AKCE: Smart Whey protein 1+1
Nově v moderním sáčkovém balení!
Více zde.

Mistrovství východních Čech v klasickém (RAW) silovém trojboji mužů a žen 2017 - reportáž a fotogalerie

Ronnie.cz > Powerlifting > Soutěže

Mistrovství východních Čech v klasickém (RAW) silovém trojboji mužů
a žen 2017 - výsledky
Jak jsme Vás již informovali v pozvánce a ve výsledcích, 17. září ve Svitavách proběhlo Mistrovství východních Čech v klasickém (RAW) silovém trojboji mužů a žen, kterého se zúčastnilo 41 závodníků. Soutěž hostil místní oddíl TJ Svitavy, přímého přenosu se zhostil Zdeněk Tuháček.

První skupina byla složena pouze z žen, kterých na závody přijelo dvanáct. Jejich výkony byly poměrně vyrovnané napříč váhovými kategoriemi. Ve všech disciplínách zvládla nejvyšší hmotnost na čince Kateřina Nikodýmová - ve dřepu 142,5 kg, v tlaku 85 kg a v tahu 145 kg. To se poté projevilo v absolutním pořadí, neboť vyhrála. Hned v závěsu byla Barbora Plíhalová, která obsadila druhé místo v absolutním pořadí. Tato éterická usměvavá žena nazvedala 280 kg při tělesné váze 61 kg.

V nejlehčí mužské kategorii do 66 kg vytvořil nový dorostenecký rekord v mrtvém tahu Lukáš Doležal, a to rovných 200 kg. V druhé nejlehčí kategorii předvedl výborný výkon ve dřepu Jiří Bílek, a to 185 kg, což je nový dorostenecký rekord. Stejně tak se mu dařilo i v mrtvém tahu, kde zvedl 220 kg, také národní rekord, což spolu s celkovým výkonem v trojboji vytvořilo i třetí národní rekord 505 kg. Nejobsazenější kategorii do 83 kg zcela s přehledem vyhrál nejstarší závodník kategorie Vladimír Medek. Ve dřepu vytvořil výkonem 215 kg nový národní rekord v M1 a M2. Kategorii do 93 kg opanoval Ondřej Přibyl, když předstihl druhého závodníka o neuvěřitelných 105 kg, a tím si vysloužil mistrovskou výkonnostní třídu (MVT) a vítězství v absolutním pořadí. Boris Orava zvítězil v kategorii do 105 kg, když nazvedal 685 kg, což bylo 411 Wilksových bodů. Ty mu zajistily 2. místo v absolutním pořadí. Nejtěžší kategorie do 120 kg byla obsazena třemi muži, z nichž zvítězil David Kubica s 660 kg.

Svitavské závody měly spád, soutěž probíhala víceméně bez průtahů. Prostředí místní moderní haly bylo příjemné. O půl šesté večer bylo vše hotovo a závodníci se mohli rozjet domů.

Níže jsme si pro Vás připravili rozhovor s Barborou Plíhalovou, vítězkou kategorie do 63 kg z oddílu TJ Svitavy, a fotogalerii ze soutěže.

Barbora Plíhalová

Jsi spokojená se svým výkonem a s průběhem celého závodu?

S konečným nazvedaným výsledkem a umístěním jsem spokojená. Od loňské sezóny jsem se znatelně zlepšila. Na tlaku a tahu jsem pokořila osobní rekordy, ale po dřepu jsem byla zklamaná. Výkon 100 kg nebyl technicky dobrý a měla jsem natrénováno na víc. Bohužel u mě zapracovaly nervy a závody jsem si začala opravu užívat až po dřepech. Důležité je, že vím, co jsem udělala špatně, takže se toho musím příště vyvarovat.

Jak probíhala tvoje příprava na tyto závody?

Připravovala jsem se s mojí sparingpartnerkou a kamarádkou Nikolou Kvapilovou, která taky závodila, a pod přísným dohledem trenéra Jardy Dolečka. Tréninky mám rozdělené na 3 - 4 týdně se zaměřením na silový výkon v dřepu, tlaku a tahu. Tenhle způsob cvičení mě baví asi nejvíc. Doplňuji je lehčími tréninky se zaměřením na jednotlivé svalové partie. Naopak trestem pro mě je kardio, které zařazuji minimálně. Hodně se soustředím i na stravu, kterou se už dlouho zabývám. Snažím se kvalitním jídlem podpořit svůj výkon v tréninku a i následnou regeneraci.

Kdy jsi začala cvičit a co tě přivedlo k trojboji?

Ke cvičení mě před pěti lety přivedl přítel, který je velký sportovec. Nejdříve jsem měla klasické tréninky, které zná asi každý, kdo chodí občas do posilovny. Postupně jsem zjistila, že mě nejvíce baví zvedat těžké váhy, a začala jsem sledovat silové trojbojaře. Ale u nás v Litomyšli se tím nikdo nezabýval. Pak jsem zjistila, že u nás cvičí můj současný trenér, tak jsem se odhodlala a oslovila ho, jestli by to se mnou nezkusil. Tenkrát byl hodně překvapený, ale souhlasil. Nakonec to bylo jedno z mých nejlepších rozhodnutí.

Jaké máš v plánu další závody?

Teď je mou prioritou příprava na mistrovství České republiky. Ráda bych trošku zredukovala tělesnou hmotnost a samozřejmě zlepšila výkony. Tlak je má nejslabší disciplína, takže u něj mě čeká nejvíc práce. U dřepu a tahu mám ještě rezervy, ale taky je hodně co zlepšovat, abych byla co nejkonkurenceschopnější.

Hlídáš si nějak speciálně stravu?

Na vhodnou výživu se soustředím prakticky celoročně. Jsem velký milovník jídla, ale hlídám si jeho kvalitu i kvantitu. Zároveň si nedokážu odpustit občas něco sladkého, takže hodně debat o trojboji vedeme se sparingpartnerkou nad dobrou kávou a zákuskem v naší oblíbené cukrárně. Jsem zastánce toho, že všechno má být s mírou a člověk by se neměl výrazně omezovat. Nejpřísnější, co se mého stravovacího režimu týče, jsem týden před závody. Vždy se snažím, abych zbytečně nezadržovala vodu a jedla kvalitně pro co nejlepší silový výkon.

Užíváš nějaké suplementy?

Všechny suplementy, které používám, jsou od firmy Extrifit. Vyhovují mi a především oceňuji jejich veganský protein kvůli mým zdravotním omezením. Kromě něho nedám dopustit na Hellgel jak před tréninkem, tak především při závodech. Další suplementy, které pravidelně používám, jsou BCAA a vitamín C.

Děkuji za rozhovor, chceš někomu na závěr poděkovat?

Taky děkuji a ráda bych poděkovala svému příteli a rodině, kteří mě od začátku podporují a věří mi. A také mojí sparingpartnerce a trenérovi, kteří mě nepřestávají motivovat k co nejlepším výsledkům.