- reportáž
a fotogalerie
Strongman Šternberk 2016 - reportáž
Šumavský strongman 2016 - reportáž

Pokud jste v sobotu 27. července procházeli kolem hardcore bušírny Hara-Gym v pražských Vysočanech, mohla Vás zaujmout hlasitá hudba a pokřikující hlouček lidí. Nejednalo se ale o žádnou demonstraci sluníčkářů či českých vlastenců, nýbrž o fanoušky na čtvrtém kole Českého poháru strongmanů. O jeho uspořádání se postaral dlouholetý český závodník Mari Zvrtek společně s Janem Harazímem, manželem bývalé kulturistky Jitky Harazímové. Několikahodinové moderování závodu v horkém letním dni si užil Leoš Kubeš a v roli rozhodčího se představil profesionální strongman Pavel Zadražil. Za páskou ohraničující malý závodní prostor jsem potkal i další profesionály Michala Tichého a Jiřího Tkadlčíka, kteří přišli povzbudit své přátele.

Před nástupem 11 borců z českého poháru se na plac podívali strongmani do 105 kg a závodníci v kategorii příchozí, jenž nebyli součástí žádné federace. Všech 24 závodníků z obou kategorií závodilo dohromady ve stejných disciplínách, pouze měli rozdílné váhy. Vítězem v kategorii do 105 kg se stal Svatopluk Vobejda. Na druhém místě se umístil Peter Supák a bronz bral Roman Grigar. Kategorii příchozích vyhrál Petr Pastyřík, druhý byl Erik Váša a třetí Norbert Kujan. Organizace závodu bohužel lehce pokulhávala, a proto závod českého poháru místo avizovaných 14 hodin odstartoval s téměř dvouhodinovým zpožděním. Na všechny disciplíny byl časový limit jedné minuty a všechny se šly na maximální počet opakování nebo vzdálenost.

Overhead Medley

Tlaková kombinace sestávala ze zdvihu 100kg klády, 110kg osy a trhu 50kg jednoručky. Závodníci se v třicetistupňovém horku snažili udělat co nejvíce "koleček" v limitu jedné minuty. Vzhledem k vahám, které se na soutěži objevily, je někteří označili za crossfitové, pro jiné to byla naopak příjemná a vítaná změna. Ať tak či onak, neustálé přebíhání od jedné činky ke druhé v sobotním vedru bylo velmi vysilující. Nejvíce břemen (8) zvládl v časovém limitu zvednout trojbojař Lukáš Žigmund. O jedno méně zvládl zkušený Josef Peška s nováčkem Jakubem Šebkem a dělili se tak o body za druhé místo. Většina závodníků zvládla jedno nebo dvě kola, pouze dvěma se pak nepodařilo zvednout ani jedno břemeno.

Tire Flip

S přetočením 330kg pneumatiky neměl problém nikdo, na soutěží se potýkají borci mnohdy s daleko těžšími. Po úspěšném přetočení museli vždy borci přeběhnout na druhou stranu a otáčet tak pneu de facto na místě. Výbornou koordinací pohybů a výbušnosti si jednadvacetiletý Jakub Šebek zajistil výhru s 9 opakováními. Jan Michalov, Mari Zvrtek a Lukáš Žigmund dali shodně 8. Radkovi Rosovi a Jiřímu Markovi se v časovém limitu podařilo pneumatiku přetočit sedmkrát.

Farmer's Walk

Přenášení 120kg kufrů na maximální vzdálenost ztěžoval fakt, že kufry museli kvůli malé závodící ploše strongmani po 10 metrech položit, otočit se a jít nazpět. Téměř padesát metrů (48,5) ušel Lukáš Žigmund a vyhrál již druhou disciplínu. Pořádající Mari Zvrtek, který dopoledne pískal "lehčí" strongmany, ušel s kufry jen o něco kratší vzdálenost (48,2 metrů) a získal cenné body za druhé místo. Silný úchop a výdrž předvedl i dvaačtyřicetiletý Radek Rosa (46,9 metrů), který ušel třetí nejdelší vzdálenost.

Super Yoke

Pro přenášení 300kg Super Yoku platila stejná pravidla jako pro předchozí disciplínu. Tentokrát si druhou vyhranou disciplínu zapsal Jakub Šebek, jenž ušel bezkonkurenčních 33,4 metrů. Přesných 30 metrů ušel Mari Zvrtek a třetí nejlepší výkon patřil Jirkovi Markovi ze Sušice.

Atlas Stone

Závěr jako vždy patřil zvedání betonové koule. Na poslední disciplíně čekal na závodníky 135kg Atlas, jenž měli zvedat do zhruba 120cm výšky na počet opakování. Lukáš Žigmund se s tím vůbec nepáral, prostě kámen nějak zvedl a hodil nahoru, zvládl to celkem jedenáctkrát a získal důležité body pro výhru. Pěkných 9 opakování předvedli Ján Michalov z Prešova a Mari Zvrtek. S kamenem se ještě dobře popasoval Josef Peška a Jiří Marek, oba zvládli kouli vyložit sedmkrát.

Diváci i přes jejich menší počet fandili, seč mohli. Celkově na malém plácku panovala příjemná atmosféra doprovázená hlasem Leoše Kubeše a hvizdem píšťalky Pavla Zadražila. S celkovým počtem 47 bodů vyhrál závod trojbojař Lukáš Žigmund, který mimo jiné vyhrál Amateur Strongman Challenge 2016, Strongman Šternberk 2016 a získal druhé místo v Liberci. O amatérský pohár a přestup k profesionální divizi však usilovat nemůže, neboť není registrovaný v České strongman lize, což je možná škoda vzhledem k jeho síle a celkem dobré technice. Kdo ale rozhodně usilovat o pohár bude, je Mari Zvrtek. Díky druhému místu se v žebříčku amatérů dotáhl na vedoucího Jiřího Marka a ztrácí na něj před posledním závodem v Opavě pouze 2 body! Bronz si z Prahy odvážel mladý a nadějný Jakub Šebek. Stejně jako školákům skončily prázdniny, strongmanům pomalu končí závodní sezóna. Ještě se tak můžete přijet podívat 3. září do Brna na mezinárodní open závod a až 29. října na GP PEPA Opava, kde se bude konat i poslední rozhodující závod amatérských strongmanů.