Reklama:
Skladem opět všechny příchutě!
100 % Whey Protein v akci 1+1
Náš nejprodávanější protein. Více zde.

Roman Bednář: "I v basketbalu
hraje síla svoji roli."

Ronnie.cz > Powerlifting > Ostatní sporty

Basketbal. Týmová hra pořádných habánů, kteří musí být rychlí, mrštní, průbojní a důrazní a také musí mít „filipa“. Všechny tyto schopnosti a dovednosti pilují při svých trénincích i hráči tradičního českého klubu BK Ústí nad Labem, účastníci nejvyšší české basketbalové soutěže Mattoni NBL, pod vedením trenéra Romana Bednáře.

Trénuješ tým velkých kluků, kteří nejsou žádná "vořezávátka". Jak se ti u nich daří mít respekt?

Těžko odhadovat, jak mě vnímají. U Čechů je to asi lepší, na ně působí i moje pozice trenéra, a tedy nadřízeného, ovšem já sám to stavím spíš tak, že jsme partneři. Já se jim snažím pomoct, aby se zlepšili, protože když se zlepší oni, zlepší se výkonnost týmu a to je samozřejmě dobře zase pro mě.

Musíš být jako trenér také dobrý hráč? Je tím kvalita trenéra podmíněna?

Určitě není, protože trenérský pohled je hodně jiný než ten hráčský, a to hlavně v té komplexnosti. Trenér sportovní hry musí znát jak tu hru samotnou, tak specifika jednotlivých individuálních výkonů a musí mít také široký přehled ve věcech, jako je kondice, rekondice, regenerace a výživa. Myslím, že se trénování basketbalu obecně příliš neliší od kondičního tréninku ve fitku s instruktorem. Kulturisté a dobře silově disponovaní jedinci také nemusí být vždy nejlepší trenéři, pokud nemají schopnost informace dobře předat nebo krátkodobě a dlouhodobě koncipovat trénink.

...někdy si říkám, jestli je to pořád ještě o basketbalu,
nebo spíš o psychologii a vedení týmu...
Roman Bednář

To je pravda, ovšem ty to máš ve srovnání s kondičním trenérem ve fitku ještě těžší. On pracuje s jednotlivcem, zatímco ty s týmem a to vyžaduje už notnou dávku psychologických dovedností. Mám pravdu?

Ano a někdy si říkám, jestli je to pořád ještě o basketbalu, nebo spíš o psychologii a vedení týmu, což shledávám výrazně komplikovanější než basketbal samotný. Ale zároveň mě to na mé práci baví. Pracuji s různými typy lidí a musím najít cestu, jak s nimi fungovat a být efektivní. Není na tom v zásadě nic vědeckého, prostě se jen snažím s hráči najít společnou notu a vysvětlit jim, že jsme v tom spolu, že nám jde o stejnou věc, přestože já se na to koukám trochu z jiného úhlu. Někteří kluci to chápou hned, snaží se na sobě pracovat a sami si vyhledávají informace, jiní mají ale pocit, že když s nimi konzultuji určitou situaci, že je kritizuji a že jim dávám najevo, že jsou neschopní. Když se ale tohle změní, přehoupne se to a oni si to partnerství uvědomí, neberou už mé připomínky jako útok. I já pak mohu vnímat jejich poznámky a připomínky víc, než kdyby se jednalo jen o pouhé obranné reakce.

Jaký je tým, který teď vedeš, materiál? Má potenciál? A vidíš cestu, jak zapracovat na tom, aby byli lepší, než jsou teď?

Vidím naše silné stránky i slabiny a jednoznačně vím, že můžeme být lepší. V tomto je basketbal něco jiného, než individuální sport. V atletice třeba zaběhneš, nebo nezaběhneš. Nijak to neošidíš, nikdo ti nepomůže. Stejně tak i v silových disciplínách - vrhneš, zvedneš, nezvedneš, nevrhneš. Zato v basketbalu můžeš být slabší a pomalejší, ale zase můžeš být chytřejší. Nebo můžeš mít spoustu rychlých hráčů, ale když nespolupracují, dostane je i tým s pomalejšími hráči, ale lepší týmovou spoluprací.

Jací hráči převažují ve vašem týmu. Spíš rychlí, nebo ti chytří?

Nejraději bych měl chytré, rychlé a silné. Všechny. (smích) A je fakt, že v těch nejvyšších evropských soutěžích to tak téměř je. Ale na naší úrovni ty slabiny jsou. Ne všichni jsou tak rychlí, jiní nemají výšku, která by přinesla ještě něco navíc... A je na mně, abych s tímhle pracoval a dokázal to co nejlépe nakombinovat.

Všimla jsem si, že jste do týmu nakombinovali i tři zahraniční hráče - Američany. Co oni mají přinést týmu?

Mají posílit tým, jelikož z basketbalového hlediska jsou na tom vesměs lépe než většina našich hráčů a také mají pomoct ke zlepšení našim klukům.

Ovšem zlepšení nepřijde bez tréninku. Jak vlastně basketbalový trénink vypadá a co všechno zahrnuje?

Všechno.

(smích) Mohl bys být konkrétnější?

Hledáme optimální poměr mezi kondičním, rekondičním a regeneračním tréninkem na straně jedné a basketbalem jako takovým a straně druhé. Co se týče basketbalu, patří sem rozvoj takových dovedností, jako je střelba, dribling, kontrola míče, práce nohou, pohyb po hřišti, k tomu patří i ta týmová část, kdy se bavíme o spolupráci dvou a více hráčů na hřišti... třeba i u videa, před taktickou tabulí atd.

Ano, dnes jsem na tréninku několikrát slyšela, jak hráče chválíš za dobrou komunikaci. Ta je asi u basketu hodně důležitá, že?

Naprosto zásadní! Hráči basketbalu jsou na sobě závislí a dobrá nebo chybná komunikace se silně podepisuje na efektivitě. Takže týmová spolupráce je jedna část přípravy, která v průběhu sezóny nabývá na intenzitě. Vedle toho pracujeme i na obecné kondici. Sem patří především silová příprava, příprava rychlostní, koordinační atd. Do této části tréninku zařazujeme i balanční pomůcky, jako jsou bosu či fitbally, abychom posílili stabilizační svaly a třeba i kolena, která my hodně zatěžujeme.

Jelikož náš magazín je zaměřen primárně na silové sporty, zajímá mě hlavně posilovna. Do jaké míry ji můžete zařadit do tréninku, aby to kluky nezpomalilo, a je pro ně fyzická síla vlastně důležitá?

Od dob, kdy jsem ještě já sám byl aktivním hráčem, basketbal neskutečným způsobem nabral na fyzičnosti, takže síla tam hraje velkou roli, a to jak ta síla samotná ve smyslu hrubé síly a schopnosti odolávat kontaktům se spoluhráči, tak ta síla dynamická a výbušná, kterou se také v tréninku snažíme rozvíjet. Ovšem snažím se hráčům vštěpit, že klasický kulturistický trénink není to, co bychom v posilovně měli dělat my.

Takže jak by měl vypadat ten váš?

U nás ten hrubší silový trénink, kdy posilujeme core, paže a nohy, připadá na období mimo sezónu. Přitom ale kluky upozorňuji, když vidím, jak dřou vršek (ramena, bicepsy a tricepsy), aby dobře vypadali, že si musí taky pohlídat, aby tu váhu tělo uneslo a nohy ji dokázaly po hřišti přesunout. Jakmile se ale blíží sezóna, trénink se mění, snižujeme váhy, zvyšujeme počty opakování a snažíme se zaměřit na dynamiku. V téhle fázi už jdou v posilovně nohy z části stranou, a posilují se dynamickými a odrazovými tréninky - schody, švihadla, specifický pohyb po palubovce atd. Ovšem pravdou zůstává, že posilovna nevypadne úplně. Klukům svědčí, a to často nejen kvůli rozvoji síly, ale i kvůli psychice.

Jak to myslíš? Jako aby se cítili víc chlapi?

Jo, pro takový ten mačo pocit, že chodí do posilovny, zvedají železo, a tak mohou hrát tvrdě. Na některých z nich je to strašně moc vidět, až je to úsměvné, ale pokud to splní účel rozvoje síly a pokud jdou psychicky nahoru, byla by z mé strany hloupost to nějak negovat.

Každý hráč má na hřišti svou funkci - je pro některé z nich síla důležitější než pro jiné?

Síla je důležitá hlavně pro podkošové hráče, kteří si to uvědomují a na silovou přípravu se více zaměřují.

Změnil se s větší silovou vybaveností hráčů i basketbal jako takový? Zvyšuje se agresivita hry? A do jaké míry je vlastně kontakt v basketbalu povolen?

Basketbal, pokud se nepletu, je podle pravidel stále ještě veden jako bezkontaktní sport, i když ke kontaktu tam dochází velmi často. Ovšem není lehké vysvětlit laikovi nebo člověku, který basket nesleduje nebo nehraje, jaký typ kontaktu je povolený a jaký ne.

No hlavně, jestli vám je to jasné. (úsměv)

Nám ano a pokusím se to vysvětlit. Používání těla je obecně dovolené ve chvíli, kdy hráč brání svou pozici, kterou již zaujal. Pokud ale tělem narušuje trajektorii pohybu jiného hráče, je to faul. Co se týče rukou, jakýkoliv kontakt rukama je „zakázán“, ale jsou výjimky, kdy hráč místo toho, aby šel do přímého kontaktu tělem, může použít předloktí a spoluhráče si na něm podržet, ale samozřejmě by neměl tím předloktím protihráče aktivně vychylovat z jeho zaujaté pozice. Pak jsou fáze hry, kdy je hráč ve výskoku a v ten moment je vlastně jakýkoliv kontakt považován za faul, ovšem také tam platí určitý princip vertikality, takže když já skáču ve svém vlastním válci, mohu do kontaktu jít a tělo použít. V tomhle směru, obecně řečeno, je na tom lépe dobře fyzicky připravený hráč, který má pevné tělo a dokáže se dobře zpevnit. Z takového pak bývá dobrý obránce, protože dokáže zaujmout pozici a díky silnému těžišti a dobře fungujícím nohám ji udržet.

Takže nehrozí, že by časem basketbal získal rvavost rugby?

Snad ne. I když, někdy je tam toho kontaktu opravdu hodně, ale závisí na rozhodčích, jak to posoudí.

Co se týče agresivity, liší se v tomhle ohledu basketbal americký a evropský?

Když opomenu, že v amerických soutěžích jsou trochu jiná pravidla, tak je fakt, že americký basket bývá dynamičtější a silovější, protože i hráči jsou obecně dynamičtější a silově více vybavení. Naproti tomu evropský basketbal zas vyniká týmovou spoluprací. Takže v Evropě si hráči víc přihrávají, víc spolupracují, zatímco americký basketbal je často o síle a průbojnosti jednotlivce.

Takže i to vás mají vaši američtí kluci naučit? Být důraznější, průbojnější?

Ano, ukazují našim hráčům, že nehrají zas tak tvrdě, jak si myslí, a že v tomto směru mohou ještě přidat. V tomto ohledu mají Američané navrch, podobně jako třeba Srbové nebo Litevci. Ale troufám si tvrdit, že oni se od nás zas mohou naučit víc u basketbalu přemýšlet. V tom jsou zase dobří Španělé nebo Jugoslávci. Když to zjednoduším, tak Američan vidí koš. Mezi ním a košem je hráč a Američan jde skrz. Jugoslávec nebo Španěl ve stejné situaci ale použije fintičku, aby si obránce někam posunul, a zakončí a Čech, ten zas vymyslí něco, aby s obráncem vůbec nemusel přijít do kontaktu. Vyčůranost, to je zas specifikum českého basketbalu, když to trochu karikuji...

To koresponduje s obecnou mentalitou národa. :) Takže tím chceš říct, že když hráč není silný, měl by být alespoň chytrý, je to tak?

No, každopádně to pomáhá. (smích) Někteří hráči jsou chytří, někteří míň a někteří jsou zase instinktivní. Někdo umí přihrát soupeři mezi nohama, někdo se dívá doleva a přihraje doprava a někdo umí dopředu předvídat, jak se bude situace vyvíjet, a jde do prostoru, kam přihrávka nakonec opravdu přiletí… To si pak říkáš, jak on to věděl? Ale pak si vezmeš video, díváš se na to znovu a zpomaleně a najednou úplně jasně vidíš, že celá ta situace k tomu spěla.

Jenže ten hráč to byl schopný vidět už na tom hřišti a v plné rychlosti hry...

Přesně a v tom je právě krása, ta genialita! Že mozek sportovce si dokáže v té rychlosti hry uvědomit kapacity svého těla a situaci, do které se dostane, kreativně řešit. Takže on nepoužije to, co má naučené, ale v té rychlosti, stresu a zátěži ještě vymyslí něco naprosto nového. A to je pro mě na tom sportu nejkrásnější. Někdy se i já přistihnu, jak obdivuju výkony nebo povedené akce mých nebo soupeřových hráčů. Ale proč ne, pořád by to měla být i zábava a potěšení.

Tak přeji tobě i celému týmu, abyste takových momentů ve vašem podání zažili co nejvíc.


Roman Bednář - fotografie z tréninku




Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

Zobrazit všechny příspěvky







Jméno: pamatovat
Heslo:
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínJosef Květoň - trénink prsou a ramen...
havlic (14:43) • ...no ono to ještě vyleze!bude mě zajímat srovnání s Milanem Šádkem ty 2-3 týdny před s...
magazínSedmdesátiny Jana Smejkala: Můj život...
mirous (13:10) • Super článek! Takového čtení by mělo být víc. Miluji tyto retro pohledy do minulosti ku...
magazínMistrovství Čech dorostu a juniorů 20...
Amanda (09:01) • Prima fotky. Těším se na ty soutěžní. *79*
magazínMistrovství Čech dorostu a juniorů 20...
Ondra Hájek (19:57) • Soutěže v Kutné Hoře nemůžou zklamat, tenhle tým pořadatelů to má fakt zmáknutý. Co je...
magazínLuis Rodriguez po Arnold Classic vymě...
maxpoint97 (23:38) • Za mě rozhodně Justin neměl špatnou formu, ten zakopanej pes je jinde *1* Buď se na...



Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2024 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2024 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu zakázáno.
MAGAZÍN OBCHOD AKADEMIE
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie