Reklama:

Monika Motlíčková:
"Dělat jednu věc, ale naplno!"

Ronnie.cz > Powerlifting > Bojové sporty

Monika Motlíčková pochází z malé obce Holoubkov, která se nachází nedaleko Rokycan v Plzeňském kraji. Je jí 17 let a studuje víceleté gymnázium v Rokycanech. Od většiny svých vrstevnic se liší tím, že se už od mala věnuje bojovým sportům. V loni si poprvé vyzkoušela také thajský box, jeden z nejtvrdších sportů vůbec, který se stal její novou vášní. O rok později se již může pochlubit titulem mistryně ČR v K-1 zápasech či zlatou medailí z mistrovství Evropy WKF v disciplíně lowkick. Své zálibě podřídila prakticky vše, od školy až po volný čas. Její trenér Honza Landa ze Spartaku Žebrák o ní říká: „Nesetkal jsem se ve své trenérské kariéře s mnoha sedmnáctiletými, kteří by byli ochotni trénovat tak tvrdě a pravidelně jako Monika a dali to toho takové srdce. Myslím, že hlavně tento její rys stojí za úspěšnou letošní sezónou. Stojí však stále na začátku a čeká ji spousta práce. Do vody skočila, teď je v ní potřeba plavat.“ Odhodlání jí rozhodně nechybí, a tak je možné, že se v budoucnu zařadí po bok své týmové kolegyně a mentorky Aleny Holé, která patří k nejúspěšnějším českým reprezentantkám v bojových sportech.

Na úvod bych tě poprosil o stručné představení. Kolik ti je, odkud pocházíš? Hádám, že ještě studuješ, na jaké škole?

Je mi stále ještě 17 let, pocházím z obce Holoubkov. Studuju na osmiletém gymnáziu v Rokycanech, momentálně jsem ve třeťáku.

Už máš jasno v tom, co bys chtěla dělat dál po škole?

Ano, po maturitě plánuji jet na rok do Thajska.

Možná je to zbytečná otázka, ale souvisí to nějak s tvým sportem?

Souvisí to s mým sportem, pojedu tam trénovat.

Rok je poměrně dlouhá doba, už máš promyšleno, kam přesně pojedeš, s kým, atd.?

Vše se ještě uvidí, mám ještě dva roky do maturity to promyslet.

A co potom? Chystáš se dál studovat, nebo už máš jiné plány - třeba profesionální kariéru v bojových sportech?

Až se vrátím, ráda bych si nějakou vysokou školu dostudovala, ale mým cílem bude věnovat se tomuto sportu; právník ani doktor ze mě v tomto životě nebude.

Studuješ v Rokycanech, trénuješ v Žebráku a bydlíš v Holoubkově. To musíš být pořád na cestách, jak to zvládáš?

Na cestách jsem každý den, už jsem si celkem i zvykla na vlaková zpoždění. Dokonce si mě pamatují i průvodčí, když mě v pondělí večer vidí jet z tréninku ze Žebráku a další večer se mnou jedou z tréninku z Plzně. Někdy je to drobet adrenalin, někdy jsem pobavením pro kolemjdoucí, když dobíhám na poslední chvíli s velikou taškou vlak, ale patří to k tomu a mě to baví.

Pokud se nepletu, Holoubkov je někde uprostřed mezi Plzní a Žebrákem. Kolik to je kilometrů do obou měst a kolik času strávíš takhle na cestách?

Přesně tak, do Plzně to mám přibližně 30 km, když jedu do Žebráka, musím nejprve dojet vlakem do Hořovic, což je přibližně 20 km, a potom se další 4 km nějak dopravit do Žebráka, jelikož tam vlak přímo nejezdí. Takže sednu v Hořovicích do autobusu, nebo se svezu s někým, kdo jede tím směrem taky na trénink, párkrát jsem to šla nebo běžela. Na cestách strávím při cestě tam i zpět dohromady tak kolem dvou hodin.

Zbývá ti při tom ještě čas na nějaké další aktivity, zájmy?

Upřímně, moc ne, ale nelituji toho. Naplnila jsem si čas tím, co mě baví, a proto tomu věnuji nejvíce svého času. Řídím se heslem dělat jednu věc naplno, než jich dělat padesát a ve skutečnosti tak nedělat nic.

Vždycky mě zajímá, co bylo tím prvním impulsem, který člověka přivede k bojovým sportům, tím spíš, pokud mám vyzpovídat holku. Jaký je ten tvůj příběh? Máš například někoho v rodině či známého, který se bojovým sportům věnuje?

U mě to vše odstartovalo v deseti letech, když jsem začala dělat karate. Od mala jsem koukala spíše na seriály jako Xena nebo Walker, Texas Ranger apod. Karate jsem dělala šest let a před rokem jsem „drobet“ přeladila.

Nějaké „typické dívčí“ sporty tě nelákaly? Věnuješ se třeba jen rekreačně i jiným sportům než těm s přívlastkem „bojové“?

Asi půl roku jsem hrála volejbal, ale vrátila jsem se zpět k bojovým sportům. Nebavilo mě to, něco mi na tom prostě chybělo. A ani teď mě žádné dívčí sporty nelákají, já jsem si ten svůj sport už našla. a jiné sporty? Chodím běhat, plavat… Ale já prostě radši na lapy. (usmívá se)

Čím tě bojové sporty obecně zaujaly natolik, že ses jim rozhodla věnovat na závodní úrovni?

Mě bojové sporty pohltily. Když jsem šla na první trénink karate, věděla jsem, že je to ono, a když jsem poznala mého trenéra a s ním thajský box, bylo rozhodnuto.

Vybrala sis thajský box, jeden z nejtvrdších sportů vůbec, proč právě tento sport?

Sportovní karate je dnes spíše bezkontaktní, což mi nevyhovovalo, a přechod na thajský box mi vyhovoval až moc. Díky tomuto sportu jsem poznala, co znamená slovo dřina, fyzická příprava, strašnou motivací pro mě bylo dostat se někdy do ringu.

Říkala jsi, že velký vliv na tebe měl i trenér Honza Landa, který bezpochyby patří k předním trenérům u nás. V čem jsou podle tebe jeho hlavní trenérské kvality? Respektive, čím tě tehdy, když si přišla k němu do tělocvičny poprvé, zaujal?

Honza Landa je jedním slovem kapacita a k tomu všemu ještě taková chodící motivace… Dělá to, co ho baví, a díky tomu dokáže tyto pozitivní vlny šířit dál. Z každého tréninku si odnáším něco nového a hlavně trénink probíhá v přátelské atmosféře, což je taková třešnička na dortu toho všeho. Je to prostě pan trenér a jedině jemu vděčím za to, že mě za ten rok dostal tam, kde jsem. Těším se na další kus naší společné cesty.

Jak tvé rozhodnutí přijali doma?

Na něco si už zvykli a na některé věci a skutečnosti si ještě zvykají.

Už se byli rodiče podívat na nějaký tvůj zápas?

Bohužel zatím ne.

Takže je to tak, že ty bys je tam chtěla, ale jim se moc nechce? Já to míval přesně naopak.

Ani nevím, proč nepřijdou, asi se jim vážně nechce, nevím. Já to nijak neřeším. Také bylo ale zatím nevýhodou, že jsem nezápasila někde poblíž. Věřím, že až tomu tak bude, že to napraví a přijdou se podívat.

Měla jsi o thajském boxu nějakou představu předtím, než ses mu začala věnovat? Pokud ano, jak se případně změnila / nezměnila, když ses dostala na „druhou stranu barikády“ a poznala na vlastní kůži, co to obnáší?

Neměla jsem žádnou představu, na první trénink jsem přišla s tím, že tam jdu v rámci zlepšení se v karate. Když trénink skončil, řekla jsem si, že už tam nikdy nevlezu. (směje se) Ale za pár dní jsem to přišla vyzkoušet, pak znova a znova, poté jsem se začala věnovat jen thajskému boxu a zvýšila počet tréninků. Určitou představu o ringu a zápasech jsem měla. Když jsem to sama vyzkoušela, zjistila jsem, že je to zážitek mnohonásobně větší, než byl v mých představách.

Jak bys ten zážitek popsala?

Zážitek stát v ringu? To se dá popsat? To se musí vyzkoušet!

Jedna věc je dělat nějaký sport rekreačně a úplně něco jiného potom je věnovat se tomu na soutěžní úrovni. Po jak dlouhé době přišla myšlenka, že bys sis své dovednosti otestovala přímo v ringu?

Ani si nepamatuju, že bych někdy uvažovala o tom dělat to jen rekreačně. Svůj sen vlézt si do ringu jsem si nesla v hlavě od druhého tréninku. Ten první jsem měla co dělat vydržet, takže až od druhého. (usmívá se) V září minulého roku jsem přidala na počtu tréninků a v listopadu jsem byla v ringu.

Co všechno příprava na zápasy v tvém případě obnáší?

Před zápasy trénuji dvoufázově, snažím se být zodpovědnější i co se týká spánku a odpočinku a zatím mě nikdy nemine nějaká ta dietka.

Jak stíháš dva tréninky denně skloubit se školou a dojížděním?

Škola mi pro tento rok vyšla vstříc, dovolili mi individuální plán, proto mohu trénovat i dopoledne. Dojíždění, to je někdy opravdu docela adrenalin, ale zvládá se to a to je podstatné.

Takže se učíš sama doma a dojíždíš do školy jen na zkoušky?

Ano, učím se sama, doplňuji si látku a dojíždím do školy na testy, zkoušení apod.

A jak ti jde takové samostudium?

Určitě je to v některých předmětech obtížnější, např. v cizích jazycích, ale mně to takto vyhovuje, protože si svůj čas využiju tak, jak prostě potřebuju. Samozřejmě se úplně nevyhnu nočnímu učení, ale určitě je ho teď méně, než když jsem individuální plán neměla.

To vypadá, že si tomu podřídila prakticky celý život. Asi je to pro tebe víc než jen sport? Něco jako životní styl?

Přesně tak, je to životní styl, lépe bych to asi pojmenovat neuměla.

Thajský box má jako jeden z mála plnokontaktních sportů i duchovní, filosofický rozměr. Zajímá tě i tato stránka?

Určitě a věřím, že se můj zájem o tuto stránku tohoto sportu zvětší, až poznám Thajsko. Moc se na to těším.

Vypadá to, že jsi svému koníčku opravdu propadla. Přesto, nenastala během té doby, co se thajskému boxu věnuješ, chvíle, kdy jsi pochybovala, zdali je to pro tebe to pravé, nebo ses zamýšlela nad tím, jestli má všechna ta dřina a obětování cenu?

Tak samozřejmě, že i takové myšlenky mi někdy prolétly hlavou, ale jsou to spíš takové „rychlomyšlenky“, co rychle přijdou, já si uvědomím, nad jakou blbostí přemýšlím, a jak rychle přišly, tak zas rychle odejdou. Určitě i v budoucnu na tyto myšlenky zase dojde, ale neobávala bych se žádného zvratu. Vím, že ta dřina a obětování má cenu!

Vím, že u vás v klubu trénuje více holek. Jednou z nich je i Alena Holá, jedna z našich předních reprezentantek. Panuje mezi vámi na tréninku nějaká rivalita?

Ne, nemyslím si. Nanejvýš zdravá rivalita - když vidím, jak to Alence lítá, chci, aby mi to taky tak lítalo, a přidám. Alenka je můj vzor. Její přítomnost na trénincích a zápasech mi moc pomáhá.

Má během tréninku vaše „dívčí část“ samostatný program, nebo trénujete i s ostatními dohromady?

Samozřejmě trénujeme dohromady! To by mě potom nebavilo. (usmívá se)

I sparingy probíhají dohromady, nebo tam se spíše perete holky mezi sebou a kluci mezi sebou?

Jak se to vezme. Ze začátku si utvoříme většinou holčičí dvojice, ale stejně se to smíchá a končíme u kluků a tak to má podle mě být.

Má mužská část pokyny vás šetřit, nebo se to u vás nerozlišuje? A nebo je to naopak?

Tak většinou chodíme do sparingu s kluky, kteří nemají 90 kg, aby ten sparing měl nějakou cenu a pro oba to byl nějaký přínos. Takže když jsou to kluci s podobnou váhovkou, nemyslím si, že je potřeba nějakého extra šetření. U nás se preferuje přístup, že sparing je hra, kdy je potřeba si ten boj hlavně vyzkoušet, takže žádné nesmyslně zbytečné a vyhrocené sparingy.

Pamatuješ si na svůj první zápas? Jak probíhal a jak dopadl?

Na první zápas se nedá zapomenout. Měla jsem ho na amatérské lize v Muay Thai Windy Cup a skončil remízou. První kolo jsem to přepálila, takže ve třetím už to byla jen plácaná o přežití. Soupeřka měla také svůj první zápas, takže nás atmosféra strhla úplně stejně.

Víš z hlavy, kolik jich máš k dnešnímu dni za sebou?

Momentálně mám za sebou 10 zápasů - 6 vítězných (2 KO), 1 remízu.

Jak velký je rozdíl mezi tím, když jsi šla do prvního zápasu a třeba tím úplně posledním? V čem se pak projeví v ringu ty zápasové zkušenosti?

Rozdíl tam určitě je, ještě jsem neměla zápasů tolik, abych to uměla nějak přesněji porovnat, ale každý zápas je určitě zkušenost, z každého zápasu si člověk odnese něco, co může příště použít. Poučí se. Zlepší se psychika, člověk už zná to prostředí, ví lépe, do čeho jde. Já se řídím hlavně tím, abych si ten zápas užila, to je dle mého názoru v každém zápase strašně důležité.

Hádám, že už sis z tréninku nebo ze zápasu odnesla nějaký ten šrám či modřinu. Jaké jsou pak reakce ve tvém okolí - ve škole u spolužáků a učitelů atd.?

Zatím jsem si ze zápasu neodnesla žádné zranění, které by budilo nějaké reakce mého okolí. Samozřejmě reakce na můj sport i přesto jsou, ve velké míře pozitivní, ale jako vždy a ve všem je zde i několik negativních, tomu se člověk nevyhne.

Momentálně máš za sebou výbornou sezónu, naposledy jsi vyhrála amatérský titul mistryně ČR v K-1 zápasech. Nicméně nerad bych na něco zapomněl, takže to raději nechám na tobě a poprosil bych tě o shrnutí tvých dosavadních úspěchů.

Odstartovalo se to v červnu v Lovosicích na amatérském mistrovství ČR v lowkicku, kde se mi podařilo vyhrát amatérský titul mistryně ČR v juniorkách a zároveň obsadit 2. místo v ženách. V září jsem se zúčastnila mistrovství Evropy WKF ve Vídni, odkud jsem si odvezla 1. místo v ženách z disciplíny lowkick A jak bylo již zmíněno, týden poté se mi podařilo vyhrát amatérský titul mistryně ČR v K-1. To je shrnutí mého začátku.

To je docela slušný začátek. Jaké máš další plány? Kdy tě čekají nějaké další závody, nebo zápas?

To je všechno celkem otevřené. Uvidíme, co se nabídne. Jediné, co je zatím jisté, je 3. prosinec a Christmas Cup.

V jaké váhové kategorii závodíš?

Docela v těch váhách přelétávám, takže od 60 do 65 kg.

Jak je to u nás s konkurencí, pokud jde o ženské zápasy, konkrétně v tvé váze?

Více soupeřek je ve váhové kategorii do 60 kg, méně pak nad 60 kg. Proto bych se ráda ukotvila na závodní váze do 60 kg. Ale nyní potřebuji určitě sbírat zkušenosti, takže mi nedělá problém zápasit i ve vyšších váhách.

Vím, že u nás zase tolik aktivních „bojovnic“ není, takže hádám, že s některými se potkáváš méně, či více. Máš nějakou soupeřku, s kterou se pravidelně potkáváš v ringu? A jakou máte společnou bilanci?

Zatím jsem se jen s jednou soupeřkou potkala dvakrát - s Martinou Müllerovou, které se povedlo mě dvakrát porazit.

Tvůj nejtěžší zápas?

Finále žen na mistrovství ČR v lowkicku s Martinou Müllerovou - ten den jsem startovala v ženách i juniorkách a tento zápas byl večer na slavnostním galavečeru, já měla za sebou již tři zápasy. Zápas pro mě skončil prohrou 2:1 na body.

Říkala jsi, že se ti už povedlo vyhrát dva zápasy KO. Jak to proběhlo?

Jednou lowkickem, podruhé spodkem pod žebra.

Inkasovala jsi ty sama KO?

Inkasovala jsem roundkick pod žebra, po kterém mi letěl ručník do ringu.

Pokud se nepletu, závodíš hlavně podle pravidel K-1 nebo lowkicku. Troufla by sis i na klasický thajský box, kde se používají i lotky a klinče?

Určitě, je to moje přání, ráda bych v budoucnu zápasila jen klasický thajský box a K-1. Nyní potřebuji zkušenosti, a proto zápasím i lowkick. Těším se, až si zazápasím s lokty, bohužel se mi to ještě nepoštěstilo. Podle pravidel thajského boxu se mi podařilo dvakrát zápasit zatím jen na amatérské lize, kde musí na lokty přistoupit obě dvě strany a soupeřka nechtěla, takže jsem měla smůlu. A podruhé mi to nepovolili, jelikož jsem ještě junior. Snad tuto smolnou bariéru brzy překonám.

Říkala jsi, že tvou prvotní motivací bylo vyzkoušet si zápas v ringu. Tuhle metu už máš za sebou. Dala sis nějakou další konkrétní metu, které bys chtěla dosáhnout?

Už nic konkrétního, nechávám to otevřené. Chci to dotáhnout, co nejdále to půjde.


Zdroj foto:
promo fotky - autor: Milan Říský
šestá fotka shora (obr. vlevo dole) - autor: Jiří Granilla
osobní archiv Moniky Motlíčkové
Zdroj foto:


Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

31.10.10:10Noremorsedan - Přesně tak! Z té holky jde cítit to odhodlání a vůle! Tak ..+1
30.10.11:40jack088 - pěknej rozhovor, je z toho úplně cítit ta enegrie ;-)+2
Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínSedm profesionálů v přípravě na květn...
Neutralni typ (18:51) • Mostafa ma totane predimenzovane nohy
magazínTréninkový videolog: Jan Turek (04/20...
ironfighter (23:34) • 2x covid, pekne, hlavne ze s normalnim prubehem. Honzovi drzim palce a at se dari nejen...
magazínMonika Špačková - trénink nohou 6 týd...
eSko (12:52) • Nízký počet spálených kalorií při silovém tréninku je zcela správně. Odborné studie s k...
magazín"Big Ramy" vystoupil na slavnostním o...
md (13:42) • No cvičení mu jde evidentně lépe jak zpěv, ale i tak 💪😁👍
magazínŠest profesionálů v přípravě na květn...
MartinG (21:41) • Sú to obyčajné kŕčové žily, niekto na to má predispozíciu, jasné že sypka tomu asi troc...Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2021 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2021 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra