Slovenský pohár silných mužů #4 (Nemšová) 2012 - reportáž

Ronnie.cz > Powerlifting > Strongman

Minulý týden jsme Vám přinesli pozvánku na 4. kolo Slovenského poháru silných mužů, které se uskutečnilo minulý pátek 17. srpna 2012 nedaleko Trenčína. Sešlo se zde celkem šest siláků, kteří se přišli poprat s těžkými disciplínami. Jak se jim vedlo a kdo nakonec zvítězil, Vám přinášíme prostřednictvím reportáže právě v tomto článku.

[Text: Pavol Guga] Po Prievidzi, Spišské Nové Vsi a Nitranském Rudném se Slovenský pohár silných mužů přesunul do městečka Nemšová u Trenčína. Na pozvání pana primátora, který se přičinil o návrat siláků do tohoto města, bylo utkání strongmanů hlavním programem při příležitosti 770. výročí první písemné zmínky.

Šest borců přišlo, aby se o vítězství utkali v celkem šesti disciplínách. Ačkoliv je Slovenský pohár pro amatéry, tak podle silových výkonů to tak vůbec nevypadalo.

Tou první zatěžkávací zkouškou bylo zvedání klády. Toto břemeno, které borci zvedají nad hlavu silou ramen a tricepsů, mělo hmotnost 125 kg. Už začátek tak naznačoval, že soutěž bude nesmírně náročná. Nejvíce opakování zvládla dvojice závodníků. Tři platné pokusy si připsal Marek Kmoško a Jaroslav Daňo. O pokus méně zvládl vítěz předcházejícího kola David Ďatelinka a Marek Markuš. Peter Supák a Peter Rekenei bohužel nezvládli ani jendo opakování.

Druhou zkouškou bylo nošení 120kg kufrů. Domácí závodníci jsou už zvyklí na zvláštní tvar těchto těžkých kufrů. Nejrychlejší čas si připsal Marek Kmoško a držel se tak ve vedení celé akce. Druhý v pořadí skončil Ďatelinka, třetí Daňo.

Držení halapartny (nebo tzv. krucifixu) v natažených pažích následovalo jako třetí v pořadí. Zde předvedl silná ramena a sílu výdrže Marek Markuš a připsal si tak vítězství v této disciplíně. Druhý skončil Kmoško a třetí Daňo. Musím podotknout, že Jaroslav Daňo přišel na soutěž se zraněným ramenem, ale na jeho výkonech to nebylo poznat, a se sebezapřením předváděl výkony, které jej drželi v první trojce s možností zisku medaile.

Převracení 400kg pneumatiky, dvě opakování tam i zpět - to bylo připraveno jako čtvrtá disciplína v pořadí. Celkem tedy čtyři opakování, dvě tam a dvě zpět, předvedl Marek Kmoško. Ten před dvěma týdny utrpěl těžké poškození páteřní ploténky a hrozilo, že se závoděním skončí. Nevzdal se však a tvrdě šel za svým cílem. Druhý skončil a skvělou techniku ukázal David Ďatelinka, kterému vítězství „zachutnalo“ a po Nitranské Rudné toužil vyhrát také v Nemšové. Třetí místo si připsal Daňo.

Nošení Super Yoke bylo předposlední disciplínu. O vítězství v tomto souboji se opět poprala trojice borců: Daňo, Kmoško, Ďatelinka. Předposlední disciplínu vyhrál a nejvyšší počet bodů si tedy připsal Daňo, za ním skončil Ďatelinka, třetí byl Kmoško.

V závěru akce následovalo tažení 7,5tunového tahače. Už dlouhou dobu je vítězem jediný závodník - David Ďatelinka. Bylo tomu tak i v Nemšové a můžeme předpokládat, že tomu tak bude i v dalším kole, které bude v Partyzánském. Dokáže Davida ještě vůbec někdo v této disciplíně porazit? Druhé místo si připsal Kmoško a třetí skončil Daňo.

Šest disciplín, šest závodníků, jeden vítěz. Lékaři jej už dávno odepsali, zakázali mu soutěžit, ale on to nevzdal. Předvedl neskutečné výkony, které z něho učinily vítěze čtvrtého kola Slovenského poháru, Marek Kmoško tedy stanul na stupních vítězů. Byla to vůbec první zlatá medaile pro tohoto závodníka. Gratulujeme!

Druhé místo si celkově připsal Jaroslav Daňo a třetí skončil jen s minimálním odstupem David Ďatelinka. Za týden čeká Kmoška a Daňa zahraniční soutěž Karpatský medvěd, které se účastnili i minulý rok. Držíme jim oběma palce!