Reklama:
DNES KONČÍ:
Protein Smart Whey v akci 1+1
Akce nebude prodloužena! Více zde.

Současná strongman scéna: federace, divize a základní disciplíny

Ronnie.cz > Powerlifting > Strongman

Kalendář soutěží strongman pro rok 2017

Extrémní sport s názvem strongman je v České republice téměř 20 let. Za tu dobu byly uspořádány desítky závodů, prošly jimi stovky závodníků, obměnila se generace strongmanů a pozměnil se i sport samotný. V následujícím článku jsem si pro Vás připravil shrnutí toho, jak je to aktuálně se strongmany v České republice. Kdo pořádá závody, jaké jsou federace u nás i ve světě, kolik je závodníků nebo jaké jsou kategorie. Přidal jsem k tomu i několik nejčastějších disciplín u nás a v zahraničí, abyste měli přehled, co by Vás jednou mohlo na soutěži potkat, pokud byste chtěli soutěžit a o strongmanech toho moc nevíte.

Federace a ligy

O pořádání závodů na domácí půdě se starají sami závodníci, případně pořadatelé, kteří mají k tomuto sportu blízký vztah, neboť většina z nich sama v minulosti závodila či se na soutěžích jinak podílela. V Čechách existuje několik asociací, které se snaží starat o strongmany. Není jich rozhodně tolik jako u silového trojboje, ale vzhledem k počtu závodníků je jich asi více než dost. Mezi nejstarší federace u nás patří Česká národní federace strongman (dále jen ČNFS). Ta byla před necelými dvaceti lety založena Dr. Georgisem Patenidisem a od té doby zaštítila desítky závodů a exhibic. Na jejím chodu se v současnosti podílejí bratři Martin a Miroslav Motáňovi, bývalý strongman Pavel Cháma a František Brejcha. Federace sdružuje a podporuje závody amatérů i profesionálů. Na konci roku vyhlašuje vítěze amatérského poháru, který se stává profesionálem, a zároveň vyhlašuje nejsilnějšího Čecha po sečtení bodů ze všech závodů v daném roce.

Nejdéle závodící strongman v České republice Jiří Žaloudek, se kterým jsme Vám minulý rok přinesli obsáhlý rozhovor, v roce 2004 založil Českou asociaci silných mužů, pod kterou od té doby pořádá strongmany v Čáslavi. Závod je zařazen do České profesionální strongman ligy a zároveň i do Středoevropského poháru silných mužů, který pořádá Slovenská asociace silných mužů (SASIM).

Nejnovějším přírůstkem na scéně je Český svaz silových sportů (dále jen ČSSS), který v loňském roce založili bývalý strongman Michal Širůčka, Tomáš Lengal a Ivana Štěpánková. ČSSS se v loňském roce podílela na uspořádání strongman závodů v Aši, Přelouči a Brně. Stejně jako předešlé zmíněné organizace není podporována ze strany státu, a proto veškerý chod leží na bedrech jejích dobrovolníků a mecenášů.

Mezinárodní federace, která by slučovala strongmany, jako to dělá kulturistická IFBB, neexistuje. Dá se proto předpokládat, že každý stát nebo země má svou vlastní federaci. Absence velké federace je jedním z hlavních důvodů, proč ve strongmanech není pevný řád a systém. Prestižních soutěží se účastní většinou známé firmy nebo závodníci s dobrými konexemi. K nejznámějším uskupením patří Strongman Champions League, vedená Marcelem Mostertem a bývalým finským závodníkem Ilkkou Kinnunenem. Jejich soutěže se konají převážně v Evropě a v minulosti se jich zúčastnili Jiří Vytiska, Čestmír Šíma nebo Lukáš Svoboda.

Další významnou značku Giants Live má pod sebou jeden z největších propagátorů strongmanů na světě Colin Bryce. Hlavním tahákem je kvalifikace na World's Strongest Man. Bohužel se nikde přesně nepíše, jak se těchto soutěží zúčastnit, a je to tedy hodně o známostech. Nutno podotknout, že Bryce v loňském roce spustil webový projekt Official Strongman, kam si strongmani po zaregistrování mohou nahrávat své maximální výkony v určitých disciplínách. Tím se zařadí do celosvětového žebříčku a z něj se mohou kvalifikovat na zahraniční soutěže. Mohou tak dostat jedinečnou šanci. Vloni se v mrtvém tahu dostal vysoko i Čestmír Šíma a naskytla se mu šance startovat na World Deadlift Championship, bohužel se tou dobou potýkal se zdravotními problémy a nebyl schopen se soutěže zúčastnit.

Americká společnost Strongman Corporation pod vedením sympatické Dione Wessels zajišťuje závody v Americe. Především má na starosti soutěže Arnold Strongman Classic, amatérskou i profesionální divizi. Na starosti však nemá jen amerického Arnolda, ale i soutěže na zbývajících kontinentech.

Amatéři a profesionálové

Nejprve si shrňme českou scénu. Od doby, kdy ČNFS rozdělila závody na Českou strongman ligu (ČSL) a na Českou profesionální strongman ligu (ČPSL), máme v ČR amatéry a profesionály. Pro definice cituji Wikipedii.

Amatér je člověk, který nějakou činnost dělá ze zájmu ve svém volném čase
jako koníček, tedy nikoli pro peníze jako zaměstnání.

Profesionál je člověk, který za svou práci pobírá peněžní honorář a je pro činnost
v daném oboru kvalifikován buď praxí, a/nebo odborným vzděláním.

Za amatéra lze považovat člověka v tom případě, že závodí v České strongman lize. Amatérští závodníci kromě věcných cen na závodech mohou vyhrát i menší finanční obnos, který se ale rozhodně nedá považovat za výdělek.

U profesionálů se na Wikipedii dodává, že se tak říká rovněž lidem, kteří něco dělají velmi dobře, byť za to nejsou přímo placeni. A přesně to je bohužel nejpřesnější definice českých profi strongmanů. I když bych si to strašně přál, žádný český strongman si v současné době závoděním nevydělává. Možná přivydělává, ale zdaleka ne tolik, aby ho to uživilo. Dostupná pravidla ČNFS uvádějí tři způsoby, jak se dostat k profesionálům.

  • Výhrou ČSL. Vítězem se stává závodník s nejvíce body na konci sezóny. Naposledy to byl Jiří Marek, před ním Ondřej Zadžora, Jiří Tkadlčík nebo Jiří Vytiska.

  • Do kategorie profesionálních závodníků bude přeřazen závodník ČSL, jehož soutěžní výkonnost na dvou a více závodech v řadě bude výrazně převyšovat průměrnou úroveň soutěžního pole aktivních závodníků a zároveň budou jeho fyzické parametry nad průměrem většiny aktivních závodů. Tímto způsobem se k profesionálům dostali v minulosti například Čestmír Šíma, Michal Tichý či Vladimír Jeřábek.

  • Profesionálním závodníkem se může stát jakýkoliv závodník ČSL, který absolvoval minimálně jeden závod a bude mu schválena jeho žádost o přestup.

Existuje také dělení kategorií podle váhového limitu. V Čechách se v posledních letech odjelo několik závodů série Grand Prix 105, kterou mají na starosti Zdeněk Tuháček a Norbert Kujan. V zahraničí se strongmani občas rozdělují do více váhových kategorií, ale nejčastěji do 105 kg a nad 105 kg (open kategorie). Přesně netuším, jak která federace rozděluje amatéry a profesionály, vím to pouze u soutěže Arnold Amateur Strongman World Championships, které se v minulosti zúčastnili Jiří Tkadlčík, Jiří Vytiska a Čestmír Šíma. Pokud se stanete vítězem do 105 kg, získáte kartu profesionála, která Vás opravňuje startovat v profesionálních open závodech. Pokud vyhrajete v open kategorii, taktéž se z Vás stane profesionál, ale zároveň získáváte místo na příštím ročníku Arnold Strongman Classic.

Disciplíny a jejich varianty

Přehled už u nás před pěti lety vyšel v tomto článku, i přesto ještě rozeberu disciplíny, které se na závodech často objevují, a kdo v nich ve světě nebo u nás kraluje. Některé disciplíny jsou jedinečné a jiné se dají provádět několika způsoby. Na závodech se samozřejmě objevuje nepřeberné množství dalších disciplín od přenášení a vykládání různých břemen (Loading Race), přenášení aut (Car Walk) a překlápění velkých sloupů (Fingal's Fingers) až po držení v předpažení (Forward Hold) apod. Ale zde jsou ty nejčastější.

Deadlift

Mrtvý tah je přítomen téměř na každé strongman soutěži na světě. Komplexní cvik, který prověří celé tělo, ale hlavně vzpřimovače, hamstringy, trapézy a úchop. Na závodech se většinou zvedá klasická osa, tlustá axle osa nebo konstrukce při variantě mrtvého tahu s autem. Pokud se netahá předem určená váha na maximální počet opakování za minutu, jede se druhá varianta - kdo zvedne nejvíce - to jste mohli vidět třeba na World Deadlift Championship, kde Eddie Hall potáhl 500 kg! U strongmanů neplatí striktní pravidla, která panují v trojboji ohledně tahání a dotahování osy přes kolena a stehna. Platí pravidlo "zvedni to, jak chceš, ale zvedni to". Na mnoha zahraničních soutěžích jsou povoleny trhačky a podpůrné dresy. V České republice jsou občas povoleny trhačky, dresy jsem ještě nikde neviděl a myslím, že ani neuvidím.

Log Lift

Nazývá se to zdvih klády z prostého důvodu. Na prvních soutěžích se zvedaly masivní dřevěné klády, které se postupem času vyvinuly do dnešní kovové podoby. Název disciplíny ale zůstal stejný. Ovšem i dnes je dřevěná kláda k vidění například na soutěži Arnold Strongman Classic nebo ve Šternberku. Kláda se zvedá na počet opakování, nebo na maximální váhu. Závodníci se snaží dostat kládu nad hlavu do propnutých paží. Historicky nejtěžší 227kg kládu nezvedl nikdo jiný než legendární strongman Zydrunas Savickas. V minulém roce se v Golčově Jeníkově uskutečnilo premiérové Mistrovství České republiky v Log Liftu. Vítězný 170kg zdvih patřil Jiřímu Vytiskovi. Není to však nejvyšší zvednutá váha na českých soutěžích, tou je 176 kg Čestmíra Šímy z Přelouče.

Dumbbell

Představte si nejtěžší jednoručku z Vaší posilovny. Máte? Tak a teď k ní přidejte ještě 30 kg navrch. Zhruba 100 kg váží průměrná jednoručka na profesionálních soutěžích, se kterou se dělají opakování. Na extrémních soutěžích Arnold Strongman Classic bývají ještě mnohem těžší jednoručky (136 kg). Většinou se jedná o činku obřích rozměrů, takže už jen dostat ji ze země na rameno je velmi náročné, natož ji pak jednou rukou dostat nad hlavu do propnuté paže. Rekord ve zvednutí úplně nejtěžší 141kg činky drží Dimitar Savatinov. Na českých soutěžích je rekord 100 kg ze soutěže v Přelouči a drží ho shodně Josef Mazač, Michal Tichý a Pavel Zadražil.

Super Yoke

I běhavá disciplína s názvem Super Yoke má více variant provedení. Nejčastější je přenášení konstrukce ve tvaru písmene H na vzdálenost 20 - 40 metrů se závažím o hmotnosti 400 až 500 kilogramů. Ale jsou i výjimky, na loňském ročníku nejtěžší české soutěže Strongmen's Games Aš se přenášelo brutálních 550 kg na 10 metrů. Závod Arnold Strongman Classic musel mít něco extra, aby se odlišil od ašské soutěže, a tak tam borci přenášeli rovných 700 kg.

Farmer's Walk

Farmářská chůze či kufry. Jedná se o přenášení dvou břemen, která mohou mít všelijaký tvar (kufr, kytara, kmen, válec atd.). Každý z těchto kufrů váží běžně od 150 kg do 200 kg. Takto těžká břemena závodníci uchopí do rukou, postaví se s nimi a snaží se zaběhnout co nejrychleji danou vzdálenost, nejčastěji je to 20 metrů. Světový rekord drží obrovský Bulhar jménem Stoyan Todorchev ze soutěže Strongman Champions League Bulgaria, kde s dvousetkilovými kufry ušel 25 metrů! Nejtěžší kufry byste v současnosti hledali na soutěži v Aši, ale už před sedmi lety se na Strongestman Teplice objevily stodevadesátky!

Tire Flip

Velmi populární disciplínou, která je častěji k vidění na tuzemských soutěžích než zahraničních, je přetáčení obří pneumatiky. Gumy pochází často z důlních nakladačů, bagrů a jiných pracovních strojů. Jejich váha se pohybuje od 400 do 800 kg. Osmistovku jste mohli vidět třeba v Golčově Jeníkově a s ní i nejsilnějšího Čecha Jiřího Vytisku nebo Pavla Zadražila, jak ji přetáčí.

Truck Pull

Tahání velkých dopravních prostředků ke strongmanům neodmyslitelně patří. Disciplína se většinou nazývá podle toho, co se zrovna tahá. Používají se hasičské vozy, kamióny, autobusy, traktory, ale na World's Strongest Man se párkrát tahalo i letadlo! Závodníci bývají zapřaženi v popruzích jako sněžní psi a snaží se vlastní vahou rozpohybovat kolos za sebou, aby s ním překonali trasu v časovém limitu. Pokud je zvolen extrémně těžce rozpohybovatelný prostředek (letadlo, traktor), bývá na protistraně k dispozici lano, po kterém se závodníci mohou přitahovat a zapojit tak i zbytek svalů na těle. Třetí variantou je přitahování vsedě pomocí lana.

Atlas Stones

Technicky náročnou a divácky velmi oblíbenou disciplínou je zvedání Atlasových kamenů. Betonové koule se zvedají na různě vysoké podstavce nebo přehazují přes laťky na počet opakování. Váha těchto kamínků se na soutěžích pohybuje od 120 do 200 kg. Rekordní zdvih 252kg kamene předvedl Američan Brian Shaw na soutěži Arnold Strongman Classic 2016. 190kg koule se zvedá například v Aši.

Disciplín se na závodech objevuje většinou šest, někdy méně. Samozřejmě existují různé kombinace, kdy musíte například několikrát přetočit pneumatiku a poté odnést kufry nebo jiné břemeno. Kombinovat se dá téměř cokoliv. Technika je u disciplín velmi důležitá, ale základem vždy bude síla.

Takto tedy vypadá obecné shrnutí, jak to u nás a ve světě se strongmany vypadá. V dalším článku bych Vám rád blíže představil české profesionály. Abyste měli představu, kolik jich je, jak jsou úspěšní, jaké mají silné a slabé stránky. V případě, že byste měli doplňující otázky nebo by Vás něco zajímalo, zeptejte se v diskuzi a já se Vaše dotazy pokusím zodpovědět.



Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

23.01.13:00Ferry - Ahoj, děkuji za reakci, pokusím se něco dát dohromady do d..
22.01.18:45rosyrosy - Dík za povedenou sumarizaci. Mohl by autor sdělit ještě ně..
Zobrazit všechny příspěvky







Jméno: pamatovat
Heslo:
Víte, že...
...poslední objednávka v obchodě
Ronnie.cz byla před 110 sekundami?
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínMistrovství ČR mužů, žen, párů a mast...
Hockey1000 (22:13) • Můžeš to napsat jako podnět pro revizní komisi svazu měla by se tím zabývat https://www...
magazínJak si vedl Ondřej Fojtů na Europe’s...
Russ (21:17) • Ondrovi blahopřeji, je to neskutečnej borec.
magazínMistrovství ČR mužů, žen, párů a mast...
Karakal (15:20) • Může mi někdo z rozhodčích říct, kdo kontroluje dodržování plavek u žen? Jako bikiny ma...
magazínMistrovství ČR mužů, žen, párů a mast...
Hockey1000 (21:41) • Jsem týden marod a tak se to na pokoukání hodí, díky*79*
magazínIFBB Diamond Cup Malta 2024 - komplet...
Hockey1000 (21:40) • Mně se prostě líbí, jak si ty soutěže užívá a kolik moc jich absolvuje*79* Za mě borec*...



Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2024 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2024 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu zakázáno.
MAGAZÍN OBCHOD AKADEMIE
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie