Reklama:
Skladem opět všechny příchutě!
100 % Whey Protein v akci 1+1
Náš nejprodávanější protein. Více zde.

Badr Hari: Cesta z K-1
do profiboxu (II.)

Ronnie.cz > Powerlifting > Bojové sporty

Když Badr Hari na konci září minulého roku oficiálně oznámil plánovaný konec kariéry v kickboxu a následný debut v profiboxu, postaral se o pořádný rozruch a nemalý šok pro fanoušky K-1. Ve světě profiboxu jej zatím nikdo neznal a jeho prohlášení zůstalo mezi příznivci klasického boxu téměř bez povšimnutí. V K-1 se stal ikonou, symbolem japonské soutěže a nové generace bojovníků. Ačkoliv vrcholnou metu - titul K-1 - nezískal, nebylo pochyb, že je jedním z nejlepších (jestli ne nejlepší) stávajících bojovníků v K-1, a pokud by zůstal, titul by s velkou pravděpodobností v následujících letech získal. Ač je profibox příbuzný, je ovšem velmi odlišným sportem. Je to jiný svět. Jeho jméno přes veškeré úspěchy v K-1 v něm nemá váhu. Zatím. Někteří zasvěcení tvrdí, že pod správnýma rukama může vyrůst v jednoho z nejlepších. Jiní tvrdí, že ve 27 letech je už pro něj pozdě. Dokáže se Badr Hari prosadit mezi nejlepší a dominovat stávající těžké váze tak jako v K-1, nebo utopí svůj talent a upadne v zapomnění? Nejsou prohlášení o tom, že může být dalším „Pacquiaem“ těžké váhy či že do dvou let může stanout tváří tvář jednomu z bratrů Kličkových, jen velkohubé výroky bez reálného základu?

Přestože je mu 27 let a ještě letos mu na krku přibude další křížek, bojovým sportům se věnuje od 7 let. Jelikož jedním z jeho nenaplněných snů bylo reprezentovat svou domovinu Maroko na letošních olympijských hrách v Londýně v amatérském boxu, již několik let byla boxerská příprava významnou částí jeho tréninku. U těžkých vah se často připomíná, že boxeři dozrávají až po třicítce. Všechny tyto skutečnosti hovoří ve prospěch marockého bojovníka. Hari si navíc za svého mentora zvolil známého amerického trenéra Naazima Richardsona, pod jehož vedením nastupují do ringu velikáni jako Bernard Hopkins, nejstarší profesionální mistr světa v historii boxu, či Shane Mosley, bývalý mistr světa ve třech různých váhových kategoriích. Co si o něm myslí a jaké jsou jejich společné plány? I na to přijde v dnešním článku řeč. Nejprve je ovšem potřeba se vrátit tam, kde skončil první díl tohoto článku, do roku 2009, a připomenout si, jaké byly tři poslední roky Badra Hariho v K-1.

Ze dna zpátky na vrchol

Holandsko je považováno za evropskou Mekku K-1, potažmo thajského boxu či kickboxu. Přestože jako v mnoha jiných evropských zemích je tam sportem číslo jedna fotbal, bojové sporty tam mají silnou základnu, věnuje se jim řada lidí, ještě větší skupinu pak tvoří pasivní diváci a fanoušci, a tak bojovníci K-1 patří mezi všeobecně známé sportovní celebrity. Před finále K-1 WGP 2008 byl Hari jedním z nejoblíbenějších. Po velkém fiasku během posledního zápasu na tomto turnaji jeho oblíbenost klesla k bodu mrazu. Je možná pravdou, že fanoušci milují „zlé muže“, ale všechno má své meze, které Hari svým zákeřným počínáním v zápase s Bonjaskym nepochybně překročil. K-1 jej vyhodit, jakkoliv se to mohlo nabízet, nemohla a nechtěla. Představoval pro ni velký marketingový potenciál a především vůdčí osobnost, která měla táhnout diváky ke K-1 po odchodu dosluhující „zlaté generace“ bojovníků v čele s Peterem Aertsem, Rayem Sefem, Jerome Le Bannerem a dalšími. Přesto jej na úvodní turnaj v Jokohamě v roce 2009 nepozvala. Velkou úlohu v těchto chvílích sehrál Hariho management, holandská organizace It´s Showtime. Hari se chtěl co nejdříve vrátit do ringu a dát svými výkony zapomenout na loňské finále a následný výprask od Alistaira Overeema na turnaji Dynamite. It´s Showtime mu proto dala prostor na svém prvním turnaji v roce 2009, jenž proběhl začátkem února v Belgii. Za soupeře mu byl vybrán Němec Frederic Sinistra. O hlavu menší bojovník dal v úvodu několika výpady najevo, že se slavnějšího soupeře s nechvalnou pověstí nebojí, ale Hariho nijak neohrozil. Když pak rozjel kolotoč úderů Hari, dostal se Sinistra okamžitě do problémů, které vyústily v KO v 1. kole.

Ještě důležitější zápas pak It´s Showtime pro Hariho připravila v květnu. V tomto měsíci již několik let pořádala v Amsterdam Aréně s kapacitou pro více než 20.000 lidí své největší turnaje, kam si šetřila své nejlepší bojovníky a které byly vždy do posledního místa vyprodané. V roce 2009 se pořadatelé rozhodli zavést vlastní tituly mistra světa It´s Showtime. O ten v těžké váze se mělo bojovat právě v Amsterdamu. Aby měl titul svou váhu, jako prvního nominovali do souboje o mistrovský pás Semmyho Schilta, trojnásobného a nejsilnějšího šampióna v K-1. Druhým nominovaným byl Badr Hari. Schilt byl Hariho pravým opakem. Mimo ring na sebe nikterak neupozorňoval, byl tichý a nemluvný. Fanoušci jej přesto neměli rádi pro jeho zápasový styl. Schilt se svými 212 cm patří k nejvyšším bojovníků v K-1 a svých fyzických parametrů umí náležitě využít. Faktem je, že pro většinu fanoušků je jeho styl velká nuda, a tak většinou fandí jeho soupeřům. Fanoušci stále nezapomněli na Hariho loňský exces, nicméně bylo to poprvé po několika měsících, kdy se alespoň někteří znovu přiklonili na jeho stranu. Pro Hariho byl tento duel velmi důležitý ještě z jiného důvodu. Hari naposledy bojoval v Amsterdamu v roce 2005 v souboji se Stefanem Lekem, který prohrál Hari KO a po kterém jej celá Aréna vypískala, a proto se rozhodl, že už nikdy nebude zápasit za Holandsko. Nyní, po 4 letech, se vrátil zpět na místo činu, v titulovém zápase o mistra světa těžké váhy. Hari přichystal trojnásobnému šampiónovi K-1 nemilé překvapení. Hned v úvodu se na něj vrhl sérií úderů a zaskočený Semmy nestíhal ustupovat. Po chvíli se po jednom z úderů ocitl na podlaze ringu a přišlo počítání. Tehdy ještě stihl vstát, jenže když se po další sérii úderů znovu dostal do počítání, bylo dobojováno. Hari vyřídil Schilta KO po 45 vteřinách, jako první dokázal holandského dlouhána porazit v K-1 zápase KO a stal se mistrem světa It´s Showtime. Po několika měsících si znovu mohl vychutnat, jaké to je, když fanoušci skandují jeho jméno.

Na konci září odcestoval do Soulu na turnaj K-1 WGP Final 16. Jako loňský finalista měl pro tento turnaj automatickou nominaci. V boji o finále se utkal s vítězem evropské kvalifikace Zabitem Samedovem z Běloruska. Hari nekompromisně „vypnul“ svého soka úderem na spodek ještě před koncem prvního kola a připsal si další výhru KO. Při losování čtvrtfinálových dvojic pro finálovou pyramidu měl Hari díky šťastnému losu možnost výběru. Za svého prvního soupeře si zvolil starého známého Ruslana Karaeva. Z jejich dosavadní zápasové historie vyšel každý jednou vítězně a jednou jako poražený. Během finále K-1 WGP 2009 se měla jejich zápasová trilogie uzavřít. Jedním z účastníků velkého finále byl také Alistair Overeem. Do finále se dostal přes legendu Petera Aertse, který se poprvé po 15 letech nepodíval do velkého finále. Harimu stále ležela v žaludku porážka od Overeema na Dynamite, kterou se jeho sok chlubil, kudy chodil. Overeem si za čtvrtfinálového soupeře vybral Brazilce Ewertona Teixeiru. Byl na stejné straně pyramidy jako Hari, a tak v případě, že oba projdou čtvrtfinálovými boji, na ně čekala v semifinále odveta. V jednom z rozhovorů s Michaelem Schiavellou, komentátorem K-1, k tomu uvedl. „Na Dynamite jsem to podělal. Víš, nemám rád výmluvy, když prohraješ. Když prohraješ, tak prohraješ, protože sis zvolil jít do zápasu a víš, jaké mohou být následky. Pamatuji si, že jsem si tenkrát říkal: Alistair Overeem? Pff, tenhle chlap nemůže zápasit, tohle není kickboxer, je to lehký soupeř. Pojďme to udělat. Tak jsem odletěl do Japonska. Udělal jsem hloupou chybu, když jsem kývl na ten zápas, ale zkrátka jsem to vzal. A celý svět byl zklamán, že jsem byl poražen tímhle chlapem z MMA. Zklamal jsem fanoušky, K-1 i sebe,“ řekl o prvním zápase Hari.

To ještě netušil, co se bude dít během předzápasové tiskové konference několik dní před finále. Overeem se ve svém prohlášení ostře obul do K-1. Zesměšnil celou soutěž i přítomné finalisty. Uvedl, že je pro něj K-1 jen bokovka a že zápasit v K-1 je mnohem lehčí než zápasit v MMA. „Vyzývám kteréhokoliv z těchto bojovníků i kteréhokoliv jiného K-1 bojovníka, ať se mnou vstoupí do oktagonu, a dávám mu 2 až 3 minuty a pak to s ním skončím. Jak možná víte, nebo nevíte, můj kamarád Badr Hari už slíbil, že se mnou půjde do MMA zápasu. Kdokoliv další je vítán,“ řekl Overeem. Hari následně spontánně vstal a vystřídal Overeema u pultu s mikrofonem. „Jak všichni ví, už jsem měl jeden zápas s Alistairem. On vyhrál. Víte, pro nás kickboxery je tohle zvláštní věc, když tenhle chlap v K-1 porazil dva silné bojovníky. Odvedl dobrou práci, takže dobře pro něj. Ale pokud se dostane přes první zápas proti Teixeirovi, potom slibuji, že se mnou tentokrát nevydrží v kickboxerském ringu déle než tři minuty,“ řekl v emotivním prohlášení Hari. A bylo to. Hari se opět stal hrdinou a miláčkem K-1. Alistair Overeem na sebe vzal roli „zlého muže“ a Hari měl být tím, kdo jej zastaví a ubrání čest K-1. Nejprve se však musel vypořádat s prvním soupeřem - Ruslanem Karaevem. Karaev vsadil všechno na jednu kartu a pokusil se Hariho zaskočit prudkým nástupem. Hari na jeho hru přistoupil, a tak se strhla hned v úvodu divoká přestřelka. Jít s Badrem Harim v jeho top formě do přímé konfrontace ovšem nebyl nejlepší nápad. Karaev se ocitl dvakrát na zemi a prohrál KO po 38 vteřinách zápasu. Zadařilo se i Overeemovi, který vyprovodil Teixeiru KO po přesném zásahu kolenem na hlavu v čase 1:08 v 1. kole. Bylo to tady! Na řadu přišlo očekávané semifinále a v něm odveta Hari vs. Overeem. Napětí mezi oběma bojovníky během úvodních obligatorních instrukcí od ringového rozhodčího se dalo krájet. Hari začal útočně, ale Overeem jeho výpady odrážel strhy, kterými jej házel na zem. Další útoky pozorně kryl svým nepropustným dvojitým krytem. Hari proto po chvíli malinko změnil taktiku a místo prudkých výpadů nechal Overeema, aby útočil. V čase 1:34 si Hari počkal na Overeemův útok a přesně načasovaným protiúderem jej poslal k zemi. Overeem však nebyl ještě natolik otřesen, a tak drama pokračovalo. Hari dál neúnavně útočil. Overeem s ním znovu švihl o podlahu, avšak o pár vteřin později přichází osudná kombinace zakončená highkickem, po které Overeem neskončil na zemi jen díky včasnému zapření v provazech. Bylo rozhodnuto! Ringový rozhodčí ukončil zápas TKO. Hari dostál svému slibu. Overeem s ním nevydržel déle než tři minuty.


Kolize Badr Hari vs. Alistair Overeem


Ve finále Hari narazil už podruhé v tomto roce na Semmyho Schilta, který prošel do finále také poměrně snadným způsobem, když oba předchozí zápasy s Jeromem Le Bannerem a následně s Remym Bonjaskym vyhrál KO v 1. kole. Hari se pokusil na Schilta znovu uplatnit taktiku, která mu vyšla před půl rokem v Amsterdamu, a zkrátka se na Schilta vrhl hlava nehlava. Semmy byl ovšem tentokrát na Hariho dobře připraven. Útočící Hari vsadil všechno na jednu kartu - útok - a na vlastní obranu nedbal. To se mu vymstilo a ustupující Schilt jej zakontroval a poslal k zemi. Po chvíli znova. A o dalších pár sekund později po highkicku potřetí a naposled. Schilt vyhrál KO v 1. kole a stal se počtvrté šampiónem K-1. Hari uzavřel rok 2009 s bilancí 6 zápasů a 5 výher. Všechny jeho zápasy skončily v 1. kole. Na vysněný titul sice opět nedosáhl, ale finálový večer K-1 WGP 2009 přesto patřil jemu. Hari navíc předvedl pro něj do té doby nevídané gesto, když po finálovém zápase přišel s úsměvem na tváři pogratulovat svému přemožiteli. Hari se v roce 2009 stal v každoroční anketě holandského magazínu nejpopulárnějším bojovníkem v Holandsku, a to i přes fakt, že již několik let zápasil za Maroko. Poprvé po několika letech na tomto postu vystřídal Petera Aertse, který skončil v anketě na 2. místě.

V tomto roce také poprvé prohlásil, že chce Maroko reprezentovat na nadcházejících olympijských hrách v Londýně v amatérském boxu. V Maroku se z toho stala veliká událost. Hari se dokonce osobně setkal s marockým králem. Následně začal realizovat první kroky a obrátil se na olympijský výbor. Tam ovšem narazili na zásadní problém, kterým byla otázka, zda je možné Hariho, jakožto profesionálního kickboxera, akceptovat jako amatérského boxera? „Ano, musím projít nějakými kvalifikačními turnaji, abych se tam dostal, ale to není problém. Nejprve musí komise akceptovat, že jsem amatérský boxer. Měli jsme několik jednání s olympijskou komisí a oni teď jednají, jestli jsem amatérský boxer, nebo ne,“ řekl tehdy Hari.

Badr Hari v Praze

Na začátku roku 2010 přišla senzační zpráva. Badr Hari se chystá do Prahy! V únoru tady bude obhajovat titul mistra světa těžké váhy It´s Showtime proti vyzyvateli Mouradu Bouzidimu z Turecka. Ronnie.cz byl jedním z mediálních partnerů celé akce. Během Hariho pobytu v Praze vznikl tento rozhovor. Šlo ve skutečnosti o náš druhý rozhovor s Badrem, ten první se díky Hariho dnes již bývalému trenérovi Miku Passenierovi realizoval na dálku už o rok dříve. Tentokrát jsme se setkali naživo při večeři na uvítanou v holešovickém klubu SaSaZu. Musím přiznat, že Badr je velmi charismatická osobnost. V civilu působí velmi sympatickým dojmem. Na druhou stranu je třeba jedním dechem dodat, že styk s médii je pro něj spíše nutné zlo. Ostatně to se potvrdilo při všech dalších naplánovaných PR akcích. V tělocvičně pražského Hanuman Gymu Praha, kam měl přijet na ukázkový trénink, na něj čekalo několik desítek lidí marně. Následně se jej několik hodin marně pokoušeli nahánět dva televizní štáby v hotelu Hilton. Když jsem se jej pak následující den ptal, proč nepřišel, suše odvětil: „Byl jsem na pokoji a koukal na filmy. Nechtělo se mi.“

Ještě laxnější přístup měl k samotnému zápasu, na který podle svých slov trénoval zhruba 5 dní. Prý mu chyběla motivace. Bouzidi na druhé straně podstoupil intenzivní přípravu a zápas s Harim pro něj představoval životní duel. O to větší byl při znalosti těchto faktů kontrast v ringu. Hari znovu potvrdil, jak velký talent v něm dřímá. Bouzidimu nedal téměř žádnou šanci, a kdyby se rozjel dříve, zápas by nejspíš skončil už v 1. kole. Hari v úvodu zápasu zůstával spíše v krytu a nechával soupeře ukázat, co umí. Ten marockého bojovníka ničím nepřekvapil. Když se pak rozjel Hari, málem z toho bylo KO v 1. kole. Bouzidiho tehdy zachránil gong ohlašující konec kola. I tak po Hariho úderech sotva stál na nohou a měl problémy si vzpomenout, který roh je vlastně jeho. Ve druhém kole Hari šlápl na plyn a začal svého soupeře dostávat pod tlak. Výsledek bylo drtivé KO po zvedáku, kterým Bouzidimu málem ustřelil hlavu z krku. Hari si připsal další výhru KO a první úspěšnou obhajobu titul It´s Showtime.

Jeden krok vpřed, dva kroky vzad

Dva měsíce po zápase v Praze odcestoval zpátky do Japonska na zahajovací turnaj K-1 pro rok 2010. Hari tehdy požádal japonské pořadatele, aby mu domluvili zápas s běloruským bojovníkem Alexejem Ignashovem. Ignashov už v K-1 několik let nepůsobil, ale K-1 jej pro tento turnaj povolala zpátky. Hari se s Ignashovem utkal již před 7 lety. Tehdy v pouhých 18 letech zaskakoval na poslední chvíli jako náhradník. Na běloruského bojovníka, který byl v té době velkou hvězdou K-1, ztrácel 18 kg váhy, přesto mu byl více než důstojným soupeřem a prohrál až 5 vteřin před koncem zápasu KO po tvrdém úderu. Nyní si role vyměnili a Hari nastoupil do zápasu jako jasný favorit. Ignashov si toho byl dobře vědom, a proto se rozhodl nejít s Harim do přímé konfrontace a raději bojovat z ústupu. Výsledkem byl nezáživný zápas, kdy Hari naháněl svého protivníka po celém ringu. Ignashovovi se sice podařilo to, co už jiným dlouho ne a po něm už nikomu, a sice doboxovat s Harim celý zápas, ale za svůj výkon si příliš sympatií nevysloužil. Hari vyhrál jednoznačně 3-0 na body.

Zdálo se, že se Hari ze svých hříchů a excesů poučil a jako bojovník vyzrál. Jeho projev v ringu i mimo něj doznal obratu o 180 stupňů a začal vystupovat jako pravý profesionál a fanoušci věřili, že i díky tomu bude rok 2010 v K-1 patřit jemu. To ale netušili, že jde jen o zdánlivý klid před obrovskou bouří v Hariho životě. Hari měl v minulosti řadu incidentů, které kolísaly na hraně zákona. Čelil obvinění z fyzického napadení jedné ze svých bývalých přítelkyň, dalšího napadení se měl dopustit vůči sousedům, kteří si k němu měli přijít stěžovat na hlasitou hudbu, a v jeho pestré minulosti zejména z dob, kdy si plnými doušky užíval noční život v Amsterdamu, by se zřejmě našly další obdobné případy. V roce 2010 se ovšem tyto stinné stránky jeho života zdály být pasé. Hari však opět všechny vyvedl z omylu.

Na konci března, tedy krátce před Hariho zápasem s Ignashovem, se měl zaplést spolu s několika dalšími kamarády do incidentu v jednom nočním klubu v Amsterdamu. Později byl označen za hlavního aktéra a měl to být on, kdo napadl místního vyhazovače, který je údajně nechtěl pustit dovnitř kvůli nevhodnému sportovnímu oblečení. Příběh o tom, co se vlastně stalo, měl několik verzí, které se tu více, tu méně lišily, na konci však ze všech vyhází dobitý vyhazovač na pohotovosti se zlomeným nosem, rozdrcenou nadočnicovou kostí a dalšími pohmožděninami. Přestože ani sám vyhazovač, ani zástupci klubu, kde pracoval, trestní oznámení nepodali, policie případ pro jeho závažnost začala vyšetřovat.

Na konci května se Hari vrátil do, pro něj osudové, Amsterdam Arény k další obhajobě titulu mistra světa supertěžké váhy It´s Showtime. Jeho vyzyvatelem byl Egypťan žijící v Holandsku Hesdy Gerges. Hari byl znovu velkým favoritem. Své role se v úvodu zhostil podle očekávání a Gerges byl pod velkým tlakem. Přesto dokázal vzdorovat a ve druhém kole začal sám nebezpečně útočit. Hari se pokoušel agresivními útoky zápas ukončit, ale Gerges stále nepolevoval a postupně přebral iniciativu a dostal Hariho pod tlak, navíc se zdálo, že Harimu začíná docházet dech. V tu chvíli přišel další obrovský zkrat marockého rebela. Hari po jedné z kombinací povalil Gegese na zem. Když se nic netušící zvedal zpátky na nohy, Hari jej kopl přímým kopem do hlavy. Udělal to znovu. Opět napadl ležícího soupeře. Bylo jasné, co bude následovat. Hari byl diskvalifikován, zápas kontumačně prohrál a přišel o titul mistra světa.

Aby toho nebylo málo, policie, které se od zmiňovaného incidentu úspěšně vyhýbal, si jej předvolala k výslechu den po turnaji. Hari se nedostavil. Slehla se po něm zem. Později se ukázalo, že uprchl druhý den po turnaji do Maroka, kde se skrýval až do konce října, kdy se vrátil do Holandska a sám se šel ohlásit na policii. Po několika dnech strávených ve vazbě byl propuštěn na svobodu. "Po tom posledním incidentu jsem byl příliš hrdý na to, abych přiznal vlastní chybu, prostě se to stalo. Cantona (fotbalista) někoho kopl naskočeným kopem, já jsem zase kopl chlapa do obličeje, "shit happens". Ale když se to stalo podruhé, opravdu jsem začal děsit sám sebe. Proč jsem to udělal, nevím. Něco se musí změnit. Musím se znovu najít. Samozřejmě, že už by se to nikdy nemělo stát. Ale není žádný způsob, jak vám mohu zaručit, že už se to nikdy nestane. Lhal bych a to nechci…,“ řekl Hari v jednom z prvních rozhovorů po návratu do Holandska. Japonská K-1 jej i přes tento incident lákala na finálový turnaj 16 nejlepších, a když to odmítl, pokusila se jej alespoň zlanařit pro vložený zápas na velkém finále. Údajně mu měla nabídnout až dvojnásobnou sumu oproti jeho tehdejšímu zápasovému platu, ale Hari přesto odmítl. A řekl, že v roce 2010 už zápasit nebude. Nakonec stál mimo hru přesně rok. Mimo jiné se v té době rozloučil s možností, že by mohl reprezentovat Maroko na olympijských hrách. Do ringu se vrátil až v květnu 2011 na turnaji It´s Showtime ve francouzském Lyonu. V ringu se proti němu postavil domácí šampión v klasickém boxu, dvojnásobný evropský šampión v kickboxu a světový šampión v Muay Thai Gregory Tony. Hari nastoupil do ringu a po třech počítáních v prvním kole smetl domácího šampióna jako uragán. Gregory si ani neškrtl. Bylo to právě po tomto zápase, kdy v Harim začalo dozrávat rozhodnutí opustit ring K-1. Badr tehdy uvedl, že byl zklamán, jak lehce porazil Tonyho, a podle svých slov si tehdy uvědomil, že v K-1 nemá kromě zisku titulu žádnou výzvu. Samotná K-1 tehdy navíc procházela velikou krizí a poprvé od svého vzniku musela zrušit všechny naplánované turnaje pro rok 2011. Největší hvězdy kickboxerského světa se najednou ocitly bez angažmá a musely hledat práci v menších organizacích a za menší peníze. Badr měl v tu chvíli jasno. „Končím, jdu do profiboxu!“ Na konci září vydal prostřednictvím It´s Showtime oficiální prohlášení, v němž oznámil svůj záměr. Hari nechtěl odejít jen tak, a proto se rozhodl rozloučit posledním zápasem v K-1. Toho se zhostila právě holandská It´s Showtime, která dala Harimu na výběr, aby si zvolil soupeře podle svého přání. Hari si za svého posledního oponenta v K-1 vybral Gokhana Sakiho, s kterým se utkal už v roce 2004 a vyhrál TKO po druhém kole. Od té doby oba vyrostli v přední bojovníky K-1 a nejvýraznější osobnosti mladé generace.

Rozlučka a stěhování do USA

Hariho poslední zápas proběhl na konci ledna letošního roku v Holandsku. Ve vyprodané hale v Leeuwardenu se očekával tvrdý boj. Saki před zápasem hlásil životní formu. Když však zápas odstartoval, bylo jasné, že nebude mít dlouhého trvání. Hari v jedné z prvních kombinací poslal Sakiho po tvrdém zvedáku na zem. Ten předvedl obrovské srdce a chtěl pokračovat dál, ale bylo jen otázkou času, kdy přijde pro „vláčného“ tureckého bijce finální úder. Ten přišel o malou chvíli později. O Hariho obrovské síle svědčí i fakt, že jej Saki zcela ztlumil do krytu, přesto jej neustál a znovu se poroučel k zemi. Hari se ve svém posledním zápase v K-1 rozloučil tak, jak si ho fanoušci kickboxerských klání budou pamatovat - KO. Několik týdnů po tomto zápase se odstěhoval z Holandska do USA, kde nyní žije a trénuje. Za svého průvodce světem profiboxu si vybral uznávaného trenéra Naazima Richardsona, s kterým se předtím i se svým bývalým trenérem Mikem Passenierem několikrát setkal. Důležitým faktorem pro Hariho, který je věřící muslim, byla skutečnost, že jeho nový trenér sdílí stejnou víru a zná proto vše, co obnáší její dodržování. Richardoson dostal požehnání i od Mika Passeniera. “Pro něj je důležité, že mám trenéra, který je tu pro mě, který mě dokáže motivovat a dovést mě na nejvyšší úroveň. Trenéra, který ze mě dokáže dostat to nejlepší. A to je důležité i pro mě. Chci být číslo jedna. Nepřišel jsem pro druhé místo. Ne, pokud jde o zápasení. Ne, pokud jde o trenéra,“ řekl tehdy Hari.

A co si o něm myslí jeho nový trenér? „Badr Hari je dobrý kluk a stejně tak jeho trenér Mike (Passenier). Víte, Badr na mě udělal dojem. Hned jak jsme se poprvé potkali, řekl mi, že mě nezklame a že na něj budu hrdý. Ale to není to, co na mě zapůsobilo. Co na mě opravdu udělalo dojem, bylo, když mi řekl, že nechce být mezi 10 nejlepšími, že chce být zk**** nejlepší. Má tu správnou mentalitu to dokázat,“ myslí si Richardson. Nebál se jej dokonce přirovnat k současné ikoně světového profiboxu Filipínci Mannymu Pacquiaovi. "Bouie Fisher mi vždycky v tělocvičně říkával, ať sleduju dveře, že jednou jimi projde to správné dítě. Zeptal jsem se ho, co tím myslel, a on řekl, že jednoho dne těmi dveřmi projde dítě a udělá cokoliv mu řeknu a bude schopné dosáhnout všeho, čeho s ním budu chtít docílit. Pamatuji si, když jsme já a Freddie Roach trénovali společně a Manny Pacquiao vstoupil poprvé do dveří Wild Card Gymu a on si řekl sám pro sebe: Kvůli tomuhle jsem postavil tuhle tělocvičnu. Badr Hari by mohl být další takové dítě," věří Richardson.

Návrat do K-1 a tříletka v profiboxu

V úterý 17. dubna se Hari postaral o další velké pozdvižení, když ohlásil návrat do nově zformované K-1. Hari podepsal roční smlouvu s panem Kimem, ředitelem nového vlastníka K-1 Global Limited, a bude usilovat o letošní titul K-1 WGP a odměnu 1 milión dolarů. Do K-1 by se měl vrátit v říjnu, kdy proběhne v některé z asijských destinací finále 16 nejlepších bojovníků a kde se bude rozhodovat o osmi postupujících, kteří budou v prosinci bojovat ve finále v pyramidě v New Yorku. Zdálo se, že Hariho kariéra v profiboxu skončila dříve, než začala, ale Hari ke svému návratu jedním dechem dodává: „Do tří let se stanu profesionálním mistrem světa těžké váhy v boxu.“

"Právě jsem dokončil prvních 6 týdnů intenzivního tréninku, který zahrnoval tréninkový kemp ve vysoké nadmořské výšce v Kalifornii," řekl Hari, který se účastnil přípravného kempu svého kolegy Shanea Mosleyho z boxerského týmu trenéra Naazima Richardsona. Mosleyho čeká 5. května zápas o titul mistra světa lehké střední váhy WBC se stávajícím šampiónem Saulem Alvarezem. "Myslím, že pro mě je to v začátcích velká příležitost podívat se, jak to chodí. Jak jsem řekl, jsem nové dítě v ulici. Mám svůj talent, ale pořád toho musím hodně vylepšovat. Tohle je pro mě obrovská šance se podívat, jak se věci mají, jak tihle borci trénují a jaká je tam atmosféra," komentoval nadšený Hari svou účast v tréninkovém kempu. "Jsem ve vynikající formě a udělali jsme si plán pro následující tři roky vedoucí ke konečnému cíli, kterým je, že se stanu mistrem světa těžké váhy v boxu. Poslední týdny jsme pracovali hlavně na mých boxerských technikách," prozradil Hari.

A co říká Naazim Richardson na Hariho náhle rozhodnutí pro návrat do K-1? "Každé století se rodí několik jedinečných talentů. Tihle talentovaní jedinci mají schopnost dostat se na úplný světový vrchol. Badr je jedním z těchto jedinečných talentů. Má dokonalou zápasnickou mentalitu, úžasný rozsah paží, neuvěřitelný úder a technicky to vypadá dobře. Nad to všechno je jeho výhodu jeho stavba těla. Je to dokonalý bojový stroj. Podporuji Badrovo přání vzít ještě jednu účast v boji o titul K-1 WGP. Je to také jeho způsob, jak ukázat respekt kickboxerskému světu," dodal Richardson. "Tento krok nenaruší náš tréninkový program a říká vše o jeho jedinečném postavení ve světě. Je jedno, z které části planety, ale každý chce vidět Badra zápasit. Bude pravděpodobně prvním bojovníkem, který bude nejlepší ve více sportech," věří Richardson svému svěřenci.

Pan Kim, ředitel K-1 Global Limited, je nadšený z toho, že se mu nakonec podařilo přemluvit marockého bojovníka k návratu, byť prozatím jen na jeden rok. "Tohle bylo jedno z našich největších přání. On je největší a nejúžasnější bojovník na světě. Zájem a publicita bude obrovská a každý jej chce ještě jednou vidět bojovat na světové scéně," neskrýval své nadšený Kim. "Je to nádherná myšlenka ukázat všem mým fanouškům po celém světě ještě jednou, kdo je nejlepší K-1 bojovník," vzkazuje Hari.


Badr Hari - ohlédnutí za dosavadní kariérou


zdroj - foto:
liverkick.com
oficiální web K-1
itsshowtime.nl



Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

02.05.21:05Geroj - sildas: kdyby sis to přečetl až do konce, mohl sis ušetřit..
02.05.21:04sildas - no nejak nevim tady se pise jak sel do profiboxu a pritom ..-3
02.05.15:58Diegito - Těšil jsem se na pokračování prvního dílu a ten druhý se p..+2
Zobrazit všechny příspěvky







Jméno: pamatovat
Heslo:
Víte, že...
...poslední objednávka v obchodě
Ronnie.cz byla před 122 sekundami?
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínJosef Květoň - trénink prsou a ramen...
havlic (14:43) • ...no ono to ještě vyleze!bude mě zajímat srovnání s Milanem Šádkem ty 2-3 týdny před s...
magazínSedmdesátiny Jana Smejkala: Můj život...
mirous (13:10) • Super článek! Takového čtení by mělo být víc. Miluji tyto retro pohledy do minulosti ku...
magazínMistrovství Čech dorostu a juniorů 20...
Amanda (09:01) • Prima fotky. Těším se na ty soutěžní. *79*
magazínMistrovství Čech dorostu a juniorů 20...
Ondra Hájek (19:57) • Soutěže v Kutné Hoře nemůžou zklamat, tenhle tým pořadatelů to má fakt zmáknutý. Co je...
magazínLuis Rodriguez po Arnold Classic vymě...
maxpoint97 (23:38) • Za mě rozhodně Justin neměl špatnou formu, ten zakopanej pes je jinde *1* Buď se na...



Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2024 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2024 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu zakázáno.
MAGAZÍN OBCHOD AKADEMIE
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie