Protein Smart Whey v akci 1+1
Na výběr ještě 6 příchutí, dvě z nich se dnes vyprodají. Více zde.

Mistrovství ČR v klasickém (RAW) bench-pressu mužů a žen 2017 - reportáž

Ronnie.cz > Powerlifting > Soutěže

Jak jsme Vás již informovali v pozvánce a ve výsledcích, v sobotu 11. února proběhlo ve Frýdlantu otevřené Mistrovství ČR v klasickém (RAW) bench-pressu mužů a žen. Soutěž pořádal místní trojbojařský oddíl PWL Vision Nutrition, který organizaci závodů dle slov několika závodníků zvládl perfektně. Na benčařské soutěži se proti sobě utkalo jednašedesát závodníků, kteří předvedli, že se precizně připravili. Mohli jsme zaznamenat mnoho nových rekordů, dokonce i neoficiální evropský rekord v podání Jakuba Sedláčka.

V absolutním pořadí žen páté místo obsadila Renáta Hejhalová z TJ TZ Prosport Rakovník, ta zapsala 67,5 kg a získala tak 77,56 bodů. Na čtvrtém místě skončila Iveta Jurčíková z Powerlifting Jihlava, která vytlačila 75 kg s 81,97 body. Hana Takáčová z TJ Sokol Nymburk, která běžně závodí v masters 3, se ale i tak mezi ženami umístila na třetím místě s 95 kg a 86,78 body. Michaela Drabálková, taktéž z TJ Sokol Nymburk, obsadila druhé místo s výkonem 90 kg a 87,84 body. A na prvním místě skončila Barbora Bobálová z Powerlifting TJJM Chodov, ta zapsala 77,5 kg a 91,66 bodů.

Páté místo v absolutce mužů obsadil Marián Přibyl z TJ TZ Prosport Rakovník s výkonem 215 kg a 120,01 bodů. Druhý se umístil Martin Grygarčík z oddílu Colbert club SSK Vítkovice, který zatlačil rovných 200 kg a zapsal 120,38 bodů. Milan Selinger z oddílu Powerlifting Jihlava s výkonem 207,5 kg a 124,25 body obsadil třetí místo. Druhé místo vybojoval Pavol Demčák z TJ Sokol Nymburk s výkonem 215 kg a 124,33 body. Jakub Sedláček právem obsadil první pozici s rekordním výkonem 221,5 kg, který je národním rekordem, neoficiálně zároveň také evropským.

Níže jsme si pro Vás připravili rozhovory se závodníky Milanem Selingerem a Ladislavem Jobem.

Milan Selinger

Jsi spokojený se svým výkonem a s průběhem celého závodu?

S výsledkem jsem velice spokojený. Dosáhl jsem prvenství v kategorii mužů do 105 kg tělesné hmotnosti. K tomu i třetího místa v absolutním pořadí mezi muži. S tímto nelze být nespokojený. Při rozcvičování jsem byl pomalu sám na lavici, takže jsem se mohl plně soustředit jen sám na sebe. Ostatní se rozcvičovali naproti mně, tak jsme jen občas na sebe koukli. Závod probíhal plynule a bez problémů, řekl bych. Byla to moje vůbec první soutěž, kde jsem závodil RAW. Zaměřuji se především na bench-press v dresu, proto jsem velice spokojený, jak tento závod pro mě dopadl.

Jak probíhala tvá příprava, máš nějakého trenéra?

Jak jsem se již zmínil, tak se specializuji na bench-press v dresu. Na tuto soutěž jsem nijak speciálně netrénoval, protože jsem v přípravě na závody v silovém trojboji. Víceméně jsem si pár pokusů na stopku vyzkoušel, když jsem se rozcvičoval a chystal se oblékat do dresu na bench-press. Co se týká tréninku obecně, tak úzce spolupracuji s Tomášem Šárikem, který je předsedou našeho oddílu Powerlifting Jihlava, a dále spolupracuji na dálku s Davidem Lupačem, který je rovněž členem našeho oddílu. S Tomášem si pomáháme při samotném tréninku v posilovně a s Davidem konzultuji tréninková videa. Hledá mi chyby a já se je pak snažím minimalizovat, když se mi to podaří.

Kdy jsi začal cvičit a co tě k tomu přivedlo?

V prvopočátku jsem začal cvičit na začátku devátého ročníku základní školy. Bylo mi necelých 16 let a psal se rok 2000. Mě moc nebavilo běhat v tělocvičně, míčové hry a podobné aktivity. Domluvil jsem se s učitelem a šel místo toho do malé posilovny, která byla vedle tělocvičny. Extra jsem nevěděl, co mám dělat, ale bylo to lepší jak běhání za míčem. Takže jsem začal docházet do posilovny, studoval knížky o cvičení a dal se do práce. Po několika letech tréninku mě oslovil kamarád Pavel Tříska, který hledal parťáka pro trénink. Vzal mě do posilovny, kde trénoval. Po nějaké době jsem se seznámil s členy nynějšího oddílu Powerlifting Jihlava. To bylo v roce 2007. A o dva roky později jsem se účastnil prvních závodů v bench-pressu v dresu.

Máš v blízké době v plánu nějaké závody?

Závodní plány určitě mám. 25. února se účastním mistrovství republiky v silovém trojboji v dresech. Závody se konají v Lukově u Zlína. Na další závody se chystám, tuším, 11. března, a to na mistrovství republiky v bench-pressu open v dresu, které bude v Ostravě. Pak se uvidí, kam se můžu nominovat, ale rád bych se zúčastnil mistrovství světa či Evropy v bench-pressu.

Užíváš nějaké výživové suplementy?

Doplňky používám, ano. Užívám vitamín C na povzbuzení imunity. Co se týká přípravy na závody, tak užívám kreatin, glutamin, BCAA. Čas od času si dám i nějaký protein anebo sacharidy.

Díky za rozhovor. Chceš někomu na závěr poděkovat?

Děkuji za oslovení. Rád bych poděkoval členům oddílu Powerlifting Jihlava za podporu a pomoc při trénincích. Za výdrž, kterou mají, aby to se mnou vydrželi, protože nejsem zrovna člověk, který bývá na tréninku klidný. Dále městu Jihlava a kraji Vysočina za to, že nám přispívají na činnost.

Ladislav Job

Láďo, jsi spokojený se svým výkonem a s průběhem celé soutěže?

Se svým výkonem můžu být spokojený. Bylo to s rezervou, čistě vytlačené. Škoda druhého pokusu, kdy jsem si asi dvakrát brnknul do stojanu a pokus mi tím pádem nebyl uznán. Třetím pokusem jsem váhu opakoval, to už šlo na jistotu. Nebylo třeba nějak taktizovat. (úsměv) Průběh soutěže byl na jedničku, po organizační stránce to nemělo chybu. Vůbec žádnou jsem tam neshledal. Velice mile mě překvapila rozcvičovna, která byla v posilovně.

Jak dlouho ses na soutěž připravoval a jakou metodiku jsi k přípravě použil?

Na soutěž jsem se připravoval jen měsíc. Jako základní schéma jsem použil tzv. Prilepinovu tabulku. Vše ostatní (doplňkové cviky, lehký, těžký trénink) se už odvíjelo instinktivně dle mého pocitu únavy. Cvičil jsem tlaky 3 - 4x do týdne.

Závodíš pouze RAW, nebo také i EQUIP?

Prioritou pro mě vždy budou závody RAW. Poslední dobou mě chytnul bench-press EQUIP, ve kterém si rád zazávodím. Jako zpestření sezóny a jen tak pro sebe. Ale zatím v tom neumím. (úsměv)

Jak dlouho již závodíš v trojboji?

Závodím asi tři roky. Dostal jsem se k tomu přes Standu Pešáta, který mě doporučil Jiřímu Foldynovi do Ostravy - Vítkovic. No a v Ostravě jsem doteď.

Jaké jsou tvé plány do budoucna?

Neplánuji moc do budoucna. Plány jsou jasné - dále závodit a trénovat bez zranění. Když se třeba příští rok podaří mezinárodní závod, budu rád. Teď je ale na prvním místě rodina.

Díky za rozhovor, chceš tímto také někomu poděkovat?

Nemáš zač, rád jsem ti poskytnul rozhovor. Chtěl bych tímto poděkovat všem lidem, kteří mě podporují, a to jak finančně, tak hlavně motivačně. Hlavně mojí úžasné přítelkyni, která měla se mnou trpělivost na všech závodech. Firmě CzechKing za doplňky stravy. Takhle bych mohl pokračovat donekonečna. Prostě všem díky. P.S.: Zdravím do Zlatých Hor. (úsměv)