Extraliga v silovém trojboji družstev 2011 (2. kolo) - reportáž

Ronnie.cz > Powerlifting > Soutěže

V sobotu 19. 11. 2011 se v Krnově sešla špička českého powerliftingu. Místní oddíl TJ Loko Krnov zde pořádal ve spolupráci s TJ Olympia Zlín 2. kolo extraligy čtyřčlenných družstev v silovém trojboji, kterého se zúčastnilo 8 nejlepších družstev z celé ČR. Tato soutěž navázala na 1. kolo, které se odehrálo 15. 10. 2011 ve Svitavách. Zde zvítězil tým TJ Sokol Nymburk, stříbro patřilo družstvu zastupujícímu Vitalmax Dětřichov a třetí příčku obsadili závodníci z Olympie Zlín. (Výsledky a reportáž z prvního kola najdete zde.)

Prezentace začala v osm hodin a vlastní soutěž byla slavnostně zahájena českou hymnou v deset hodin. Na soutěži bylo překonáno pět rekordů. V dorostenecké kategorii překonal Pavel Uher z Kuřimi rekord v mrtvém tahu v kategorii do 105 kg výkonem 262,5 kg. V této disciplíně se dařilo i dalším závodníkům. Dušan Švarcbach reprezentující Sporting Apis Praha (kategorie do 74 kg) překonal stávající rekord hned třikrát. Prvním pokusem zvedl 250 kg, druhým 265 kg a napotřetí překonal činku s hmotností 271 kg. Nymburský Milan Špingl i zde pokračoval v úspěšném překonávání rekordů a tentokrát pokořil stávající rekord v tahu úspěšným pokusem, který měl hodnotu 342,5 kg. Mezi „čerstvé“ rekordmany se zapsali i dva soutěžící v kategorii masters. V masters 1 to byl zlínský Jiří Gryga (váhová kategorie do 120 kg), který předvedl úspěšný pokus v mrtvém tahu s činkou vážící 330 kg, a v kategorii masters 2 vytvořil nový rekord Petr Theuser ze Svitav (kategorie do 105 kg), který si dřepl s činkou, na níž bylo naloženo pěkných 345,0 kg.

Na soutěži podali skvělé výkony všichni soutěžící, nejen rekordmani. Všichni se snažili o co nejlepší umístění svého týmu. Borci z Nymburka opět obhájili vítězství z prvního kola. Husarský kousek se podařil zlínskému týmu, který se v Krnově umístil na druhé příčce a bronz přenechal závodníkům z Vitalmaxu Dětřichov. (Podrobné výsledky druhého kola najdete zde.)

Po ukončení klání se výsledky obou kol sečetly a družstvo s nejvyšším dosaženým výkonem přepočteným na Wilksovy body zvítězilo. Celkový výsledek byl totožný jako pořadí v druhém kole extraligy. Vítězství putovalo opět do Nymburka, stříbro vybojoval Zlín a bronz putoval do Dětřichova.

Miroslav Vacek - krátký rozhovor

Zeptala jsem se pana Miroslava Vacka, zástupce TJ Sokol Nymburk a předsedy ČSST, na pár otázek:

Gratuluji k výkonu vašeho družstva. Jak hodnotíte výkony jeho členů?

Naprostá spokojenost, vyhráli jsme. Musím ale dodat, že to bylo náročné, protože tři členové družstva startovali minulý týden v Plzni na mistrovství světa, kde ze sebe vydali všechno, podali tam maximální výkony, zejména Milan Špingl. Všichni se ale zhostili dnešního klání dobře a podali nadstandardní výkony, za což jim patří obdiv a poděkování. Jsem opravdu spokojený, že jsme titul obhájili. Velmi mě potěšilo, že nikdy v historii žádný tým nedal v každém kole součet přes 2000 bodů Wilkse. Rád bych zdůraznil, že i ostatní družstva podala skvělé výkony.

Jak hodnotíte dnešní soutěž?

V Krnově se dělají dobré soutěže, ale stále je co zlepšovat.

Děkuji za rozhovor, přeji vám i vašim svěřencům i v příštím roce stejné, nebo lepší výsledky na dalších soutěžích.

Milan Špingl - krátký rozhovor

Kromě nejlepších týmů se vyhlásil i nejúspěšnější soutěžící mistrovství. Stal se jím nymburský Milan Špingl, který nasbíral nejvíce bodů Wilkse. I jeho jsem poprosila o krátký rozhovor.

Dovol, Milane, abych ti pogratulovala k dnešnímu vítězství a novému rekordu v mrtvém tahu. To jsi měl ještě dost sil po svém skvělém výkonu na MS v Plzni, kde jsi získal bronz v kategorii nad 120 kg?

Síly? Celkem byly, šetřil jsem se na dřepech i v benči. Můj plán byl pošetřit sílu na obou těchto disciplínách. Měl jsem záměr pokusit se o nový rekord v tahu. Mám nový dres, s každým závodem víc povoluje a chtěl jsem zkusit, co dá. Bohužel mi nevyhovovala osa, proto se mi druhý pokus nevydařil. Můj cíl byl dát třetím pokusem 350 kg. Ale i tak jsem spokojený.

Co říkáš na výkon vašeho družstva?

Ukázali jsme, že jsme nejlepším družstvem v České republice, což jsme dokázali v prvním i druhém kole extraligy. Zároveň jsme i družstvem nejtěžším! (smích)

A tvoje další plány? Bude následovat zasloužený oddych?

Ne, ne, plánuji letos ještě jednu soutěž. Díky svému sponzorovi, kterým je Pavel Šniager, odlétám příští týden na dovolenou do Dominikánské republiky. Tam si doufám odpočinu, naberu síly, a až se vrátím, začnu s přípravou na Vánoční pohár, který se bude konat na Slovensku, v Trenčíně. Chtěl bych zde zlepšit svůj výkon na 1100 kg.

Díky za rozhovor a držíme palce.

Během vyhlášení výsledků se se svým exhibičním vystoupením představil Jakub Prchal, který letos získal stříbro na mistrovství České republiky v kulturistice mladšího dorostu a který reprezentuje místní oddíl Jalex Krnov.

Soutěž proběhla bez problémů díky dobré práci organizátorů, nakladačů a rozhodčích. Za zmínku také stojí pochválit příjemné prostředí a perfektní kuchyň Penzionu Koliba v Krnově, kde se mnozí z účastníků sešli již v pátek, v předvečer soutěže. Poděkování patří i těm, bez nichž by žádná soutěž nebyla úspěšná - sponzorům. Těmi byly firmy Vitalmax, ČECH - ODPADY a Tomáš Poles, který zajistil přímý přenos mistrovství.