Reklama:
Proteinová svačinka Protein Break v akci 1+1!
Dokonalé kompletní jídlo s výjimečným složením. Více zde.

Strongestman Teplice 2011
- reportáž a fotogalerie

Ronnie.cz > Powerlifting > Strongman

Rok se s rokem sešel a před teplickou plaveckou halou se opět sešla elita strongmanů. Tento rok se extrémně náročného siláckého klání zúčastnili závodníci z České republiky, Slovenska a Ukrajiny. Pro české strongman amatéry se jednalo o finálový závod, který rozhodl o letošním vítězi Českého poháru amatérů. Profesionálové zase bojovali o cenné body před posledním kolem, které se uskuteční 10. 12. 2011 v Trenčíně na výstavišti EXPO.

Organizaci měl na starosti jako každý rok místní strongman Jan Šalata, který se v poslední době věnuje vrhu koulí a podle svých slov šel do závodu ne příliš dobře připraven. Mimořádně štědří sponzoři umožnili opět kromě zápolení amatérské i profesionální strongman divize také uskutečnění zajímavých diváckých soutěží o hodnotné ceny (mp3 přehrávače, rádia, monitory...).

Jak již bylo avizováno v pozvánce na tuto akci, hmotnost disciplín amatérských strongmanů mířila k úrovni profesionálů a profesionálové si letos v Teplicích mohli vyzkoušet konfrontaci s "náložemi" rovnými evropské špičce. Závod začínal o desáté hodině ranní a jako první přišli na řadu amatéři. Startovní pole čítalo pouze deset závodníků, což v porovnání s osmnácti aktivními borci, kteří se o týden předtím účastnili Žďárského siláka, bylo nízké číslo. Na této skutečnosti se jistě podepsaly vysoké nároky na závodníky, únava na konci sezóny a zranění některých amatérských strongmanů. I tak desítka závodníků výborně zapadla do atmosféry skvěle zorganizovaného závodu a diváci mohli sledovat jejich nadlimitní výkony.

Log Lift 125 kg

Jako tlakovou disciplínu, která nesmí na žádných závodech siláků chybět, zvolil pořadatel zdvih klády. Oproti loňskému kolu měla hmotnost 125 kg. Ani taková hmotnost a široké postavení madel neudělalo přílišné starosti do této doby vedoucímu muži Českého poháru amatérů Františku Bauerovi. Během 120 sekund dokázal předvést nejlepší výkon ze všech startujících - 6 platných opakování. Shodný výkon předvedl také stále letošní objev amatérské divize Čestmír Šíma. Bojovný výkon předvedl na konci sezóny již hodně vyčerpaný Tomáš Vicherek se třemi pokusy.

Farmer's Walk 140 kg

Mimořádnou ukázku vůle a tolerance bolesti museli závodníci předvést v následujícím testu síly. Se 140kg válcovými kufry, které by před pár lety měli problém amatérští závodníci odlepit od země, běhali v roce 2011 v Teplicích na neskutečné vzdálenosti. V neomezeném čase uběhl bez položení největší vzdálenost 40,32 m Michal Tichý. Sílu úchopu a vytrvalost téměř na úrovni profesionálů předvedl v disciplíně druhý Pavel Zadražil - 37,7 m. Třetí skončil Čestmír Šíma s 34,21 metry. Vyčerpání u některých závodníků bylo tak vysoké, že jim byl nucen přihlížející lékařský dozor nasadit dávku čisté glukózy.

Super Yoke 350 kg

Na amatérských závodech letos ještě nezařazená disciplína čekala na borce ihned po skončení běhu s kufry. Standardní pauza tentokrát některým nestačila k regeneraci. Všichni ovšem museli aktivovat svůj neuromuskulární systém na 350kg železnou konstrukci. Na požadovanou vzdálenost 25 m se ji podařilo přenést v disciplíně "Super jařmo" pouze čtyřem soutěžícím. Nejlépe si překvapivě vedl český špičkový koulař Vladislav Tuláček, který se letos výjimečně zúčastnil siláckého klání. Po měsíční strongman specializaci se mu podařilo konvertovat svojí výkonnost na silácké disciplíny a 350kg Super Yoke přenesl na 25 m v čase 25,50 s. Na druhém místě skončil mostecký Michal Tichý, který právě tuto disciplínu společně s Farmer's Walk řadí mezi své favorizované - jeho čas byl 32,03 s. Třetí příčku vybojoval Čestmír Šíma v čase 38,98 s, čímž si držel vyrovnané výkony a prokázal svoje všestranné kvality.

Truck Pull 7,5 t

Přitahovaní kamiónu lanem, letos snad nejoblíbenější disciplína vzhledem k jejímu pravidelnému zařazování na soutěžích, se objevila také v Teplicích. S velmi širokým lanem tahali závodníci 7,5 t na kolech na vzdálenost 25 m. Pořadí v disciplíně bylo následující: Šíma (31,50 s), Pluháček (34,12 s), Tichý (35,97 s).

Medley: Power Stairs 240 kg + Tyre Flip 450 kg + Farmer's Walk 80 kg

Před závěrečnou "smrtelnou" kombinací bylo jasné, že o první příčky se utká dvojice Šíma - Tichý. Svoje poslední síly museli závodníci investovat do trojkombinace: 4 schody síly se závažím o hmotnosti 240 kg, 4 otočení 450kg pneumatiky a na závěr běh s 80kg kufry na 50 m. Na konci této cesty závodníkům doslova "stříkal laktát z uší". Nejlépe si vedl mladý závodník Honza Pluháček, i přesto, že kufry odložil již na konci první 25m rovinky v domnění, že je na konci. Jeho chyba a časová ztráta však přesto stačila na první místo v poslední disciplíně časem 1 min 38 s. Druhou pozici obsadil atlet Vladislav Tuláček (1 min 45 s) a třetí Pavel Zadražil (1 min 53 s).


Strongestman Teplice 2011 amatéři - výsledky


p.jménobody
1. Čestmír Šíma 42,5
2. Michal Tichý 39,5
3. Vladislav Tuláček 36,5
4. František Bauer 31
5. Jan Pluháček 30
6. Pavel Zadrařil 28,5
7. Tomáš Vicherek 27,5
8. Jiří Vytiska 13,5
9. Svatopluk Vobejda 9,5
10. Marian Zvrtek 4,5


Strongestman Teplice 2011 amatéři - fotogalerie


Po pauze, kterou vyplnily přípravy a poučení strongmanů profesionální divize, soutěž pokračovala od 14 hodin. Do závodu nastoupili všichni přihlášení, včetně letos nejúspěšnějšího účastníka Česko-slovensko-polského poháru Konstantina Ilyina.

Log Lift 160 kg

Extrémní hmotnost 160kg ocelové klády zvládla ze startovního pole pouze dvojice závodníků. Místní špičkový strongman Jan Šalata a ukrajinský borec Konstantin Ilyin dokázali mamutí kládu dostat nad hlavu dvakrát. Nutno podotknout, že taková hmotnost je již na úrovni závodů evropského i světového formátu a zřejmě proto se ostatním závodníkům nepodařilo vytlačit kládu ani jedenkrát.

Farmer's Walk 190 kg

Další doslovnou výzvou bylo přenášení kufrů o hmotnosti 190 kg na vzdálenost 25 m. Nejlepší výkon časem 13,85 vteřin s úctyhodnou hmotností 380 kg v rukou předvedl divákům Jan Šalata. Bez položení se již kufry nepodařilo přenést nikomu, do časového limitu se ještě dostal nejsilnější slovenský závodník Branislav Golier a hned za ním Konstantin Ilyin.

Super Yoke 450 kg!

Téměř půltunovou zátěž přenášeli závodníci Teplického strongmana po první várce diváckých soutěží. Do cíle se toto břemeno s vypětím všech sil podařilo přenést pouze čtyřem závodníkům. Tímto se vymezila dvojice závodníků Šalata - Ilyin, která získala značný náskok nad zbytkem startovního portfólia. Nejlepší výkon v přenášení 450kg konstrukce - 22,28 s - se podařil Janu Šalatovi a zdálo se, že atletická pauza minulý rok mu nad míru prospěla. O čtyři vteřiny později dorazil na konec 25m trati Konstantin Ilyin s časem 26,06 s. Třetí, kdo si s kolosální hmotností nejlépe poradil, byl Branislav Golier - 43,40 s.

Tyre Flip 650 kg

Pneumatiku o jedné z nejtěžších hmotností používaných na soutěžích měli závodníci otáčet osmkrát. Jediný, komu se to v časovém limitu podařilo, byl Jan Šalata, který se blížil k vítězství v soutěži systémem start - cíl. Neskutečných 7 opakování dokázal po náročné sezóně a účasti na Strongman Champions League týden předtím provést Branislav Golier. Po šesti převráceních dokázali ještě shodně Ilyin a Mazač.

Dumbell Lift 85 kg

Zdvih jednoručky je disciplína, která bývá zatím pravidelně zařazována pouze v Teplicích. Závodníci zvedali nemotornou 85 kg vážící jednoručku nejdříve obouruč na rameno a následně jednoruč nad hlavu. Šířka osy byla tak velká, že ji řada závodníků ani zdaleka neobjala prsty. Úžasný výkon předvedl Ukrajinec Ilyin, který je vyhlášený svojí tlakovou sílou. Za časový limit provedl 11 platných opakování a výrazně porazil všechny ostatní soutěžící. Mezi poraženými tentokrát skončil i průběžně první Jan Šalata s 5 pokusy. Stejného čísla dosáhl i Radek Paták, který se po řadě zranění vrátil ve velmi dobré formě.

Truck Pull 7 t

Disciplínou, která by se v kontrastu s ostatními mohla zdát jako odpočinková, bylo tahání kamiónu. Se stejným kamiónem se v dopoledních hodinách popasovali amatéři a bylo zajímavé porovnat časy některých závodníků. Prvenství na svou stranu strhl opět Jan Šalata (26,67 s) a o jeho vítězství k celém závodu již nebylo pochyby. Druhou pozici obhájil skvěle namotivovaný Josef Mazač (28,95 s) a třetí se umístil Radek Paták (32,50 s).

Power Stairs 240 kg + 280 kg

Před poslední disciplínou došlo k mírné úpravě. Původně plánovaná kombinace byla vzhledem k časové i fyzické náročnosti zredukována na schody síly s hmotností 240 kg a 280 kg. Naneštěstí se disciplína zkomplikovala ještě podruhé, když nakladači při manipulaci zlomili držadlo jednoho ze závaží před nástupem posledního závodníka Jana Šalaty. I přesto, že Honzův bodový náskok činil 10 bodů, nastoupil na disciplínu a provedl ji pouze s 280kg závažím nahoru i dolů. Rozhodčí po tomto kousku spravedlivě připsal nejlepší výkon Janu Šalatovi, který se stal celkovým vítězem a dokázal své trvalé silácké kvality.

Poděkování patří všem sponzorům, kteří přispěli k realizaci velkého tradičního dvojzávodu Strongestman Teplice. Na příští rok se vzhledem k podpoře tohoto sportu v Teplicích a okolí zřejmě podaří pozvat některé z velkých zahraničních hvězd, a proto se určitě můžeme těšit na další velkolepé výkony.


Strongestman Teplice 2011 profesionálové - výsledky


p.jménobody
1. Jan Šalata 61
2. Konstantin Ilyin 49
3. Branislav Golier 39
4. Jozef Mazač 30,5
5. Radek Paták 30,5
6. Lukáš Svoboda 24
7. Jószef Tomaszewski 15
8. Ivan Hryhorovsky 11
9. Pavel Chruscisky 3


Strongestman Teplice 2011 profesionálové - fotogalerieLíbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

02.02.16:07Martinn24 - to jsou řezníci:) a car deadlift nebude?:)*1*
23.09.15:52wwwpower - Perfektní článek. Dostávají mě výkony Honzy Šalaty, neskut..
21.09.19:06danny1744 - Nejzajímavější výkon z celýho závodu pro mě bylo 11 výrazů..
21.09.16:46CookieMonster - tie vykony profesionalov su z inej galaxie
21.09.10:59Zdenek Pilc - Moc pěknej článek a párádní výkony ! Super
Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
NOVÉ INZERÁTYbazar Fitness pomůcky
Nabízím k prodeji používané, ale v dobrém stavu fitness pomůcky: 1 kg činky - k dispozici 28 kus...
bazar Posilovací stroje - výprodej
Prodám stroje ve výborném stavu: Stroj na břicho-poloha leh 14.900,- Stroj na záda 4.900,- Sto...
bazar Časopisy M&F + Svět kulturistiky
Nabízím časopisy M&F + Svět kulturistiky. (Bez plakátů) Cena dohodou. Brno. Svět kulturistiky 2000 - 3 2001 - 1, 3, 4, 5, 6 2003 - 10 M&F 2000 - 11 2001 - 3, 7, 8, 9, 10, 12 2002 - 1, 3, 4, 5, 6, 8, 10, 11, 12 2003 - 1, 3, 4, 5, 8, 11 2004 - 2, 7, 10, 11
bazar ROGUE echo bike
Prodávám ROGUE ECHO BIKE - pouze rozbalený, odzkoušený, kupovaný v květnu, mohu doložit doklad o...
bazar Concept2 D PM5/černý
Prodávám Concept2 D PM5/černý - pouze rozbalený, odzkoušený, kupovaný v květnu, mohu předat dokla...Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2021 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2021 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra