Reklama:

Teplický Strongestman 2012
- reportáž (Český pohár)

Ronnie.cz > Powerlifting > Strongman

Období na přelomu první a druhé poloviny září znamená pro české profesionální i amatérské strongmany už čtvrtým rokem jediné - nejnáročnější test síly na soutěži v Teplicích, kterou již čtvrtým rokem pořádá historicky nejúspěšnější český strongman Jan Šalata. Ten tradičně připravil pro obě kategorie závodníků náročné disciplíny, na ty nejlepší z kategorie profesionálů čekaly díky štědrým sponzorům lákavé finanční ceny a diváci, kteří se přišli podívat, pak samozřejmě mohli čekat skvělou podívanou při sledování výkonů, které nejsou nikde jinde v České republice k vidění. Tento rok se navíc změnil formát disciplín tak, aby byly ještě atraktivnější, což společně s perfektním zajištěním prostoru závodiště přispělo k maximálnímu zážitku všech zúčastněných.

V sobotu 15. září čekalo účastníky Českého poháru strongmanů poslední, deváté kolo z letošní náročné série soutěží. Na startu se sešlo 16 závodníků a pohled do startovního pole sliboval velké souboje. Favoritem byl letos dosud neporažený Pavel Zadražil, který byl na cestě k absolutnímu vítězství v poháru s maximálním bodovým ziskem. Velkou hrozbou pro něj byl koulař Vladislav Tuláček, který už v minulém roce vybojoval v Teplicích třetí místo. Své zkušenosti z mnoha soutěží se chystal zúročit i nejvyšší závodník mezi strongmany, 207 cm vysoký Jan Pluháček, a výčet pokračoval mnoha dalšími jmény závodníků, kteří už letos dokázali, že umí podat mimořádné výkony. Krátce po desáté hodině nastupovali strongmani na první disciplínu.

Axle Lift 126 kg

Vladislav Tuláček dokončuje 5. opakování se 126kg soukolím.
Kdo měl možnost si zblízka prohlédnout teplické soukolí, dá mi jistě zapravdu, že je to opravdu pěkný, masivní kus nářadí. A je přesně tak těžké, jak vypadá. V souladu s pravidly, která odpovídají standardům na velkých mezinárodních soutěžích, nebylo povoleno pokládat soukolí při zdvihu na pásek. Na to velmi přísně dohlížel Pavol Guga, sekretář Slovenské asociace silných mužů, který se profesionálně ujal úlohy rozhodčího pro obě soutěžní kategorie.

Několika závodníkům se soukolí až nad hlavu dopravit nepodařilo a poměrně velká část startovního pole zvládla 1 až 2 opakování. O velký skok jim pak utekla trojice závodníků. Martin Stašek zvládl 3 opakování, a kdyby nezapomněl při prvním výrazu srovnat nohy a počkat na hvizd píšťalky rozhodčího, zapsal by si o jedno víc. I tak mu to ale stačilo na třetí místo v úvodní disciplíně. Obrovskou sílu a mimořádný úchop předvedl Pavel Zadražil, který zvedal soukolí nadhmatem až na ramena a poté demonstroval potenciál svých ramen a tricepsů při tlaku. Zapsal si 4 opakování a obsadil druhé místo. Vítězství vybojoval Vláďa Tuláček, který stejně jako Martin Stašek vyvolal údiv svojí netradiční a do detailu propracovanou technikou přemístění soukolí na ramena. V časovém limitu 60 vteřin předvedl 5 bezchybných opakování.

Farmer's Walk 120 a 150 kg

Náročná kombinace přenášení páru 120kilových a poté 150kilových kufrů, pokaždé na vzdálenost 20 metrů, dala všem pořádně zabrat a řadě závodníků se celou trasu zdolat nepodařilo. Suverénním vítězem téhle disciplíny se stal podle očekávání Michal Tichý, který sice závodil po delší tréninkové pauze o poznání štíhlejší, než jakého jsme ho mohli vidět na začátku roku, ale na výkonu v jeho nejlepší disciplíně se to ani v nejmenším nepodepsalo. Když o tom tak přemýšlím, vlastně si nevzpomínám, že by Michal někdy při "kufrech" bral jiné než první místo! V Teplicích prosvištěl 40 metrů za 24,78 vteřiny. Druhé místo bral s časem jen o 3 vteřiny pomalejším (27,94) Pavel Zadražil a několik desetin vteřiny navíc potřeboval k donesení kufrů Jan Pluháček (28,46).

Truck Pull 7,5 t

Mohutný záběr Pavla Zadražila při přítahu kamionu
Přitahování 7,5tunového kamionu na vzdálenost 20 metrů poměrně výrazně zamíchalo pořadím. Časy většiny závodníků se pohybovaly mezi 25 - 27 vteřinami a klíčem k co nejlepšímu umístění byly rychlé ruce a přesná tempa při záběru na laně. V nejlepším čase dopravil do cíle kamion Pavel Zadražil (24,59), kterého s minimálním měřitelným odstupem jedné setiny vteřiny následoval Marian Zvrtek (24,60) a třetí místo patřilo Honzovi Pluháčkovi (24,98).

Super Yoke 330 kg + Tyre Flip 450 kg

Čtvrtá disciplína v pořadí byla bezpochyby tou nejnáročnější, jaká na strongmany čekala. Přenést 330kg konstrukci na vzdálenost 20 metrů a poté 4x převrátit 450kg pneumatiku se v časovém limitu 60 vteřin podařilo jedinému závodníkovi. Michal Tichý to zvládl dvě vteřiny před hvizdem píšťalky ohlašujícím konec stanoveného limitu. Druhé místo bral Vláďa Tuláček se třemi opakováními na pneumatice a na třetím místě se se dvěma opakováními umístil Honza Vojtěchovský, který si konečně přišel na své, protože Super Yoke i převracení pneumatiky patří mezi jeho oblíbené disciplíny.

Atlas Stones 130 / 150 kg

330 kg na zádech Michala Tichého - jeho druhá vítězná disciplína
Přehazování 130 nebo 150kg betonové koule (závodníci si mohli vybrat, jakou variantu zvolí) přes hrazdu ve výšce 115 cm bylo o to obtížnější, že tentokrát nebylo povolené použití vosku na ruce, který značně usnadňuje uchopení koule. Jedno opakování na těžší váze znamenalo automaticky vyšší bodové ohodnocení než libovolný počet opakování na váze nižší. To dávalo hodně prostoru pro taktizování a znamenalo to další zamíchání celkovým pořadím. Jediný, komu se podařilo zdolat 150kg kouli, a to hned 3x, byl Pavel Zadražil. Jeho výkon by znamenal vysoké umístění i v odpolední části mezi profesionály. Čtyři opakování na lehčí váze zvládl Honza Pluháček a trojici platných opakování předvedli shodně Milan Ondruška, Váš autor reportáže a ještě tréninkový partner Pavla Zadražila - Jirka Dejmal.

Power Stairs 200, 240 a 280 kg

Dopravit tři masivní bloky železa o váze 200, 240 a 280 kilogramů na 4 schody bylo posledním náročným úkolem, při kterém mohli strongmani získat cenné body. 200kg zátěž zvládli bez zaváhání všichni a na "lámání chleba" došlo až na váze 240 kilogramů. Jedno opakování s nejtěžší zátěží zvládl jediný závodník - Vláďa Tuláček, který si tak chtěl alespoň trochu spravit chuť po velké bodové ztrátě z předchozí disciplíny. S 240kg závažím vyloženým na 4. schod skončila trojice závodníků - Milan Ondruška, Jan Pluháček a Pavel Zadražil. Právě Pluháček a Zadražil tak sváděli poslední velký souboj o vítězství. Vítězně z něj nakonec vyšel Pavel Zadražil, který tak úspěšně završil svoji letošní sérii devátým vítězstvím v řadě a stal se vítězem Českého poháru strongmanů. Druhé místo si z Teplic odvážel dlouhán Honza Pluháček, který sice už delší dobu mluvil o tom, že svoji kariéru strongmana tímto závodem ukončí, ale mám takové tušení, že ho na závodech přeci jen ještě v budoucnu uvidíme. Třetí místo obsadil domácí závodník Vláďa Tuláček.


Strongestman Teplice 2012 - výsledky

p.jménobody
1.   Pavel Zadražil 84,0
2.   Jan Pluháček 81,5
3.   Vladislav Tuláček 68,0
4.   Martin Stašek 68,0
5.   Michal Tichý 59,0
6.   Michal Širůčka 59,0
7.   Jiří Dejmal 52,5
8.   Milan Ondruška 47,0
9.   Jiří Vytiska 47,0
10.   David Oberlander 31,0
11.   Jan Vojtěchovský 32,0
12.   Marian Zvrtek 28,0
13.   Jan Šlais (odstoupil) 21,5
14.   Tomáš Vicherek 19,5
15.   Lukáš Kamenský 11,0
16.   Michal Slivoň 11,0


Na reportáž ze soutěže profesionálních strongmanů se můžete těšit v následujících dnech
a po zpracování Vám nabídneme i kompletní videozáznam obou kategorií!


Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

19.09.15:24CIZOPASNIK - Reportáž z profi právě dokončuju, bude brzy.
19.09.15:21Douglas - Jsou nekde k videni alepson vysledky profiku? Nikde na to ..
18.09.22:19gresht - tojo, já jsem dorazil když cizo tahal na schodech a škoda,..
18.09.13:51CIZOPASNIK - Jak se mi dařilo uvidíte zítra ve videologu a napíšu taky ..+5
18.09.13:44Sidic - Určitě nejsem sám koho by zajímalo jak si vedl CIzo :) nák..+3
18.09.13:10nebuzardar - Nášmu autorovi reportáže k peknému umiestneniu *79* +1
18.09.12:58CIZOPASNIK - Myslím že je Honza docela utahaný a nechce riskovat zdraví..
18.09.12:56Turakam - Prečo chce Pluháček skončiť? Má nejaké zranenia/chorobu al..
Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínIFBB Diamond Cup Skopje 2019: komplet...
amoresPE (14:15) • Ten Stanimir Etov vypada velmi dobree. Krizo by mal spozorniet. 🙂
magazínMichael Toscano ladí formu na profi d...
moab (08:38) • Nešlo by zobrazování fotek v galerii vrátit do původní verze? Ta byla sice hrozná (okno...
magazínFit Parade Pro Grand Prix 2019: výsle...
ja.va (00:41) • Přiznám se bez mučení, že diskuze pod články na ronnie.cz navštěvuji jen kvůli radám mí...
magazínFit Parade Pro Grand Prix 2019: výsle...
Jay32 (22:39) • já to vidím možná trochu jinak. Za prvé nechápu, proč jsou záběry na fotkách a videí po...
magazínFit Parade Pro Grand Prix 2019: výsle...
eraZ (20:40) • Už pri prvotnom pohľade na fotky som mal ten pocit, že Lukáš mal najlepšiu formu. Teraz...Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2019 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2019 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra