Reklama:

Čáslavský strongman 2012
- reportáž

Ronnie.cz > Powerlifting > Strongman

V sobotu 19. května se na náměstí Jana Žižky z Trocnova v Čáslavi sešlo 12 strongmanů ze čtyř zemí - České republiky, Slovenska, Polska a Ukrajiny, aby na 13. ročníku Čáslavského strongmana změřili své síly. Startovní pole slibovalo skvělou podívanou, posuďte sami - Ukrajinec Konstantin Ilyin, úspěšný profesionál bodující i na soutěžích série Champions League, Lukáš Svoboda, který vybojoval titul nejsilnějšího Čecha minulý týden v Hodoníně, obrovitý Čestmír Šíma, který nedávno demonstroval svou extrémní statickou sílu na závodech v Aši, domácí závodník a zároveň pořadatel soutěže, nejdéle aktivní strongman v ČR Jirka Žaloudek nebo špičkový slovenský strongman Braňo Golier, který se sice objevil výrazně pohublý a svěřil se, že kvůli problémům s koleny téměř celou zimu netrénoval, ale který se i přesto díky svým zkušenostem a silné vůli ukázal být velice tvrdým soupeřem.

Tractor Pull

Krátce po druhé hodině začínala soutěž taháním traktoru vestoje s pomocí lana. Už jsem viděl závodníky tahat leccos, ale při pohledu na doslova mamutí stroj, který stál uprostřed dlážděné plochy náměstí, jsem začal mít docela obavy, jestli s ním vůbec někdo pohne. Bohužel, obavy se ukázaly jako oprávněné, a tak byli diváci svědky dramatického představení "O veliké řepě". Strongmani táhli, ale neutáhli. Hladké dlažební kostky poskytovaly jen minimum opory, a ačkoliv se závodníci snažili maximálně využít i síly paží, pohnout se zeleným monstrem bylo prostě nad jejich síly a jeden po druhém odcházeli s nulovým výkonem. I tohle se bohužel někdy stává. A pokud jsem správně pochopil z několika narychlo prohozených slov s Jirkou Žaloudkem, na poslední chvíli dostali pořadatelé přidělený trochu jiný stroj, zjevně trochu více zadřený a o poznání "macatější". Jedna pokažená disciplína ale závody nedělá a dalších pět jich zbývalo. Diváci vše vzali s pochopením a pokračovalo se dál.

Log Lift

Zdvih klády nechybí téměř na žádné soutěži strongmanů a stejně tomu bylo i v Čáslavi. Rozptyl předvedených opakování se zátěží kolem 130 kilogramů byl poměrně velký a moc hezky se zapojilo publikum, které hlasitě povzbuzovalo, když závodníkům docházely síly. S pěti opakováními se o třetí místo dělil Čestmír Šíma s Lukášem Svobodou. Hodně působivých 7 zdvihů předvedl Slovák František Piroš, který je svou tlakovou silou vyhlášený. Neskutečných 9 opakování, ke kterým nepotřeboval ani celý časový limit 60 vteřin, předvedl Ukrajinec Ilyin, který kládu nepřemisťoval na hrudník, ale rovnou od stehen ji jediným rychlým pohybem vyrážel až do napnutých rukou. V jeho podání to vypadalo jako série rozcvičovacích pokusů.

Farmer´s Walk

Přenášení dvou 135kg kufrů na vzdálenost 40 metrů je tradiční čáslavskou disciplínou a u profesionálů, kteří jinak nemají problém nosit i 160 a více kilo v každé ruce, teď rozhodovala spíše rychlost a doslova každá vteřina, a tak byly k vidění opravdu svižně kmitající nohy (u některých spíš sloupy).

S časem 22:57 doběhl Jirka Žaloudek, který si neúspěšně brousil zuby na čas začínající číslem "19", ale který si i tak zapsal skvělé třetí místo. O necelou vteřinu rychlejší byl Braňo Golier, kterému možná zdravotní problémy trochu ubraly na maximální síle, ale rozhodně ne na skvělé kondici a bojovnosti. Jako jediný se pod dvacet vteřin (s časem 19:87) dostal Ilyin, který si tak na konto zapsal už druhou vyhranou disciplínu. Mimochodem, čas 16:72, ve kterém trasou v roce 2010 prosvištěl Honza Šalata, asi zůstane dlouhé roky nepřekonán.

Po disciplíně odstoupil zraněný Polák Bartoloměj Bak a jen s velkým sebezapřením pokračoval dál Josef Mazač, který měl po celou dobu zabandážované celé levé předloktí a biceps, jelikož si v loňské sezóně při převracení pneumatiky natrhl několik svalů. "Při kládě mi v tom ruplo a bolí to, že skoro nezvednu ruku", svěřil se mi Pepa po závodech. Nezbývá než jemu i všem ostatním popřát brzké uzdravení, protože tenhle sport je z těch silových opravdu nejtěžší a dává neuvěřitelně zabrat.

Conan´s Wheel

Takzvané Conanovo kolo (ano, přesně - podle slavného filmu Barbar Conan, podívejte se na 15. minutu videa) je disciplína, která je u nás velice málo k vidění. Řekl bych, že je to škoda, protože má rozhodně něco do sebe. Závodníci vezmou do náruče osu, která je na jedné straně ukotvena a na kterou bylo tentokrát naloženo téměř 400 kilo, a chodí v kruhu na maximální vzdálenost. Bez váhání bych před začátkem disciplíny vsadil na tři závodníky - Žaloudka, který tuhle disciplínu umí velice dobře, Goliera, který díky své vytrvalosti a houževnatosti dobře zvládá rostoucí únavu a bolest, kterých si v téhle disciplíně závodníci užijí do sytosti, a samozřejmě na Ilyina, na kterém bylo vidět, že jeho forma dalece překonává aktuální možnosti ostatních závodníků. Škoda, že si nebylo kde vsadit, protože bych se trefil se 100% přesností. Všichni tři zvládli více než tři celé otočky. První místo bral Ilyin, druhé Golier, třetí Jirka Žaloudek.

Tyre Flip + Atlas Stones

Kombinace převracení 400kg pneumatiky a zvedání 130kg betonové koule přes opravdu hodně vysokou hrazdu byla v pořadí pátá disciplína a únava už byla na mnohých hodně znát.

"Výš už by to nešlo?" vtipkoval Franta Bauer, který jako nejnižší a nejlehčí (113 kilo) ze všech závodníků sváděl těžké souboje "Davida proti Goliášům", zatímco si skeptickým pohledem měřil výšku laťky, která mu dosahovala téměř ke krku. Nakonec se ale s disciplínou popral statečně a kouli dvakrát přes laťku dostal. Na první místa to ale nestačilo, tam kralovali tentokrát závodníci ze Slovenska a Ukrajiny. První místo vybojoval Braňo Golier, který umí skvěle jak pneumatiku, tak i koule a kombinaci zvládl v superrychlém čase 33 vteřin. Druhý, jen o dvě vteřiny pomalejší, byl Ilyin. Třetí místo trochu překvapivě získal Slovák Peter Puzser, který je, jak v jednu chvíli poznamenal moderátor Leoš Kubeš, takový "asymetrický", tedy asi metr vysoký a asi metr široký. Faktem ovšem je, že Peter má velice silná ramena a tricepsy, což na většině soutěží dokazuje skvělými výsledky v tlakových disciplínách, a má také neuvěřitelně silná záda, což dokázal právě při přehazování koule, kdy díky extrémní síle snadno překonal hendikep v podobě nižší výšky.

Truck Pull

Poslední disciplínou Čáslavského strongmana bylo tahání kamionu vsedě. Stejně jako traktoru na začátku, tak ani kamionu se moc jet nechtělo a do cíle se jej nepodařilo dotáhnout nikomu. Výrazně celému poli výkonem 17,77 metru utekl Čestmír Šíma, který bojoval se zraněným lýtkem a s některými disciplínami, u kterých jsou jeho gigantické proporce spíš nevýhodou. Pokaždé, když Česťovi podávám ruku na pozdrav, mám pocit, že chytám do ruky medvědí tlapu. O tom, že se v jeho rukách skrývá neskutečná síla úchopu, nemůže nikdo pochybovat a důkazem toho byl fakt, že Čestmír jako jediný z všech závodníků dokázal lano udržet v rukách a kamion přitahovat k sobě. Všichni ostatní museli lano při každém tempu přehodit přes záda, nebo omotat smyčkou kolem ruky, aby s kamionem pohnuli. Na druhém místě se umístil Peter Puzser a na třetím Lukáš Svoboda s výkony na hranici 5 metrů.

Celkovým vítězem Čáslavského strongmana 2012 se stal zcela suverénně Ukrajince Konstantin Ilyin, druhé místo vybojoval teprve čtyřiadvacetiletý Slovák Peter Puzser a třetí příčka putovala opět na Slovensko a po velice těsném souboji ji obhájil Braňo Golier.


Čáslavský strongman 2012 - výsledky

p.jménobody
1. Konstantin Ilyin   56,0
2. Peter Puzser   46,5
3. Braňo Golier   41,0
4. Jiří Žaloudek   40,5
5. Lukáš Svoboda   36,5
6. František Bauer   30,0
7. Čestmír Šíma   29,5
8. František Piroš   28,0
9. Josef Mazač   28,0
10. Sergey Oleolenko   20,0
11. Tomáš Vicherek   15,0
12. Bartoloměj Bak   odstoupil


Čáslavský strongman 2012 - fotogalerieLíbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
Víte, že...
...poslední objednávka v obchodě
Ronnie.cz byla před 5 sekundami?Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2020 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2020 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra