Mistrovství Čech v silovém trojboji družstev 2016 - reportáž

Ronnie.cz > Powerlifting > Soutěže

Jak jsme Vás již informovali v pozvánce a ve výsledcích, v sobotu 24. září se konalo 3. Mistrovství Čech v silovém trojboji družstev. Mistrovství tentokrát pořádal TJ Sokol Nymburk a zúčastnilo se jej dvanáct družstev, každé mělo čtyři členy. Na soutěž dohlížela trojice rozhodčích ve složení Jana Špinglová, Petra Švadlenková, Lukáš Doubek a delegát Miroslav Vacek, který je též předsedou oddílu TJ Sokol Nymburk.

Přestože byly v soutěži povoleny podpůrné dresy a bandáže, mnoho soutěžících závodilo bez nich. Zároveň se spousta z nich nesnažila o co nejvyšší výkony. Šetřili se na další závody, kterých je podzim plný.

Na třetím místě skončil oddíl Fitness Staňkov s 1511 body a 2235kg totalem. Nejvíce bodů získal Jan More (413,98 bodů), který nazvedal 535 kg při tělesné hmotnosti 67 kg. Dále pak Karel Rada s 655 kg (394,38 bodů), Luboš Rada s 535 kg (357,38 bodů) a Karel Rada mladší s 510 kg (345,47 bodů).

Druhé místo obsadil Powerlifting TJJM Chodov - B s 1526 body a součtem 2532,5 kg. Ze všech členů nejvíce Wilksových bodů nasbíral Miroslav Metelec (420,00 bodů) s totalem rovných 700 kg. Za ním pak v pořadí Matěj Roller s 637,5 kg (373,44 bodů), Vít Umlauf s 610 kg (372,28 bodů) a dorostenec Martin Prokop s 585 kg (361,07 bodů).

Na vrcholu se nekompromisně umístil domácí klub TJ Sokol Nymburk - B, kde téměř všichni závodníci přesáhli hranici 400 Wilksových bodů. Nejvíce jich nazvedal Martin Kozák, který s 426,40 body a 730kg totalem obsadil zároveň třetí místo v absolutním pořadí mužů, hned za ním František Stříska se 705kg součtem (416,16 bodů), Michal Sicha s 620 kg (407,65 bodů) a Leoš Balatka s 670 kg (398,05 bodů), který závodil absolutně RAW - bez použití pásku nebo jakýchkoliv bandáží či jiných pomůcek. Leoš je dvojnásobným mistrem České republiky v klasickém trojboji, avšak většina ho zná z kategorie nad 120 kg. Nyní plánuje závody v nižších váhovkách.

V absolutním pořadí žen se na třetím místě umístila Michaela Radová z TJ Spartak Chodov s totalem 375 kg (410,70 bodů), za ní dlouholetá závodnice Hana Takáčová s 445 kg (415,01 bodů) z TJ Sokol Nymburk a na prvním místě Lenka Strolená s 410 kg (432,59 bodů), taktéž z TJ Spartaku Chodov.

Mezi muži skončil na třetím místě již zmiňovaný Martin Kozák a jeho 730 kg (426,40 bodů), druhé místo obsadil Martin Šafář z SK TER Praha s 755 kg (440,47 bodů) a na prvním místě se umístil dorostenec Jaroslav Němec se 720 kg (453,03 bodů).

Níže jsme pro Vás připravili rozhovory s Jaroslavem Němcem a Lenkou Strolenou.

Jaroslav Němec

Jsi spokojený se svým výkonem a s průběhem celého závodu?

Se svým výkonem jsem velmi spokojený, protože oproti Polsku se mi povedlo zlepšit výkon na dřepu z 260 kg na 275 kg, v benči jsem konečně zapsal nový národní rekord 187,5 kg a celkově jsem zvedl trojboj ze 700 kg na 720 kg. S dřepem jsem opravdu velice spokojený, činka mi seděla na zádech a i tlak byl v pořádku, celkově byl opravdu lehký. Jsem rád, že ve všech disciplínách byla vcelku slušná rezerva. Na soutěži v Sedlčanech, což bude můj poslední letošní závod v dorostu, chci navýšit všechny národní rekordy. Moje vysněná 300kg činka se blíží, tak snad ji pokořím ještě letos a stane se to novým národním rekordem ve dřepu.

Jak probíhala tvá příprava?

Měl jsem velice náročnou přípravu na MS do Polska, ale velice mě vyčerpaly i samotné závody. Mistrovství Čech družstev pak následovalo za tři týdny, takže jsem po konzultaci s trenérem prvních 14 dní cvičil dvakrát do týdne lehčí tréninky, pak následoval týdenní deload. Forma se dostavila tady než na MS. Abych to shrnul, tyto závody byly spíše tréninkové. Jinak co se týče stravy, tak jsem jedl stále jako před MS - více bílkovin (cca 200 - 230 g), abych alespoň rychleji zregeneroval.

Teď se připravuješ na RAW závody, jaký z toho máš pocit?

Na tyto závody se velice těším, protože mám za sebou jen dva závody v trojboji, oba EQ. Je to pro mě tedy premiéra. Připravuji se již od pondělí, takže žádná vetší regenerace (jeden den), hned jsem měl pekelný trénink. Musím říct, že příprava na RAW závody je vcelku jednoduchá. V posilovně se mnou nemusí být několik lidí, nemotají se bandáže atd. Trénink mi zabere cca dvě hodiny oproti třem a půl hodinám tréninku EQ. Přípravu mi trochu stěžují podmínky posilovny, ve které přes týden cvičím, protože jsem na internátě. Není zde tak kvalitní vybavení a jinou možnost bohužel nemám. Pocit z toho mám vcelku dobrý a myslím si, že na závodech pokořím rekordy. Pokud chce někdo mou přípravu nejen na tyto závody sledovat a chtěl by se mě zeptat na něco ohledně silového trojboje, cvičení a podobně, může mi napsat na mé facebookové stránce a já mu na případné dotazy odpovím.

Kdy jsi začal cvičit a co tě k tomu přivedlo?

Začal jsem cvičit už v sedmé třídě na základce, ale brzy jsem přestal, protože jsem nenašel nikoho, kdo by se mnou cvičil a poradil mi. Znovu jsem obnovil pravidelné návštěvy posilovny až na internátě. Po roce posilování jsem začal zvedat větší váhy, což mě začalo bavit víc, a seznámil jsem se s Jiřím Práškem, který mě vzal do SK Zlobr Sedlčany a stal se mým trenérem. Vždycky mě fascinovala videa se silnými trojbojaři, kteří zvedali hodně těžké váhy. Chtěl jsem se stát jedním z nich.

Užíváš nějaké výživové suplementy?

Abych se přiznal, tak se zaměřuji více na stravu, suplementy nepoužívám.

Díky za rozhovor. Chceš někomu na závěr poděkovat?

Určitě ano, děkuji své rodině, přítelkyni a přátelům za pomoc při trénincích. V neposlední řadě trenérovi Jiřímu Práškovi a mému sponzorovi České poště.

Lenka Strolená

Jak se ti závodilo v Nymburce? Jsi spokojená se svým výkonem?

V Nymburce se závodilo celkem dobře. Spokojená se svým výkonem nejsem, chtěla jsem našemu družstvu pomoci více, ale bohužel se mi to nepovedlo. Chybělo nám málo k 3. místu. Velkou radost mi ale udělalo 3. místo v absolutním pořadí, nečekala jsem to.

Jak jsi se připravovala na závody?

Trénujeme většinou s holkami společně ve Fitness Ural anebo v oddíle TJ Spartak Chodov, když nám to umožní čas a práce. Jsem v přípravě na mistrovství světa v Orlandu a mám vytvořený individuální tréninkový plán. Poslední trénink před závody jsem byla ve Vejprnicích, kde jsem zkoušela základy, abych bez problému všechny disciplíny zapsala a nepokazila to holkám jako loni, kdy se mi nepovedlo zapsat dřepy.

Jaká je tvá oblíbená disciplína?

To je jasné - mrtvý tah. (úsměv)

Závodíš v equipu i RAW, co preferuješ?

Závodím v obojím, více mě baví RAW, i když obojí má své. (úsměv)

Co plánuješ za závody v nejbližší době?

V nejbližší době plánuji už zmíněné mistrovství světa v Orlandu.

Děláš i nějaký jiný sport?

Jsem instruktorka a osobní trenérka ve Fitness Ural, občas hraji basketbal, běhám překážkové závody stylu Predator Race a různé další běžecké závody jako čtvrtmaratóny, zkoušela jsem i půlmaratón, účastním se workoutových akcí - buď soutěží, anebo pro charitu. S Janem Karešem se chci připravit na světový rekord ve shybech. Momentálně se v tuhle chvíli snažím soustředit jen na silový trojboj.

Chceš v tomto rozhovoru někomu poděkovat?

Poděkovat bych chtěla. (úsměv) Hlavně celému našemu oddílu TJ Spartak Chodov, kde si navzájem pomáháme, a i oddílu Vejprnic, kde mi také pomáhájí s přípravou. Poděkování patří Romaně Jíšové. Díky Fitness Ural máme skvělé zázemí pro trénování. Moc děkuji i za podporu přátel, kteří nám fandí a drží pěsti, i když se nám to zrovna nepovede.