Ohlédnutí Pavla Zadražila za středoevropským pohárem v Ploštíně

Ronnie.cz > Powerlifting > Strongman

Výsledky a reportáž z posledního kola Středoevropského poháru silných mužů, který se uskutečnil v Ploštíně, jsme Vám přinesli v tomto článku. Tam jste mohli zjistit, že nás na Slovensko jeli reprezentovat Pavel Zadražil a Jiří Žaloudek. Úspěšnějším ze zmíněné dvojice byl Pavel Zadražil, který v náročném závodě obsadil čtvrté místo. My Vám nyní přinášíme jeho obsáhlé ohlédnutí, stejně jako jsme Vám před časem přinesli podobná ohlédnutí od profesionálních strogmanů Jiřího Vytisky, Jiřího Tkadlčíka nebo Jiřího Dejmala.

[Text: Pavel Zadražil] Dostal jsem možnost napsat pár slov jako ohlédnutí za závodem Středoevropského poháru silných mužů na Slovensku, tak se s Vámi podělím o průběh závodu. Dalším kolem středoevropského poháru byl závod kousek od slovenského Liptovského Mikuláše v dědince s názvem Ploštín. V Ploštíně se závody pořádají již spoustu let v rámci celodenního festivalu Pohoda, kde se kromě závodu strongmanů představili například taneční ukázky, rekordně dlouhý pivní stůl a mnohé další. Letos se prvně tento závod z exhibiční show posunul do bodovaného středoevropského poháru. Závodní pole bylo poseto stálicemi jako Ilyin, Hryhorovskyy, Kobylarz, Golier atd. Od začátku závodu bylo jasné, že to pro mě bude hodně velký boj, jelikož soupeři vypadali "děsivě" a každý chtěl urvat co nejvíce bodů. Celý závod byl stavěn vyloženě na sílu zad, nohou a hlavně úchopu. No posuďte sami.

První bylo držení aut Hercules Hold na plošinách. Jako první šel Jirka Žaloudek a nasadil laťku celkem vysoko, něco málo přes 45 vteřin. Mně se podařilo Jirku překonat o pár setinek, ale i tak jsem bral 4. místo. Třetí byl Petrík, druhý Hryhorovskyy a první nejmladší závodník Cyfra. Druhá disciplína byla sice s trhačkami, ale i tak mrtvý tah s 300 kg na klasické ose byl pro mě docela výzvou, jelikož jsem od závodu v Kutné Hoře netrénoval. Jelikož jsem věděl, že Polák nemá problém zatáhnout 400 kg, tak bylo jasné, že je to jeho disciplína. Nasázel 10 opakování, pak mu došel čas, ale jel by dál. O druhé místo se podělili s devíti opakováními Ilyin a Petrík. Třetí jsem byl já, když se mi povedlo 6 opakování, takže to celkem šlo. Ale s trhačkami je to pro mě strašné, jelikož jsem mrtvý tah s nimi jel prvně v životě.

Jako třetí bylo přitahování 8 tun těžkého kamiónu na 15 metrů do mírného kopce. Tady se pořadí velice přeházelo. Třetí místo obsadil Ilyin s výkonem 8,5 m, druhý jsem byl já s výkonem 8,77 m a o kousek mě porazil Igor Petrík, který v posledních asi pěti vteřinách, kdy mu auto už stálo, rychle vstal, hodil lano kolem sebe a popotáhl ještě kousek na 9,06 m. Před poslední disciplínou jsme měli všichni od kamiónu tak bolavé ruce, že jsme neudrželi láhev s vodou. A to následovalo přenášení ploštínského kůlu na 30 m a zpět se nesly na 30 m kufry o váze 135 kg. Řeknu Vám, že po třech úchopových disciplínách ty kufry byly fakt těžké. Tady se jako třetí umístil s výkonem 28,98 vteřin Kobylarz, jako druhý byl Braňo Golier, který zvládl trať za 27,68 vteřin a ukázal, že po tolika letech, co závodí, je toto stále jeho oblíbené. Jako první byl Cyfra s časem 27,55 vteřin. Mně toto absolutně nevyšlo a z průběžně druhého místa jsem se propadl na třetí.

Poslední byla kombinace 500kg pneu na dvě otočení a pak přeběhnout na schody síly, kde se muselo na čtyři schody postupně vyházet závaží o váhách 190, 230 a 250 kg. Ty váhy nejsou kdovíjak děsivé, ale po takovémto závodu je to jako závěr dost náročné. Tady se událo pro "Československo" něco nechtěného. Doposud první Igor Petrík tuto disciplínu zvládl až jako čtvrtý a já až jako pátý, což nás oba sesadilo o jednu příčku dolů. Tuto disciplínu vyhrál Kobylarz před Cyfrou a Golierem. V celkovém pořadí se pak věci měly tak, že nám "vypálil rybník" mladý Cyfra a odnesl si zlato, stříbro obsadil se ztrátou pouhého půl bodu na první místo Petrík, třetí místo Kobylarz, který měl stejně bodů jako já, ale jelikož měl vyhranou disciplínu, bral bronz a já "brambory". :-)

Shrnutí pocitů a zážitků? Byl jsem venku závodit po roce, vzal jsem s sebou manželku Martinu i dceru Beátku, aby viděly, že i když je obec Ploštín maličká, tak zde dokážou udělat závod na bezvadné úrovni. Troufám si říci, že by tento závod strčil do kapsy velikou spoustu závodů, co jsem za těch 7 aktivních let prozávodil. Holt je to prostě tak, že u nás tomuto sportu chybí někdo nebo něco, co to tady zase posune, pořádně zpropaguje a ukáže, že strongman sport je i v České republice na pěkné úrovni. Ale chce to propagovat SPORT, ne jednotlivce nebo sám sebe! Proto říkám, že se na Slovensko budu vždy rád vracet, ať už kvůli atmosféře, lidem nebo úrovni.