Reklama:

Arnold Strongman Classic 2013
- výsledky a report

Ronnie.cz > Powerlifting > Strongman

Vážený Dr. Terry Todde, když jsem na Vás před rokem apeloval, abyste v dalším ročníku soutěže změnil formát disciplín, neměl jsem tím namysli, abyste jednu disciplínu ubral! Zjevně jste můj článek nečetl (což mě zas tolik nepřekvapuje), ale mohl jste alespoň trochu šetřit závodníky, aby nám do dalšího ročníku nějací zbyli!

No dobrá, za politováníhodné okleštění této úžasné soutěže na pouhé 4 disciplíny nejspíš Dr. Terry Todd nemůže, protože se už delší dobu na celém festivalu proslýchá, že úměrně s nárůstem sportovních kategorií se zkracuje i čas, který je jim věnován na hlavním pódiu, a vše je poněkud hektické ke škodě závodníků a domnívám se, že i ke škodě diváků. Problém je ve výběru disciplín. Ne že by letos nebyly atraktivní (mnozí si možná vzpomenou na příšerný zdvih "obřího kladiva" v roce 2005 a všichni mají v paměti loňský tragický počin v podobě přemisťování soukolí na hrudník bez následného tlaku), ale jejich obtížnost už překročila pomyslnou hranici, kdy jde ještě o měření sil, a pomalu se přesunula do bodu, kdy se měří poločas rozpadu jednotlivých závodníků. Soutěžní pauzu již dopředu ohlásila legenda z Litvy, "Big Z" Zydrunas Savickas (údajně pro obavu z přetrénování po nekonečné řadě soutěží, které za poslední roky absolvoval), a účast zrušil pro zranění kolene i loňský vítěz Mike Jenkins. Stále ale zbývalo nabité startovní pole plné zkušených veteránů i relativně nových, extrémně výkonných závodníků.

Možná to víte, a pokud ne, nyní se to dozvíte. To, co strongmany nejčastěji zastaví v jejich cestě za vítězstvím, nejsou polámaná záda, jak by mnozí mohli předpokládat. Jsou to natržené, nebo zcela utržené bicepsy. V profesionální špičce nenajdete takřka jediného strongmana, který by neměl se zraněním bicepsu trpkou zkušenost. Není divu, tahle svalová partie dostává nehorázně zabrat při řadě disciplín. A právě letošní kombinace prvních dvou disciplín na Arnold Strongman Classic si opět vybrala svou daň.

Austrian Oak

Dělat opakované cheatingové bicepsové zdvihy se 174 a 204 kilogramy ve snaze dostat kládu na hrudník není žádná sranda. Přesně to ale čekalo strongmany v první disciplíně. Vítězství tady bral polský tlakový fenomén Krzysztof Radzikowski, který předvedl dvě opakování a pokoušel se dokonce o třetí. Teď už o něm můžeme říct, že je to nástupce legendárního Mariusze Pudzianowského, a ačkoliv není pravděpodobné, že by někdy dosáhl stejných úspěchů co do počtu titulů, protože dnes soutěží v nesrovnatelně větší konkurenci, svými silovými výkony legendárního Pudziana dalece překonává.

Těžší kládu už se povedlo zdolat jen třem dalším závodníkům. Sympaťákovi Mikhailu Koklyaevovi, obřímu Björnssonovi a litevskému "malému velkému" muži Vytautasu Lalasovi, o kterém nejspíš ještě hodně uslyšíme. Ostatní si rozdělili body při zdvihu klády menší.

Manhood Stones

Po loňské pauze se vrátily oblíbené Atlasovy kameny. Bohužel, kombinovaný stres z klády a této disciplíny si vyžádal několik obětí. První zranění bicepsu zaznamenal Derek Poundstone, jehož příprava vypadala velice slibně a který určitě pomýšlel na nejvyšší příčky. Soutěž pro něj ale právě při téhle disciplíně skončila, když se po prvním pokusu na těžším, 245 kg vážícím kameni chytil za biceps, což mohlo znamenat jediné - větší, či menší zranění. Stejně dopadl i loňský vítěz amatérské části této soutěže Adam Scherr. Svou levou paži při pokusu nervózně zkoumal i Mikhail Koklyaev, který ale nakonec jedno opakování zvládl, stejně jako Lalas. Suverénní byl Shaw, který si přesně před rokem na této soutěži kompletně utrhl levý biceps a nyní v této brutální disciplíně deklasoval celé startovní pole třemi opakováními se čtvrttunovým kulatým monstrem. Zbytek startovního pole si rozdělil body za 3 - 5 zdvihů s lehčím, 206 kg vážícím kamenem.

Hummer Tire Deadlift

Tahle klasická disciplína provází Arnold Strongman Classic už od jejího počátku. Princip je jednoduchý - naložit na osu kola od terénního Hummeru, doladit váhu pomocí kotoučů a ve třech pokusech zatáhnout postupně co nejvíc. Pořadí v téhle disciplíně se dalo předpokládat - o první místo se výkonem 508 kg dělili veterán Mark Felix (je mu 46 let a je silnější než kdykoliv předtím!) s Brianem Shawem a těsně za nimi skončil Lalas (506 kg). Mark Felix poté přidal ještě mimo soutěž světový rekord o hodnotě 511 kg a soudě podle toho, jak lehce pokus vypadal, měl ještě malou rezervu... Asi tak dalších 50 kilo.

Circuss Dumbbell Lift

120 kilo je ideální váha pro jednoručku, co říkáte? Obzvlášť když je absurdně velká, její úchopová část má průměr přes 7 cm a máte ji zvedat jednou rukou nad hlavu. Už loni se při téhle disciplíně zdálo (jednoručka vážila o 4 kila méně, tedy 116), že pořadatelé se pomalu a jistě přibližují k hranici, kdy bude zátěž příliš vysoká i pro ty nejsilnější strongmany. Závodníci ale vykazují rok od roku až neuvěřitelnou schopnost adaptace a pokaždé někteří z nich přijdou a uskuteční něco, co se zdá jako nemožné. Kdyby pořadatelé ohlásili 140kg jednoručku, věřím tomu, že se najdou šílenci, kteří podobný výkon opravdu natrénují a 1 - 2 zdvihy s touhle zátěží předvedou.

Po třech opakováních si zapsali Mike Burke a zklamaný Brian Shaw. Čtveřici zdvihů zvládl se vzpěračskou grácií Misha Koklyaev a celkové vítězství v soutěži na svoji stranu strhnul díky pěti platným opakováním Vytautas Lalas, který tak nabourává představy o proporcích, které musí úspěšný strongman mít. Se svojí výškou pouhých 178 cm a váhou necelých 150 kilo se mezi obry, jakými jsou Brian Shaw, Thor Björnsson, Mike Jenkins nebo Zydrunas Savickas, téměř ztrácí. Jeho druhé místo z World´s Strongest Man 2012 a titul z Arnolda jsou ale nezpochybnitelným důkazem toho, že patří do současné trojky těch nejlepších na světě.

Závěrem Vás, Dr. Terry Todde, vyzývám, buďte příští rok ke strongmanům vlídný, dopřejte jim 5 soutěžních disciplín a šetřete jejich bicepsy!

Konečné pořadí:
1. Vytautas Lalas  
2. Brian Shaw  
3. Mikhail Koklyaev  
4. Krzysztof Radzikowski  
5. Mike Burke  
6. Mark Felix  
7. Jerry Pritchett  
8. Hafbor Thor Björnsson  
9. Derek Poundstone  
10. Adam Scherr  


Derek Poundstone - zranění bicepsu při 2. disciplíně

Brian Shaw - vítězství ve 2. disciplíně

Mark Felix - světový rekord v Hummer Tire Deadlift (511 kg)

Vytautas Lalas - zdvih 204kg klády

Krzysztof Radzikowski - zdvih 204kg klády


Foto:
RX Muscle.com

Video:
YouTube.com


Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

09.03.11:13superfosfat - Ten log lift je opravdu mazec, ještě na wsm 2010 když byl ..
07.03.09:23haino - GIANTS LIVE Melbourne
07.03.08:55Zdenek Pilc - na MoheganSun?
06.03.21:51bxl.be - Tady davam odkaz na holcici drepiky.No popravde nechapu ..
06.03.21:47daveM - Mark Felix překvapivě nemá zataženo zas tolik, toším max 4..
06.03.21:02empor - Derek je blázen právě jede na další soutěž i s tim bicepse..
06.03.15:28Ondra.kr - benny magnusson nevím zda ukončil karieru ale zhubnul..mám..
06.03.10:01CIZOPASNIK - Never count Derek out :) Loni sice vyhořel na WSM, když se..+1
05.03.21:32Zdenek Pilc - Si na to začnu snad vsázet. Letos jsem měl tip na vítěze a..+1
05.03.20:21raw - aby ses nedivil :)
05.03.20:12guruhonza - Nebýt Dereka, tak strongmany nikdy nesleduju =) Už proto m..+1
05.03.20:10Turakam - je síce pekné, že derekovi fandíte ostošesť, ale ked ho do..+1
05.03.20:04CIZOPASNIK - Benny si loni utrhl levý biceps když trénoval přemístění s..+1
05.03.18:16raw - guruhonza - tusim ze se zranil minuly rok, jo myslel sem ..
05.03.17:57guruhonza - Jako myslíš regulerní mrtvý tah s osou? To asi těžko. Podl..+1
05.03.17:49raw - Dereka mi je moc lito, fandil sem mu nejvic. Jinak by me z..
05.03.17:48Dzitro - :( docela skoda dereka :( fandil sem mu.. sleduju jeho pri..+1
05.03.16:49White or black - Však jo,každej rok zvedejte stale větší váhy a dopadne to ..-3
05.03.16:49Zdenek Pilc - Felix si byl nejistej jen na prvním pokusu jak se mu to zh..
05.03.15:2888332 - Vždycky mě to strašně bavilo sledovat.. ale tohle?
05.03.15:19Sidic - SUper výkon Mark Feix :) těch 511 tam šlo dost lehce :)
05.03.14:56TheButcher - škoda ten Derek*4*
05.03.14:51wojceek - Derek má opravdu na ty zranění velikou smůlu
05.03.14:50guruhonza - `Závěrem Vás, Dr. Terry Todde, vyzývám, buďte příští rok k..
Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínIFBB Diamond Cup Skopje 2019: komplet...
amoresPE (14:15) • Ten Stanimir Etov vypada velmi dobree. Krizo by mal spozorniet. 🙂
magazínMichael Toscano ladí formu na profi d...
moab (08:38) • Nešlo by zobrazování fotek v galerii vrátit do původní verze? Ta byla sice hrozná (okno...
magazínFit Parade Pro Grand Prix 2019: výsle...
ja.va (00:41) • Přiznám se bez mučení, že diskuze pod články na ronnie.cz navštěvuji jen kvůli radám mí...
magazínFit Parade Pro Grand Prix 2019: výsle...
Jay32 (22:39) • já to vidím možná trochu jinak. Za prvé nechápu, proč jsou záběry na fotkách a videí po...
magazínFit Parade Pro Grand Prix 2019: výsle...
eraZ (20:40) • Už pri prvotnom pohľade na fotky som mal ten pocit, že Lukáš mal najlepšiu formu. Teraz...Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2019 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2019 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra