Reklama:
Skladem opět všechny příchutě!
100 % Whey Protein v akci 1+1
Náš nejprodávanější protein. Více zde.

Milan Špingl: "Byl jsem rád,
že mi medaili z MS už nikdo nesebere." (I.)

Ronnie.cz > Powerlifting > Osobnosti

Přátelský, usměvavý a upovídaný „drobeček“ vážící něco okolo 148 kg. Poznáváte ho? Jasně, je to Milan Špingl. Na nedávném Mistrovství světa v silovém trojboji mužů a žen 2011, které probíhalo v Plzni, se mu podařilo vybojovat bronzovou medaili. S přehledem za sebou nechával světovou špičku silových trojbojařů, a ačkoli se o něj pokoušelo i nepatrné zaváhání a nervozita, přesto byl konečný výsledek ohromný. V prvním díle našeho rozhovoru Vám Milan Špingl přiblíží samotné mistrovství světa ze svého pohledu, kde zaváhal a jak samotnou soutěž prožíval. Druhý díl Vám pak připomene Milanovy začátky v silovém trojboji. Třetím místem na MS pro Milana nic nekončí, jaký je jeho další cíl?


Milan Špingl - 3. místo na MS v silovém trojboji 2011
Jak se cítíš jako čerstvý držitel medaile z MS v silovém trojboji mužů a žen?

Myslím, že z toho byli všichni překvapení, hlavně tedy já. (smích) Nečekal jsem to, to v žádném případě. Konkurence byla veliká, což jsem ještě před závody věděl, a já se necítil zas až tak úplně jistě. Čekal jsem, že budu bojovat tak o osmé místo, chtěl jsem se dostat alespoň do poloviny startovního pole. To byl pro mě cíl, abych byl pro svaz a pro sebe úspěšný, a hlavně tu pak byla možnost jet na náklady svazu příští rok na MS do Portorika.

Ale radost máš, ne?

Jasně! (smích) Když jsem pak viděl, co si ostatní závodníci nahlásili v základech při závodu, tak už to vypadalo, že bychom mohli bojovat tak o to páté, šesté místo, a nakonec to skončilo u medaile. Ale závodníků bylo letos opravdu hodně.

Čím myslíš, že to je?

Jednak je to tím, že se při změnách kategorií některé sloučily. V dřívější kategorii do 125 kg bylo hodně závodníků, kteří měli nad 120 kg a ti právě přešli k nám. A než aby hubli, tak se ještě „dojedli“ a teď mají okolo 130 kg. Takže tím jich v naší kategorii přibylo. A možná jsou také línější držet diety, a tak se spíš přejídají. (smějeme se)

A není to tak trochu i tvůj případ? (smích)

Tak, asi ano. Já se třeba kolikrát zkoušel do těch 120 kg nebo 125 kg dostat a snad i jednou, nebo dvakrát jsem v této kategorii závodil, ale ty výkony nejsou nic moc, protože jsem shodil váhu rychle. Ale já jsem známý tím, že jsem snad nejlínější člověk na světě, takže pro mě je jednodušší se přejíst a než zvednout nějaké opakování navíc, raději zvednu jednou a hodně.

Jak se ti závodilo na domácí půdě?

Závodilo se mi naprosto skvěle. Já jsem i jedním z členů organizačního týmu, takže ty závody znám a některé věci pocházejí přímo z mé hlavy. Snažím se dívat se na to z pohledu závodníků. Pro mě tedy ty závody byly naprosto špičkově připravené, já jsem z hlediska závodního neměl co vytknout. Zázemí pro soutěžící bylo perfektní. Já se na soutěžích objevuju skoro pořád, takže mě znají i ti závodníci z jiných zemí a jejich doprovodné týmy. Když jdu pak závodit, vidím, že mě docela podporují, protože mě znají. A navíc vědí, že třeba na jiných závodech zase pomáhám já jim. Hrozně moc to povzbudí. Když člověk pak jde na pokus a slyší, že mu ostatní fandí, tak mu to dodává sílu.

To zní moc hezky. Dalo by se tedy říci, že mezi vámi není žádná rivalita, konkurence?

Milan Špingl - 3. místo na MS v silovém trojboji 2011
Nevím, jak je tomu v jiných federacích, ale u nás bych řekl, že moc ne. Možná snad trochu mezi ruskými a ukrajinskými závodníky, ale tam je to tak spíš mezi nimi. Taková ta zdravá rivalita, ta mezi námi je, to je potřeba, aby se člověk vyhecoval.

Máš ty sám nějakého soupeře, s nímž soupeříš o lepší umístění?

U mě je to polský závodník Daniel Grabowski. Řekl bych, že pořád ještě jsme kamarádi, ale přetahujeme se tak navzájem. Ve Švédsku si mě pohlídal mrtvým tahem, mně to tam prostě nevyšlo a tentokrát jsem si ho zase já „zaříznul“, když jemu se nedařilo. Ale nějakou zášť vůči sobě nemáme.

Už máš odslouženo na pódiu mezi závodníky několik let. Dodržuješ stále stejnou přípravu těsně před samotným vstupem na pódium, nebo děláš změny?

Já už mám takové své rituály, pravidla, která používám od té doby, co jsem začal závodit. Jediná změna byla, že na rozcvičení jsem začal postupně používat větší zátěže. Ale nepoužívám žádné speciální metody.

Tak to by mě docela zajímalo, co třeba pro tebe znamená taková váha na rozcvičení?

U dřepů začínám většinou na 120 kg. Dřív jsem začínal třeba i na 170 kg, ale už je znát, že tenhle sport dělám nějakou chvíli, a občas pak už pobolívala kolena. Proto začínám už na 120 kg a skáču po 50 kg až na 370 kg. Po 320 kg jdu do dresu a dám si jeden pokus v dresu s 370 kg a pak začínám dřep s 400 kg.

Jak potom probíhaly tvoje pokusy na samotné soutěži? Podařilo se ti jít přesně podle plánu?

Šel jsem podle plánu. Jen jsme si pak s trenérem Petrem Slaničkou říkali, že jsme možná mohli zkusit na dřepech i 425 kg. Ale ono je to trochu složité, protože mně se v dresu špatně odhaduje hloubka, takže on na mě musí křičet. První pokusy jsme proto dělali do poctivé hloubky, aby nás rozhodčí nemohli zabrzdit. 400 kg a 415 kg bylo docela v pohodě. Já jsem měl ale hodně omotané bandáže, vždycky mě to pak proto vystřelilo nahoru, a malinko volnější opasek, takže tam bylo patrné v jednom okamžiku malinké zaváhání. Proto jsme se rozhodli, že třetím pokusem půjdeme „jen“ 422,5 kg. Já si před tímto pokusem ale utáhnul o jednu dírku víc opasek a ustál jsem to mnohem lépe než předchozí oba pokusy. Proto si myslím, že jsme mohli klidně dát i větší váhu, ale díky bohu i za tohle.

V průběhu soutěže už se dá nějak odtušit, na jaké pozici přibližně člověk je?

Milan Špingl a Karel Ruso - anketa o nejlepšího sportovce Nymburska
Během soutěže jsou k dispozici monitory s aktuálními výsledky, takže závodníci i trenéři mají v průběhu celého závodu naprostý přehled. Když jsem končil poslední pokus na dřepech, tak už jsem se pohyboval někde okolo toho osmého místa. Oproti základu, co jsem měl nahlášeno, jsem zvednul o 22 kg víc. Takhle jsem se pak pomalinku propracovával výš a výš. Pokusy vycházely tak, jak jsme si naplánovali.

U bench-pressu jsme chtěli zkusit ještě o 5 kg víc, ale už u druhého pokusu, kdy jsem šel 310 kg (český rekord), jsem cítil, že to moc nepůjde. Kromě toho jsme trochu přešponovali dres na bench-press, takže jsem činku nemohl ani pořádně spustit. To byl vlastně můj jediný neplatný pokus.

Jaké byly tvoje pocity během vyhlašování výsledků?

Ono to bylo do poslední chvíle takové napínavé. Já jsem posledním pokusem zatáhnul 340 kg a podařil se mi součet trojboje 1072,5. Ti, co šli po mně, se mě pokoušeli přebít, hlavně ten Polák. Když to pak nezvedl, byl jsem šťastný, že se na mě trošku i to štěstí, které také člověk kromě síly potřebuje, usmálo. Byl jsem samozřejmě hrozně rád, že to takhle vyšlo. Že mi nikdo tu medaili už nesebere. Na vyhlášení jsem pak už nastupoval naprosto šťastný, ale hlavně jsem tomu stále ještě nemohl uvěřit. Bylo to velké překvapení o to víc, protože jsem byl předtím dlouho nemocný, měl těžkou práci, a navíc výkony, které jsem si nahlásil, nebyly nic velkého, co by mě někam posunulo. Já počítal s nějakým tím šestým, nebo osmým místem. Myslím, že jsem ale tuhle sezónu zakončil celkem slušně.

No, to bych řekla! (smích) Máš nějakou disciplínu, která ti sedí víc, která je tvoje oblíbená?

Já bych to řekl asi takhle: nesnáším dřepy, ale paradoxně mi nejvíc jdou. Ještě donedávna to byla moje nejsilnější disciplína a byl jsem schopen dřepovat až okolo 440 kg. Dosud jsem se ještě nevrátil do té maximální síly. Ale asi je to trochu tím, že mě prostě ten dřep nebaví. Řekl bych, že je to nejtěžší cvik, co znám, a trénink dřepů je největší dřina na světě. Bench-press je dobrý, ale to zase říkám, že je disciplína „pro flákače“ - leží se u toho, a i když prostě padají váhy nad 300 kg, tak je to takové „nenáročné“, člověk se u toho moc nenadře. Nejvíc mě baví mrtvý tah. A ten mi ale zase nejméně jde. Až snad teď v poslední době, kdy jsem přišel na novou techniku zvedání a využívání dresu, tak se mi o něco zlepšil.

Mrtvý tah tedy bude tím, na čem bys chtěl v budoucnu ještě více zapracovat?

Přesně. Tam mám ještě rezervy. Chtěl bych ho zkusit dohnat k nějakým 360 kg. Pak už si myslím, že v celkovém součtu budu schopen konkurovat Ukrajincům i ruským závodníkům.

Jak se díváš v disciplíně bench-pressu sám na sebe, na své výkony v porovnání s ostatní konkurencí tady u nás a ve světě?

U nás si myslím, že patřím k jedněm z nejlepších, ale ve světě jsem pořád jen průměrný „benčař“. Z trojbojařů bych řekl, že jsem spíš nadprůměrný „benčař“, takže to mi zase trošku přihrává. Myslím, že světové špičky jsem schopný se držet právě díky tlaku na lavici a dřepu.


Milan Špingl - MS v silovém trojboji mužů a žen 2011


Ve druhém díle rozhovoru nás Milan Špingl provede cestou od prvních okamžiků,
kdy přičichl k silovému trojboji, až po chvíle jeho současných soutěží. Nebude chybět
ani nahlédnutí do jeho tréninku, maximálních vah a budoucích plánů.



Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

25.11.21:16walker96 - Gratuluju. Nutno dodat ze jsi udelal radost nejen sobe ale..+1
25.11.14:44Gerallt - Borec*79*
25.11.10:28RaptorMira - navíc tenhle závod byl co se týče totalů naprosto neuvěřit..+2
25.11.10:17JoeC - Já mu fandím klukoj.
Zobrazit všechny příspěvky







Jméno: pamatovat
Heslo:
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínJosef Květoň - trénink prsou a ramen...
Mikuc (19:55) • Všechno špatný k něčemu dobrý! Poskočí nohy, vršek do roka dožene a bude zas jinde! A k...
magazínJosef Květoň - trénink prsou a ramen...
havlic (14:43) • ...no ono to ještě vyleze!bude mě zajímat srovnání s Milanem Šádkem ty 2-3 týdny před s...
magazínSedmdesátiny Jana Smejkala: Můj život...
mirous (13:10) • Super článek! Takového čtení by mělo být víc. Miluji tyto retro pohledy do minulosti ku...
magazínMistrovství Čech dorostu a juniorů 20...
Amanda (09:01) • Prima fotky. Těším se na ty soutěžní. *79*
magazínMistrovství Čech dorostu a juniorů 20...
Ondra Hájek (19:57) • Soutěže v Kutné Hoře nemůžou zklamat, tenhle tým pořadatelů to má fakt zmáknutý. Co je...



Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2024 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2024 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu zakázáno.
MAGAZÍN OBCHOD AKADEMIE
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie