Reklama:

Arnold Strongman Classic 2012
- výsledky a report

Ronnie.cz > Powerlifting > Strongman

Pokud jste o víkendu pozorně poslouchali, mohli jste slyšet slabé ozvěny soubojů, které se nesly přes Atlantik. Ozýval se nářek svalových úponů, jemné praskání snopců svalových vláken a nervózní vrzání meziobratlových plotének, které se rozhodovaly, jestli opustí svůj vymezený prostor a podívají se do světa. Symfonii doplňovaly pravidelné animální výkřiky zuřivosti a extrémního fyzického vypětí, když se desítka závodníků připomínajících svými rozměry a silou postavy z marvelovských komiksů snažila o nemožné. Ano, jak jinak, konal se další ročník soutěže Arnold Strongman Classic! Než se ale dostanu k popisu toho, co se v Columbusu odehrálo, dovolte mi krátkou exkurzi do historie.

V roce 2001 se Arnold Schwarzenegger obrátil na bývalého úspěšného vzpěrače a powerliftera, autora publikací o silových sportech, dnes již čtyřiasedmdesátiletého Dr. Terryho Todda, aby pro jeho sportovní víkend v Columbusu vytvořil formát silové soutěže. Co vzniklo, všichni příznivci strongman sportu dobře vědí - vedle World´s Strongest Man je Arnold Strongman Classic nejprestižnějším titulem, o jaký se mohou nejsilnější muži planety ucházet. Je to přehlídka těch největších hvězd strongman scény a těch nejneuvěřitelnějších silových výkonů, jaké si umíte představit. Dr. Terry Todd vytvořil skutečně něco výjimečného.

O to větší rozpaky vzbudilo ohlášení letošních disciplín. Změny podle většiny závodníků i diváků (a můj názor je stejný) příliš nepřispěly k atraktivitě soutěže, a jak se ukázalo, ani ke zdraví závodníků. Pověstné Apollonovo soukolí, tentokrát o váze 177 a 208 kg, se již nezvedalo nad hlavu, ale přemisťovalo se pouze na hrudník. Zcela vynechány byly Atlasovy kameny a nově se objevil takzvaný Austrian Oak, tedy zdvih 170 a 200kg dřevěné klády, a to nikoliv ze země, ale pouze od ramen nad hlavu. Zůstaly klasické disciplíny - zdvih obří jednoručky, mrtvý tah s koly od automobilu Hummer a přenášení masivní dřevěné konstrukce po nakloněné rampě.

Hned první disciplína, zdvih Apollonova soukolí, hodlala desetičlenné startovní pole závodníků podstatně zredukovat. První daň si soukolí vybralo u favorita soutěže Briana Shawa, který byl v životní formě. Už při prvním úspěšném pokusu si ale poranil biceps levé ruky a tím pro něj v podstatě skončila cesta za obhajobou loňského titulu. Pozorovat Dereka Poundstona, jak druhé opakování s 208 kilogramy železa dokončuje v záklonu, při kterém se jeho trup dostává téměř do rovnoběžné polohy se zemí - při takovém pohledu se pokouší mdloby i o hodně otrlé diváky.

Obří jednoručka, kterou závodníci na Arnoldu zvedají, každý rok znatelně přibírá. Letos byla váha nastavena na 116 kilo (ještě v roce 2009 to bylo "pouhých" 91 kilo) a to už je hranice, která bude pro některé lehčí závodníky jednoduše nepřekonatelná, ať už disponují jakoukoliv explozivní silou. S jednoručkou si neporadil ani Travis Ortmayer, ani Angličan Laurence Shahlaei. Velkým překvapením byl jediný platný pokus Zydrunase Savickase, který nedávno dokumentoval svoji formu, když si se 120kg jednoručkou doslova pohazoval. V jeho případě ale nebyla problémem síla, ale spíš stabilita. Několik pokusů mu rozhodčí kvůli špatné kontrole činky nad hlavou neuznali. 4 opakování zvládl Poundstone (který ale určitě pomýšlel na víc) a 5 předvedl zraněný Shaw. 7 opakování Michaela Jenkinse bylo fantastickou podívanou. Ten chlap má v každé noze 10 kilo dynamitu!

A máme tu slavný Austrian Oak (pokud nevíte, odkud se název vzal, pak vězte, že je odvozen od přezdívky Arnolda Schwarzeneggera). Pouze dva závodníci si troufli na těžší, 200kg kládu - Mike Jenkins a Big Z. Výsledek asi překvapil mnohé. Savickas zvládl pouze jedno opakování a na první místo se vyhoupl Jenkins se dvěma pokusy. Nutno říct, že Jenkinsova ramena dosahují takové šířky, že se v některých chvílích nachází až ve třech časových pásmech zároveň. Lehčí kláda se stala kořistí Shawa (7 opak.), Poundstona (6 opak.) a Koklyaeva (5 opak.).

V mrtvém tahu se naopak žádné velké překvapení nekonalo. Savickas s přehledem zatáhl 506 kilo, ustanovil nový světový rekord a nechal za sebou Shawa (486 kg) a Poundstona (481 kg).

