Mistrovství Čech v bench-pressu 2013 - reportáž

Ronnie.cz > Powerlifting > Soutěže

Dne 9. 2. 2013 se v Třeboni konalo 21. Mistrovství Čech v bench-pressu mužů a žen. Pořádání se zhostil oddíl SK Powerbulls Třeboň v čele s ředitelem závodu Pavlem Šniagerem a pod záštitou města Třeboně. Závody se uskutečnily v sále kulturního centra Roháč. Závodiště i rozcvičovna byly ve velké tělocvičně, oddělené od sebe pořádnou oponou. Všude tedy byla spousta prostoru, závodníci tak měli vše po ruce. V rozcvičovně byly připraveny tři lavice na rozcvičení s dostatečným množstvím kotoučů. Závodiště i rozcvičovna byly vybaveny monitory s informacemi o průběhu závodu a pořadí závodníků nastupujících na činku. Celým závodem provázela pořádná hudba, takže i diváci, kterých se na akci sešlo víc než dost, měli parádní podívanou. V prvním patře kulturního centra byl otevřen bar s občerstvením, přímo na sále pak probíhala po celou dobu závodu ochutnávka firmy Šmakoun, takže myslím, že závodiště i zázemí pro závodníky, jejich doprovod i diváky byly připraveny na hodně vysoké úrovni.

Teď k samotnému závodu. Jako rozhodčí do závodu nastoupili: hlavní rozhodčí - Vladimír Tejrovský, postranní rozhodčí - Jana Špinglová a Vilém Štifter, delegátem svazu a zároveň hlasatelem soutěže byl Tomáš Šárik. Nakladači a pomocný personál byli členové oddílu SK Powerbulls Třeboň. Po skončení prezentace závodníků v 10:30 vyšel celkový počet na 51 účastníků, z toho 15 žen. Závodilo se ve 4 ženských hmotnostních kategoriích a v 6 mužských. Výsledky naleznete zde. Závod začal po úvodním slovu starosty města Třeboně Jiřího Houdka a ředitele závodu Pavla Šniagera v 11:15. Startovní pole bylo rozděleno do čtyř skupin. Začínaly první dvě skupiny žen a lehké váhy mužů a po 30minutové přestávce přišly na řadu další dvě skupiny mužů v těžších kategoriích.

Ženy závodily ve čtyřech kategoriích. Ve sloučené kategorii do 57 kg se po přepočtu na Wilksovy body stala vítězkou Hana Ježková s výkonem 70 kg a 81,56 bodu. Kategorie do 63 kg byla tentokrát zakletá, neboť ze tří závodnic dokončila pouze jedna, a tak se vítězkou stala Pavlína Šoukalová ze Sokola Vejprnice s výkonem 62,5 kg. Ve váze do 72 kg si to rozdaly o prvenství Michaela Davidová ze Sokola Nymburk a Iva Drobná z SK Ol. Fit. Nový Bor. Lépe ze souboje vyšla Iva Drobná, která zvítězila o 2,5 kg s výkonem 102,5 kg. Další sloučenou kategorii nad 72 kg vyhrála Tereza Todorová z KST FC Příbram s výkonem 95 kg a 89,64 bodu. Absolutní vítězkou se stala Michaela Davidová, která si tak vyměnila místo na stupních vítězů s Ivou Drobnou ze stejné váhové kategorie. Třetí v absolutním pořadí byla Tereza Todorová.

Mužské kategorie zahájila sloučená hmotnostní kategorie do 74 kg, takže o výsledku rozhodoval přepočet na Wilksovy body. Kategorii vyhrál výkonem 175 kg a 127,63 bodu Michal Michalíček z TJ Baník Sokolov. Kategorii do 83 kg vyhrál suverénně s výkonem 215 kg Aleš Košťál. V kategorii do 93 kg vypukl celkem zajímavý souboj o prvenství, z kterého se nakonec radoval starý mazák a již veteránský závodník z KST FC Příbram Miroslav Paukert s výkonem 217,5 kg. Váhu do 105 kg ovládl jihlavský závodník Milan Selinger, který kategorii vyhrál v novém českém rekordu 258 kg. Váha do 120 kg měla jasného favorita, který svou roli potvrdil, a tím byl Zbyněk Krejča ze Sokola Nymburk, který vyhrál s výkonem 282,5 kg. Tato váha se ukázala nakonec i jako nejvyšší vzepřená hmotnost vůbec. Kategorii nad 120 kg vyhrál Jaroslav Šoukal ze Sokola Vejprnice s výkonem 277,5 kg. V této kategorii padl další rekord, o který se postaral juniorský závodník Petr Toman z SK Zlobr Sedlčany. Hodnota rekordu je 267,5 kg a s tímto výkonem obsadil druhé místo ve své kategorii. Za týden tak dokázal vylepšit svůj rekord o 12,5 kg. Absolutním vítězem se stal s přehledem Zbyněk Krejča před Milanem Selingerem a Petrem Tomanem.

Po lehkém zaváhání na začátku, než se sladili nakladači a hlavní rozhodčí si osvojil techniku světel a časomíry, závod běžel bez jakýchkoliv technických problémů, každý věděl, co má dělat, a tak konec závodu byl již v 16:15. Po závodě proběhlo vyhlášení vítězů, kde byli oceňováni vždy první tři v každé váhové kategorii a pak prvních pět v absolutním pořadí žen i mužů. K hodnotným cenám dostávali vítězové ještě pozvánku na raut, který byl takovým zakončením celého závodu. K příjemnému zpestření závodu patřila i ukázka lymfodrenáže, kterou na místě prováděla firma BS Sports, dále pak stánek se zdravou výživou Fitness Reprezentant a určitě i soutěž pro diváky, kterou vyhlásil ředitel závodu a která spočívala v tipování nejvyšší zvednuté hmotnosti v ženských i mužských kategoriích. Vítěz soutěže pak dostal cenu od SK Powerbulls Třeboň a pozvání na raut. Za hladký průběh závodu patří poděkování nakladačům v čele s Honzou Pincem a Luďkovi Kalenskému, který měl na starosti komplet PC techniku a přímý internetový přenos ze soutěže. Akce by se nemohla uskutečnit bez podpory sponzorů a partnerů, a proto bych chtěl tímto velmi poděkovat generálnímu sponzorovi Českého svazu silového trojboje - firmě Vision Nutrition, sponzorům závodu - firmě PT Servis, Světu kulturistiky, městu Třeboň a třeboňským lázním, firmách Aquamont Radim Jiroušek, Levné elektro, pivovar Regent Bohemia, ForActiv, Fitness Reprezentant, Cemix, Šmakoun a mediálním partnerům - Ronnie.cz, Jihočeská televize, Mladá fronta a Powerlifter.cz.