Reklama:

Plzeňský strongman 2012
- reportáž

Ronnie.cz > Powerlifting > Strongman

V sobotu 9. června se v amfiteátru Obchodního centra Plaza v Plzni uskutečnilo letošní 3. kolo středoevropského poháru profesionálních strongmanů - Plzeňský strongman 2012. Závodu se zúčastnilo 15 závodníků z České republiky, Slovenska, Polska, Ukrajiny a Německa, takže startovní listina slibovala zajímavé souboje a skvělé výkony. Počasí celé akci přálo, takže si celou soutěž mohlo na téměř zaplněných tribunách vychutnat několik stovek diváků. Kromě poslední disciplíny nastupovali strongmani vždy ve dvojicích, takže porovnání jejich výkonů bylo o to zajímavější.

Log Lift

Začínalo se klasicky, zdvihem klády pro maximální počet opakování v časovém limitu 60 vteřin. Na tomto místě bych rád uvedl na pravou míru hmotnost náčiní, které strongmani zvedali nad hlavu. Ačkoliv moderátor Milan Gabrhel informoval diváky o tom, že kláda váží 140 kilogramů, každý, kdo sleduje dlouhodobě výkony závodníků na různých soutěžích, musel ihned poznat, že do této hmotnosti kládě chybělo minimálně dobrých 15 kilo. Podle mého názoru je to věc, na kterou by si pořadatelé soutěží měli dávat pozor, protože to nepůsobí příliš seriózně. Nadhodnocení zvedaných zátěží možná zapůsobí na laické publikum, ale každý, kdo se ve světě strongmanů trošku orientuje, se musí nad takovými dezinformacemi zákonitě pousmát. Pro srovnání je dobré prohlédnout si výkony stejných závodníků třeba na soutěžích v Teplicích nebo v Aši, kde strongmani skutečně zvedají to, co ohlašují pořadatelé.

Favoritem nejen v této disciplíně, ale v celém závodu byl stejně jako v Čáslavi Ukrajinec Konstantin Ilyin, který navzdory tomu, že velikostí mezi ostatními nijak nevyniká, disponuje takovou kombinací síly, rychlosti, techniky a kondice, že je opravdu obtížné jej porazit. Tentokrát předvedl 10 rychlých, snadných opakování se kterými se spokojil, a ačkoliv by mohl předvést ještě minimálně 2 další, šetřil energii na další disciplíny. V Plzni ale špatně odhadl soupeře a jeho výkon stačil pouze na druhé místo. Předběhl ho František Piroš ze Slovenska, který ovládá tlakové disciplíny opravdu na jedničku a s kládou předvedl 11 opakování. Třetí místo obsadil Čestmír Šíma s devíti zdvihy.

Farmer's Walk

Zátěž 150 kilo v každé ruce, vzdálenost 40 metrů. Tahle disciplína strongmany potrápila opravdu hodně, protože kufry byly hodně objemné a to dělalo velké problémy mohutnějším závodníkům, kteří s nimi chtě nechtě při každém kroku zavadili o stehna a ztráceli tak rytmus a rovnováhu. V kombinaci s hladkými držadly se tak z kufrů stala dost možná nejnáročnější disciplína dne a do cíle se třemi metráky železa dorazili pouze tři závodníci ze startovního pole! V čase 38,78 to zvládl Branislav Golier, který se už na soutěži v Čáslavi svěřil, že kvůli problémům s koleny téměř celou zimu netrénoval. Ačkoliv se Braňo se svojí subtilní postavou mezi ostatními strongmany téměř ztrácí, jeho zkušenosti a vytrvalost z něj dělají na každých závodech velice silného soupeře, a jak mnozí už několikrát zjistili, nevyplatí se ho podceňovat. Necelé dvě vteřiny ztrácel na Goliera Polák Bartoloměj Bak a třetím závodníkem, který donesl kufry až do cíle, byl čáslavský Jirka Žaloudek, který vypadal velice unaveně, ale svoji oblíbenou disciplínu zvládl bez zaváhání v čase 52 vteřin.

Tyre Flip

400kg pneumatika, která čekala na závodníky v Plzni, sice není extrémně těžká, ale je vysoká a má ostrou hranu. Kdo si někdy tuhle disciplínu zkoušel, ten ví, co to znamená - pokud pneumatiku v první fázi nezvednete hodně vysoko, tak od kolene nahoru se jí ani trochu nechce a strašně se s ní nadřete. Ne všichni tak zvládli v časovém limitu 1,5 minuty celých 8 otoček. Žádné problémy ale pneumatika nedělala třem borcům, kteří disciplínu zvládli v superrychlém čase kolem 35 vteřin. Nejrychlejší byl Ilyin (34,72), jen o vteřinu pomalejší byl Braňo Golier (35,78) a třetí místo bral Ilyinův krajan Oleolenko (37,69).

Car Deadlift

Na kovových konstrukcích už byly připravené dva vozy Ford Fiesta, které měly ještě vzadu v kufru několik kotoučů navíc. Dohromady to představovalo zátěž odhadem kolem 200 - 220 kilogramů, které měli závodníci zvedat na maximální počet opakování v časovém limitu jedné minuty. Jelikož mnozí měli po nepříjemné druhé disciplíně strhané mozoly na rukách, bylo povolené použití trhaček. Výhodu měli spíš nižší závodníci, kteří tak měli výrazně kratší dráhu pohybu. Neskutečných 24 opakování předvedl Ilyin, na kterém bylo vidět, že techniku téhle disciplíny má ozkoušenou na bezpočtu soutěží a přesně ví, jak využít pohybový moment po každém opakování. Druhý skončil s 22 opakováními Bartoloměj Bak, který chtěl pro zranění ruky odstoupit už po 3. disciplíně, kde si zapsal nulový výkon, ale nakonec pokračoval dál a ve finále dosáhl velice vysoko v celkovém pořadí. O třetí místo se s výkonem 20 opakování dělili Andreas Altmann z Německa a Slovák Peter Puzser, který ve svých teprve třiadvaceti letech sbírá přední umístění v konkurenci zkušených závodníků.

Truck Pull

K mé velké lítosti pořadatelé nakonec nezařadili disciplínu Super Yoke, a tak soutěž finišovala taháním kamionu. Tady si provedení disciplíny vyžádalo značné úpravy, protože nerovný povrch způsobil, že roztáhnout jeden truck bylo relativně snadné, zatímco pohnout s druhým bylo téměř nemožné. V závěru soutěže se k maximálnímu výkonu vyhecoval Lukáš Svoboda, kterému se v průběhu soutěže příliš nedařilo. Alespoň tady si spravil chuť vítězstvím v čase 20,05. Druhé místo bral s časem jen o pár desetin pomalejším německý strongman Daniel Wildt a třetím místem v této disciplíně poskočil o jeden stupínek v celkovém pořadí Braňo Golier, který předstihl Petera Puzsera. Z vítězství se stejně jako v předchozím kole radoval Konstantin Ilyin.

Poděkování na tomto místě patří prezidentovi ČNF IFSA Dr. Georgisi Patenidisovi, který celou soutěž uspořádal a financoval a který také ve své restauraci Artemis připravil skvělé pohoštění pro závodníky. Skvělou práci odvedl také slovenský tým v čele s Milanem Gabrhelem a Pavolem Gugou, kteří zajistili soutěžní disciplíny a technický chod soutěže. Příští rok jsou v plánu závody série Champions League, na kterých by se mohli objevit ti nejlepší světoví závodníci, takže se necháme překvapit, jestli se nám v Plzni opravdu poštěstí takovou skvělou show vidět.


Plzeňský strongman 2012 - výsledky

p.jménobody
1. Konstantin Ilyin 60,0
2. Branislav Golier   53,5
3. Peter Puzser   51,0
4. Bartoloměj Bak   45,5
5. Daniel Wildt   42,5
6. Radek Paták   41,5
7. Čestmír Šíma   40,5
8. Jozef Tomaszevsky   40,5
9. František Piros   38,5
10. Jiří Žaloudek   38,5
11. Sergej Oleolenko   35,0
12. Lukáš Svoboda   34,5
13. Andreas Altmann   32,5
14 Tomáš Vicherek   23,5
15. František Bauer   21,5


Plzeňský strongman 2012 - fotogalerie

Foto: Kamil KopečekLíbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
Víte, že...
...poslední objednávka v obchodě
Ronnie.cz byla před 92 sekundami?Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2020 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2020 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra