Reklama:

Evropský pohár strongmanů
(Štrbské pleso) 2012 - reportáž

Ronnie.cz > Powerlifting > Strongman

První kolo Evropského poháru strongmanů se odehrálo ke konci dubna 2012 v Černovicích, další města, kde se zvedaly neuvěřitelné váhy a padaly rekordy, byla Čáslav, Plzeň a Raclawice. Nyní se siláci setkali opět, tentokrát na území Slovenska - v Tatrách. Jak se závodníkům podařilo vyrovnat se s celkem šesti disciplínami, které na ně čekaly, to Vám přinášíme v následující reportáži.

[Text: Pavol Guga] V sobotu 21. července 2012 se ve Vysokých Tatrách u Štrbského plesa konalo páté kolo Středoevropského poháru silných mužů. Třináct borců ze čtyř zemí si změřilo síly v šesti disciplínách. V semifinále byly čtyři disciplíny, další dvě byla finálová kola, kam postoupilo celkem osm závodníků.

Startovní listina byla zárukou skvělého siláckého zápolení, a tak jsme s napětím čekali, kdo pod slovenskými horami zvítězí.

První zkouškou bylo tradiční zvedání 135 kg vážící nápravy. Je téměř zvykem, že nejvíce opakování se podaří Konstantinu Ilynovi, který v Tatrách předvedl osm opakování. O první místo se dělil s dobře připraveným Lukášem Svobodou z České republiky, který také předvedl sílu ramen a tricepsů. Druhé místo patřilo Františku Pirošovi, kterému se podařilo 7 opakování a třetí místo obsadil jeden z úspěšných strongmanů Petr Puzsér se šesti opakováními.

Po rozcvičení v deštivém a chladném horském prostředí následovaly mrtvé tahy s autem Renault Clio. Hmotnost automobilu ještě zvýšily čtyři krásné ženy, které tak automobil zatížily dostatečně. Vítězem se stal opět Ilyn (13 opakování) a připsal si tak největší počet bodů v druhé disciplíně. Druhé místo s 12 opakováními patřilo Józsefu Tomaszewskému a Peteru Puzsérovi. Třetí skončil v druhém měření sil Golier (11 opakování).

Oblouková dráha, vzdálenost 30 metrů a jařmo neboli superyoke o hmotnosti 370 kg čekalo na siláky jako třetí v pořadí. Ze startovního pole se tuto zátěž podařilo donést do cíle pouze sedmi borcům. Neskutečné představení připravil pro diváky Ilyn, jehož vítězný čas 19,68 vyrážel dech. Druhý Lukáš Svoboda zaostával za Ilynem o téměř šest sekund. Braňo Golier si připsal čas 29,11 a třetí místo v této disciplíně.

Následovala čtvrtá, tedy poslední semifinálová disciplína. Kdo chtěl získat ještě nějaké body, musel předvést nejvíc opakování s 600kg pneumatikou. Vedoucí trio závodníků - Golier, Ilyn a Svoboda - zvládlo shodně po pěti opakováních. Igor Petrík a František Piroš udělali čtyři opakování a třetí místo si rozdělili Szoboszlai a Haver. Tito dva závodníci se vrátili po roce a v těžké konkurenci obstáli velice dobře. Vicemistr slovenských silných mužů Igor Petrík, který přišel i navzdory žaludečním problémům, do finále nepostoupil.

Na osm závodníků - finalistů čekaly ještě dvě těžké zkoušky. Tou první bylo přehazování 170kg koule přes horizontální zábranu. V chladném počasí měli siláci ztuhlý vosk, kterým se natírají při zvedání kamenné koule. To způsobilo, že z osmi závodníků přehodilo kouli jen vedoucí trio - Ilyn čtyřikrát a Golier se Svobodou třikrát. Svoboda zaznamenal na této soutěži neuvěřitelný postup. Od soutěžního klání v Plzni, kde obsadil osmé místo, předvedl v Tatrách neskutečné výkony. Potvrdil to i v závěrečné disciplíně, kdy 7,5tunový kamion dotáhl do cíle s nejlepším časem 19,30. Druhý skončil Ilyn (20,39) a třetí Golier (21,73). Od počátku tak soutěž byla v režii této trojice strongmanů, kteří si také rozdělili medailová umístění.

Zvítězil Konstantin Ilyn, druhý skončil Lukáš Svoboda, který dokázal, že titul nejsilnějšího Čecha pro rok 2012 si skutečně zaslouží, a třetí místo si odnesl Braňo Golier, který po návratu dosahuje stále skvělých umístění.


Výsledky

p.jménobody
1. Konstantin Ilyin65,5 b
2. Lukáš Svoboda60,0 b
3. Branislav Golier49,5 b
4. Peter Puzsér39,0 b
5. József Tomaszewski33,0 b
6. František Piroš30,5 b
7. Jiří Žaloudek28,5 b
8. Imrich Haver27,5 b
9. Sergei Oleolenko23,0 b
10. Igor Petrík21,0 b
11. Alexander Szoboszlai 14,5 b
12. Pavel Chrusciski14,0 b
13. Ivan Hryyhorovskyy10,0 b


Zdroj foto: Silvia GrunwaldováLíbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2020 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2020 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra