Na výběr ještě 6 příchutí, dvě z nich se dnes vyprodají. Více zde.

Xtuning Strongman Cup #2
- výsledky & fotoreportáž

Ronnie.cz > Powerlifting > Strongman

Neskutečné vedro, rozpálené dlažební kostky, extrémní zátěže, ale i skvělá atmosféra, perfektní publikum a úžasné výkony soutěžících. I tak by se dal charakterizovat druhý závod seriálu Xtuning Strongman Cup 2009, který se odehrál v sobotu 1. srpna na náměstí Republiky ve Žďáru nad Sázavou. Akce byla opět pořádána webovým magazínem Ronnie.cz ve spolupráci s řadou sponzorů, jmenovitě např. firmou Xtuning, která přivezla fantastický rudý Nissan GTR, dále Autazdovozu.com, SC Metal, Extrifit, Amylon, Aquara, Hitrádio Vysočina a mnohé další společnosti. Ředitelem soutěže byl opět Ing. Martin Jebas a role hlavního rozhodčího se zhostil Lukáš Svoboda, donedávna úspěšný amatérský závodník, který již ale soutěží v profi divizi strongmanů.

„Kočkolap“ Nissan GTR firmy X-tuning, sponzora závodů

Na závody se opět sjela řada známých tváří, které jsme již měli možnost vidět na závodech v minulé sezóně, nebo na předchozím závodu X-tuning Strongman Cup v Radotíně. Celkem dorazilo dvacet strongmanů, mezi jinými samozřejmě i vítěz předchozího kola, místní závodník Jirka Svozil, dále pak třeba Michal Širůčka, Kuba Smejkal, František Bauer, Karel Marek, Zdeněk Pilc a další.

Náměstí Republiky ve Žďáru nad Sázavou, dějišti klání strongmanů

Na samotném náměstí panovalo od časných dopoledních hodin strašlivé horko. Na rozpálených dlažebních kostkách se takřka tavily podrážky. Krásné počasí přilákalo na závody zhruba 900 přihlížejících, což svědčí i o perfektní propagaci této události v médiích. Závodníci měli k dispozici úkryt před nemilosrdným sluncem ve stanu, kde na ně čekaly i zásoby pitné vody a občerstvení v podobě čerstvého ovoce.

Diváci se zúčastnili v hojném počtu a často důkladně borce hecovali.

Úderem 14. hodiny soutěž silných mužů začala disciplínou Log Lift. Oproti minulé soutěži v Radotíně, kde byla kláda 80 kg těžká, čekala ve Žďáru na borce kláda o 15 kg těžší. Limit byl stejný – 60 sekund. Opět se zde projevila technická zdatnost závodníků a výhodu měli ti, kteří do výrazu uměli zapojit i nohy. Na to doplatil např. Zdeněk Hroch z trutnovského týmu strongmanů, kterému ani jeho neuvěřitelně silná ramena nestačila na více zdvihů takto těžké klády. Naopak opět zabodoval Zdeněk Pilc (19 let), kterému výrazové disciplíny vyloženě jdou. V Log Liftu zvítězil Karel Marek a Jiří Svozil se stejným počtem výrazů, pak následoval František Bauer a třetí nejvyšší počet zdvihů dosáhl právě výše zmíněný Zdeněk Pilc a Jakub Smejkal.

Zdeněk Pilc a v jeho podání velmi lehkých 95 kg nad hlavou

Jen co se závodníci stihli trochu ochladit, již je čekala disciplína druhá, tentokrát tzv. medley, což je vlastně „dvojdisciplína“. Zde se jednalo o kombinovaný Farmers Walk. Na 15 m měli závodníci přenést dva kufry o váze á 110 kg a na cestě zpět dokonce břemena o hmotnosti á 135 kg! Zde již někteří závodníci do cíle ani nedošli. Zaprvé kvůli extrémnímu horku a zadruhé kvůli problémům s úchopem. Několik strongmanů tak dokončilo farmářskou chůzi se zkrvavenými a potrhanými dlaněmi, což sice nesli s úsměvem, ale mohlo to znamenat jistý handicap do další disciplíny, kterou byl Axle Lift. Farmářskou chůzi „medley“ vyhrál nepříliš zkušený Michal Tichý, který špičkovým výkonem předstihl dokonce velezkušeného Jirku Svozila, který se umístil druhý. Třetí byl Kuba Smejkal.

Michal Tichý s 270 kg v rukou - v jeho podání spíše připomínající běh s nákupními taškami

20. Jan Pluháček
Poté, co si závodníci ošetřili strhané mozoly a do krve sedřené dlaně, je čekal Axle Lift. Jedná se o variantu mrtvého tahu, kde je ale osa tlustá 5 cm, což výrazně ztěžuje úchop. Zde se dalo předpokládat, že dominovat budou ti, kteří se věnují silovému trojboji, jehož je klasický mrtvý tah součástí. Na ose bylo naloženo 200 kg a limitem bylo opět 60 sekund. Jednalo se o třetí a poslední eliminační disciplínu, po níž dál postupovalo pouze 12 nejlepších. Při Axle Liftu závodníky mohutně podporovali diváci, kteří se moderátorem nechali fantasticky vyburcovat a mnohé opakování siláci bezpochyby „vydřeli“ jen díky nim. Trochu nečekaným vítězem se stal Jirka Svozil, který zvládl těžko uvěřitelných 18 opakování a ještě mu zbyl čas. A to mu na první místo v této disciplíně stačilo pozvedů pouze 16. Za ním se opět maličko nečekaně umístil Michal Širůčka, který „vystřihl“ opakování 15. Jeho styl byl neuvěřitelně soustředěný a technicky perfektní, dalo by se říci až robotický. Až za Michalem se se 14 opakováními umístil zkušený trojbojař Jakub Smejkal.

Michal Širůčka zatáhl robotickým stylem neskutečných 15 opakování s 200 kg.

Po třetí disciplíně následovalo sčítání průběžných výsledků, během kterého došlo i na diváckou soutěž, jíž bylo stejně jako v Radotíně držení zátěže v napjatých rozpažených pažích. Vítězný borec z řad obecenstva si odnesl doplňky výživy od firmy Extrifit.

Divácká soutěž o věcné ceny - se zkřiveným obličejem se účastnil i moderátor soutěže!

Eliminací prošlo ke čtvrté disciplíně 12 nejlepších siláků. Nyní je čekala 450 kg těžká pneumatika. Pod pražícím sluncem se mnoha závodníkům ukázala osudnou. Závodníci byli již extrémními podmínkami a nazdvihanou zátěží znaveni a tak se 4 otočení (během 60 s) nezdařila nikomu. Jiří Svozil zvládl tři, možná ale trochu takticky, protože již věděl, že mu to k vítězství v Tyre Flipu bude stačit. Druhý byl s dvěma otočkami Karel Marek spolu s Frantou Bauerem, který se postaral i o „show pro diváky“, když se mu v průběhu otáčení pneumatiky začala řinout krev z nosu a disciplínu tak dokončil se zkrvavenou tváří, ale s úsměvem na rtech, který ho ostatně neopouštěl během celého závodu. Jedno otočení zvládl zkušený strongman Jirka Janda a také Michal Širůčka, který si během pokusů gesty vyžádal pozornost publika a sklidil tak zasloužené ovace.