Reklama:

Strongman Golčův Jeníkov 2012
- reportáž

Ronnie.cz > Powerlifting > Strongman

Vzduch rozpálený na teplotu 30 stupňů Celsia ve stínu, roztékající se asfalt pod nohama a několik tun zátěže čekalo na desítku strongmanů, kteří v neděli 19. srpna dorazili na náměstí do Golčova Jeníkova. Pořadatelé Leoš Kubeš a Pavel Cháma ve spolupráci s městem Golčův Jeníkov a Českou asociací silných mužů uspořádali na tomto místě už pátý ročník soutěže strongmanů. Tentokrát ale ne pro závodníky z amatérské divize, jako tomu bylo v předchozích letech, ale pro ty nejlepší české profesionály, ke kterým se přidali ti nejlepší amatérští závodníci z letošního Českého poháru strongmanů.

Závod sliboval zajímavé měření sil a pohled na startovní listinu musel určitě potěšit všechny vyznavače "těžkotonážníků" a jejich brutální síly. No posuďte sami, na ploše se začínal pomalu rozcvičovat Lukáš Svoboda, který o měsíc dříve na Evropském poháru strongmanů ve Štrbském Plesu vytrvale stíhal letos zatím bezkonkurenčního Ukrajince Konstantina Ilyina. O kousek dál ve stínu polehával Čestmír Šíma (pod jehož zhruba 165 kilogramy váhy se v trávníku začínala formovat malá prohlubeň). Po roce se do Golčova vrátil také Josef Mazač, který loni zvítězil mezi amatéry a letos ho čekala na stejném místě mnohem větší konkurence. Pepu už od minulého podzimu trápil natržený biceps levé ruky, ale konečně se mu podařilo zranění doléčit a jeho mohutná postava s obrovskými rameny dávala jasně tušit, že jeden z nejlepších "tlakařů" mezi profíky je ve skvělé formě. Největší postava, která byla toho dne k vidění a která vrhala dostatek stínu na to, aby se v něm schovala několikačlenná skupinka diváků, pak nepatřila nikomu jinému než Honzovi Šalatovi. Pátým profesionálem na startu byl Jiří Žaloudek a do celkového počtu deseti závodníků doplnili řadu amatérští strongmani Jan Pluháček, Jiří Vytiska, David Oberlander, Zdeněk Chuchel a letos na Českém poháru strongmanů dominující Pavel Zadražil.

Krátce po druhé hodině se mikrofonu ujal jeden z pořadatelů závodu a zároveň také moderátor Leoš Kubeš, který představil závodníky a začal pomalu "rozehřívat" diváky, kterých se nakonec sešlo na poměry malého městečka velmi slušné množství. Byla ohlášena první disciplína, kterou bylo tahání 18tunové hasičské Scanie. Ta na místo dorazila poté, co opsala kolečko kolem celého náměstí. Soutěž mohla začít!

Truck Pull

Tahání různých "přibližovadel" a "pohybovadel" je někdy tak trochu noční můrou jak závodníků, tak pořadatelů. V Golčově se bohužel stejně jako letos na jaře v Čáslavi rozhodlo zapřažené auto nespolupracovat a nechalo závodníky pálit kyslík a svalový glykogen nadarmo. 18 tun na čtyřech kolech se doslova zabořilo do roztaveného asfaltu a ani nejtěžší a nejsilnější závodníci startovního pole nedokázali nablýskaný hasičský vůz rozpohybovat. To se ale u disciplíny, kterou lze jen obtížně vyzkoušet a odhadnout a která často závisí na kvalitě povrchu, prostě stává. Stále zbývalo pět atraktivních disciplín.

Log Lift

"Je to těžký. Ale pokud chtějí kluci konkurovat závodníkům v zahraničí, tak to těžký být musí!" Tak komentoval Leoš Kubeš několik nadějných, ale přesto neúspěšných pokusů při zdvihu klády. Na té bylo naloženo tentokrát poctivých 140 kilo a díky velkému průměru bylo značně obtížné ji položit do výchozí pozice na hrudník. Jedno opakování zvládli Lukáš Svoboda a Pavel Zadražil a i když se pokoušeli o další a mnoho nechybělo, znovu už se jim propnout ruce s impozantní váhou nepodařilo. Po dvou opakováních si zapsali Šíma a Mazač a vítězství v disciplíně bral Honza Šalata, kterému se po velkém boji podařilo zvládnout i třetí opakování.

Super Yoke

Následoval slovy moderátora "nejšílenější Super Yoke ve střední Evropě" a závodníci, kteří onen čáslavský Yoke znají, by určitě bez váhání souhlasili. 350 kilo, které měli strongmani přenášet na zádech, by za normálních okolností nebylo až tak velkou výzvou, ovšem nestabilita konstrukce, díky které se váha začne při jediném chybném kroku velice rychle komíhat ze strany na stranu, dokáže i ty nejsilnější potrápit opravdu hodně.

Dobře si s Yokem poradil zkušený Jirka Žaloudek, který byl hodně unavený, trápila ho bolavá záda a navíc se v současné době víc věnuje studiu v přípravě na státnice než tréninku. Jeho výkon 31,66 na 20metrové trati mu ale vynesl třetí místo v této disciplíně. Těsně pod hranici 20 vteřin (19,78) se vměstnal Čestmír Šíma a vítězství nebral nikdo jiný než nezpochybnitelný král této disciplíny Honza Šalata, který trasu proběhl za 15,72.

Car Deadlift

Mrtvý tah s Volkswagenem Golf na maximální počet opakování byl čtvrtou disciplínou v pořadí. Tady bohužel závod skončil pro Zdeňka Chuchela, kterému se ve snaze dokončit třetí opakování přetrhla trhačka a on se tak i s konstrukcí poroučel k zemi. Odneslo to pravé koleno a, i když byl Zdeněk odhodlaný pokračovat, zranění se nakonec ukázalo být vážnějším, než původně myslel, a musel ze závodu odstoupit.

U téhle disciplíny se stejně jako u Super Yoku ukázalo, že ačkoliv se závodníci z Českého poháru rychle zlepšují a jejich výkony rostou, na nejsilnější profesionály to ještě zdaleka nestačí. Zároveň ale musím před všemi amatéry, kteří v Golčově startovali, hluboce smeknout, protože pouhý den předtím závodili na soutěži Strongman festival Lom a bojovali s velkou únavou.

Třetí místo v disciplíně bral Šalata, který měl opravdu velké problémy se vměstnat do úzkého prostoru v konstrukci, na které se auto zvedalo. O dvě opakování víc vytáhl Lukáš Svoboda, kterému to poslední dobou "tahá" opravdu hodně dobře a první místo podle očekávání nebral nikdo jiný než Čestmír Šíma, který se stejně jako Honza Šalata do vymezeného prostoru sotva vešel a který předvedl naprosto suverénních 11 opakování a kdyby musel, nepochybuju o tom, že by zvládl ještě 2 - 3 další.

Dumbbell Lift

Neforemná 70kg jednoručka čekala na strongmany v předposlední disciplíně. U téhle disciplíny je vždy zajímavé sledovat různé styly jednotlivých závodníků. U někoho je klíčem dynamika (jako u nejlehčího závodníka, 110 kilogramů vážícího Davida Oberlandera, který zvládl 4 opakování), někteří závodníci ovšem spoléhají čistě na brutální tlakovou sílu ramen. Třetí místo v disciplíně bral Jirka Vytiska za 5 kvalitních opakování. S druhým místem se musel spokojit Honza Šalata a o první místo v disciplíně se dělila hned trojice závodníků - Svoboda, Mazač a Šíma. Sledovat některé závodníky, jak téměř bez námahy zvedají čistým tlakem 70 kg v jedné ruce jedno opakování za druhým... Úžasný pohled!

Medley - Farmer's Walk + Tyre Flip

Pořadí na prvních místech bylo před poslední disciplínou hodně vyrovnané a o tom, jak celá soutěž dopadne a jak si finálové pozice rozdělí čtveřice Šalata - Šíma - Mazač - Svoboda, se mělo rozhodnout až v samotném závěru soutěže. Finále jak má být.

Poslední body do součtu mohli strongmani získat při přenášení dvou 135kg kufrů na vzdálenost 20 metrů a následném převracení 500kg pneumatiky, která si říkala o čtyři otočení. Právě tahle disciplína ukázala, jak umí být závody nevyzpytatelné. O cenné body tady přišel Lukáš Svoboda, který po hladkém doběhnutí s kufry nedokázal úspěšně zdolat pneumatiku a zapsal na ní pouze jedno opakování, což na ostatní nemohlo stačit. Nedařilo se ani Šímovi, který vyběhl a po pár krocích mu kufry vypadly z ruky, což se pak ještě několikrát opakovalo. Jelikož Čestmíra znám a trénoval jsem společně s ním, nechápal jsem nejdřív, co se děje, protože dobře vím, že má extrémně silný úchop, možná nejsilnější ze všech českých strongmanů. Při pohledu na opravdu vydatnou vrstvu vosku na jeho rukách, který se horkem takřka roztékal, mi to ale bylo okamžitě jasné. Pneumatiku už ale zvládl Česťa dobře a udržel si tak dostatek bodů na souboj o nejvyšší příčky.

Třetí místo v závěrečné kombinaci patřilo Pavlovi Zadražilovi, který si zapsal čas 48,43. Perfektní výkon předvedl Pepa Mazač, kterého s obřím transparentem podporoval početný tým fanoušků (jak uvidíte brzy sami na videozáznamu). Čas rovných 46 vteřin mu vynesl v kombinaci druhé místo. Kombinace síly, mnohaletých zkušeností a perfektní techniky rozhodla o vítězi poslední disciplíny a zároveň také o celkovém vítězi soutěže Strongman Golčův Jeníkov 2012. Honza Šalata odrazil nápor mimořádně zdatných a "hladových" soupeřů, bez zaváhání proběhl trasu s kufry a jako jediný předvedl 4 dynamická otočení pneumatiky jedním plynulým pohybem, bez položení na koleno. Jeho vítězný čas byl 36,59. Druhé místo si z Golčova odvážel unavený, ale spokojený Čestmír Šíma a třetí byl nakonec po velkém souboji Josef Mazač.

Poděkování na závěr patří jako vždy organizátorům celé akce a samozřejmě také sponzorům, kteří finančně zajistili uspořádání soutěže. Děkujeme i divákům, kteří vydrželi podporovat strongmany v úmorném horku.

Již brzy se můžete těšit na kompletní videozáznam ze soutěže!


Strongman Golčův Jeníkov 2012 - výsledky

p.jménobody
1. Jan Šalata 45,0
2. Čestmír Šíma 41,5
3. Josef Mazač 39,5
4. Lukáš Svoboda 34,5
5. Pavel Zadražil 27,0
6. Jiří Vytiska 19,0
7. Jan Pluháček 17,5
8. Jiří Žaloudek 10,5
9. David Oberlander 9,5
10. Zdeněk Chuchel 9,0


Strongman Golčův Jeníkov 2012 - fotogalerie

Foto: Pavel TurekLíbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

28.08.14:46CIZOPASNIK - Už se to blíží :)
25.08.18:55Vašek Weinfurt - Kdy by měl být záznam?
24.08.09:18CIZOPASNIK - Obě varianty jsou možné. Já se to sice snažím ustálit na j..
24.08.00:51Smile04 - http://en.wikipedia.org/wiki/Tire
23.08.10:53squal - Míša se tam krásně usmívá:)
Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2020 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2020 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra