Reklama:

Žďárský silák 2011
- reportáž a fotogalerie

Ronnie.cz > Powerlifting > Strongman

Závěr letošní sezóny amatérské divize českých strongmanů se kvapem blíží. Před posledním kolem, které hostí již tradičně Teplice, se borci o víkendu utkali na rychlobruslařském oválu ve Žďáru nad Sázavou. Organizace se ujala trojice aktivních závodníků: Vicherek, Svoboda a Brabenec a závod se nad míru zdařil. Špičkovému (prozatím amatérskému) strongman závodníkovi a bývalému kulturistovi Tomáši Vicherkovi ovšem organizace závodu ubrala hodně na síle a v celkovém pořadí se umístil za očekáváními. Tuto skutečnost však může vyvážit skvěle zorganizovaný závod a zájem soutěžících z celé ČR. Výbornou zprávou je, že se divize amatérských závodníků čile rozrůstá a nebýt několika zranění, dorazilo by na závod 22 soutěžících! Konečná soupiska čítala 18 závodníků a dorazila i řada nováčků. Zvláště 150kg Čestmír Šíma se výrazně vymykal průměru a jeho silové výkony (250 kg bench-press, 320 kg dřep, 340 kg mrtvý tah) i výkony na závodu ve většině disciplín značně převyšovaly zbytek startovního pole. Žďár nad Sázavou tak byl místem zrodu nového závodníka profesionální strongman divize, která potřebuje přesně takové posily.

Pořadatelé připravili závodníkům šest klasických strongman disciplín. Mezi ně patřil nově zařazovaný běh s tankovým zátarasem. Výkony borců byly velmi vyrovnané, a tak se o celkové pořadí bojovalo do poslední disciplíny.

Truck Pull

Kdo chtěl letos uspět na závodech amatérské divize storongmanů, určitě měl do své přípravy zařadit přitahování auta lanem. Pouze výjiměčně letos tato disciplína nebyla součástí soutěžních klání. Ve Žďáru nad Sázavou zapůjčil šestitunový nákladní automobil sponzor soutěže a kvalitní povrch rychlobruslařského oválu způsobil, že se bojovalo doslova o desetinky vteřiny. Klíčovou pro úspěch se nakonec ukázala být technika. Nejvýhodněji ji zvolil nováček František Flos, který po rozjetí zády dotahoval náklaďák pažemi jako při veslování vsedě na kladce. Jeho výsledný čas byl nakonec mimo typický interval 22 až 23 sekund ostatních závodníků a časem 21,35 s disciplínu s přehledem vyhrál. Druhou pozici obsadil další premiérový závodník ČPA Martin Rajtmajer (22,44 s) a třetí František Bauer s časem 22,70 s.

Axle Lift

Jak může být zdvih automobilové nápravy atraktivní, se ukázalo v druhé disciplíně. Pořadatelům se podařilo na každou stranu ocelové nápravy o tloušťce 5 cm připevnit tři kola a zdvih 115kg kolosu mohl začít. Naprosto fenomenální výkon předvedl již zmiňovaný nováček Čestmír Šíma, který za 60 s dokázal nápravu vytlačit devětkrát. Předstihl tak i našeho doposud nejlepšího "tlakaře" Františka Bauera, kterému se podařilo udělat 6 přemístění a tlaků stejně jako Michalu Tichému.

Farmer's Walk

Ač se avizovaná hmotnost 100 kg na disciplíně přenášení kufrů zdála jako nízká, tvar náčiní způsobil, že se 40 m běhu s otočkou stalo pro některé závodníky tvrdým oříškem. Snad největší chybu udělal nadějný mostecký strongman Michal Tichý, když si nešťastně chytil kufry mimo střed a 40 m nesl více než metr dlouhé stokilogramové závaží nahnuté každé na opačnou stranu.

Naopak nejlépe se v disciplíně vedlo Čestmíru Šímovi. Bezproblémový a vyrovnaný sprint předvedl se 100 kg v každé ruce v čase 19,68 s. Druhou pozici obsadil v této disciplíně domácí Tomáš Vicherek (20,54 s) a třetí dlouhonohý Jan Pluháček (20,56 s).

Exhibiční vystoupení kulturisty Jaroslava Paseky

Program siláků mezi disciplínami zpestřil úspěšný český kulturista, účastník MS v Ázerbájdžánu Jaroslav Paseka. Jarda se ukázal v pěkně "naproužkované" formě a hlavně dámská část publika si přišla na své.

Tyre Flip

Hmotnost 350 kg, výška 2 metry, 6 otočení. Tak by se dal shrnout třetí úkol závodníků. Nad poměry vysoká a kolem středu měkká pneumatika některé závodníky trochu zarazila, protože bylo obtížné ji tzv. "nakopnout" kolenem. I přes tyto nepříjemné vlastnosti předvedl výbornou rutinu a maximální nasazení před domácími diváky pořadatel Tomáš Vicherek. Časem 21,40 s se mu podařilo suverénně vyhrát i před "pneumatikářem" Miroslavem Brabencem (23,30 s), autorem Vašeho článku, který obsadil druhou pozici. Třetí nejlepší čas zvládl Michal Tichý - 25,25 s.

Medley: Tank Roadblock + Keg Carry

Fitness REALGYM pod vedením Davida Vomočila vyrobil letos pro závodníky novinku - dřevěný tankový zátaras, se kterým se závodníci trápí od začátku letošní sezóny. Ve velmi teplém nedělním odpoledni ho již po čtyřech absolvovaných disciplínách borci nosili do vzdálenosti 20 m v kombinaci s nošením 120kg pivního sudu na tutéž distanci. Nejrychlejší nohy měl opět Čestmír Šíma a dohromady 40 m se stanovenou zátěží zvládl za 15,74 s. Druhý nejlepší byl Pavel Zadražil s časem 17,45 s a třetí Michal Tichý (19,95 s).

Atlas Stone

Jako poslední disciplínu zdvihali siláci 130 kg betonu odlitého do hladké koule na 120cm stůl po dobu 60 s. Vzhledem k velmi vyrovnaným průběžným výsledkům od 2. do 6. místa byla tato disciplína rozhodující pro konečné pořadí. Pokusy prvních závodníků v pořadí ukázaly, že výkony okolo 6 opakování za 60 s budou zřejmě limitní vzhledem k výšce stolu a rychlosti podavačů. Početné a nadšené žďárské publikum a boj o přední pozice, však dohnaly některé závodníky až k hranici 9 opakování. Tento výkon se na závěr podařilo předvést shodně Čestmíru Šímovi, dále průběžně třetímu Honzovi Pluháčkovi a také Miroslavu Brabencovi, který s Honzou sváděl lítý boj až do posledního opakování.

Poděkování sponzorům

Největší poděkování patří městu Žďár nad Sázavou a jmenovitě místostarostovi obce Bc. Ladislavu Bártovi, bez jehož pomoci by se závod nemohl uskutečnit. Další velké díky patří všem soukromým sponzorům a spolupořadatelům akce, nakladačům a v neposlední řadě divákům, kteří vytvořili skvělou atmosféru.Žďárský silák 2011 - výsledky


p.jménobody
1.  Čestmír Šíma 98
2.  Miroslav Brabenec 89
3.  Jan Pluháček 86
4.  František Bauer 83,5
5.  Michal Tichý 82,5
6.  Tomáš Vicherek 82
7.  Pavel Zadražil 74
8.  František Flos 67,5
9.  Zdeněk Pilc 52,5
10.  Jiří Vytiska 48,5
11.  Martin Rajtmajer 40
12.  Josef Peška 37,5
13.  Marián Zvrtek 32,5
14.  Jiří Janda 31,5
15.  David Oberlander 27
16.  Miroslav Piňos 23
17.  Jarda Jaroš 17
18.  Michal Slivoň 12


Žďárský silák 2011 - fotogalerieLíbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

15.09.16:17čaky - super článek.....a hlavně super výkony
15.09.10:10Zdenek Pilc - Pěknej článek Míro, díky !
Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2020 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2020 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra