Reklama:

Evropský pohár strongmanů (Černovice) 2012 - reportáž

Ronnie.cz > Powerlifting > Strongman

V sobotu 21. dubna 2012 se na Ukrajině ve městě Černovice konala soutěž zařazená do Evropského poháru strongmanů. Celkem 8 siláků zde porovnalo své síly se svými soupeři. Vítězství si odnesl Konstantin Ilyin, druhé místo patřilo slovenskému borci Františku Pirošovi a Sergey Oleolenko si odnesl místo třetí. Průběh této vydařené akce pro Vás zachytil Pavol Guga.


[Text: Pavol Guga] O víkendu absolvovala výprava strongmanů první soutěž zařazenou do evropského poháru silných mužů. Země, která se k tomuto mezinárodnímu seskupení připojila za Slovenskem, Českou republikou a Polskem jako čtvrtá, je Ukrajina.

Na pozvání hlavního organizátora akce, vynikajícího člověka a závodníka Konstantina Ilyina, který je velmi dobře známý i na Slovensku, se sešli závodníci ve městě Černovice, aby si prověřili své schopnosti na úvod sezóny. Čekalo na ně šest zajímavých disciplín.

Slovenskou výpravu tvořili dva závodníci - Petr Puszér a František Piroš a viceprezident SASIMu, který je zároveň prezidentem středoevropského poháru Milan Gabrhel spolu s Pavolem Gugou. Na dalekou cestu se k naší výpravě přidali i borci z České republiky ve složení herce, bobisty a showmana Jiřího Žaloudka a nadějného mladého závodníka Radka Patáka. Z polských závodníků přijeli József Tomaszewski a Gregorz Kurowski. Slovensko zastupoval již zmíněný Konstantin Ilyin se Sergeyem Oleolenkem.

Akce začala na zaplněném náměstí ve tři hodiny odpoledne. První disciplínou bylo zvedání 140kilogramové klády.

První místo si podle očekávání připsal Ilyin, který předvedl osm platných pokusů. Druhé místo se sedmi platnými opakováními si připsal Piroš, pro kterého jsou tlakové disciplíny jeho nejlepší. Třetí skončil v úvodní disciplíně Puszér se šesti pokusy. Váha 140 kg dala zabrat všem soutěžícím, ale druhá disciplína byla ještě náročnější.

Šlo o tzv. štafetu. Strongmani museli na úvod předvést 5 otoček s 350kilogramovou pneumatikou, následně přenést kouli o hmotnosti 120 kg na vzdálenost 20 metrů, na tutéž vzdálenost měli přenést i 200 kg vážící africký kámen. Aby toho nebylo málo, na závěr měli borci ještě zvednout 300 kg na mrtvý tah. Náročnost této kombinace byla hlavně na dýchání, ale samozřejmě i na sílu. Všechny překážky dokázal zvládnout jen jediný závodník, a to Konstantin Ilyin, pro kterého to nebyl žádný problém. Z ostatních závodníků se nejlépe dařilo Radku Patákovi, který skončil na africkém kameni. Ze slovenských borců skončil ve středu startovního pole Puszér, který si připsal pět bodů a Piroš obsadil šesté místo se ziskem tří bodů.

Třetí disciplína byla opět zátěží na ramena. Sílu tricepsů a ramen stupňovala váha po každém zvládnutém opakování. Na úvodních 135 kg si věřilo všech osm borců, ale postupně se eliminovali, až zůstal jedině Piroš s Konstantinem Ilyinem. Oba ale skončili na váze 165 kg. Váhu 175 kg nedokázal překonat ani Konstantin, a tak se o první místo dělil s Františkem Pirošem.

Následovalo měření sil v disciplíně „Conan“. Netradiční nebyla ani tak svojí hmotností, která byla 440 kg, jako počáteční zdvihací výškou. Závodníci se museli řádně sehnout, aby Conanovo rameno zvedli, takže hned v úvodu dostala zabrat stehna. První místo si připsal opět Konstantin Ilyin, za ním následovala dvojice Poláků - Tomaszewski a Kurowski, ze slovenských závodníků si nejlépe vedl opět Piroš, který skončil čtvrtý.

Už podle disciplín bylo jasné, že ramena a síla tricepsů bude mít na Ukrajině přednost před jinými svaly. I předposlední disciplína, jednoručka, to potvrdila. Závodníci měli na výběr ze dvou hmotností, 76 a 96 kg. Peter Puszér šel už na nápravu se sebezapřením, protože zranění ramene při úvodní disciplíně ho řádně limitovalo a nemohl předvést své osobní výkony. Proto nezvládl ani jedno opakování. Nejvíce opakování s hmotností 76 kg předvedl Paták, který zvládl 7 správných pokusů. To stačilo na třetí místo. Druhé místo patřilo opět Pirošovi, který provedl s těžší, 96kilovou jednoručkou skvělá 3 opakování. Jak sám prozradil, tuto disciplínu dělal vůbec poprvé! První místo patřilo samozřejmě domácímu Konstantinovi, kterému pokusy počítalo publikum. Předvedl jich devět a do poslední disciplíny vstupoval ve vedení.

Poslední a závěrečná zkouška, ve které si mohli závodníci urvat nějaké body do celkového pořadí, byla ve zvedání koulí. Nejen zvedání, ale dokonce i nošení na podstavec. Váhy koulí byly 120, 140, 160 a 180 kg. Každá byla jinak vzdálená od stolu, na který se vykládaly. Mezičasy mezi koulemi rozhodly, že třetí místo obsadil Tomaszewski, druhé Paták a první byl, kdo jiný než Konstantin Ilyin, který jako jediný zvládl i závěrečnou kouli.

Černovice
p.jménobody
1.Konstantin Ilyin 47,5
2.František Piroš 31,5
3.Sergey Oleolenko 30,5
4.Radek Paták 29,5
5.Jószef Tomaszewski 24,0
6.Gregorz Kurowski 23,5
7.Peter Puszér 19,5
8.Jiří Žaloudek 10,0

Konečné výsledky byly zajímavé. První místo se ziskem 47,5 bodu obsadil Konstantin Ilyin, který přes menší zaváhání na nápravě neohroženě vedl a dočkal se tak prvenství. Za potlesku a burácení publika si převzal pohár pro vítěze.

Druhé místo si po skvělých výkonech připsal František Piroš, který se po loňské odmlce, když startoval jen na několika akcích, ukázal ve výborných výkonech před mistrovstvím Slovenska, které se bude konat 12. května ve Skalici. Třetí místo si připsal také ukrajinský bohatýr - Sergey Oleolenko.

Slovensko-česká výprava, která na soutěž cestovala společně, děkuje organizátorům za krásnou akci. Organizačně byla skvěle zabezpečená, bylo o nás skvěle postaráno.

Následující akce středoevropského poháru se bude konat v Čechách, ve městě Čáslavi!
Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínZapojte se do studie a získejte zdarm...
malex (12:45) • nové kolo! www.docs.google.com/forms/d/1inqkSbXR3tfDT2_JTyHYL0VvpPc5s_tkIroOI7D4Agc/ed...
magazínPavel Vacek - záda a břicho 3 týdny p...
PavelV (14:46) • Děkuju, budu se snažit.
magazínRadikální změna (XVI.): Ze dne na den...
Blizard3 (11:19) • Ahoj Jáne, děkuji za reakci. Vůle se změnit, je v podstatě to, co na začátek potřebuješ...
magazínPavel Vacek - záda a břicho 3 týdny p...
Zodiak411 (22:03) • Super videolog. Osobně bych s Pavlem uvítal další a kdyby to bylo i s Radkem Loncem, ta...
magazínRadikální změna (XVI.): Ze dne na den...
Ján Černák (15:33) • Zdravím premena je to parádna klobuk dole. Taky sa o to pokušam ale nemam pevnu volu na...Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2019 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2019 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra