Reklama:

Meč Matúša Čáka 2012
- reportáž

Ronnie.cz > Powerlifting > Strongman

[Text: Pavol Guga] V areálu Sporthotelu Ostrov se od pátku do soboty konala známá akce pod názvem Meč Matúša Čáka, k níž jsme Vám před několika dny přinesli pozvánku. Pod hradem panovníka Váhu a Tater se strhl silácký souboj, kdy v pátek bylo na programu semifinále a v sobotu finále s desítkou finalistů.

Pátek 29. 9. 2012 - semifinále

Na startovní listině byla známá jména špičky evropských borců - Ukrajinec a vítěz loňského kola Konstantin Ilyin, Poláci Bartoloměj Bak a Józef Tomaszewski, zástupci České republiky Jan Šalata, Josef Mazač a Čestmír Šíma, Slovinec a zároveň pouze 19letý reprezentant Matjaž Belšak, Srb Nemanja Tasič a Rakušan Gerald Gschiel.

Slovenskou výpravu tvořil novopečený profesionál Marek Kmoško, Maroš Kostelanský, Igor Petrík, Peter Puzsér, František Piroš a Branislav Golier. Čekal na ně nelehký úkol, a to dostat se do první desítky finalistů.

Zdvih 135kg soukolí nebo nápravy nad hlavu byl první disciplínou během této dvoudenní akce. Nejvíce platných pokusů a sílu tricepsů a ramen ukázal Trenčínu Čestmír Šíma. Tento mohutný závodník zvládl osm opakování, o jedno méně se podařilo Ilyinovi, třetí místo si dělilo kvarteto závodníků - Fero Piroš, Peťo Puzsér, Jan Šalata a Jozef Mazač.

Druhou zkouškou bylo nošení páru 150kg kufrů na vzdálenost 40 metrů. Nejsilnější úchop a rychlé nohy měl v pátek Braňo Golier, který tuto vzdálenost zvládl za neuvěřitelných 25,83. Druhý skončil Šalata (30,76), třetí místo obsadil Gerald Gschiel (33,61).

Následoval mrtvý tah s automobilem. Rozhodčí Ján Kreháček a Pavol Guga přizpůsobili hmotnost nápravy mezinárodním standardům, kde hmotnost zadní nápravy, kterou borci zvedají, představovala přibližně 350 kg. Po náročných 150kg kufrech měli všichni oslabený úchop, ale ani tak se trhačky nepovolily. Danou hmotnost tedy pokořil pouze Čestmír Šíma. Ostatní borci nedokázali zatáhnout ani jedno platné opakování. Nejblíže k tomu měli ale Golier a Šalata. Kdo tedy chtěl postoupit do finále, musel zabrat na závěrečné semifinálové disciplíně.

Tou bylo nošení meče o hmotnosti 150 kg a následně čtyři převrácení pneumatiky. Vítězem se stal Golier, za ním následoval Ilyin a třetí místo v závěru patřilo Igoru Petríkovi. Na konci čtvrté disciplíny pátečního semifinále jsme tak měli všechna jména finalistů pohromadě. Vítězem pátečního zápolení se stal Šíma, jako druhý jej následoval Šalata, třetí Ilyin, čtvrtý Golier, pátý Mazač, šestý Gschiel, sedmý Petrík, osmé místo v semifinále patřilo Belšakovi, deváté Pirošovi a posledním finalistou byl Tomaszewski.

Za branami finále tak zůstal Kmoško, pro nějž to byla pořádná zátěž, protože v posledním měsíci absolvoval závody každý víkend. Do finále se nedostal ani Kostelanský a Puzser, který si nešťastně strhl mozol při druhé disciplíně. Štěstí nepřálo ani Nemanjovi Tasičovi, a dokonce se do finále nedostal ani Bartoloměj Bak. Ten však měl zraněné předloktí, které jej značně oslabilo při výkonech.

Sobota 30. 9. 2012 - finále

V sobotu 29. října jsme poznali vítěze 16. ročníku prestižní strongmanské akce Meč Matúša Čáka 2012. Z pátečního semifinále se dostalo do finále deset profesionálů, kteří bojovali o vítěznou trofej.

