Reklama:

Milan Špingl: "Nesnáším dřepy,
ale paradoxně mi nejvíc jdou." (II.)

Ronnie.cz > Powerlifting > Osobnosti

V první části našeho rozhovoru jsme s Milanem Špinglem prošli MS v silovém trojboji mužů a žen 2011 od začátku až po samotné vyhlášení vítězů. Bronzová medaile tak z Plzně, kde se mistrovství světa odehrávalo, putovala do rukou českého závodníka. Nicméně, pojďme se teď podívat a zavzpomínat na samotné začátky takového trojbojaře. Proč se vlastně vůbec Milan pustil do silového trojboje a šel tak trochu jinou cestou než většina mladých kluků, kteří prvně vstoupí do posilovny? Jaké jsou další plány a sny Milana Špingla?


Milan Špingl se svojí přítelkyní Janou Hrabalovou
Milane, co dál? Třetí místo z mistrovství světa v silovém trojboji asi není tvůj konečný cíl. Nepředpokládám, že bys teď pověsil závodění „na hřebík“ s tím, že tahle medaile stačí. Co je tvým snem, tvým dalším cílem, ke kterému budeš teď směřovat?

Od chvíle, kdy jsem začal zvedat a trojboji se věnovat, je mým snem slyšet českou hymnu. V historii open kategorie vlastně nikdy česká hymna nehrála. I když tu přede mnou byla jména jako Zdeněk Sedmík a jiní, první místo se nikomu vybojovat nepodařilo. V kategorii masters je to něco jiného, tam těch vítězů z minulosti i ze současné doby máme docela hodně. Alespoň na mistrovství Evropy bych toho chtěl dosáhnout. Tam mi to už dvakrát uteklo.

Kvůli čemu?

Kvůli bench-pressu mi to nevyšlo. Ve Finsku i ve Švédsku se mi opakovala stejná historie, kdy jsem zapsal pouze jeden pokus. Třetím pokusem jsem pak už dával tedy jen základní váhu, abych nevypadnul. Takže pořád mi ten kousíček k tomu nejvyššímu stupínku schází. Pokud ještě nějakou dobu vydržím, tak doufám, že to snad nějak dopadne. Uvidíme.

Tak to určitě! Pojďme se ale vrátit k tomu, bez čehož bys tady dnes s tou krásnou medailí asi neseděl - k tvým začátkům v silovém trojboji. Většina kluků, když začne chodit do posilovny, tak spíš směřuje ke kulturistickým tréninkům, popřípadě později i k závodům. U tebe to ale bylo přeci jen trošku jinak.

Já jsem začínal cvičit v posilovně někdy už ve čtrnácti letech a asi jako každý kluk, který začíná, jsem měl vzor v Arnoldovi. Cvičil jsem tedy kulturisticky, ale vždycky mě bavilo zvedat spíš větší váhy a kromě toho jsem byl také silnější - nebo klidně můžu říct tlustý. Měl jsem sílu, ale nikdy žádný pořádný tvar. A ono mě to tak provázelo po celou dobu. Nebavilo mě zvedat milióny opakování a držet nějaké super drastické diety. Na střední škole jsem se zúčastnil trojboje, který pořádaly školy, ale nebyl jsem tenkrát nijak úspěšný. Pak jsem se k trojboji dostal až na policejní škole, kde jsem se seznámil s Mírou Dušákem. On silový trojboj dělal a já cvičil podle jeho tréninku, který mi věnoval, později mě pak také seznámil s mým nynějším sparingem Honzou Pincem. V roce 2005 jsem byl už členem Sokola Nymburk. Od té doby se pravidelně zúčastňuji mistrovských soutěží. Následující rok už jsem byl poprvé na mistrovství Evropy a od té doby jsem výkonnostně rostl.

Je něco, když se teď zpětně otočíš k těm začátkům, co bys teď udělal jinak?

Já akorát lituju toho, že se mě třeba už tenkrát nikdo neujal a že jsem vlastně nezávodil v juniorských kategoriích do 24 let. Myslím, že ten potenciál jsem měl a třeba bych byl dnes někde úplně jinde, nebo také ne. Zpočátku jsem netrénoval asi moc efektivně, ale každý se učí.

Nějaký ten rok s činkou na dřepech, bench-pressu a mrtvém tahu už máš za sebou. Jak na takovou zátěž reaguje tvůj pohybový aparát?

Trochu pobolívají kolena, to ano. Další věcí je, že já činku na dřepech držím hodně zeširoka, takže to odnášejí i lokty a bolí mě pak šlachy svalů v této oblasti. Ale to není nic hrozného. Horší je, že já už od dětství trpím na vyšší tlak, beru na to léky. Lékaři mě samozřejmě pořád nabádají k tomu, abych zhubnul a přestal dělat trojboj, ale já je moc neposlouchám. Když jsem chodil na pravidelné kontroly a k tomu dodržoval kardio, tak se to všechno docela srovnalo, ale teď už zase kardio nedělám kvůli práci a asi jsem i líný.

Kdybychom se teď trošku podívali na tvoji stravu, jak je to u tebe s jídelníčkem? Sám jsi říkal, že nějaké drastické diety pro tebe nejsou, ale jak se takový trojbojař jako ty stravuje?

Když jsem se připravoval na mistrovství Evropy, tak jsem se snažil řídit tím, jak by to asi mělo vypadat, i když samozřejmě ne úplně. My nejsme žádní profesionální sportovci. Chodím do práce a není vždycky šance si někde něco uvařit. Já to mám ale rád - tyhle prasečiny, jak tomu říkám. Rád si dám salám s chlebem, tlačenku s cibulí… Pokud nebudu muset, tak bych se toho nerad vzdával. Někdy jím pravidelně, ale někdy mi to vyjde, že si dám jídlo třeba jen třikrát denně a hrozně se přecpu.

Užíváš nějaké doplňky výživy?

Užívám. Snažím se tím i kompenzovat nedostatky v jídle. Užívám vysoké dávky komplexní aminokyseliny, BCAA. Na míchání proteinu jsem líný, k tomu se málokdy dokopu.

Jasně, ono je to dost náročné. (smějeme se) Jak vypadá tvoje jídlo těsně před soutěží?

Já zvládám akorát snídani. Ono by se možná mohlo zdát, že člověk už po těch letech nebude nervózní, ale určitá nervozita tam pořád ještě je, takže mně to ráno ani nedovolí přejíst se. Dám si hodně kávy, džus a snažím se jíst něco sladšího. Pak už jen piju a užívám BCAA, ale teď před MS jsem měl jídlo jen ráno a pak jsem jedl až okolo osmé večer. Hlad jsem měl, až mi bylo špatně, ale v průběhu závodu já jíst nedokážu. Stejně říkám, že cvičím jen proto, abych se pak mohl pořádně najíst. (smích)

Dobře, jak vidím, v jídle si jen tak něco neodpíráš, což taky občas není určitě k zahození. (smích) Ale zastavme se na chvilku u tvého tréninku. Máš ho nějak speciálně sestavený, nebo cvičíš, jak tě zrovna napadne?

Milan Špingl - 3. místo na mistrovství světa v Indii 2009
Já cvičím minimálně třikrát týdně, ale záleží to také na tom, jak mám práci. Je pravda, že teď před tím MS jsem tomu mohl věnovat víc času, zvlášť tréninku dřepů, které mohly být lepší. Na Evropu jsem trénoval podle Fominova tréninku, ale teď před mistrovstvím světa jsem si cvičil spíš tak spontánně - pocitově. Největší změna pro mě ale byla ta, že jsem od mistrovství Evropy trénoval s menšími váhami, ale bez vybavení - bez pásku, bandáží… Myslím, že to je to, co mi pomohlo zlepšit výkon na mrtvém tahu. Před MS jsem měl 1. kolo Extraligy v silovém trojboji družstev 2011, takže tam jsem pak dva tréninky v dresu odjel, pak zase týden bez dresu a pak jsem použil dres až těsně před samotným MS. Maximální váhy v tréninku nechodím nikdy, to až pak na závodech. Do roku 2010 to byl dřep 435 kg, bench-press 307,5 kg a mrtvý tah 332,5 kg. Teď, co se změnily váhové kategorie a přepsaly se rekordy, tak ve váze nad 120 kg mám rekordy teď z toho mistrovství světa 422,5 kg dřep, 310 kg bench-press a 340 kg mrtvý tah.

Chtěl bys touto cestou na závěr někomu poděkovat?

Určitě, poděkování patří všem lidem, kteří mě v této činnosti podporují. Hlavně tedy sponzorům, kterými jsou Pavel Šniager, majitel fitness centra Fitness Reprezentant, Petr Kostka a firma Goodlift. Díky patří také Hard Core Fitness a dále pak určitě mé přítelkyni Janě Hrabalové, rodině a všem kamarádům.


Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

17.09.19:57Ondra.kr - Neví prosím vás někdo kdo je ten borec na poslední fotce n..
01.12.17:13kecka - Mildo ten článek se opravdu povedl.Přeju ještě hodně zvedn..
Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
Víte, že...
...poslední objednávka v obchodě
Ronnie.cz byla před 1 sekundami?Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2020 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2020 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra