 725 kg obsadil nymburský závodník Tomáš Hulák, třetí místo vybojoval Karel Rada z Fitness Clubu Staňkov výkonem 705 kg.

Kategorii do 120 kg ovládl další závodník z nejpočetnější základny, oddílu Sokol Nymburk, Tomáš Břinčil výkonem 772,5 kg. Za sebou nechal druhého Františka Janáka z FC Bílina, který předvedl velmi vyrovnané výkony - dřep 252,5 kg, benč 262,5 kg a 242,5 kg v pozvedu - a získal pomyslnou zlatou medaili v bench-pressu. Třetí příčku obsadil klatovský závodník Martin Žatko výkonem 660 kg. Kategorie nad 120 kg měla pouze dva závodníky. Vyhrál Jaroslav Jirout ze Sokola Nymburk, který se zároveň stal absolutním vítězem celé soutěže. Jako jediný „překročil“ 800kg hranici, a to o 10 kg, a v celkovém součtu nasbíral 464,29 Wilksových bodů. Druhé místo v kategorii obsadil Radek Limon ze Sokola Vršovice.

Rozhovor s Janou Szmigielovou - absolutní vítězkou

Jani, gratuluji k výkonu. Jak bys zhodnotila svůj výkon? Byly ještě někde rezervy, nebo jsi závodila na doraz?

S výkonem jsem spokojená. Rezervy jsem asi žádné neměla. Bohužel mi letos nejde moc benč, podle plánů bych měla dávat mnohem víc. Snad to ještě doladím.

Následující týdny jsou nabité závody - republika v benči, republika v trojboji RAW, republika v trojboji open a následně mezinárodní závody... Chystáš se na všechny?

Chystám se na MČR v bench-pressu a v trojboji. Na RAW republiku nejedu. Chtěla bych se nominovat na mistrovství Evropy v trojboji, které se letos v květnu koná v Plzni.

Jsi čerstvě zasnoubená s německým strongmanem Andreasem Altmanem - trénujete společně? Třeba převracení pneumatiky? Neláká tě si zkusit nějakou dámskou verzi strongmanské soutěže? Už jsem zaregistrovala nějaké náznaky, že by se u nás v ČR mělo uskutečnit pár propagačních soutěží právě i pro ženy.

V posilovně, kde trénuji, máme celou výbavu na strongmany. Něco už jsem zkoušela, ale většina věcí je moc těžká. Minulý rok jsem se zúčastnila jednoho závodu strongwomen v Německu. Když bude také něco v ČR, tak do toho ráda půjdu. Jinak v létě mám v plánu absolvovat pár závodů ve zvedání kamene.

Jak často a co trénuješ? Soustředíš se jen na lift, nebo to kombinuješ i s jinými aktivitami?

S přítelem trénujeme 3 - 4x týdne. Během sezóny není čas na nic jiného než trénink v trojboji. Jinak mám ale ráda sport všeho druhu: squash, beach volejbal, fotbal…