Prvním z finálových testů síly byl běh s automobilem na vzdálenost 20 metrů. Bez použití trhaček měli borci přenést automobil v předem určené dráze. Braňův čas 16,52 znamenal vítězství v disciplíně a plný počet bodů. Druhý Jozef Mazač (22,57) zaostal za Golierem o šest sekund, třetí Petrík až o osm sekund (24,48).

Jako druhé v pořadí následovalo Conanovo kolo. I v tomto měření sil si připsal vítězství Golier a z předběžného čtvrtého místa se tak vypracoval do čela pořadí. Počet stupňů se zastavil na 1120 a o deset stupňů tím překonal druhého v této disciplíně Matjaža Belšaka. Třetí místo si připsal Tomaszewski (1040 stupňů).

Tažení kamionu je běžná věc na této mezinárodní akci, ale borci tahali 16tunový domíchávač STAFIS. Rychlé nohy a svoji hmotnost využil nejlépe Slovinec Belšak. Devatenáctiletý profesionál dokázal porazit nejtěžšího muže startovního pole - Jana Šalatu. Ten skončil na místě druhém, třetí místo obsadil Gerald Gschiel. Tento sympatický rakouský závodník si akci užíval a několikrát se vyjádřil, že se jednalo o jeho nejtěžší, ale nejlepší soutěž v kariéře.

Předposledním měřením finálových bojů o Meč Matúša Čáka bylo nošení 150kg meče a následné vyložení závaží o hmotnosti 260 kg na osm schodů síly. Sílu zad ukázal Šíma, který jako jediný dokázal zvednout předešlý den i automobil na konstrukci. Tento mohutný borec zvládl odnést meč a vyložit závaží v čase 56,90. Následoval jej jeho trenér Honza Šalata (1:05,09), třetí skončil Golier (1:17,24).

Předposlední disciplínou, kterou bylo vykládání betonových koulí o hmotnosti 130 kg, 150 kg, 170 kg a 190 kg, si domácí Golier držel náskok 3,5 bodu před druhým Šalatou. Vítězství v závěru akce si připsal Ilyin, který vyložil všechny čtyři mety v čase 24,11. Následoval jej Golier (30,46) a třetí místo si připsal Šalata, pro kterého zůstala 190kg koule nepokořená.

To znamenalo, že vítězství si z Trenčína odnášel domácí závodník Braňo Golier. Už tradičně patřil mezi nejlehčí na startu, ale jeho zkušenosti a bojovnost mu přinesly trofej vítěze Meče Matúša Čáka už potřetí v kariéře. Braňo tak stále dokazuje, že patří mezi nejlepší evropské závodníky a na Slovensku nemá konkurenci. Rodák z Mnichové Lhoty se tak zaslouženě stal vítězem 16. ročníku této akce. Druhé místo si připsal Jan Šalata, který navzdory roční přestávce neztratil nic ze své síly, a o vítězství jej připravilo jen malé zaváhání. Loňský vítěz Konstantin Ilyin obsadil letos třetí příčku a nepodařilo se mu tak obhájit prvenství z minulého roku.

Poděkování patří všem partnerům, pomocníkům, organizátorům, závodníkům a ostatním zúčastněným, kteří jakkoli pomohli při organizaci tohoto závodu.Meč Matúša Čáka 2012 - výsledky

poř. jméno body
1. Braňo Golier 86,5
2. Jan Šalata 82,0
3. Konstantin Ilyin 76,0
4. Čestmír Šíma 69,0
5. Matjaž Belšak 66,5
6. Igor Petrík 62,5
7. Gerald Gschiel 60,0
8. Jozef Mazač 59,5
9. Jozsef Tomaszewski 45,0
10. František Piroš 33,0Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

10.10.13:29seeya - aha, moja chyba, hladal som zrovna toho goliera a potom hi..
10.10.12:28CIZOPASNIK - Profily a rozhovory se strongmany tu jsou a budou i další ..
07.10.18:15seeya - Nedal by sa sem-tam publikovat nejaky profil alebo roshovo..
07.10.15:59LIBOR 100 - Supr soutěž, nechápu jak je může se 120kg Braňo takto drti..+2
07.10.14:17Mattto - opravte si tam toho Slatu a Slalatu...
Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2020 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2020 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra