Reklama:
Zbývá už jen 81 ks kusů!
100 % Whey Protein + 500 g zdarma, vyberte si z 11 příchutí dříve, než dojdou zásoby! Více zde.

Mistrovství světa v silovém trojboji mužů a žen 2011 - reportáž

Ronnie.cz > Powerlifting > Soutěže

Ve dnech 8. až 13. listopadu se v plzeňském Parkhotelu konalo mistrovství světa mužů a žen v silovém trojboji, které se do České republiky vrátilo po 14 letech. Soutěž se konala pod záštitou hejtmana Plzeňského kraje pana Milana Chovance, pořadatelství se ujal sehraný tým kolem pana Vladimíra Matiho. Do skvěle připraveného dějiště šampionátu se sjelo na 250 závodníků a závodnic ze 41 zemí planety. Mezi soutěžícími se představilo i sedm českých mužských zástupců a pět žen. A jak vypadalo dějiště šampionátu? Soutěž probíhala v kongresovém sále hotelu na pódiu, které bylo připraveno stejně jako při předchozích zde konaných vrcholných akcích. Obrovský rozdíl byl ovšem v zázemí. Rozcvičovna byla umístěna v sousedním sále a bylo zde k dispozici šest kompletně vybavených rozcvičovacích stanovišť, dostatek prostoru a obří plátno, na kterém bylo možno sledovat aktuální dění na pódiu. Prostorná místnost pro přípravu závodníků na pokusy byla v těsné blízkosti pódia. Navíc závodníci, kteří zrovna nesoutěžili, mohli (mimo vyhrazený čas v rozcvičovně) využívat pro trénink další dvě stanoviště v sousedství hlavního sálu. V zadní části hlavního sálu byl otevřen bar s občerstvením a v podloubí byly umístěny stánky s doplňky výživy a lifterským vybavením. Jak říkal Milan Špingl, nic víc už se snad pro závodníky ani nedá udělat. A zdá se, že závodníkům zdejší podmínky opravdu svědčily, což mohli potvrdit svými výkony. Tak tedy, pojďme k vlastní soutěži.

Jako první se na šampionátu představily nejlehčí mužské kategorie (do 59 a do 66 kg) a poté nejlehčí kategorie žen. A hned začaly padat světové rekordy. V „padesát devítce“ se o dva postaral výkonem 292,5 kg ve dřepu a 730 kg v trojboji Sergej Fedosienko. Jen pro zajímavost, výkon ve dřepu představuje zhruba pětinásobek tělesné hmotnosti závodníka. V kategorii do 66 kg se představil náš první závodník Karel Ruso. Předvedl tradičně kvalitní dřep s 260 kg a součtem 597,5 kg obsadil sedmé místo. Vítěz Sergej Gladkikh z Ruska dokázal dřepnout 307,5 kg, což je hodnota nového světového rekordu. V bench-pressu pokořil rovnou dvoustovku a 63,3 kg vážící Hsieh Tsung-Ting z Tchaj-wanu zatlačil dokonce 202,5 kg. 300 kg v mrtvém tahu pokořil Hassan El Belghitti z Francie, který se dokonce neúspěšně pokoušel pokořit i 313 kg, čímž by o 0,5 kg překonal svůj vlastní rekord. V nejlehčí ženské kategorii (do 47 kg) se v nejlepší formě představila Chen Wei-Ling z Tchaj-wanu a její výkony 187,5 kg ve dřepu a 185 kg v mrtvém tahu jsou novými rekordy. Za zmínku jistě stojí i bench-press druhé závodnice v pořadí, kterou byla Japonka Yukako Fukushima, jež zatlačila 122,5 kg. V kategorii do 52 kg zvítězila závodnice z Ruska Natalia Salnikova s výkonem 492,5 kg.

Druhý den nastoupily ženské kategorie do 57 a do 63 kg. V „šedesát trojce“ se představily hned dvě naše závodnice - Kateřina Hyblerová a Jana Szmigielová. V obrovské konkurenci jejich výkony bohužel nestačily na více než 18. a 19. místo. Vítězkou se stala Larysa Soloviova z Ruska s výborným součtem 632,5 kg, což je další světový rekord.

Fantastické představení si přichystal v kategorii do 74 kg Jaroslaw Olech. Jeho 365,5kg dřep, 320kg pozved a součet 903 kg znamenaly další rekordní zápisy. Jeho náskok na druhého závodníka v pořadí činil 65 kg.

Ve čtvrtek nastoupili muži do 83 kg a kategorie žen do 72 kg, kde jsme měli dvojnásobné zastoupení: nadějnou mladou závodnici Markétu Kovrzkovou a Janu Hrabalovou. Jana se neúspěšně pokoušela ve dřepu zdolat 200 kg a díky nezvládnuté technice se „zachraňovala“ až třetím pokusem v mrtvém tahu se 165 kg. Její výkon stačil v jedenáctičlenném startovním poli na šesté místo, Markéta skončila o dvě příčky níže. V pátek se představily ženy v kategorii do 84 kg. Roli favoritky potvrdila Olena Kozlova z Ukrajiny a svým 250kg mrtvým tahem se postarala o další světový rekord. Za ní se umístila Ielja Strik z Nizozemska, závodnice s nejlepšími lýtky na celém šampionátu. (A to počítám i muže.) Poté nastoupili muži v kategorii do 93 kg, kde se představil i náš Jiří Horník. Povedl se mu bohužel jenom dřep, v bench-pressu se zranil při pokusu o zdolání 240 kg a ze soutěže odstoupil. Vítězem této kategorie se stal Vladimir Sholskiy s výkonem 965 kg.

Sobotní program nabídl nejtěžší ženy (nad 84 kg), mužské kategorie do 105 kg a do 120 kg. Mezi ženami kralovala Galina Karpova z Ruska výkonem 721 kg v trojboji a stala se jedinou ženou na šampionátu, která pokořila 300 kg ve dřepu. V kategorii mužů do 105 kg se představil Martin Brabec, který výkonem 830 kg obsadil 13. místo. Titul zde získal zkušený Anibal Coimbra z Lucemburska součtem 1027,5 kg. 1000 kg by nestačilo na medaili ani v kategorii do 120 kg, kde nastoupili i dva naši závodníci - Zbyněk Krejča a Pavol Demčák. V nabitém poli kvalitních závodníků obsadili 10. a 12. místo. O titul zde sváděli do poslední chvíle boj Rusové Drachev a Barkhatov. Druhý jmenovaný nakonec vsadil vše na jednu kartu a nechal si naložit na poslední mrtvý tah 387,5 kg. Tuto hmotnost udolal, zapsal 1072,5 kg v trojboji a díky nižší tělesné hmotnosti se stal mistrem světa.

Skutečnou „třešinkou na dortu“ byl program posledního dne: třiadvacet borců kategorie nad 120 kg, z nichž hned 13 mělo v nominační listině zapsán výkon přes 1000 kg. Mezi těmito giganty se představili i Milan Špingl a Miroslav Hejda. Milan měl z obrovské konkurence zpočátku trochu obavy, ale nakonec se povedlo to, co si on i všichni příznivci našeho liftu přáli. Po napínavém průběhu získal pro naše barvy jedinou, ale velice hodnotnou medaili. Po dřepu s 422,5 kg mu krásně vyšel bench-press s 310 kg a svým osobním rekordem v mrtvém tahu (340 kg) nasbíral součet 1072,5 kg, čímž si zajistil bronzovou příčku. O světový titul do poslední chvíle bojovali Ukrajinci Testsov a Svistunov. Druhý jmenovaný nakonec zvítězil fantastickým součtem 1132,5 kg, což je hodnota nového světového rekordu. Rekordy padly i v jednotlivých disciplinách. 460 kg dokázal velmi snadno dřepnout ruský 187 kg vážící obr Dmitry Ivanov, který poté nezvládl jediný pokus v bench-pressu. Testsov zatlačil na lavičce rovných 350 kg a v mrtvém tahu exceloval velezkušený Američan Brad Gillingham s 397,5 kg vážící činkou, což byl poslední pokus celého mistrovství.

Co říci závěrem? Že se jednalo o velmi zdařilý mítink, který přinesl divákům, ať už přímo v místě dění, nebo u streamového přenosu, spoustu zážitků a kvalitních výkonů. Určitě je třeba se poklonit pořadatelům, jak celou soutěž zvládli. Viceprezident IPF Johny Graham z USA mi řekl, že během své kariéry navštívil, ať už v roli závodníka, nebo funkcionáře, něco kolem 50 šampionátů (myšleno i masters a juniorů) a tento letošní by zařadil bezpochyby na první místo. Volba hotelu, závodiště, rozcvičovna, organizační zajištění, nakladači - všechno na jedničku. Co dodat? Snad jen, že se budeme těšit na další „IPF World´s“ v ČR a doufáme, že tomu bude dříve než za dalších 14 let.

Televizní záznam z klání přinese 28. prosince stanice Novasport. Kompletní záznam celého mistrovství můžete ve výborné kvalitě sledovat zde.


Mistrovství světa v silovém trojboji mužů a žen 2011 - fotogalerie


Kategorie nad 120 kg - krátký sestřihLíbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

16.11.21:13rzl - http://www.ceskatelevize.cz/ct4/ostatni/153052-spingl-skon..
Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínVýsledky tipovací soutěže: Wings of S...
Majka (11:31) • Píšu e-maily, ale že jste to Vy, můžete rovnou na redakce@ronnie.cz. :) Nezapomeňte tel...
magazínGP Ostrava 2019 - fotogalerie
Zodiak411 (11:05) • S tím gynem je to diskutabilní. Někdy postihují a někdy ne. Ale osobně si myslím, že po...
magazínVýsledky tipovací soutěže: Wings of S...
Zodiak411 (10:32) • Děkuju moc za ceny :) Jsem rád, že mi tip konečně vyšel po dvou letech :) Chtěl bych se...
magazínGP Ostrava 2019 - fotogalerie
xroll (10:17) • A pokud by si nechal gynekomastii odstranit bylo by to ok? Ne každý kdo sype má gynekom...
magazínGP Ostrava 2019 - fotogalerie
ezio (09:00) • Absolutní vítěz kondiční kulturistiky s gynekomastií? rozhodčí a pořadatelé by se měli...Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2019 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2019 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra