Mistrovství ČR v klasickém (RAW) silovém trojboji mužů a žen 2017 - reportáž

Ronnie.cz > Powerlifting > Soutěže

Jak jsme Vás již informovali v pozvánce a ve výsledcích, 14. ledna v Praze proběhlo Mistrovství ČR v klasickém (RAW) silovém trojboji mužů a žen 2017, kterého se zúčastnilo 60 závodníků. Mohli jsme vidět neskutečné výkony, které byly jen pár kilogramů pod světovými rekordy. Soutěž byla pořádána oddíly Sporting Apis Praha a Powerlifting TJJM Chodov, byla rozdělená do dopolední a odpolední části a proběhla bez problémů.

Soutěže se zúčastnilo přesně 24 žen. Mohli jsme zaznamenat, že závodnice byly různých věkových kategorií, ať už to byla Hana Takáčová, která spadá do masters 3, nebo Michaela Radová z juniorek. V jejich absolutním pořadí se jako pátá umístila Martina Koutňáková z TJ Sokol Pohořelice, která nazvedala 375 kg, což jí vyneslo 353,30 bodů. Na čtvrtém místě skončila Monika Vindišová z ostravského Colbert club SSK Vítkovice s totalem 327,5 kg a 356,02 body, na třetím - bronzovém Tereza Korecká z Powerlifting TJJM Chodov, která zapsala 367,5 kg a 375,07 bodů. Barbora Bobálová, taktéž z Powerlifting TJJM Chodov, si totalem 323 kg a 384,89 body zajistila druhé místo. První místo obhájila česká reprezentantka Lenka Strolená z TJ Spartak Chodov, která nasčítala total 380 kg a 392,88 bodů.

V kategorii mužů, kterých bylo 34, jsme mohli zaznamenat mnoho rekordů. Některé z nich se blížily k těm světovým. Na páté místo se probojoval úspěšný český reprezentant Tomáš Juříček z TJ Lokomotiva Krnov s rekordními 610,5 kg a 454,04 body, na čtvrté místo junior Radomil Vašík, který nasadil hned několik národních rekordů, a jedním z nich byl i total 677,5 kg, což mu vyneslo 454,19 bodů. Na třetím místě skončil nymburský Pavol Demčák, který nasadil národní rekord ve dřepu (287 kg), v bench-presu (225 kg) a v totalu 804,5 kg, což mu dalo 462,99 bodů. Druhé místo získal Marek Kolář z Powerlifting Brno, se kterým jsme Vám připravili rozhovor. Ten se svým mrtvým tahem (311 kg) zůstal pouze 10 kg pod světovým rekordem, celkově zapsal 701 kg a 467,91 bodů. A první se umístil Jakub Sedláček, který dřepnul nový národní rekord 305 kg, který je pouze 5 kg pod světovým rekordem. Dále stanovil také národní rekord v bench-presu (221 kg) a národní rekord v trojboji (806 kg a 511,98 bodů).

Níže jsme pro Vás připravili rozhovory s Markem Kolářem a Ondřejem Havránkem.

Marek Kolář

Jak se ti závodilo? Jsi spokojený s výsledkem a celkovou organizací soutěže?

Závodilo se mi velice špatně. Ne z hlediska organizace závodů, ale z důvodu odvodňování před závody. Ještě týden před závody jsem váhu dostával z 86 kg a v podstatě jsem nějakých 16 - 20 hodin před samotným závodem nepil a nejedl. Ráno v den závodu bylo na váze pořád 83,8 kg a měl jsem jen pár hodin na to ze sebe ještě dostat těch 0,8 kg, což bylo fyzicky docela náročné. Takže jsem s výsledkem spokojený na padesát procent. Mým cílem bylo dostat se na EVT, což se mi tréninkově podařilo, ale po prvním dřepu bylo jasné, že se to na závodech nepovede, takže jsem vynechal ostatní pokusy a kromě mrtvého tahu šel jen openery. Na druhou stranu mám samozřejmě radost z vítězství v kategorii a celkově druhého místa v absolutním pořadí. Organizace soutěže byla obdobná jako na jiných závodech, kde jsem závodil. Možná k rozcvičovně bych měl nějaké drobnosti.

Jak probíhala příprava? Trénuješ sám, nebo ti někdo pomáhá sestavovat tréninky?

Příprava probíhala po velmi dlouhé době překvapivě bez zranění (mimo pokusy spravit se, respektive zranit se foam rollerem) a operací. Problémem byla opět hmotnost. Velice záhadným způsobem jsem se neuhlídal v období dovolených a přípravu začal na 92 kg, takže jsem se musel silově připravovat v dietě a často trpět. Trénuji převážně sám nebo s přítelkyní. Tréninky si sestavuji sám, vycházím z principů Sheika, které se snažím pasovat na sebe, hlavně co se intenzity týče.

Plánuješ start na nadcházejícím Mistrovství Evropy RAW?

Na ME startovat plánuji. Ještě nikdy jsem nebyl v takovémto mezizávodním období, takže jsem svou přípravu svěřil do rukou oddílového předsedy Vladimíra Popa, jehož svěřenci vykazují velmi solidní zlepšení a výkony. Filozofii tréninku tedy zaměřím na RPE.

Pokud se nemýlím, světový rekord v mrtvém tahu je ve tvé kategorii 321 kg, tedy 10 kg nad tvým výkonem. Máš v plánu tento rekord v budoucnu překonat?

To nevím, jestli se mýlíš, nebo ne, ale pokud tomu tak je, tak samozřejmě očkem po překonání tohoto rekordu pokukuji. Ale nemyslím si, že jsem jediný. Výkony kolem 325 kg jsou hratelné, ale určitě ne letos.

Díky za rozhovor, chtěl bys tímto někomu poděkovat?

Poděkovat bych chtěl všem známým za tolerantní přístup k mé přípravě (zejména co se týče návštěv restauračních zařízení), především mé přítelkyni Veronice a rodině. Dále bych chtěl poděkovat všem oddílovým kolegům za pozitivně demotivující podporu mého snažení a také firmě Smartlabs za podporu suplementací a doplňky.

Ondřej Havránek

Jak se ti závodilo v Praze? Jsi spokojený s výkonem?

V Praze se mi závodilo dobře. Probíhalo to vše v pěkném, svižném tempu. S výkonem moc spokojený nejsem, ale s ohledem na předešlé okolnosti jsem rád, že jsem vůbec na MČR startoval.

Jakým způsobem ses na soutěž připravoval?

Na soutěž jsem se připravoval tréninkem inspirovaným dle Sheika, upraveným pro mé potřeby, poslední dva měsíce jsem ale bohužel musel přípravu změnit. Důvodem byl zánět v levém rameni a problém s bedry. Tomu také odpovídají stávající výkony, kdy výkony, co jsem dal na závodech jako maxima, byly mé tréninkové váhy na série.

Poslední dobou závodíš zejména RAW, máš v blízké době v plánu nějakou soutěž v dresech?

Na soutěže v dresech se určitě nechystám, naopak si chci dát z osobních důvodů rok nebo dva pauzu a věnovat se spíše organizaci v našem novém oddíle.

Jak dlouho závodíš?

Silovému trojboji se věnuji od roku 2011, kdy jsem absolvoval svou první pohárovou soutěž.