Protein Smart Whey v akci 1+1
Ještě 8 příchutí na výběr! Více zde.

Mistrovství ČR v silovém trojboji mužů a žen 2010 - reportáž

Ronnie.cz > Powerlifting > Soutěže

V sobotu 3. dubna se stalo nymburské sportovní centrum dějištěm vrcholné soutěže v silovém trojboji. Jednalo se o 18. mistrovství České republiky mužů a žen pro rok 2010, které již pošesté pořádal oddíl silového trojboje TJ Sokol Nymburk ve spolupráci s agenturou RC Sport s. r. o. Mistrovství se zúčastnilo celkem 53 soutěžících ve 12 kategoriích a jako tradičně bylo rozděleno do dvou bloků. Dopolední část začínala vážením závodníků v 7 hodin. Odprezentovalo se zde celkem 26 závodníků, z nichž bylo 6 žen v kategoriích do 60 kg, 67,5 kg a 75 kg a 20 mužů v kategoriích do 60 kg, 67,5 kg, 75 kg, 82,5 kg a 90 kg. Vlastní soutěž slavnostně v 9 hodin zahájil pan Miroslav Vacek, který je předsedou ČSST a zároveň i předsedou místního oddílu.

Soutěž začala první kategorií žen do 60 kg, ve které se představily dvě závodnice. Prvenství za výkon 360 kg v trojboji si odvezla do Děčína Petra Ličková. Domácí Michaela Koppová byla jedinou soutěžící v kategorii do 67,5 kg. Nazvedala rovných 300 kg. Mistryní ČR v kategorii do 75 kg se stala Jana Hrabalová z SKF Ludvík Praha, která na tomto mistrovství předvedla i nejlepší ženský výkon v trojboji (427,5 kg) a zároveň se stala nejúspěšnější ženou dle Wilkse se 430 body. Druhou příčku obsadila již zmiňovaná Petra Ličková s 401 bodem a třetí Jana Szmigielová ze Sokola Domažlice vybojovala 375 bodů.

Mužskou část soutěže zahajovali dopoledne tři závodníci zastupující kategorii do 60 kg. S těsným rozdílem zvítězil Daniel Pianka z OST Varnsdorf, který lepším mrtvým tahem porazil do té doby vedoucího Bronislava Tvrdoně z Pohořelic. V kategorii do 67,5 kg se představil domácí Karel Ruso, který předvedl pěkný výkon s hodnotou 590 kg v trojboji. V kategorii do 75 kg se utkali dva závodníci. Do Svitav si odvezl prvenství Tomáš Lacko díky 672,5 kg v trojboji. Následující dvě kategorie již byly obsazenější, sešel se v nich shodný počet sedmi soutěžících. V kategorii do 82,5 kg kraloval junior Jakub Sedláček z TJ Spartak Rokytnice nad Jizerou, který se postaral za podpory diváků o překonání hned tří rekordů. Jako první pokořil rekord v dřepu, který zlepšil o 15 kg z 280 kg na 295 kg. Na první pokus v tlaku si Jakub nechal naložit na činku 200 kg, což byl stávající rekord, který udělal letos v Sedlčanech. Druhým pokusem tento rekord překonal o 5 kg a zvýšil ho na 205 kg, což je nový český rekord jak v juniorské, tak i mužské kategorii do 82,5 kg. Do třetice překonal tento závodník svůj vlastní rekord v trojboji z 745 kg na 755 kg, což je také novým českým juniorským rekordem. Poslední kategorií, která se dopoledne představila, byla do 90 kg. V ní získal titul nejlepšího Jiří Horník z Vejprnic. Jeho celkový výkon v trojboji byl 822,5 kg a s 527 body dle Wilkse obsadil tento závodník bronzovou příčku celého mistrovství v tomto bodování.

Druhý, odpolední blok byl zahájen ve 14 hodin. Předcházející prezentace se zúčastnilo 27 trojbojařů, kteří byli rozděleni do čtyř kategorií podle tělesné hmotnosti. Nejpočetnější kategorie byla do 100 kg, utkalo se v ní 9 závodníků. Tato kategorie byla také nejvyrovnanější, rozdíl mezi prvním a třetím místem byl pouhých 10 kg. Vítězem se stal Jaroslav Mikulanda ze Sokola Vršovice s 797,5 kg v trojboji. O pouhých 10 kg méně - 787,5 kg měli shodně stříbrný Lukáš Theuser z TJ Sokol Ústí nad Labem a domácí bronzový Jaromír Sršeň. O pořadí na druhém a třetím místě rozhodla nižší tělesná hmotnost Lukáše Theusera.

O zvýšení adrenalinu v krvi diváků se postarali medailisté kategorie do 110 kg. O zlato se zde utkal Zbyněk Krejča z Nymburku a David Lupač z TJ Sokol Jemnice. Krejča nazvedal v trojboji 870 kg. David Lupač se na tento výkon pokusil dosáhnout svým posledním pokusem v mrtvém tahu, kdy si na činku nechal naložit 315 kg, čímž by reálně ohrozil Krejčovo prvenství. I když se mu podařilo činku zvednout, nebylo to zcela podle pravidel a rozhodčí pokus neuznali. Tím skončil David Lupač na druhém místě s 855 kg. Radost mu ale jistě udělal nový juniorský rekord v tlaku v kategorii do 110 kg, který jemnický borec zlepšil o 5 kg na krásných 230 kg. O další rekordy, které padaly v odpolední části, se postaral jihlavský Tomáš Šárik. Jeho pokus o vytvoření nového českého rekordu v dřepu v kategorii do 125 kg se zdařil a Tomáš si tak na svůj účet v dřepu připsal rekordních 380 kg. Také díky tomu se mu podařilo pokořit rekord v trojboji, který měl původní hodnotu 960 kg, na nynějších 965 kg. Za tento výkon získal Tomáš Šárik zlato v kategorii do 125 kg s náskokem 110 kg na nymburského stříbrného Pavola Demčáka a s 558 body dle Wilkse obsadil stříbrnou příčku mistrovství.

Zlatým hřebem na konec byly výkony Milana Špingla ze Sokola Nymburk v kategorii nad 125 kg. Zvedal jimi doslova diváky ze židlí. Nejprve to bylo v dřepu, kdy se mu podařilo zlepšit dosavadní rekord o 3 kg na 430 kg. Poté předvedl další skvělý výkon v tlaku. Původní rekord ČR měl hodnotu 292,5 kg. Milan Špingl ho svým druhým pokusem překonal, když zvedl 293 kg a úspěšným třetím pokusem ještě zlepšil na hodnotu 300,5 kg. Do třetice se domácímu borci podařilo překonat svůj rekord ČR v trojboji z roku 2004, který měl hodnotu 1042,5 kg. Nynější Milanův rekord ČR v trojboji je úctyhodných 1055,5 kg. Tím pádem si samozřejmě zajistil prvenství nejen ve své kategorii, ale i v celém mistrovství ČR v bodování dle Wilkse s 586 body.

V pořadí družstev se z celkového množství 27 oddílů na prvních třech příčkách umístily kluby: Sokol Nymburk, TJ Olympia Zlín a OST Varnsdorf.

Po posledním výkonu následovala krátká přestávka, po které byl zahájen slavnostní program, během něhož předseda ČSST M. Vacek vyhlásil nejlepší sportovce roku 2009 v silovém trojboji (pozn. red.: jména a úspěchy vyhodnocených budou zveřejněny v následujících dnech). Vyhlašování bylo proloženo mimo jiné také vystoupením taneční skupiny Sokola Nymburk. Poté se přistoupilo k vyhlášení medailistů jednotlivých kategorií mistrovství. Oceněni byly i ti nejlepší v jednotlivých disciplínách trojboje a vítězové dle Wilkse. Závodníci na stupních vítězů získali medaile, poháry a hodnotné ceny od sponzorů, kteří se svými dary také podíleli na úspěchu soutěže.

Celé mistrovství se dá hodnotit jako velni zdařilé po všech stranách. K výborné atmosféře přispěly nejen skvělé výkony závodníků, ale i bezchybná organizace, moderátor Milan Peleška, který dovedl napětí skvěle vygradovat a přivést diváky do varu, vhodně zvolená hudba, ale také špičková technika, díky které mohli nejen závodníci, ale i diváci sledovat průběžné výsledky a údaje o závodníkovi, který byl právě na pódiu. K většímu klidu v rozcvičovně přispěla obrazovka, kam kamera přenášela vše, co se právě dělo na pódiu. Pomyslný „klobouk dolů“ patří bezchybné, perfektní a profesionální práci nakladačů, kteří také přispěli ke svižnému průběhu soutěže.

Sponzory soutěže byli: F-C Nymburk, VITALMAX, Coop Jednota Nymburk, IPF, město Nymburk, tiskárna BOFTISK s. r. o., CZ LOKO, Postřižinské pivo, GOODLIFT, Pump service Trejbal, Komandor, Petr Kostka, Restaurace Na Palásku, P. Šniager, Expert elektro Kutílek, Severočeské doly a. s. Chomutov.