Reklama:
Skladem opět všechny příchutě!
100 % Whey Protein v akci 1+1
Náš nejprodávanější protein. Více zde.

Profil strongmana:
Derek Poundstone

Ronnie.cz > Powerlifting > Strongman

Schyluje se ke konci poslední, desáté disciplíny nelidsky náročně dvoudenní soutěže Fortissimus 2008. Závodníci na podstavce vykládají pět masivních kusů kamene o váze 156 - 241 kilogramů. Ani favorit a lídr soutěže, mocný Litevec Zydrunas Savickas, téměř nedostižný v měřítkách maximální statické síly, si ale s poslední zátěží poradit nedokáže. "Impossible!" prohlašuje po posledním marném pokusu zvednout čtvrt tuny kamene a otáčí se směrem ke kamerám, aby jako vítěz soutěže poskytl rozhovor. Jeho největší soupeř Derek Poundstone je o několik bodů za ním a nikdo nepovažuje za možné, že by uspěl tam, kde všichni ostatní selhali. Uprostřed rozhovoru jej ale vyruší frenetický jásot pětitisícového publika. Savickas se překvapeně otáčí ve chvíli, kdy Derek Poundstone pokládá kámen na podstavec a připravuje jej o titul...

Zatímco předchozí profily patřily strongmanům, kteří již ukončili aktivní soutěžní kariéru, dnes bude řeč o závodníkovi, který je nyní na samotném vrcholu a patří k těm nejlepším na současné scéně. Derek Poundstone má ve svých devětadvaceti letech na kontě tituly z těch nejprestižnějších soutěží a nejsou to jen jeho výkony, čím si vysloužil obdiv a respekt. Stačí jen letmý pohled na průběh jeho soutěžní kariéry, abyste pochopili proč.

Ani dnes nečekejte příběh o slabém hubeném chlapci, který si splnil sen a stal se nejsilnějším mužem na světě. Derek se narodil 28. září 1981 ve Waterbury v Connecticutu a jeho talent se stejně jako u většiny ostatních úspěšných strongmanů projevil krátce poté, co se poprvé dotkl činky. Tu dostal k šestnáctým narozeninám jeho starší bratr Justin, ale více než jeho zaujalo zvedání železa právě Dereka, kterému bylo tehdy třináct let. Když o něco později začal navštěvovat posilovnu, nemusel mu nikdo říkat, co a jak dělat, a přesto Derek rostl a sílil mnohem rychleji než kdokoliv jiný.

O několik let později si jeho obrovského potenciálu všiml powerlifter (již v kategorii masters) David Petro-Roy a zasvětil jej do silového trojboje. Derek do té doby nikdy necvičil mrtvé tahy, ale jen několik týdnů poté, co mu Dave ukázal správnou techniku, zvedal přes 220 kg. Po několika měsících tréninku následovaly první závody, kde Derek jako junior překonal všechny dosavadní rekordy ve své váhové kategorii. Ve dvaceti letech už byl šampiónem státu Connecticut v silovém trojboji v RAW federaci ADAU, kde ustanovil národní rekordy v mrtvém tahu (311 kg), bench-pressu (196 kg) a trojboji (750 kg) v kategorii juniorů. V té době také bez jakéhokoliv speciálního tréninku startoval na první soutěži strongmanů a... hádáte správně, vyhrál.

Excuses will only get you so far in life, you know? You could make
excuses for everything - this hurts, that hurts... but it'll only get you so far.
Won't really get you anywhere with me.
Derek Poundstone

Následovala téměř dvouletá soutěžní pauza, když Derek studoval na policejní akademii. V roce 2006 se na soutěže vrátil díky nepravidelnému tréninkovému režimu o hodně kilogramů lehčí, ale stále to stačilo na to, aby se umístil druhý na soutěží World Strongman Challenge a pátý na America's Strongest Man. V přípravě na světový šampionát IFSA ale přišlo v důsledku absolvování několika náročných soutěží a tvrdého tréninku vážné zranění. Při mrtvém tahu s 365 kilogramy utrpěl Derek výhřez ploténky a masivní hematom na L4/L5 úseku páteře. Bolest byla taková, že několik následujících dnů po zranění nemohl téměř ani vstát a chodit. Reakce doktorů byla jednoznačná - tvrdili, že s ohledem na charakter zranění už nebude návrat k soutěžím strongmanů možný. Derek odmítl možnost zákroku, který měl odstranit hematom a zmírnit bolest, ale který s sebou nesl určité riziko ochrnutí, a se zraněním se rozhodl vypořádat po svém, stejně jako ještě mnohokrát v následujících letech své kariéry.

Týden poté byl Derek znovu ve fitku a místo světového šampionátu IFSA se připravoval na soutěž v bench-pressu (kotouče mu na činku museli nakládat přátelé z fitka, protože nebyl schopný je zvednout ze stojanu). O několik týdnů později soutěž vyhrál a zároveň začal znovu zatěžovat i ostatní svaly. Návrat k soutěžím strongmanů se konal už o půl roku později a po vítězství na menší regionální soutěži, kde si chtěl Derek otestovat, jestli jeho záda nápor vydrží, nebylo na programu nic menšího než účast na soutěži America's Strongest Man 2007, kde Derek smetl všechny ostatní závodníky ve startovním poli a zvítězil s rekordním bodovým skóre. Ve stejném roce ještě stihl zvítězit mimo jiné na World Highland Games - společně se svými krajany Travisem Ortmayerem, Van Hatfieldem, Nickem Bestem a Waltem Gogolou porazil tým nejlepších strongmanů Evropy a obsadil 4. místo na světovém šampionátu IFSA.

"And the rest is history," jak říkají Američané. Rok 2008 zahájil Derek účastí na soutěži Mohegan Sun Super Series, kde startoval jako náhrada za zraněného Kevina Neeho. Tam zvítězil a odnášel si "skalp" nikoho menšího než v tu dobu již čtyřnásobného vítěze WSM Mariusze Pudzianowského. Derek byl pozván také na prestižní soutěž Arnold Strongman Classic, kde za sebou při svém premiérovém startu nechal mnoho velkých jmen a umístil se druhý za šestinásobným šampionem soutěže Zydrunasem Savickasem. O několik měsíců později jej porazil na soutěži Fortissimus a rok 2008 završil druhým místem na soutěži Worlds Strongest Man, kde v poslední disciplíně přišel o titul, když mu podklouzl Atlasův kámen na posledním podstavci. Ze svého pátého a posledního titulu nejsilnějšího muže světa se tak radoval Mariusz Pudzianowski.

Derek Poundstone rozhodně není profesionálem, který si vydělává pouze účastí na soutěžích. Pracuje na plný úvazek jako policejní důstojník, běžně slouží 12hodinové směny a své často až tříhodinové tréninky tak odcvičí někdy brzy ráno, jindy pozdě v noci. Jeho velkou oporou je mu přítelkyně Kristin, která denně připravuje velkou část ze 6 - 8 tisíc kalorií, které Derek každý den spořádá, natáčí jeho tréninky a jezdí s ním na soutěže.

Derekův trénink je stejně tak otázkou entuziasmu jako metodického přístupu. Když na začátku kariéry analyzoval techniku zdvihu klády pro maximální počet opakování, zjistil že výraz klády od hrudníku při každém opakování vyčerpá jeho deltové svaly dřív, než dosáhne limitu své fyzické kondice. Změnil proto techniku a kládu zvedal ze země ne na tři, ale na dvě fáze - nejdříve ji přemístil na stehna a poté přímo nad hlavu, bez položení na hrudník. V roce 2007 v této disciplíně ustanovil světový rekord, když během jedné minuty 13x zvedl nad hlavu 130 kilogramů. Po zranění spodních zad v roce 2006 Derek zjistil, že pokud trénuje v každém týdnu zvlášť dřepy, mrtvé tahy a soutěžní disciplíny, jeho záda nápor nevydrží. Sjednotil proto dřepy a mrtvé tahy do jednoho tréninku, aby tak dal nejvíce zatěžovaným partiím více času na regeneraci.

Dalším faktorem je bolest. Ta je v tomto sportu všudypřítomná a Derek se zaměřuje v tréninku i na to, aby se naučil ji překonat. Často dělá v tréninku i desítky nebo stovky opakování některého cviku, aby naučil svaly pracovat za hranicemi jejich běžné kapacity a potlačil reflex, který nutí tělo při rostoucí bolesti a na hranici vyčerpání vypovědět službu.

Tohle nemá vědecký základ, je to nebezpečné a rozhodně to je cokoliv, jen ne zdravé, ale výsledky hovoří za vše - funguje to. Derek kromě několika světových rekordů přidal v posledních dvou letech na své konto také dva tituly z Arnold Strongman Classic, dvakrát obhájil pozici šampióna na America's Strongest Man, skončil druhý na soutěži Fortissimus a čtvrtý, resp. devátý ve finále Worlds Strongest man 2009 a 2010.

I do this because I enjoy lifting heavy stuff. I look forward to the next workout,
to the next day in the gym. I love my sport. I love knowing that I am absurdly strong. It’s a cool feeling knowing that any room you walk into you are the strongest guy.
Derek Poundstone

Možná Vás po výčtu vybojovaných titulů zarazilo deváté místo na WSM 2009. Různá zranění Dereka provází po celou jeho sportovní kariéru; po zranění zad v roce 2006 to byl natržený prsní sval jen týden před Arnold Strongman Classic 2008. Při druhém startu na soutěži Fortissimus Derek v důsledku žaludečních problémů a dehydratace shodil během dvou dnů téměř 7 kilogramů hmotnosti a v roce 2010, měsíc před soutěží Worlds Strongest Man, když byl Derek silnější než kdykoliv předtím, přišlo další zranění. Při třetí sérii dřepů s 290 kg se ozval praskavý zvuk, když nevydržela zatížení vnější hlava kvadricepsu levé nohy. Derek řekl, že bolest byla větší než u výhřezu ploténky, natrženého prsního svalu a natrženého tricepsu dohromady.

Všichni strongmani se potýkají se zraněními. Nikdo z profesionálů toho není ušetřen, protože soutěže jsou tak náročné, že tělo stresují až na samotnou hranici jeho schopností. Ne všichni jsou ale ochotní tohle riziko podstoupit a někteří po sérii zranění kariéru raději ukončí. Jen málo závodníků se dokáže znovu a znovu vždy zotavit a vrátit se v plné síle - to jsou ti, kteří sbírají tituly ze soutěží. A pak je ještě jedna skupina, těch několik málo závodníků (nebo možná šílenců, mnozí by je tak nazvali a do jisté míry budou mít jistě pravdu), kteří i s vážným zraněním startují na těch nejnáročnějších silových soutěžích na světě. Závodníci, kteří přímo z ordinace lékaře, který jim řekne, že už nikdy nebudou moci poškozený sval plně zatížit, míří na další trénink a ani na chvíli nepřemýšlí o tom, že by vynechali účast na soutěži, která se koná již za několik týdnů.

Přesně do téhle kategorie Derek Poundstone patří. Jeho trenér David Petro-Roy, který jej na začátku kariéry zasvětil do silového trojboje, o něm řekl: "Derek to nedělá proto, aby byl dobrý, ale proto, aby byl nejlepší." Sílu vůle a odhodlání staví nad fyzické limity. Když přijde moment, kdy tělo už odmítá přes bolest a vyčerpání udělat další opakování, dokáže Derek právě tuhle bariéru překonat. Jednoduše vydrží víc než všichni ostatní.

Necelé dva týdny poté, s omezenou hybností a mohutným otokem nohy od kolene dolů, odletěl Derek do Japonska, aby na exhibici v televizní show překonal další světový rekord ve zdvihu jednoručky nad hlavu. Jen o několik dní později pak odletěl do Sun City v Jihoafrické republice, aby se v šíleném šestidenním maratónu brutálních disciplín utkal s devětadvaceti dalšími závodníky, postoupil z kvalifikačních kol a poté obsadil deváté místo ve finále WSM 2010.

Jen několik hodin poté, co se vrátil na rodný kontinent a vystoupil z letadla, vyčerpaný a s každým svalem na těle namoženým, startoval Derek na America's Strongest Man. O několik dalších hodin později už měl na svém kontě třetí vítězství z této soutěže.

Talent, nezlomná vůle a chuť překonávat vlastní limity... Co dál? 150 kilogramů váhy na 185 centimetrů výšky, postava s masivními klouby a úpony ověšená obrovským množstvím kvalitních svalů, které nemusíte vidět v pohybu, aby Vám bylo na první pohled jasné, že patří jednomu z nejsilnějších lidí, jaké můžete vůbec potkat. Stačí to k tomu, abyste se stali nejlepším strongmanem na světě? Vždy se najde někdo větší a silnější než Vy, někdo, kdo se nemusí tak často potýkat se zraněním, někdo, kdo má lepší podmínky k tréninku... a přesto Vás nemusí porazit. Derek Poundstone je důkazem toho, kolik překážek je možné překonat a jak vysoko je možné dosáhnout.

Derek Poundstone - The Viper

Trénink před vítězstvím na Arnold Strongman Classic 2010

Příprava na Worlds Strongest man 2010

Třídílná série videí z přípravy na Wolrds Strongest Man 2008

Derek Poundstone - Pain

Jeden z Derekových běžných tréninků

11 opakování se 140kg kládou

9 opakování mrtvého tahu se 363 kg

soutěž umístění
America's Strongest Man 2006 5.
America's Strongest Man 2007 1.
USA vs. World Team Competition 2007 1.
World Strongman Challenge 2007 2.
World Highland Games 2007 1.
IFSA World Championship 2007 4.
Mohegan Sun Super Series 2008 1.
Arnold Strongman Classic 2008 2.
Madison Square Garden Super Series 2008 2.
Fortissimus 2008 1.
Sweden Super Series 2008 4.
World's Strongest Man 2008 2.
America's Strongest Man 2009 1.
Arnold Strongman Classic 2009 1.
Giants Live 2009 1.
Fortissimus 2009 2.
World's Strongest Man 2009 4.
America's Strongest Man 2010 1.
Arnold Strongman Classic 2010 1.
World's Strongest Man 2010 9.


Zdroje:
www.marunde-muscle.com
www.ironmind.com
www.waterburyobserver.blogspot.com
www.mensjournal.com
www.wikipedia.org



Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

13.02.14:56Marinus - nejvetsi talent a nejsilnejsi vule!!+3
16.07.14:46ygg - Pravda je, že když to člověk vidí, tak si chtě nechtě musí..+1
15.07.08:25Petey - ale tu sa to spojilo,velky talent+nezlomna vola.Niekto by ..+1
15.07.00:04hovnival - to je fakt, ono je taky fajn, kdyz si clovek vybere sport ..+4
14.07.23:22PavelV - Moc pěkné. Strašně rád čtu o lidech, co nefňukaj a jdou si..+1
14.07.22:05marekC. - Tento článek mě velice potěšil, derek je můj nejoblíbenějš..
14.07.21:42vitez.7 - Díky za krásnej článek! Tyhle profily od ciza jsou asi nej..+2
14.07.19:39torturer - Talent, nezlomná vůle a chuť překonávat vlastní limity... ..+5
14.07.19:06jirka44 - skvělá práce cizo*79* +4
14.07.17:51Reiben - Strašnej borec a tu mrtvolu, maxko bude mít přes 400 kg ur..
14.07.17:49Orbb - Doprdele, kolik má 1RM na mrtvolu? 9x363kg??? To je neskut..
14.07.16:58Marinus - toho bych nechtel nasrat:D
Zobrazit všechny příspěvky







Jméno: pamatovat
Heslo:
Víte, že...
...poslední objednávka v obchodě
Ronnie.cz byla před 32 sekundami?
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínJosef Květoň - trénink prsou a ramen...
Mikuc (19:55) • Všechno špatný k něčemu dobrý! Poskočí nohy, vršek do roka dožene a bude zas jinde! A k...
magazínJosef Květoň - trénink prsou a ramen...
havlic (14:43) • ...no ono to ještě vyleze!bude mě zajímat srovnání s Milanem Šádkem ty 2-3 týdny před s...
magazínSedmdesátiny Jana Smejkala: Můj život...
mirous (13:10) • Super článek! Takového čtení by mělo být víc. Miluji tyto retro pohledy do minulosti ku...
magazínMistrovství Čech dorostu a juniorů 20...
Amanda (09:01) • Prima fotky. Těším se na ty soutěžní. *79*
magazínMistrovství Čech dorostu a juniorů 20...
Ondra Hájek (19:57) • Soutěže v Kutné Hoře nemůžou zklamat, tenhle tým pořadatelů to má fakt zmáknutý. Co je...



Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2024 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2024 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu zakázáno.
MAGAZÍN OBCHOD AKADEMIE
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie