Reklama:

Jiří Deniska Procházka:
"Hodinovému tréninku
se nedá říkat trénink."

Ronnie.cz > Powerlifting > Bojové sporty

I když je Česká republika ve světě MMA teprve nováčkem, nepochybuji o tom, že brzy budeme vychovávat talenty schopné soutěžit na zahraniční scéně. Jednou z našich nadějí je teprve dvacetiletý Jiří Procházka, jehož zápasová bilance činí pět výher a jednu porážku. Nastupuje za brněnský Jetsaam Gym. Během rozhovoru bylo vidět, že Jirka má navzdory svému nízkému věku v hlavě vše srovnané, ví, co chce a jak toho dosáhnout. Hned z kavárny pak spěchal do tělocvičny, kde jej čekal další tvrdý trénink…


Jirko, nejprve se našim čtenářům představ, co děláš a jak dlouho zápasíš v MMA?

Jmenuji se Jiří Procházka, jsem z Hostěradic, což je vesnička u Moravského Krumlova. MMA dělám naplno asi rok. Kromě toho studuji v Brně jazykovou školu se zaměřením na angličtinu.

Proč se ti říká Deniska?

(smích) Všichni si myslí, že to má nějaký extra hluboký význam, ale ono to začalo úplnou pitominou. Na soustředění s Jetsaam Gymem s námi byla i jedna slečna, Denisa, která s námi také trénovala. Pak mě jednou někdo oslovil Deniso, ostatní se smáli a chytlo se to. No, od té doby jsem Deniska. (úsměv) Je to netradiční přezdívka, ale aspoň si mě lidi budou pamatovat.

Kdy jsi přišel poprvé do kontaktu s bojovými sporty?

Bojovým sportům jsem se začal věnovat asi před čtyřmi lety. Seznámil jsem se s nimi v rámci studia na střední škole ochrany osob a majetku. Vyučovalo se tam hlavně karate a judo, ale v prvním ročníku jsme měli i řeckořímský zápas. Pak jsem se přes spolužáky dostal k thaiboxu v Jetsaam Gymu.

V něm jsi dosáhl slušných úspěchů, pochlubíš se našim čtenářům?

Thaibox jsem trénoval zhruba dva a půl roku. Asi po roce a půl jsem začal zápasit, později jsem vyhrál amatérský republikový titul. Nastoupil jsem i k několika profesionálním zápasům. Už v této době jsem si ale vyzkoušel pár tréninků MMA, které mě chytilo víc než thaibox. Poslední rok jsem se věnoval pouze MMA, ale teď si chci občas zazápasit i v thaiboxu, ať to mám pořád v hlavě. MMA je pro mě však prioritou.

Kdo tě v tvém tréninkovém úsilí nejvíc ovlivnil a motivoval?

Určitě to byl můj trenér Martin Karaivanov. Jeho styl tréninku je hodně motivující, donutí vás vynaložit obrovské úsilí. Díky němu jsem začal zápasit a pak už jsem sám cítil, že v tomhle směru mám chuť se posouvat, dosáhnout něčeho většího.

Máš nějaký vzor? Svého nejoblíbenějšího zápasníka?

V UFC je to Lyoto Machida, brazilský zápasník. Dřív si sice vedl lépe, teď se mu tolik nedaří, ale pro mě je pořád jednička. Především díky jeho atraktivnímu stylu - načasování, technika, všechny jeho pohyby jsou vždycky perfektně sladěné… Myslím, že má velkou šanci vrátit se na trůn.

Co na tvé zápasení říká rodina? Hlavně maminky to většinou u svých dětí nerady vidí…

U nás to samé… (smích) Teda, hlavně ze začátku to neměli naši moc v oblibě. Už si sice zvykli a podporují mě, ale pořád slyším, jak je to nebezpečný sport…

A souhlasíš s tím?

Tak, nebezpečný bych zrovna neřekl. Není to jeden z nejbezpečnějších sportů, ale určitě si člověk může vybrat i riskantnější koníčky. Většina diváků svýma nezainteresovanýma očima vidí zápas jen jako hrubé násilí, ale to není pravda. Já za tím vidím především tvrdou práci, oddřenou na tréninku. A i když si na něm dáváme do huby, jsme pořád kamarádi, cítíme k sobě respekt a o to jde.

Kolikrát týdně trénuješ?

Trénuji sedm dní v týdnu, takže každý den.

To nemáš ani jeden den volna?

No, v pátek mám jen stínování a thaiboxerské sparingy. Je to nejlehčí den, trénink je otázkou asi hodiny. Tomu se asi ani nedá říkat trénink, to je jen takové ladění… (smích)

Jak často cvičíš v posilovně? Jakou strategii volíš?

Posilovnu mám třikrát týdně. Trénuji hlavně silovou výbušnost, a to jak prostřednictvím běžných cviků, tak cviků specializovaných pro bojovníky MMA, kterými člověk získá sílu, rychlost i zmíněnou výbušnost.

Jaké to jsou například cviky?

Třeba si vezmu benčovou činku, jeden konec „zabodnu“ někam do rohu, aby se nehýbal, a na druhý dám závaží. Činku potom chytím a jednou nebo oběma rukama odtlačuji od těla jako při úderu, aby tam byly bomby jak pi*a… (smích)

Jak vypadá tvoje životospráva?

Nejdřív musím zaklepat, že tělo slouží skvěle, nemám s ním žádný problém a doufám, že tomu tak bude i dál. Stravuji se celkem běžně, nic zvláštního, kuře, rýže, hovězí, brambory, tvarohy a podobné dobroty. Před tréninkem sacharidové nápoje, po něm BCAA, proteiny… Zkrátka základ.

Jaké byly tvoje pocity, když jsi poprvé vešel do klece?

Už jsem měl zkušenosti z ringu, takže jsem byl navyklý na ten nátlak, že se na mě lidi dívají a očekává se ode mě výkon. Tím pádem to nebyl tak velký šok, navíc se mi v kleci bojovalo lépe než v ringu. Jsem ale notorický trémista a teprve nedávno jsem se naučil s tím něco dělat. Pořád to není dokonalé, ale lepší než dřív.

Jak se s předzápasovou nervozitou vypořádáváš?

Poslední dobou přicházím na to, že nejlepším lékem na boj proti stresu je se smát, udržovat dobrou náladu, být v pohodě a nenechat se rozhodit. Taky být v kontaktu s lidmi, co na mě mají dobrý vliv. Přímo před zápasem se samozřejmě hecuji, snažím se dostat do zápasového tempa, do té správné nálady. (úsměv)

Bojuješ v kategorii do 93 kg. Jaká je tvá mimozápasová váha?

Dřív, když jsem zápasil v thajském boxu, což je asi rok zpátky, jsem míval 84 kg. Až když jsem se začal soustředit na posilovnu, šla váha nahoru. Teď se pohybuje kolem 93 - 95 kg. Před zápasem se pak shazuje snadno, jen doladím kilo nebo dvě odvodněním v sauně a je to.

Povyprávěj nám o svém předposledním zápase, který jsi zakončil poměrně atypicky, zvítězil jsi na submission. Ty jsi ale jinak klasický „stoják“, nemýlím se?

Ano, je to dáno mým thaiboxovým pozadím, takže je mi postoj bližší. Ale když na zem musím, odvedu tam svou práci, žádné velké výhrady proti boji na zemi nemám.

Poslední utkání v Srbsku ale nevyšlo podle tvých představ, prohrál jsi TKO. Jak zápas probíhal?

Nastoupil jsem proti Bojanovi Veličkovičovi, zápas probíhal v rámci Balkan Fighter Night 2012. Ze začátku se bojovalo v postoji. Snažil jsem se o zachycení pravé chvíle na útok, zatímco mě Bojan oťukával svými technikami. Já byl zasekaný, nechápu proč, nevracel jsem rány. Vůbec tomu nerozumím, před zápasem jsem se cítil snad nejlépe v životě, ale v něm jsem nepředvedl vůbec nic. Jsem na sebe za to dost naštvaný, zaspal jsem. Možná to bylo atmosférou zahraničního publika, ale na to se nedá vymlouvat, prostě jsem to podělal... Určitě mě to ale poučilo, teď jsem začal trénovat jinak, příprava do příštích zápasů bude probíhat svědomitěji a hodlám také použít novou taktiku.

Co jsi přesně změnil ve svém tréninku?

Hlavně se snažím naučit odbourat psychický blok. Zbytek si nechám pro sebe, ale jak říkám, pracuju na tom. (úsměv)

Aktuálně tě čeká zápas v Příbrami, kdy přesně a proti jakému soupeři nastupuješ? Máš o něm zjištěné nějaké informace?

Tak abych byl úplně přesný, na příští zápas jedu do Trnavy, kde mě čeká Lukáš Kley, bojovník bratislavského Hanumanu. Nebude to MMA, ale K1, což je zjednodušeně thajský box bez loktů. Co se týká soupeře, pozoroval jsem ho, je to tvrdý chlap. Hodně vydrží, ale já jsem připravený.

Zmíněný zápas s Lukášem Kleyem se neuskutečnil kvůli nemoci Lukáše.

A tvůj další zápas v MMA?

Ten se bude konat 15. 2. na GCF v Příbrami. Mým soupeřem bude Josef Žák, který bude určitě kvalitním protivníkem - je starší a zkušenější, nebál bych se říct, že jde o jednoho z průkopníků českého MMA. Nebude to žádný med, ale to očekávám a půjdu do zápasu s velkým nasazením, připravený urvat výhru za každou cenu!

S Josefem Žákem už Jirka Procházka před vydáním článku zápasil a vyhrál v prvním kole TKO.

Trénuješ i mimo Jetsaam Gym?

Ano, především v posilovně, kterou mám v pondělí, ve středu a v sobotu. Jinak občas zajdu v Brně na karate. Dřív jsem hodně hrával fotbal a jezdil jsem na BMX. Klidně bych si šel začutat i teď, ale nevím, kde bych na to vzal čas. (úsměv)

Co děláš nejraději mimo tělocvičnu?

Nejraději se bavím s přáteli a s rodinou, nebo odpočívám doma a nabírám síly. Nebo s přítelkyní, je-li zrovna. (smích)

A je zrovna?

Teď zrovna ne a jsem tak spokojený. (smích) Ale pravé lásce se rozhodně nebráním. (úsměv)

Jaký je tvůj sen?

Můj sen, který jsem si utřídil v hlavě během posledního roku - a nejspíš je to hodně vysoká laťka - je dosáhnout světové úrovně MMA, živit se tím, nikdy s tím neskončit…

Vzkázal bys na závěr něco našim čtenářům?

Všem, co mají koníček nebo sport, který je pro ně hlavní prioritou a který je drží nad vodou, bych chtěl vzkázat, aby se nikdy nevzdávali, šli si za svým snem a bojovali o něj. Nevadí, že ne vždy vyhrajete. Důležité je nikdy nezůstat ležet, vždycky vstát a pokračovat dál.


Foto: osobní archiv Jiřího Procházky


Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

18.02.18:49vrAny - Hodně štěstí a hodně úspěchů přejou Jirkovi lidi z Fitka M..
18.02.17:07Dzitro - paradni borec, ma srdicko to se mi libi! :) jen tak dal!
Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
NOVÉ INZERÁTYpráce recepční(obsluha)do fitness-brig...
Olympia Fitness Praha(Opatov,Hostivař) hledá brigádníky do svého týmu - STUDENTKU/STUDENTA na poz...
bazar Sběratel koupí větší sbírku pošt...
Vášnivý sběratel koupí větší sbírku poštovních známek. Solidní jednání a okamžitá platba. 777097...
práce Hledáme instruktory/ky
Nový prémiový fitness klub v nově vznikající čtvrti DOCk na Palmovce hledá spolehlivé instruktory...
seznamka Asiat hledá svalovce na společné posi...
Štíhlý asiat, nepříliš zkušený v posilování, hledá svalovce na společné posilování, který by mi p...
bazar Chodící pás - Walking program
Prodám 11 kusů chodících / běžeckých pásů s 0,5 kg činkami pro Walking program. Vhodné jak pro tr...Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2020 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2020 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra