Ještě 8 příchutí na výběr! Více zde.

Čeští zápasníci vezou z mistrovství Evropy dvě osmá místa

Ronnie.cz > Powerlifting > Bojové sporty

Artur Omarov

[Tisková zpráva] V srbském městě Novi Sad včera večer skončilo mistrovství Evropy mužů a žen v zápase řeckořímském a volném stylu, které se zde konalo celý týden. Pro českou výpravu nezačal šampionát dobře, v úterý 2. května prohrála hned v prvním kole volnostylařka Adéla Hanzlíčková ve váhové kategorie do 63 kilogramů a turnaj pro ni skončil. Stejně dopadla také druhá volnostylařka Lenka Hocková Martináková, která ve čtvrtek 4. května prohrála o jediný technický bod kvalifikační duel s německou reprezentantkou, přičemž ještě těsně před koncem vedla. Víkendový program patřil mužům a řeckořímskému stylu, kde nakonec Artur Omarov v sobotu vybojoval vynikající osmé místo ve váze do 98 kilogramů, stejně se v neděli umístil také Petr Novák ve váze do 80 kilogramů.

Artur Omarov přešel letos z nižší váhové kategorie do vyšší a v konkurenci dalších 18 reprezentantů musel absolvovat kvalifikační kolo, ve kterém podlehl 2:6 na body budoucímu mistrovi Evropy z Norska Felixovi Baldaufovi. Právě díky postupu Nora až do finále mohl český reprezentant zasáhnout ještě do dalších bojů v repasáži. A hned v prvním duelu si poradil s Arazem Hasanovem z Ázerbájdžánu na technickou převahu, když ve druhém kole získal potřebný osmibodový rozdíl ve skóre. Další zápas v repasáži už rozhodoval o tom, jestli se Omarov ve večerním programu utká o bronzovou medaili. V cestě mu ale stál olympijský vítěz z Ria, dvojnásobný světový šampión a trojnásobný mistr Evropy z Arménie Artur Aleksanyan, přezdívaný Bílý medvěd. Český reprezentant byl ale této superstar světového zápasu velmi rovnocenným soupeřem a po obrovském boji prohrál těsně 3:4 na body. Aleksanyan poté vybojoval bronzovou medaili, Artur Omarov se umístil na vynikajícím osmém místě.

Petr Novák
Petr Novák také změnil váhovou kategorii a přešel o jednu výše, tedy do 80 kilogramů. Zde bylo odváženo celkem 17 zápasníků a los českému reprezentantovi příliš nepřál. Nemusel sice absolvovat kvalifikační kolo a do turnaje vstoupil v osmifinále, hned jeho prvním soupeřem byla ovšem německá hvězda Pascal Eisele, který titul mistra Evropy z loňského roku obhajoval. Petr Novák se ale postaral o velké překvapení této váhy, když německého zápasníka soustředěným a výborně takticky zvládnutým výkonem dokonale zaskočil a vítězstvím 3:1 na body mu hned na úvod obhajobu titulu překazil. Ani ve čtvrtfinále ale na Nováka nečekal nikdo neznámý, postavil se mu totiž Gruzínec Zurabi Datunashvili, další obhájce titulu mistra Evropy z loňského roku, jen z nižší váhové kategorie. Datunashvili navíc do Srbska přijel ve skvělé formě a Nováka během prvního kola "vybodoval" na technickou převahu. Poté postoupil do finále, ve kterém večer vybojoval další titul mistra Evropy. Pro Petra Nováka to znamenalo postup do repasáží, kde se postavil bulharskému zápasníkovi Danielu Aleksandrovi. Český reprezentant se opět vrátil k trpělivému a taktickému výkonu, který mu přinesl ve druhém kole vedení 2:1 na body. Tento stav držel Novák ještě na začátku poslední minuty střetnutí, pak ale bohužel chyboval a ulétl z postoje za 4 body. Stav 5:2 na body pro Bulhara pak vydržel až do konce. Pro Petra Nováka to znamenalo velmi slušné osmé místo.

Do turnaje během víkendu zasáli další tři čeští řeckořímští reprezentanti Michal Novák (66 kg), Jan Žižka (71 kg) a Oldřich Varga (75 kg), prohráli ale hned svoje první zápasy a do dalšího dění na šampionátu už nezasáhli.