Nově v moderním sáčkovém balení!
Více zde.

Slovenský pohár silných mužů #4 (Banská Bystrica) 2017 - reportáž

Ronnie.cz > Powerlifting > Strongman

[Text: Pavol Guga] Slovenský pohár silných mužů, který od letošního roku nese označení po dodavateli věcných cen pro závodníky Allnutrition Cup, se nám posunul do druhé poloviny. Letos silní muži absolvují dohromady sedm kol strongman ligy a 17. června se v Banské Bystrici odehrálo již čtvrté kolo.

Do roka a do dne se tak strongmani ocitli na náměstí SNP v Banské Bystrici. Závod byl zařazen do euroligy, a tak se na startu objevili dva čeští závodníci Sukovatý a Košťál. Dva Maďaři se bohužel zranili. Celkově se tak na startu objevilo patnáct siláků. Nad akcí převzal záštitu starosta Banské Bystrice Ján Nosko a moderoval ji viceprezident SASIMu Milan Gabrhel.

I protože se v Banské Bystrici nachází známý pivovar Urpiner, patřil úvod celého závodu nošení pivních sudů na vzdálenost 30 m. Rychlé nohy na prvním z pěti testů síly ukázal Štefaňák před navrátilcem Kotianem a Pirosem.

O druhé disciplíně, kterou bylo zvedání těžké 90 kg vážící činky není třeba ani psát. Nikdo ze zúčastněných ji nedokázal zvednout regulérně dle pravidel, na která dohlížel mezinárodní rozhodčí Pavol Guga. Nejblíže tomu byl Horňák, který kdyby ustál minimálně sekundu s nataženou rukou, tak se mohl radovat z plného bodového zisku.

V polovině závodu siláci zvedali tlustou osu čili nápravu. Následoval mrtvý tah, jehož váha byla 245 kg. Trhačky nebyly povoleny, ale to nevadilo Štefaňákovi, který zlehka předvedl šest platných zdvihů. Druhý skončil Zlatner (5 zdvihů) a třetí místo si dělili Hanák a Kovácz (shodně 4 zdvihy). Nešťastně skončil závod pro navrátilce Kotiana. Ten si při třetím zdvihu poranil biceps a rozhodl se odstoupit ze soutěže.

Předposledním testem bylo zvedání klády vážící 115 kg. Co diváci neviděli u jednoručky, si vynahradili u klády. Ta je našim závodníkům dobře známá a nejvíc zdvihů předvedla trojice Piros, Fuska a Dzivjak (4x). Za nimi skončilo opět trio Štefaňák, Horňák a Kovácz (3x) a třetí místo patřilo už jen dvojici Zlatner a Očovay (2x). Půltucet soutěžících nepředvedl ani jeden zdvih.

Závěr vydařeného čtvrtého kola patřil čtyřem otočením 400kg pneumatiky. Vítězstvím v disciplíně si upevnil první místo v celém závodu Maroš Štefaňák. Ten absolvoval před rokem svou první siláckou soutěž právě tady v Banské Bystrici a stejně jako vloni zvítězil. Letos má zatím skvělou bilanci, a to tři první a jedno druhé místo. Druhý v závěru skončil Horňák před třetím Dzivjakem.

Po sečtení bodů se tak z vítězství radoval již zmíněný Štefaňák, druhé místo si připsal Mário Fuska, aktuální mistr Slovenska ve zdvihání klády. Přijel skvěle připravený a po prvních dvou nezdarech (Prešov a Kajal) si tak odnesl stříbrnou medaili z Bystrice.

Třetí skončil účastník mistrovství Slovenska silných mužů v Púchově Zsolt Zlatner. V tomto chlapci vidíme velký potenciál do budoucna, a jakmile vylepší techniku na strongman náčiních a odstraní slabiny, které ještě má, tak bude velmi těžké jej porazit.