Na poslední disciplínu nastupovala s reálnou šancí na vítězství hned čtveřice závodníků. Big Z sice vedl s náskokem 2,5 bodu nad Poundstonem, Jenkinsem a Shawem, kteří měli shodně bodů 30, ale jak jistě zasvěcení vědí, Frame Carry, neboli přenášení dřevěné konstrukce vzhůru po nakloněné rampě, je disciplína zcela nevypočitatelná a zrádná, která již v předchozích ročnících několikrát na poslední chvíli zamíchala pořadím. V minulém roce přenášeli strongmani 476 kilo. Letos to bylo pouze 400 kilo, ovšem s jedním poměrně zásadním rozdílem - čtyři metráky nesli "ve svých", tedy bez trhaček. Pořadí šlo tedy odhadovat na základě síly úchopu, což je sázka na jistotu například u Shawa, Ortmayera, nebo Jenkinse a velká neznámá například u Poundstona a Savickase.

Savickasův úchop bohužel neobstál, šestinásobný držitel titulu z let 2003 - 2008 trasu nedokončil a propadl se z prvního na konečné třetí místo. Na výsluní se vrací Derek Poundstone, kterého po několika vážných zraněních mnozí už pomalu odepisovali, ale který znovu předvedl to, co jej po zásluze řadí mezi nejlepší strongmany světa - vrátil se ještě silnější než kdykoliv předtím a obsadil v celkovém pořadí druhé místo, když zvládl finálovou disciplínu v čase 7,56 setin vteřiny. Brian Shaw bojoval ze všech sil, ale se zraněným bicepsem neměl šanci disciplínu vyhrát a bojovat o vítězství. Skončil na čtvrtém místě. Vítězem se stal loňský objev Mike Jenkins, který, až na opravdu výraznou slabinu v mrtvém tahu, disponuje všemi přednostmi, které jsou potřeba k zisku těch nejvyšších titulů. Nezbývá než popřát veškerým svalovým vazům a úponům, meziobratlovým ploténkám a dalším brutálně fyzicky týraným účastníkům Arnold Strongman Classic 2012, aby se brzy zotavili a za rok opět nastoupili v plné síle k další dechberoucí show. A Dr. Terry Todde, buďte té lásky a dopřejte příští rok závodníkům nějaké hezčí disciplíny!

Konečné pořadí:
1. Mike Jenkins 40,0 b.
2. Derek Poundstone 39,0 b.
3. Zydrunas Savickas 36,5 b.
4. Brian Shaw 36,0 b.
5. Mike Burke 27,5 b.
6. Mikhail Koklyaev 26,0 b.
7. Laurence Shahlaei 22,5 b.
8. Terry Hollands 19,0 b.
9. Travis Ortmayer 15,0 b.
10. Hafbor Thor Björnsson 13,5 b.


Apollonovo soukolí

Zdvih jednoručky

Přenášení konstrukceLíbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

07.03.09:39Zdenek Pilc - Ta kláda měla podle tušim 208,5kg (460 liber psali jestli ..
06.03.20:45Špičák - Škoda, že to nevyhrál Poundstone toho mám rád :D+1
06.03.16:03Patokras - Strongmany sleduji tak jak se dá, aspon teda na českejch s..
06.03.15:05owar - hmm..nedaval to..o to vic je obdivuhodny, jak si s tim jen..
06.03.14:32max.bowwer - Mel to blbe umistene na rameni, na tom treningovem videu m..
06.03.14:08owar - fakt by me zajimaly ty neplatny pokusy savickase u cirkuso..
06.03.13:54kreny - Pekny clanek, libi se mi jak jsi vzal popis zavodniku, sra..
06.03.13:50chmelar616 - Tak to mě překvapilo,že vyhrál Jenkins.Savickas hold neměl..+1
06.03.13:4688332 - To je šílenec. Ten záklon u soukolí a druhej pokus s jedno..+2
06.03.13:39Rachela - `Pouze dva závodníci si troufli na těžší, 200kg kládu - Mi..
Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínOlympia 212 Showdown 2020 bez Keona P...
LeToucan (21:34) • Velká škoda, proporce z říše snů.
magazínMel Chancey: "Mike Matarazzo bojuje o...
tomášekp (22:35) • Zrovna Agel je fakt odbornost sama. Zavádí se stent, BYPASS se našívá, a nejprve perife...
magazínMr. Olympia 2020 s Mamdouhem Elssbiay...
deiw (11:41) • Popravdě minulý rok Cedric byl podobný případ. Měl dost bodů ještě z konce roku 2018 (p...
magazínMr. Olympia 2020 s Mamdouhem Elssbiay...
decarabas (09:06) • No neviem, nie je prvy ani posledny, ktory dostal zvlastne pozvanie. Nic na tom nevidim...
magazínMr. Olympia 2020 s Mamdouhem Elssbiay...
havlic (08:35) • ...no a věřím, že vyhraje...protože `chudáček malý` měl Covid, tak mu to dáme, zaslouž...Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2020 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2020 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra