Reklama:

Evropský pohár strongmanů
(Žilina) 2012 - reportáž

Ronnie.cz > Powerlifting > Strongman

Minulý týden jsme Vám přinesli pozvánku na další kolo Evropského poháru strongmanů, které se tentokrát konalo na Slovensku v Žilině v rámci Středověkých dní. V pátek 10. srpna 2012 se tak na náměstí A. Hlinky střetla špička slovanských zemí, aby změřily síly právě na této soutěži.


[Text: Pavol Guga] Jedinečná a jediná akce svého druhu nejen na Slovensku, ale na celém světě se už počtvrté vrací do Žiliny, kde závodníkům a organizátorům připraví skvělé podmínky hlavní organizátor Peter Zánický. I letos to byl právě on, díky komu, a také díky podpoře pana primátora, se siláci mohli předvést právě v tomto krásném městě.

Borci z Ukrajiny, Polska, České republiky, Srbska, Slovinska a Slovenska změřily síly ve čtyřech semifinálových a třech finálových disciplínách. Diváci se skutečně měli na co těšit, protože pozvání přijal i v současné době nejsilnější polský závodník Krzysztof Radzikowski.

V prvém měření sil měli strongmani za úkol odnést 300 kg vážící dřevěnou ohradu na vzdálenost 30 m a následně šestkrát převrátit 400kg pneumatiku. Na začátek to tedy skutečně bylo pořádné sousto pro všechny zúčastněné. Svoji výjimečnost potvrdil už v úvodu Radzikowski a připsal si prvenství v první disciplíně. Jeho čas 46,20 nastavil laťku vysoko, pouze devatenáctiletý slovinec Belšak obsadil místo druhé s časem 1 minuta 2 vteřiny, třetí skončil Golier s časem minuta a dvanáct vteřin.

Druhou těžkou zkouškou byl mrtvý tah se zadní nápravou automobilu Kia Rio. Opět zde zazářil Radzikowski a jeho 14 platných pokusů zůstalo nepokořených. Druhý Ilyn zvládl o jedno opakování méně (13) a třetí Gabriel Tóth, navrátilec mezi slovenské závodníky, předvedl 11 opakování.Poslední semifinálovou disciplínou bylo nošení erbu města Žilina. Tady se objevil další Slovák - Golier, který si připsal třetí místo za vítězným Radzikowskim a druhým Belšakem. Právě Matjaž Belšak patřil podobně jako minulý rok, kdy obsadil místo šesté, mezi jedno z překvapení celé soutěže. V silné, nabité konkurenci se neztratil a postoupil do finále z celkového druhého místa. Na třetím místě byl Igor Petrík, naopak předčasně skončil František Piroš, Gabriel Tóth, Alexander Szoboszlai, ale také ostřílený borec Jiří Žaloudek.

První finálovou disciplínou bylo Connanovo kolo. Zde nastalo překvapení, když doposud suverénní Radzikowski obsadil až místo sedmé. Vítězství v disciplíně Connan, tedy otáčení tyče posazené na kolmý otáčivý čep, kdy se soutěžící snaží zvládnout co nejvíce okruhů (výkon je udávaný ve stupních) bez kontaktu břemene se zemí, si připsal Bartoloměj Bak, druhý skončil Ilyn a třetí Golier. Menší technické problémy následovaly při předposlední disciplíně a tou bylo tažení kamionu. Nakonec byla vítána změna dráhy tažení a každý z borců si se 7,5tunovým tahačem poradil. Nejrychlejší byl Radzikowski, který tím napravil menší zaváhání při disciplíně Connan, druhý skončil Ilyn a třetí Bak.

Poslední disciplínou, která čekala na siláky, bylo zvedání koulí a hmotnosti 130 kg, 150 kg, 170 kg a 190 kg. Všechny čtyři koule se podařilo zvednout pouze třem borcům. Za vítězným Ilynem druhé a třetí místo obsadili Petrík a Golier.

Sedm náročných disciplín, tvrdá evropská konkurence, skvělé výkony - to vše bylo k vidění v Žilině. I přesto, že Radzikowski nenastoupil na poslední disciplínu, tak si připsal vítězství a předvedl tak, že patří mezi hrstku borců světové extratřídy. Druhé místo nečekaně, ale zaslouženě obsadil Matjaž Belšak ze Slovinska. Svěřenec dalšího skvělého závodníka Gregora Stegnara se tedy mezi borci neztratil a nechal za sebou i minulého vítěze Konstantina Ilyna, který se musel spokojit s místem třetím. Ze slovenských závodníků skončil nejlépe Igor Petrík, který po zaváhání v Tatrách, kde nepostoupil do finále, si zajisté „spravil chuť“. Braňo Golier obsadil krásné páté místo.


Výsledky

p.jménobody
1.Krzysztof Radzikowski 86,0
2.Matjaž Belšak 83,0
3.Konstantin Ilyin 80,0
4.Igor Petrík 70,5
5.Branislav Golier 67,0
6.Bartoloměj Bak 62,5
7.Peter Puzsér 59,0
8.Jozsef Tomaszewski 53,5
9.Lukáš Svoboda 53,0
10.Sergei Oleolenko 48,0
11.Ivan Hryhorovsky 31,0
12.Jiří Žaloudek 29,0
13.Gabriel Tóth 27,5
14.František Piroš 23,0
15.Alen Radoševič 22,0
16.Alexander Szoboszlai 21,5
17.Ivan Ivanov 13,0
18.Plamen Tsvetanov 12,5Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

14.08.10:21aNs_ - to mas pravdu ten chalan je velky talent a bolo to poznak ..
13.08.22:46No_pain - Matjaž proti mě závodil v Polsku... nechápal jsem 19let kl..
13.08.17:04aNs_ - Bol som pozriet kedze som zo Ziliny a bolo paradne aj ked ..+3
13.08.15:02CIZOPASNIK - Vidíš, zrovna ta tabulka bych řekl že bude něco, co většin..
13.08.14:43Lunreal - Rad si tyhle reporty čtu, ale většinou mě naštve, že si ni..
Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
Víte, že...
...poslední objednávka v obchodě
Ronnie.cz byla před 0 sekundami?Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2020 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2020 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra