Reklama:

Teplický Strongestman 2012
- reportáž (profesionálové)

Ronnie.cz > Powerlifting > Strongman

Jak vypadaly souboje v kategorii amatérských strongmanů v posledním kole Českého poháru, jste se mohli dočíst v tomto článku. Odpoledne 15. září v Teplicích patřilo soubojům profesionálů, kteří si tradičně přišli otestovat výkonnost na extrémních zátěžích, které nejsou jinde v České republice k vidění. Startovní pole se sice z plánovaných jedenácti závodníků zmenšilo na devět, když z nevyjasněných důvodů nedorazili dva strongmani z Polska, jejichž start byl předem ohlášen, ale i tak bylo při pohledu na nastoupené závodníky z České republiky, Slovenska a Ukrajiny na první pohled zřejmé, že diváky čeká skvělá podívaná.

Overhead Medley

145 kilo nad hlavou Josefa Mazače
Úvodní disciplínou byl divácky atraktivní zdvih postupně 5 různých zátěží nad hlavu. Strongmani měli postupně zvednout jednou rukou 50kg kettlebell, 75kg a 85kg jednoručku, poté přešli na zdvih 145kg klády a finální výzvou bylo masivní 156kg soukolí (to samé, s jakým zápasili dopoledne amatérští strongmani, tentokrát ovšem obtěžkané navíc dvěma 15kg kotouči). Řada závodníků předvedla neuvěřitelnou sílu ramen a k vidění bylo několik čistých tlaků těžší jednoručky i klády. Několik nadějných pokusů bylo k vidění i na soukolí, ale jako jediný nakonec celou sérii dokončil Ukrajinec Konstantin Ilyin, který zmobilizoval síly a na druhý pokus dopravil masu železa do napnutých paží.

Farmer's Walk 150 a 170 kg

Stejná kombinace, jaká zkoušela úchop a kapacitu plic amatérů, nyní čekala i profesionály. S tím rozdílem, že tentokrát se závodníci "zahřívali" na první 20metrové rovince se 150kilovými kufry a poté museli stejnou vzdálenost ujít se 170 kilogramy železa v každé ruce. Nejlíp si s extrémní zátěží trhající kůži z dlaní a devastující nohy i záda poradil Honza Šalata, který k nelidsky silnému úchopu měl zároveň nejrychlejší nohy. Jeho čas 32,82 znamenal první místo v této disciplíně. Na paty mu šlapala slovenská stálice mezi strongmany Branislav Golier. Ten zaostal jen o několik vteřin (35,47). Třetí byl Josef Mazač, který se v "chodivých" disciplínách letos hodně zlepšil a zaslouženě tak díky tomu sbíral cenné body. Jeho čas byl 36,38.

Super Yoke 400 kg + Tyre Flip 650 kg

Konstantin Ilyin při souboji se 650kg pneumatikou
Opět stejná kombinace jako pro amatérské strongmany a opět výrazně "tučnější" zátěže. Nejprve chůze se 400 kilogramy na zádech na vzdálenost 20 metrů, pak 4x převrácení 650kg pneumatiky. Většina závodníků si poradila s první částí dobře, ale pneumatiku zdolala už jen pětice z nich. Tři dynamická opakování předvedl Honza Šalata a zapsal si další vítěznou disciplínu. O jedno opakování méně stačilo na druhé místo Ilyinovi a po jednom zdvihu masivní 650kg zátěže si zapsali Golier, Svoboda a Mazač.

Atlas Stones 150 / 170 kg

Poměrně těsné bodové rozestupy způsobily, že se žádnému závodníkovi nechtělo riskovat při pokusu o zdolávání těžší zátěže a všichni šli na jistotu a přehazovali přes hrazdu 150kilovou kouli. Stejně jako v dopolední části, tak i nyní museli závodníci spoléhat jen na sílu a neměli dovolené použití vosku na ruce. Pěti opakováními při ztížených podmínkách si zajistil maximální bodové skóre už potřetí v řadě Honza Šalata. Za ním se o body dělili Svoboda, Mazač a Golier se čtyřmi zdvihy a třikrát přehodil kouli Radek Paták.

Power Stairs 200, 240 a 280 kg

3. vítězná disciplína Honzy Šalaty
Vzhledem k tomu, že se závody časově výrazně protáhly, dohodli se strongmani na tom, že vynechají pátou disciplínu v pořadí - tahání kamionu - a rozhodne se na schodech síly. Tady naposledy zabojoval Čestmír Šíma, který byl hodně zklamaný po nepodařené předchozí disciplíně. 280kg blok železa dopravil na druhý schod. Neskutečnou vůli a houževnatost letos stejně jako v minulých ročnících ukázal Braňo Golier. V jeho štíhlé postavě, která se mezi některými gigantickými profesionály téměř ztrácí, se ukrývá neuvěřitelná síla, vytrvalost a odolnost vůči únavě. Díky výkonu v poslední disciplíně (zvládl vyložit 280kg závaží na třetí schod) nakonec přeskočil v celkovém součtu Pepu Mazače a odvážel si z Teplic druhé místo. Ani Pepa ale nemusel být zklamaný, protože předvedl skvělé výkony a zopakoval třetí místo v nabitém soutěžním poli (stejně jako v Golčově Jeníkově o měsíc dříve).

Vítězem Teplického Strongestmana se už popáté v řadě nestal nikdo jiný než domácí závodník Jan Šalata. Ani rostoucí konkurence v podobě stále výkonnějších českých i zahraničních strongmanů, ani vyčerpávající maraton při organizování celé akce nepřerušily jeho nezpochybnitelnou sérii vítězství. Kromě gratulace mu patří také velké poděkování, protože pořádáním této soutěže dokazuje, jak vysoký standard lze v současných podmínkách dosáhnout, ať už jde o zajištění prostoru pro závody a samotné disciplíny, ubytování, pohoštění nebo finanční prémie pro závodníky. Pevně věřím, že i v příštích letech bude mít dostatek motivace a energie k pořádání dalších ročníků této soutěže a že se opět sejdeme na stejném místě, kde budu znovu jako závodník i jako reportér.

Po zpracování natočených materiálů Vám nabídneme i kompletní videozáznam obou kategorií!


Strongestman Teplice 2012 - výsledky

p.jménobody
1. Jan Šalata 41,5
2. Branislav Golier 32,0
3. Josef Mazač 30,0
4. Lukáš Svoboda 25,5
5. Konstantin Ilyin 24,0
6. Čestmír Šíma 21,5
7. Radek Paták 21,5
8. Igor Petrík 19,0
9. Ivan Hryhorovsky 9,0


Foto: Jiří KůstkaLíbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

21.09.18:13superfosfat - Taky mi to přišlo vždycky divný, pořád čtu jméno Branislav..
21.09.16:51strongman 2601 - Diki za pochvalu,je pravda ze som zil ako chalan na dedine..
20.09.16:24Mattto - organizator SASIM, Milan Gabrhel, casto na sutaziach spomi..+1
20.09.15:05wwwpower - Golier je neskutečně houževnatej závodník, až na forum bud..
20.09.14:36Smile04 - no hlavne jako na fotkach s ostatnima vypada jak kdyby jim..+1
20.09.13:43CIZOPASNIK - Výkony Braňo Goliera při jeho váze mě fascinujou. Nosit 17..+1
20.09.13:37Mattto - nie je vobec za co*1*
20.09.13:24CIZOPASNIK - Děkuju za upozornění, opraveno.
20.09.13:23mysH - Brano Golier je neskutecnej, na to jak mezi ostatnima puso..
20.09.13:22Mattto - mas chybu v nadpise super yoke + tyre flip (330 kg + 450 kg)
Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2020 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2020 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra