Reklama:
Zbývá už jen 42 ks kusů!
100 % Whey Protein + 500 g zdarma, vyberte si z 11 příchutí dříve, než dojdou zásoby! Více zde.

World´s Strongest Man 2011
- předsoutěžní speciál

Ronnie.cz > Powerlifting > Strongman

Největší hromady svalů najdete kde? Ale ne, na Olympii ne. Přece na soutěži World´s Strongest Man! Tak, to bylo jen takové malé přátelské rýpnutí na začátek a jdeme na to.

Všichni příznivci extrémních silových výkonů si opět přijdou na své. Ve dnech 15. - 18. září proběhnou kvalifikační kola a následně 21. a 22. září pak finále soutěže World´s Strongest Man 2011. Tedy, příznivci obrazové části celého klání, kteří se nespokojí s pouhým textovým informačním servisem, několika málo fotografiemi a hrstkou videozáznamů z mobilních telefonů, si počkají dalšího zhruba půl roku. Jak je bohužel u společnosti TVI zvykem, kompletní záznam se objeví až s několikaměsíčním zpožděním. Aby toho nebylo málo, organizátoři pořádně naštvali většinu závodníků i velké množství fanoušků, když celou akci před třemi týdny přesunuli na datum o pět dní později. Ke spokojenosti závodníků příliš nepřispělo ani to, že kvalifikační skupiny a soutěžní disciplíny byly ohlášeny také až pouhý měsíc před soutěží, což už je opravdu krátká doba na to, aby se na ně závodníci mohli cíleně připravovat. No, nezbývá než doufat, že samotná soutěž už bude probíhat bez problémů.

Ti, kdo mají rádi opravdu napínavé finále, si v minulém ročníku WSM přišli na své. Zydrunas Savickas (familierně přezdívaný jako "Big Z") svedl doslova epický souboj s obrem z Colorada Brianem Shawem. Skončili po poslední finálové disciplíně se stejným počtem bodů i stejným počtem vítězství v jednotlivých disciplínách a o vítězství Savickase rozhodl až rozdíl jediné příčky při porovnání dalších umístění v průběhu soutěže. Nebyla nouze ani o další dramata. Zraněný Poundstone se dostal do finále, kde obsadil 8. příčku, Ortmayer se zranil při třetí finálové disciplíně a dost možná díky tomu přišel o možnost bojovat o bronzovou pozici a Mikhail Koklyaev, který jako vždy nosil po celou dobu soutěže úsměv roztažený od ucha k uchu, donutil Savickase jít až na hranici možností při zdvihu klády. Myslím, že lepší podívanou jsme si ani nemohli přát. Dobrá zpráva je, že letos to bude podle všeho minimálně stejně zajímavé!


Kvalifikační skupiny - závodníci

1. 2. 3. 4. 5.
Brian Shaw
Rauno Heinla
Jean Francois Caron
Mark Felix
Nick Best
Thor Bjornsson
Ervin Katona
Espen Aune
Laurence Shahlaei
Paul Pirjol
Sergii Romanchuk
Travis Ortmayer
Jason Bergmann
Juha Matti Jarvi
Martin Wildauer
Mateusz Baron
Terry Hollands
Vytautas Lalas
Alexander Klyushev
Josh Thigpen
Louis-Philippe Jean
Mike Jenkins
Rob Frampton
Zydrunas Savickas
Derek Poundstone
Derek Boyer
Jack McIntosh
Krzysztof Radzikowski
Stefan Solvi Petursson
Vidas Blekaitis

Kvalifikační skupiny - soutěžní disciplíny

1. 2. 3. 4. 5.
Loading - Kegs
Car Walk
Car Deadlift - reps
Truck Pull
Giant Dumbell Press
Atlas Stones
Loading - Sacks
Keg Toss
Squat Lift
Truck Pull
Giant Dumbell Press
Atlas Stones
Loading - Sacks
Keg Toss
Car Walk
Car Deadlift - reps
Metal Block Press
Atlas Stones
Loading - Sacks
Keg Toss
Squat Lift
Truck Pull
Metal Block Press
Atlas Stones
Loading - Kegs
Keg Toss
Car Walk
Car Deadlift - hold
Metal Block Press
Atlas Stones


Finále - soutěžní disciplíny

  • Steel Frame Carry (obdoba farmářské chůze)
  • Truck Pull (tahání kamiónu)
  • Giant Tyre Carry (nošení závaží - Super Yoke)
  • Deadlift (mrtvý tah na maximální výkon)
  • Overhead Lift (zdvih zátěže nad hlavu, pravděpodobně soukolí)
  • Atlas Stones (zvedání betonových koulí)

Letošní ročník má sice papírově jednoho velkého favorita, kterým je Brian Shaw, ale neznamená to, že už je rozhodnuto. Mimořádně napínavé a vyrovnané souboje slibují minimálně dvě kvalifikační skupiny, finálové disciplíny "deadlift for max" a "overhead lift for max" slibují lahůdkové souboje a ve vzduchu jsou cítit nové světové rekordy. Od koho můžeme čekat ty nejlepší výkony?

Zydrunas Savickas

Co ještě říci o nejúspěšnějším strongmanovi historie? Pro úřadujícího šampióna WSM rok 2011 příliš dobře nezačal. Big Z se potýkal se zraněním zápěstí, se kterým sice dokázal vyhrát světový šampionát v Log Liftu, ale na Arnold Strongman Classic 2011 se musel spokojit "až" se třetím místem. Ani v průběhu roku se mu příliš nedařilo a na několika soutěžích série Champions League to vypadalo, že jej trápí pro změnu zranění ramene. Big Z ale rozhodně nebude chtít nikomu titul darovat zadarmo, a pokud skutečně není vážně zraněný, měl by ze své kvalifikační skupiny bez problémů postoupit do finále, kde bude s ohledem na disciplíny vedle Shawa druhým kandidátem na vítězství.

Brian Shaw

Poslední dobou to vypadá, že Briana Shawa nikdo a nic nezastaví. Přesvědčivě vyhrál Arnold Strongman Classic a dlouhodobě vykazuje schopnost pracovat na jakékoliv slabině, která by ho mohla na soutěži stát cenné body. Na Arnoldu to dokázal výkonem tří zdvihů se 188kg Apollonovým soukolím, jeho výkon v mrtvém tahu dalece přesahuje hodnotu 400 kg, má skvělou kondici na "běhavé" disciplíny a nelidsky silný úchop. Samozřejmě také fakt, že je se svými 203 cm výšky a zhruba 200 kg váhy největším monstrem, jaké se kdy objevilo na strongman scéně, ho předurčuje k tomu, aby tak trochu zastínil většinu soupeřů. Z kvalifikace nejspíš postoupí jako vítěz, i kdyby se během výkonu jednou rukou škrábal na hlavě a druhou jedl sendvič. Dokáže získat titul WSM? Možná, má k tomu všechny předpoklady.

Derek Poundstone

Pokud jde o zranění, vybral si Poundstone ze všech kvalifikovaných profesionálů za poslední rok asi tu největší porci. Loni závodil s natrženým kvadricepsem a jen týden před Arnold Strongman Classic oznámil, že se soutěže nezúčastní, protože v důsledku náročné přípravy utrpěl únavovou zlomeninu obratle. Několik měsíců bylo o Derekovi slyšet spíše v souvislosti s jeho diskusní show Poundstone Power Radio a na fotografiích vypadal docela pohuble, ale nedávno se na serveru YouTube objevilo jeho video z jeho přípravy, které asi nikoho nenechá na pochybách, že Derek nepojede na WSM jen na výlet, ale hodlá bojovat minimálně o pozici v první trojce. Váží 150 kilo, podle svých slov trochu méně, než plánoval, ale zato je v lepší kondici než kdy dřív. Je dobře, že je zpátky. Bez něj by to zkrátka nebylo ono.

Krzysztof Radzikowski

Tenhle chlapík z Polska by mohl být černým koněm soutěže. Jeho jméno rozhodně není na scéně nové a už v roce 2009 předvedl na světovém šampionátu v Log Liftu zdvih 195kg klády, ale když jsem viděl jeho videa z tréninku, která se objevila na YouTube, spadla mi brada tak hluboko, že se odrazila od země a vrátila se zpět na své místo. Radzikowski nám s výrazem "za chvíli nudou usnu" naservíroval mimo jiné mrtvý tah 2x 390 kg nebo výrazový tlak 10x 175 kg. Nedávno pak na exhibici předvedl lehký zdvih 200kg klády. Nafasoval sice ve své kvalifikační skupině hodně silnou dvojici soupeřů - Poundstona a Petrussona, ale pokud dokáže na soutěži předvést to, co předvádí na tréninku, máme se na co těšit. Letos už stihl na soutěžích Champions League porazit hodně zvučná jména, včetně Mika Jenkinse, který byl druhý na Arnold Strongman Classic, takže připravený je určitě skvěle.

Travis Ortmayer

Kdo by neměl rád Travise "The Texas Stoneman" Ortmayera? Výrazy tváře, které dokáže vytvořit bezprostředně před výkonem, jsou stejně zábavné jako děsivé a fascinující. Dají se popsat jednoduše jako "get psycho" a řekl bych, že to i docela přesně vystihuje Travisovo psychické rozpoložení před disciplínou. Travis Ortmayer zatím vždy postoupil z kvalifikačních kol až do finále WSM a stále čeká na příležitost probojovat se do první trojky. Letos to bude mít vzhledem k disciplínám a samozřejmě i vzhledem k extrémní konkurenci ještě těžší než jindy, ale klidně bych se vsadil, že si povede minimálně stejně dobře jako v minulém roce. Od té doby, co Travis shodil ze svých téměř 160 kg na necelých 140, ho na všech soutěžích vidíme s hodnotou podkožního tuku někde pod hranicí 10 %. Má neuvěřitelnou kondici, ke které se blíží jen velmi málo jeho soupeřů. Má perfektní techniku a dostatek zkušeností. Opět bude patřit k těm nejlepším.

Velké očekávání samozřejmě vzbuzuje i mnoho dalších jmen, například Mike Jenkins, který v loňském roce zvítězil na Arnold Strongman Amateur a letos šokoval druhým místem mezi profesionály. Také mladík z Islandu Stefan Solvi Petursson, který na WSM 2010 vybojoval 4. místo, bude mít jistě co říci k finálovému pořadí. Veteráni Mark Felix, Ervin Katona nebo Terry Hollands budou chtít ukázat, že se rozhodně nezaleknou nováčků, a naopak nováčci jako Rauno Hainla z Estonska budou chtít ukázat těm zkušeným, že na ně rozhodně stačí. Kvalifikační kola začínají už dnes a já budu sledovat veškeré informace z místa dění, abych Vám mohl stejně jako v předchozích letech přinést co nejobsáhlejší reportáž. Máte tipy na vítěze nebo na celkové pořadí? Napište je do diskuse pod článkem!


Krzysztof Radzikowski - výrazový tlak 10x 175 kg

Derek Poundstone - příprava na WSM 2011

Brian Shaw a Stefan Solvi Petursson - trénink mrtvého tahuLíbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

28.09.13:53CIZOPASNIK - Vydrž, už jsou i s mým otravným komentováním na cestě :)+1
28.09.13:52Patrik92 - a výsledky už sem nikdo nedá??
17.09.17:59Patrik92 - Da se to někde sledovat online?
16.09.17:56Rachela - LOL, tak ten squat lift je pekny fail. V Ortovej skupine t..
16.09.10:51Zdenek Pilc - Travis ztratil na svých disciplínách... přehazování sudů ..
15.09.23:33CIZOPASNIK - Asi to nebude nic neobvyklýho. Psal zhruba o 2kg masa denn..
15.09.23:17Carnivor - jak vypadá běžný jídelníček Briana Shawa?*79*
15.09.23:12CIZOPASNIK - Travis nezačal nejlíp a na squat liftu taky nejlepší nebud..+1
15.09.23:05Rachela - Zacinam mat obavy o Travisa, predsalen Ervin aj Loz su ext..
15.09.23:03Gerallt - každopádně to bude nářez a jsem na to zvědavej víc než na ..
15.09.22:52guruhonza - snad mu to bude stačit... na ty finalový pressy by bylo su..+1
15.09.22:41CIZOPASNIK - Radzikowski už se chytá. Myslim že v car deadlift hold a b..+1
15.09.21:18guruhonza - ou Radzi ztrácí
15.09.20:54Rachela - btw. priebezne vysledky: https://docs.google.com/spreads..+2
15.09.20:42Rachela - Misha sa v prvom rade venuje weightliftingu a planuje sa k..+1
15.09.19:44guruhonza - Míša je zraněnej
15.09.18:04chmelar616 - A proč Mikhail Koklyaev nesoutěží nevíte někdo?????
15.09.15:45Smile04 - tak si dej 10kg kotouč na metrovou tyčku a zkus s tim chod..
15.09.15:25Azmodan - No že tam má asi 10kg ...mi to přišlo docela málo u takový..
15.09.15:22Smile04 - tak to je jasne na zpevnění zad při nošení zátěže...na co ..+1
15.09.15:21Azmodan - Co to má Poundstone v tom videu za postroječek jak tam s t..+1
15.09.15:21Smile04 - k cemu ty gumy vážení...chapu co dělají ale proč je použív..
15.09.15:20guruhonza - Skvělej článek!
15.09.14:13timian123 - super *79*
15.09.14:12Zdenek Pilc - Pěkně zpracovaný, díky za článek. Hlavně ať se to letos ob..
Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínVlastimil Kužel a Radek Filipi - trén...
Palec077 (08:49) • Byla to soutěž federace GPA/IPO (http://asupo.aap-powerlifting.com.ar/Docs/Eventos/Mund...
magazínVlastimil Kužel a Radek Filipi - trén...
Peter Ustinov (18:58) • Dobry den, nechci se Radka /ani nikoho jineho) dotknout, ale co je to za soutez, kdyz c...
magazínTipovací soutěž - Japan Pro 2019
LeToucan (12:17) • Ten Igor si teda dává nálož, zvládne vůbec tolik soutěží po sobě? :D
magazínVýsledky tipovací soutěže: Wings of S...
Majka (11:31) • Píšu e-maily, ale že jste to Vy, můžete rovnou na redakce@ronnie.cz. :) Nezapomeňte tel...
magazínGP Ostrava 2019 - fotogalerie
Zodiak411 (11:05) • S tím gynem je to diskutabilní. Někdy postihují a někdy ne. Ale osobně si myslím, že po...Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2019 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2019 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra