Reklama:

Strongmen´s Games Aš 2012
- reportáž

Ronnie.cz > Powerlifting > Strongman

V sobotu 5. května se v nejzápadnějším cípu naší republiky, ve sportovním areálu u Aše, sešly na prvním ročníku Strongmen´s Games Aš dvě desítky strongmanů. Bylo se na co dívat, protože závodníci startující ve dvou výkonnostních kategoriích předvedli nejen skvělé výkony, ale i velkou bojovnost, odolnost a vůli, když čelili náročným disciplínám i rozmarům počasí.

"Hlavně aby nepršelo," říkal jsem si, když jsem v sobotu ráno vycházel z hotelu a díval jsem se na šedý příkrov mraků nad hlavou. Po pár minutách jízdy autem jsem dorazil do nového sportovního areálu, kde už byly přípravy na soutěž v plném proudu. Ve stanech pro závodníky se chystalo občerstvení, zvukař ladil aparaturu, na parkoviště najížděli nablýskaní veteráni - minibus, tahač Tatra a linkový autobus ze soukromého muzea jednoho ze sponzorů závodu - a na řady vyrovnaných palet začali nesměle usedat první zvědavci z okolí, kteří se na tuhle neobvyklou podívanou přišli kouknout. Velké poděkování a uznání na tomto místě patří organizátorovi Čestmíru Šímovi, který celou soutěž za podpory sponzorů a svého realizačního týmu zajistil opravdu profesionálně. Skvěle postaráno bylo jak o závodníky, tak o diváky.

V deset hodin nastoupilo "na plac" jedenáct závodníků nižší výkonnostní kategorie, buď úplných nováčků, kteří startovali na takové soutěži vůbec poprvé, nebo závodníků Českého poháru, kteří mají za sebou jen několik málo startů a postupně sbírají zkušenosti. Nenechte se ale zmást pojmem "nižší výkonnostní kategorie", který slouží jen k odlišení od zkušených profesionálů. Jejich výkony a nasazení totiž byly opravdu impozantní a divácky velice atraktivní.

Axle Lift

První disciplínou dne byl zdvih 86kg soukolí na maximální počet opakování v limitu jedné minuty. To se nezdá jako velká váha, ale každý, kdo někdy zkusil přemisťovat na hrudník 5 cm tlustou osu, ví, že je to mnohem náročnější, než se na první pohled zdá. Při tak komplexním cviku, jako je přemístění a tlak, Vám už po půl minutě začne povážlivě docházet kyslík, i když jste ve velice slušné kondici, a každé další opakování neuvěřitelně ztěžkne.

Nejlepší kombinaci síly, techniky a vytrvalosti předvedla dvojice David Oberlander a Michal Šulc. Oba si zapsali 8 platných opakování a dělili se o první místo. O jedno opakování méně předvedli opět dva závodníci - Milan Ondruška a Michal Slivoň.

Axle Deadlift

Tlustá osa potrápila závodníky i při druhé disciplíně, kdy dostali naloženo 216 kilo, se kterými měli do minuty předvést co nejvíc opakování v mrtvém tahu. Nebylo to zrovna nic lehkého, dvěma závodníkům se boj s činkou vyhrát nepodařilo a pětice strongmanů si zapsala 1 - 3 opakování. Působivých šest zdvihů předvedli David Oberlander a Michal Šulc a výrazně startovnímu poli utekla dvojice Milan Ondruška a Lukáš Kamenský s devíti platnými opakováními.

Log Lift

Ramena a tricepsy strongmanů byly úplně "utavené" z první disciplíny, o zádech ani nemluvě, a už tu byla další disciplína, která měla tyhle svalové skupiny tentokrát odrovnat úplně - zdvih 92kg klády na maximální počet opakování, opět v limitu jedné minuty.

Nad poměrně vyrovnanými výkony většiny startovního pole tentokrát vyčníval David "Vzteklý pes" Oberlander, který kládu nad hlavu vyrazil devětkrát. Pokud se ptáte, odkud je jeho přezdívka, pak vězte, že podoba s rozzuřeným pitbullem, když David nastupuje na disciplínu, je opravdu nepřehlédnutelná. :) Druhé místo si s pěti zdvihy zapsal Michal Slivoň a třetí místo si čtyřmi platnými pokusy vybojoval Lukáš Kamenský.

Truck Pull

Přitahování 4tunového minibusu vsedě na vzdálenost 20 metrů bylo doménou atletických závodníků s hbitýma rukama a o pořadí rozhodovaly zlomky vteřiny. S časem těsně nad 16 vteřin zvítězil Jakub Procházka, druhé místo si zapsal Lukáš Starý (18,28) a jen o pár setin vteřiny pomalejší byl Michal Slivoň na místě třetím.

Keg Carry

V téhle disciplíně byly podle mého názoru k vidění vůbec největší souboje s bolestí a vyčerpáním, jaké soutěž Strongmen´s Games Aš 2012 divákům nabídla. Přenést postupně dva 120kg sudy na vzdálenost 20 metrů a postavit je na vyvýšenou plošinu, takový byl úkol závodníků v poslední disciplíně. Zdaleka ne všem se to podařilo a není se co divit, protože přenášení takové neforemné zátěže v samotném závěru soutěže je skutečnou zkouškou vůle. Nejdříve začne docházet dech a poté začnou postupně vlivem nahromaděné kyseliny mléčné vypovídat poslušnost záda, nohy i ruce. Na tomhle místě bych chtěl vyzdvihnout fantastickou atmosféru, jakou závodníkům připravili početní diváci, kteří se přišli na netradiční silové výkony podívat. Ti se totiž neváhali hlasitě zapojit a vydatně povzbuzovali strongmany, když jim začaly docházet síly. I to velkou měrou přispělo k mimořádným výkonům, které byly na soutěži k vidění.

Bodové rozdíly na prvních pozicích byly opravdu velmi těsné, a tak do poslední disciplíny dávali závodníci všechno. Nejrychleji, a to za 45 vteřin, doběhl do cíle Milan Ondruška (který je mimochodem sparingem Čestmíra Šímy). V čase 52,16 postavil na podstavec druhý sud Michal Šulc a za minutu a 15 vteřin dokončil disciplínu štíhlý, ale velice komplexní závodník Lukáš Starý. O prvenství v celkovém pořadí bojoval David Oberlander, který byl nakonec úspěšný a zvítězil s nejtěsnějším náskokem pouhé poloviny bodu. Druhé místo v celkovém pořadí patřilo Milanu Ondruškovi a bronz si z Aše odvážel Michal Šulc.


Strongmen´s Games Aš 2012 - výsledky (amatéři)

p.jménobody
1. David Oberlander   43,0
2. Milan Ondruška   42,5
3. Michal Šulc   40,0
4. Michal Slivoň   36,5
5. Jakub Procházka   36,5
6. Lukáš Starý   32,5
7. Lukáš Kamenský   30,0
8. Dan Chytrý   23,5
9. Václav Teřl   22,0
10. Filip Jeřábek   14,5
11. Jiří Tichota   2,0


Kategorie profesionálů, která nastupovala k soutěži kolem jedné hodiny odpoledne, nabídla to nejlepší, co je na současné české strongman scéně k vidění. Vedle zkušených závodníků, kterými jsou Pepa Mazač, Lukáš Svoboda nebo nejdéle aktivní, už 13 let soutěžící Jirka Žaloudek, se na startu objevili také závodníci, kteří ještě v minulém roce soutěžili převážně mezi amatéry - Tomáš Vicherek, teprve dvaadvacetiletý Michal Tichý, Jirka Vytiska nebo loňský vítěz poháru Franta Bauer. Zkušenosti přišel sbírat také úspěšný trojbojař Honza Šleis a nejvíce oči diváků visely na domácím závodníkovi, pořadateli a zároveň favoritovi soutěže Čestmíru Šímovi, kterého tři týdny před soutěží trápily zdravotní problémy a který vypadal ve tváři velice vyčerpaně.

Log Lift

Základní váha 120 kilo, v každém pokusu pak o 5 - 10 kilogramů více. Takový byl formát první disciplíny - zdvihu klády na maximální výkon. Se startovní váhou si poradili všichni, ale už meta 130 kilogramů se stala nepřekonatelnou pro trojici závodníků - Šleise, Vytisku a Vicherka. 130 kilogramů zvládl Jirka Žaloudek, na 140 kilogramech skončili Michal Tichý a Lukáš Svoboda, kterého trápilo zranění levé ruky, a tak nemohl do souboje zasáhnout tak důrazně, jak plánoval.

Dále už pokračovala jen trojice závodníků - Šíma, Mazač a nejlehčí ze všech závodníků Franta Bauer. Ten předvedl fantastický výkon, když při tělesné váze 115 kilo vyrazil nad hlavu 150kg kládu a na třetí místo odsunul Pepu Mazače, který si zapsal 145 kilo. V disciplíně nezvítězil nikdo jiný než Čestmír Šíma, který si zvedl impozantních 155 kilo.

Axle Deadlift

O průběh soutěže a zdraví závodníků jsem se začal bát ve chvíli, kdy se ještě před začátkem druhé disciplíny spustil opravdu hustý déšť. Hned poté jsem se začal bát o osud nové redakční kamery, se kterou jsem pobíhal po place a která rozhodně není vodotěsná, takže po zbytek soutěže jsem držel v jedné ruce deštník a ve druhé kameru. Deštníky, pláštěnky a další ochranné prostředky proti dešti nasadili i diváci, kterým patří obrovské uznání a díky za to, že se nerozprchli a zůstali a podporovali strongmany i v takovém počasí.

326 kilo, tolik bylo naloženo na 5 cm tlusté ose, se kterou měli závodníci udělat maximum opakování mrtvého tahu v limitu jedné minuty. "Kolik z nich to dá? Tak tři?", zeptal se mě jeden ze závodníků, kteří soutěžili v dopolední části. "Jenom jeden," zavrtěl jsem hlavou při pohledu na činku. Ne že bych nevěřil schopnostem ostatních, ale znám jejich výkony ze soutěží a věděl jsem, že tahle váha je prostě mimo jejich aktuální možnosti. Jeden za druhým nastupovali závodníci na činku a pokoušeli se tlustou, mokrou a tedy pořádně kluzkou osu udržet v rukách a zátěž alespoň odlepit od země. Nepovedlo se to nikomu, a když jsem je tak pozoroval, začal jsem mít trochu obavy, jestli to za těchhle podmínek vůbec dokáže sám Čestmír Šíma. Ten seděl na lavičce a jako by vůbec nevnímal, co se děje kolem. Když přišel jako poslední závodník ze startovního pole na řadu, napětí bylo obrovské. Možná jsem chvilku zapochyboval, ale když Čestmír snadno zvedl činku ze země a napřímil se s ní, na chvíli ji nahoře podržel a pak přidal jako demonstraci svých schopností druhé, stejně snadné opakování, bylo všem jasné, že tady je ve hře extrémní síla, se kterou se žádný ze současných českých strongmanů rovnat nemůže a kterou disponoval jedině Honza Šalata, který se na této soutěži ujal role přísného a nekompromisního, ale jako vždy profesionálního rozhodčího.

Axle Lift

Za pokračujícího vydatného deště následovala další disciplína. Tým pomocníků a nakladačů z naložené osy "ukrojil" většinu kotoučů a na place zůstalo připravené 136kg soukolí. To se podle pravidel mohlo přemístit na hrudník s položením na břicho, ale ne s odložením na pásek. Na to doplatil Michal Tichý, který se při několika neuznaných pokusech o přemístění značně vyčerpal. Bez platného pokusu tak zůstal společně s dalšími čtyřmi závodníky - Jirkou Žaloudkem, Tomášem Vicherkem, Jirkou Vytiskou a Honzou Šleisem. Posledně jmenovaný bude na tuhle disciplínu asi ještě dlouho vzpomínat, protože si při neúspěšném pokusu o přemístění soukolí zlomil žebro.

Tři závodníci předvedli po třech opakováních - Mazač, Svoboda a Bauer. Právě výkon Franty Bauera opět vzbudil obdiv, protože nad hlavu snadno vyrážel soukolí, které vážilo o 20 kilo více než on sám. Vítězem disciplíny se stal se čtyřmi platnými pokusy Šíma, který má stále rezervy v technice, ale který soukolí prostě a jednoduše "urval" brutální silou.

Truck Pull

Původně měli strongmani zálusk na krásného nablýskaného veterána značky Tatra, ale s ohledem na počasí nakonec zvolili lehčí variantu, kterou byl linkový autobus. Ten se přitahoval vsedě na vzdálenost 20 metrů. Se zlomeným žebrem ještě naposledy statečně zabojoval Honza Šleis a vyneslo mu to třetí nejlepší čas - 30,65 - pak už ale musel ze soutěže před poslední disciplínou odstoupit. Druhý se umístil s časem 29,59 Šíma a první místo urval Jirka Vytiska, který byl ještě o necelou vteřinu rychlejší.

Tyre Flip + Farmers Walk

Převracet mokrou 450kg pneumatiku na mokrém betonu, to musí být noční můra většiny strongmanů. A právě to závodníky čekalo v poslední disciplíně - 4x převrátit pneumatiku a pak vzít 150kg kufry a ujít s nimi 20 metrů. Až k chůzi s kufry se dostali pouze tři závodníci, z toho dva si zapsali jen po několika desítkách centimetrů, a to Lukáš Svoboda (40 cm) a Franta Bauer (20 cm). Jako závodník se super silným úchopem se v závěrečné disciplíně představil Pepa Mazač, který s kufry ušel 13 metrů. Čestmír Šíma už měl díky obrovskému bodovému náskoku jisté vítězství, takže na disciplínu nastoupil jen symbolicky, aby pozdravil diváky. V konečném pořadí si druhou příčku vybojoval vyrovnaným výkonem Mazač a třetí místo patřilo Svobodovi.

Pochvalu si zaslouží také zkušený moderátor Leoš Kubeš, který umí povzbudit závodníky a také skvěle pobavit a vyburcovat diváky. Dobrou práci odvedl také tým pomocníků, kteří zajišťovali hladký a bezproblémový chod soutěže. Velké poděkování samozřejmě patří sponzorům, díky kterým mohla celá soutěž proběhnout na tak vysoké úrovni a díky kterým si závodníci na prvních místech odváželi hodnotné finanční prémie. Věřím, že v Aši se strongmani nesešli naposledy a že se soutěž Strongmen´s Games Aš stane tradicí.

Po zpracování natočených materiálů se můžete těšit také na video ze soutěže!


Strongmen´s Games Aš 2012 - výsledky (profesionálové)

p.jménobody
1. Čestmír Šíma   37,0
2. Josef Mazač   29,0
3. Lukáš Svoboda   25,5
4. František Bauer   23,0
5. Jiří Vytiska   16,5
6. Michal Tichý   14,0
7. Tomáš Vicherek   10,0
8. Jiří Žaloudek   9,0
9. Jan Šleis   9,0Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

12.05.08:38honzik833 - Skoda toho spatne naplanovaneho pocasi, ale i tak to byl j..
09.05.12:34wwwpower - nejvíc mě dostávají výkony Franty Bauera, škoda jen že nes..+1
Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2020 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2020 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra