Československý pohár do 105 kg je v rukou Paľa Horňáka

Ronnie.cz > Powerlifting > Strongman

Kalendář soutěží strongman pro rok 2017
[Pavol Guga] V minulém roce se na Slovensku otevřela kategorie strongmanů do 90 kilogramů, letos s k ní přidala i střední váha do 105 kilogramů. Mistrovství Slovenska se odehrálo už v dubnu a předposlední červencovou sobotu se na Štrbském plese odehrál Československý pohár strongman do 105 kg.

Během letošní Štrbské sportovní smršti se dopoledne početnému publiku představilo dohromady devět závodníků. Soutěž měla sice limit deseti závodníků, ale jeden silák se den před akcí odhlásil, proto se na start postavilo pouze devět strongmanů vážících do 105 kg.

Úvod patřil tradičně tlakové disciplíně, která vždy prověří sílu ramen a tricepsů. Standardní kládu či nápravu nahradil pivní sud. Na regulérnost pokusů dohlížel mezinárodní rozhodčí Pavol Guga. Výborně začal závod Peter Supák a jeho 20 zdvihů mu zabezpečilo vítězství v disciplíně. Za ním překvapivě skončil s 18 zdvihy Jaroslav Klesa. Proč překvapivě? Tento borec je aktuálním mistrem Slovenska do 90 kg, ale neztratil se ani mezi těžšími siláky. Třetí místo v úvodu získal mistr Slovenska do 105 kg Pali Horňák.

Po lehčím zahřátí následovalo nošení 130kg kufrů. Už druhou disciplínu si připsal Supák s nejrychlejším časem mezi všemi. Druhé místo vybojoval český borec Netušil a třetí skončil opět Horňák. Právě on pomýšlel na vítězství, ovšem v úvodu nestačil právě na skvěle připraveného Supáka.

Co se mu nepodařilo v prvních dvou testech síly, napravil Horňák v kombinaci kachní chůze se 130kg kufrem a následného přenášení pivního sudu. Po dvou třetích místech si připsal v polovině závodu svou první vyhranou disciplínu. Druhé a třetí místo si rozdělila dvojice Supák - Netušil, kterým se stopky zastavily na úplně stejném čase.

Předposlední disciplínou byl Super Yoke a vzdálenost 15 metrů. Právě nošení jařma o váze přesahující 250 kg na zádech nahradilo původně plánované schody síly. Už třetí vítězství si připsal Supák, pro kterého byla tato zkouška snadným soustem. Za ním skončil těsně Horňák, následovaný Netušilem. V dosavadním průběhu závodu se právě tato trojice střídala na různých místech v první trojici.

Závěr patřil přehazování 130kg koule přes skvěle připravenou konstrukci, vyrobenou dřevovýrobou Miloše Ursínyho, za což mu patří velké poděkování. Sedm přehození znamenalo vítězství v disciplíně pro Horňáka, Dzivjaka a Klesu. Druhé místo si dělil Netušil s Prieložným, pro kterého to byla premiéra v dané váhové kategorii. Loni ještě závodil ve váze do 90 kg. Dělené třetí místo Supáka a Kováče se čtyřmi zdvihy změnilo dosavadní průběh závodu. Suverénní Paťo Supák se musel sklonit před vítězem Palinem Horňákem, který tak potvrdil status aktuálně nejsilnějšího siláka ve střední váze do 105 kg. O jeden bod tak předstihl právě Supáka a mohl se radovat ze své druhé trofeje v tomto roce (získal i prvenství na MSR do 105 kg). Peter se ale za svůj výkon nemusí vůbec stydět. Suverénní průběh závodu mu pokazila jen nevydařená závěrečná zkouška síly. I tak si ale získal diváky svým vskutku bravurním výkonem a třemi vyhranými disciplínami.

Třetí místo putuje do České republiky. Borec Martin Netušil vyrovnaným výkonem pomalu přidával bod za bodem a získal tak zaslouženou bronzovou medaili. Za zmínku stojí ještě určitě čtvrté místo zmiňovaného mistra SR do 90 kg Jaroslava Klesy, který byl nejlehčím závodníkem ve startovním poli. Neztratil se a čtvrté místo má pro něj cenu zlata. Děkujeme borcům za předvedené výkony, další nejbližší soutěž strongmanů do 105 kg se bude konat na Sportfestivalu v Trenčíně 18. listopadu.

Děkujeme všem závodníkům za perfektní show. I díky nim měla soutěž hladký průběh. Poděkování patří i generálnímu partnerovi, kterým byla společnost TODOS Bratislava, dále obci Štrba a panu starostovi Sýkorovi, pánům Mackovi a Kollárovi a celkově všem, kteří se jakkoliv podíleli na závodech.