Reklama:

Světový pohár silných mužů (Košice) 2012 - reportáž

Ronnie.cz > Powerlifting > Strongman

[Text: Pavol Guga] Následující den po 5. kole Slovenského poháru silných mužů se v metropoli východního Slovenska konala akce světového významu, o níž jsme Vás již dříve informovali. Slovenská asociace silných mužů se rozhodla zorganizovat Světový pohár silných mužů. Na soutěži se objevil litevský silák Sauilus Brusokas, Ukrajinec Konstantin Ilyin, maďarské barvy hájil Tamás Hajnal, z České republiky přicestoval Lukáš Svoboda a Jiří Žaloudek, dorazili Poláci József Tomaszewski a Bartoloměj Bak a Slováci Branislav Golier, Igor Petrík, Maroš Kostelanský a František Piroš.

Organizátory mrzí, že ačkoli byl pozván a bylo by mu proplaceno cestovné, nedorazil Mark Felix ani Clint Darden, a Alen Radoševič zůstal v půli cesty, protože se mu porouchalo auto. I přes tyto organizační potíže celá akce začala a diváci zůstávali v němém úžasu. Na závodníky čekalo sedm náročných disciplín, z toho jedna trojdisciplína. Skutečně se bylo na co dívat.

Už v úvodní disciplíně, kterou bylo zvedání těžké 135kg klády, tuhla krev v žilách. Organizátor se rozhodl zapojit neforemnou „žlutou“ kládu. Tento nástroj má úchopy umístěny jinak, je širší i těžší a odpovídá tak světovým pravidlům. Největší počet platných opakování předvedl a ukázal tak neskutečnou sílu ramen Konstantin Ilyin. Devět pokusů mu zabezpečilo vítězství v úvodní disciplíně, těsně za ním zaostal Brusokas, ale při posledním osmém pokuse si nešťastně zranil nohu. Nevzdal se však a pokračoval dále. Třetí místo si připsal Bartoloměj Bak s počtem pěti opakování.

Mrtvé tahy s autem následovaly jako druhé v pořadí. Zvedala se zadní náprava Škody Fabie se třemi něžnými ženami na zadních sedadlech. I zde výkon Konstantina zvedal diváky z tribun a za mohutného povzbuzování předvedl neuvěřitelných 16 opakování. Druhý skončil Braňo Golier (9 opakování) a třetí Brusokas, který zvládl 8 opakování.Třetí v pořadí následovalo kondičně-silové prověření našich borců. Trojkombinace, tzv. štafeta, ve které závodníci museli nejprve přenést pár 150kg kufrů, poté 340 kg vážící dřevěnou ohradu a na závěr zvládnout přitahování automobilu Škoda Yetti. Svoji kondici a sílu předvedl divákům v Košicích Ilyin, který s Golierem svedl neskutečný souboj a zvítězil o 61 setin. Čas Ilyina byl 40,01 s a Braňův 40,62 s. Třetí místo si připsal Jiří Žaloudek.

Přenášení 370kg jařma na zádech, čili Super Yoke, bylo jako čtvrté v pořadí. Dráha 30 metrů a přímé slunce přidalo ještě více na zátěži této tvrdé zkoušky. Opět se těšil z vítězství Ilyin, který soutěžil v domácím prostředí, protože z Košic pochází jeho přítelkyně. Druhé místo si připsal Lukáš Svoboda, který se postupně dral do čela bodování. Třetí skončil Brusokas.

Před závěrem zůstávaly ještě tři disciplíny. Conanovo kolo následovalo jako páté. Vedoucí borci si rozdělili první (Ilyin), resp. druhé (Brusokas) místo. Třetí skončil Bartoloměj Bak.

Předposlední zkouškou bylo zvedání betonových koulí o hmotnosti 130, 150, 170 a 190 kg. Teplé počasí a přímé slunce způsobilo, že borci měli vosk potřebný pro lepší výkon při zdvihu koule rozehřátý. Sloupával se jim tak z předloktí a 190kg meta tak i přes velkou snahu Braňa Goliera nebo Ilyina zůstala nepokořená. Rozhodoval tak mezičas při zdvihu prvních třech koulí. Nejrychleji to zvládl opět Ilyin, který tak od počátku akce nenašel přemožitele. Druhý skončil Brusokas a třetí Golier.

Závěrečné tažení 10tunového tahače na vzdálenost 15 metrů mělo rozhodnout o vítězi Světového poháru Atrium Optima Cup Košice. I když danou dráhu nejrychleji přešel Brusokas, vítězem se stal Konstantin Ilyin. Ten v posledním měření sil obsadil třetí místo, avšak ani to nezabránilo jeho dominantnímu postavení. Zvítězil zaslouženě.

Všichni závodníci ze sebe vydali maximum, předvedli, že patří mezi nejlepší reprezentanty tohoto těžkého sportu, a diváci pro ně připravili neskutečnou kulisu. Poděkování patří organizátorům, nakladačům, moderátorům, kameramanům a jednoduše všem, kdo jakkoli přispěli ke zdárnému průběhu Světového poháru silných mužů.


Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2020 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2020 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra