Reklama:
Skladem opět všechny příchutě!
100 % Whey Protein v akci 1+1
Náš nejprodávanější protein. Více zde.

Arnold Strongman Classic 2016
- výsledky a reportáž

Ronnie.cz > Powerlifting > Strongman

Když jsem o téhle soutěži psal před sedmi roky poprvé, vnímal jsem ji jako výzvu pro ty nejlepší strongmany k hledání skutečných limitů extrémní síly. V tomhle ohledu se za uplynulých sedm ročníků Arnold Strongman Classic nic nezměnilo. Co se ale změnilo opravdu drasticky, je náročnost téhle spektakulární akce. V roce 2009 byste nejspíš kromě pozvané desítky našli ve světě řadu dalších závodníků, kteří by v disciplínách obstáli. Jistě, nepředvedli by 8 tlaků se 166kg Apollonovým soukolím jako Brian Siders, 15 zdvihů 91kg jednoručky jako Derek Poundstone ani by s 500kilovým Super Yokem nedokázali proběhnout 11metrovou trasu za necelých 9 vteřin jako Vidas Blekaitis. Zapsali by si ale pár platných opakování a neodcházeli by po většině disciplín s tím trpkým pocitem, že je to celé absolutně nad jejich síly.

Dnes jsou na Arnoldu disciplíny, které nepokoří ani většina z pozvané elitní desítky nejsilnějších mužů na téhle planetě. Na tréninku možná dokonale rozcvičení, odpočatí a perfektně koncentrovaní dokážou jednou zvednout to, co je čeká na soutěžním pódiu, ale zopakovat to znovu s naakumulovanou únavou z předchozích disciplín, to už je trochu jiné kafe. Arnold už není o tom, "kolikrát to zvedneš", ale "jestli to zvedneš a budeš stále ve stavu, abys mohl pokračovat". V tomhle je Arnold naprosto unikátní. Troufám si ale tvrdit, že s ohledem na letošní výsledky bude příští ročník téhle soutěže dost možná prvním v historii, kdy se nebudou zvyšovat zátěže, protože by s nimi nepohnul už vůbec nikdo!

The Rogue Elephant Bar Deadlift

Pod tímhle dlouhým a krkolomným názvem se neskrývá nic jiného než klasický mrtvý tah. Hlavní sponzor soutěže firma Rogue pro tuhle soutěž vyrobila speciální dlouhou osu a sadu nablýskaných kotoučů, které mají standardní výšku a nesou na sobě podobiznu Arnolda Schwarzeneggera. Naložená činka vypadala opravdu impozantně, a pokud bych měl subjektivně hodnotit změnu oproti mrtvému tahu s koly od Hummeru, který byl na Arnoldu od začátku, tak bych řekl: "Super! Tohle vypadá mnohem líp!"

Pružnější osa teoreticky znamená větší zvednutou váhu, jenže osa na Arnoldu, alespoň pokud můžu posoudit z videí, nepružila při daném zatížení o moc víc než klasická powerlifterská osa. V podstatě šlo o standardní mrtvý tah a brutální výkony, které byly na Arnoldu k vidění, tak dostávají zajímavou perspektivu.

No a jak to dopadlo? Maximum bodů sice sebral Hall, když zatáhl 465 kilo, ale bylo vidět, že k avizovanému útoku na magickou hranici 500 kilogramů asi hned tak nedojde, protože rezerva nebyla vůbec žádná a samotný pokus byl na hranici uznatelnosti. O to víc musel řadě lidí vyrazit dech výkon Briana Shawa. Ten patří mezi nejlepší deadliftery na světě, o tom není pochyb, ale i tak byla lehkost, s jakou zvedl 463,5 kilo, jednoduše neuvěřitelná. Brian nedotahoval osu po stehnech, ale předvedl technicky perfektní, čistý pokus s viditelnou rezervou. Jak velkou? Troufám si říct, že měl na to, aby zvedl 475 kilo.

Třetí místo urval Jerry Pritchett s impozantním zdvihem 456 kilo a čtvrtý byl Thor Bjornsson, který trochu divokým způsobem nakonec dokázal vytáhnout 442 kilo. Pokud jsem měl pochybnosti o tom, jestli se vítěz Arnolda z roku 2013 Vytautas Lalas vrátí v dobré formě, tak jsem je přestal mít ve chvíli, kdy zatáhl 415 kilo. Naopak pouhých 404 kilo Zydrunase Savickase bylo opravdu hodně špatným startem a skoro jsem legendárního Big Z odepsal s tím, že zranění zad mu nejspíš nedovolí pomýšlet na nejvyšší příčky. No, spletl jsem se...

The Austrian Oak

Na formátu téhle disciplíny se od minulého roku nic nezměnilo. Závodníci mají možnost zkusit síly při zdvihu 204kg klády, a pokud neuspějí, ve druhém kole zvedají 175kg. V minulém roce dostal nad hlavu těžší kládu jediný strongman z celého startovního pole a nebyl to nikdo jiný než Zydrunas Savickas, který to zvládl s přehledem hned čtyřikrát. Letos se celý scénář opakoval skoro beze změny. Savickas opět nasázel čtyři opakování a téměř všichni ostatní selhali, s jedinou výjimkou. Druhý, kdo dostal nad hlavu kolosální váhu 204 kilo, byl Vytautas Lalas. Ten chlap se umí vrátit ve velkém stylu, jen co je pravda! Kromě skvělého třetího místa, které nakonec letos na Arnoldu obsadil, si bez problémů vysloužil i pomyslnou cenu za nejsvalnatější monstrum na pódiu.

175 kilo zvedli 6x nad hlavu Kieliszkowski a Shivlyakov. U toho prvního to po loňském ročníku nebylo překvapení, u toho druhého ano. Nakonec se ukázalo, že kolosální Brian Shaw přeci jen má jednu malou slabinu a jeho 5 zdvihů znamenalo až páté místo v disciplíně. Pořadí uzavřeli Bjornsson se čtyřmi a trojice Pritchett, Lysenko a Savatinov se třemi zdvihy. Pro posledně jmenovaného byl tenhle výsledek určitě zklamáním, protože v minulém roce si v tlakových disciplínách vedl mnohem líp.

Kde je Eddie Hall, ptáte se? Eddie se neúspěšně pokusil zvednout těžší kládu a poté odstoupil ze soutěže. Odůvodnil to zraněním tricepsu, které si na Arnolda přivezl. Doufejme, že se dá brzy do pořádku, protože sezóna teprve začíná.

The Cyr Dumbbell

Jak jsem psal v předsoutěžním speciálu, letos dostali závodníci novou hračku - 136kg jednoručku. Pokud neuspěli, šli do druhého kola, kde zvedali lehčí - 124kilovou. Označení "lehčí" je v tomhle případě opravdu jen relativní.

Opravdu moc by mě zajímalo, jak by se strongmani před 10 roky tvářili, kdyby po nich někdo chtěl, aby zvedali 136kg jednoručku. Zydrunas Savickas by nejspíš řekl "Dis is not pásibl!" (a vzápětí by ji zvedl), Travis Ortmayer by pravděpodobně vytřeštil oči, mezi zuby by procedil "Are You fu*king kidding me?" (a pak by se ji neúspěšně pokusil zvednout) a Svend Karlsen by začal nahlas vykřikovat jména severských bohů, neúspěšně by se pokusil ji zvednout a pak by vztekle hodil páskem na druhý konec haly.

Mnohým chybělo opravdu málo, aby uspěli, ale 136 kilo nad hlavu nakonec dostali jen tři závodníci. Prvním z nich byl Savickas, který jen díky tomu, že má pravděpodobně nejsilnější ramena na světě, zapsal jedno platné opakování. Druhým byl k úžasu mnohých třiadvacetiletý Polák Mateusz Kieliszkowski, který předváděl opravdu neobvyklou techniku. Pozice, kdy má jednoručku v napnuté paži nad hlavou a zároveň trup téměř paralelně se zemí, zní přesně tak absurdně, jak ve skutečnosti vypadá. Z téhle pozice ale dokázal dokončit druhé platné opakování! Nezpochybnitelným vítězem jednoručky se pak stal Brian Shaw, který je takovým zosobněním síly, jaké si jen umíte představit. V jeho podání vypadala nejtěžší jednoručka, jaká se kdy na soutěži objevila, jako dětská hračka.

Byl jsem trochu překvapený, že se těžší jednoručku nepodařilo zvednout Lalasovi. Ten si ale nakonec pojistil čtvrté místo pěti zdvihy s lehčí variantou. Za ním byli Bjornsson a Savatinov, kteří shodně zvládli čtyři opakování, a poslední, komu se podařilo dostat lehčí jednoručku nad hlavu, byl Shivlyakov s jedním platným opakováním.

The Bale Tote

Zdá se, že obávané přenášení něčeho absurdně těžkého budeme na Arnoldu vídat pravidelně. Na lehčí 590kilový a hlavně na těžší 700kilový Super Yoke budou závodníci určitě ještě pár týdnů vzpomínat. V minulém roce na těžší Yoke postoupilo šest závodníků a jen dva z nich - Shaw a Savickas - ho donesli až do cíle. Letos na těžší postoupili všichni kromě Lysenka, který na tuhle brutální soutěž zjevně ještě připravený nebyl, a hned šest z nich ho dokázalo přenést na vymezenou vzdálenost čtyř metrů. Dosažené časy byly navíc na úplně jiné úrovni než před rokem. Na výsledcích téhle disciplíny bylo podle mého názoru nejlíp poznat, že úspěšný profesionální strongman dnes nemůže být někdo, kdo má "jen" sílu, ale někdo, kdo dokáže perfektně naplánovat celou přípravu. Kdo se dokáže zlepšit a přitom se nezraní a kdo umí odhadnout hranici, kde už tělo musíte nechat odpočinout, jinak se z tréninku nedokáže zotavit. A zvládnout tohle všechno, když víte, že každá disciplína bude ta nejtěžší, jakou jste kdy v životě absolvovali, to není zrovna snadné!

Čtvrtou disciplínu s přehledem vyhrál Shaw, který s kolosální 700kg zátěží na ramenou prošel trasu za 8,9. Druhý byl Savickas (16,5) a třetí místo v téhle disciplíně patřilo stejně jako před rokem Kieliszkowskému (17,72).

The Timber Carry

Před poslední disciplínou vedl Shaw a druhý Savickas na něj ztrácel tři body. Bylo hodně nepravděpodobné, že výsledky přenášení 500kg ohrady pořadí změní, protože Savickas musel vyhrát a Shaw být nejlépe pátý. Přesně to se ale nakonec stalo! "Big Z", který v průběhu soutěže často vypadal, že mu chybí takové to nadšení a dravost, se kterými by útočil na každou disciplínu, dal nakonec do poslední disciplíny úplně všechno a zapsal si vítězný čas 13 vteřin. Shaw se pokusil o to samé, ale titul z letošního Arnolda mu nakonec unikl o polovinu vteřiny.

Třetí místo obsadil Vytautas Lalas, který si lepší návrat po dvouleté soutěžní pauze ani nemohl přát. Čtvrtý byl mladý polský závodník Mateusz Kieliszkowski, který tak podle mého názoru dokázal něco, co nemá ve světě profesionálních strongmanů obdoby. Páté místo si z Columbusu odvážel Hafthor Bjornsson, který nejspíš musel trochu skřípat zuby nad tím, že ho porazil o 50 kilo lehčí třiadvacetiletý "klouček" z Polska.

Mimochodem, je zajímavé podívat se na bilanci legendárního Zydrunase Savickase. Absolvoval 12 z dosavadních 15 ročníků Arnold Strongman Classic (na první ročník nebyl pozvaný a roky 2009 a 2013 vynechal). Osmkrát zvítězil, dvakrát obsadil druhé a dvakrát třetí místo. A s ohledem na to, do jakých extrémů dorostly zátěže na Arnoldu, tenhle rekord nejspíš už nikdo nikdy nepřekoná.


Konečné pořadí:
1. Zydrunas Savickas 42,0 b.
2. Brian Shaw 41,0 b.
3. Vytautas Lalas 36,0 b.
4. Mateusz Kieliszkowski 33,5 b.
5. Hafthor Bjornsson 32,5 b.
6. Jerry Pritchett 24,5 b.
7. Mikhail Shivlyakov 22,5 b.
8. Dimitar Savatinov 18,5 b.
9. Eddie Hall (odstoupil pro zranění) 11,0 b.
10. Aleksandr Lysenko 10,5 b.



Arnold Strongman Classic 2016 - výsledky




Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

13.03.16:59superfosfat - I Pavel Zadražil? No tak to je super, na toho jsem docela ..
11.03.09:49imtheman - ať už jakéhokoliv, nic dobrého nepřinesla.+1
10.03.15:51ikefemula - Jinak 136 kg jednoručka je něco šíleného, před 10 lety by ..+2
10.03.15:36ikefemula - Savickas je opravdu unikát, jednoznačně největší legenda a..+1
09.03.19:39Petey - a uz se perou :) https://www.facebook.com/wsmbrianshaw/..+1
09.03.16:48bananmeloun - Podekovani Misovi za paradni a zajimavy clanek. rad si pre..+2
09.03.16:32kubicvak - Hmmmm, tak to se těším. Děkuji
09.03.13:45dcbmxx - Připojuju se ke chvále - moc hezky napsaný článek. Krásně ..+1
09.03.09:48DeGuise - Já bych se připojil k poděkování za článek a k přímluvě vě..
09.03.09:25Anonymxy - Je to frajer. Všem ukázal, že do starého železa ještě zdal..
09.03.09:20CIZOPASNIK - Děkuju za poztivní komentáře ke článku. kubicvak: Zvýše..+4
09.03.09:00peetr - Super, Míšo, děkujeme*1* *1* +1
09.03.08:06imtheman - Jinak Brian je největší monstrum a `jeřáb`, pokud někdo dá..
08.03.22:12kubicvak - Výborný článek CIZO. Z neuvěřitelný výkon, Lalas neuvěřite..+5
08.03.19:18Jirka Kalous - Tvoje články o strongmanech patří mezi ty nejlepší co na m..+7
08.03.18:59R_K - Tak trochu mě přijde jako kdyby tyhle frajery přivezli z j..+2
08.03.18:08bob79 - Zydrunas Savickas neskutečný výkony už ted je legenda a to..+3
Zobrazit všechny příspěvky







Jméno: pamatovat
Heslo:
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínJosef Květoň - trénink prsou a ramen...
Mikuc (19:55) • Všechno špatný k něčemu dobrý! Poskočí nohy, vršek do roka dožene a bude zas jinde! A k...
magazínJosef Květoň - trénink prsou a ramen...
havlic (14:43) • ...no ono to ještě vyleze!bude mě zajímat srovnání s Milanem Šádkem ty 2-3 týdny před s...
magazínSedmdesátiny Jana Smejkala: Můj život...
mirous (13:10) • Super článek! Takového čtení by mělo být víc. Miluji tyto retro pohledy do minulosti ku...
magazínMistrovství Čech dorostu a juniorů 20...
Amanda (09:01) • Prima fotky. Těším se na ty soutěžní. *79*
magazínMistrovství Čech dorostu a juniorů 20...
Ondra Hájek (19:57) • Soutěže v Kutné Hoře nemůžou zklamat, tenhle tým pořadatelů to má fakt zmáknutý. Co je...



Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2024 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2024 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu zakázáno.
MAGAZÍN OBCHOD AKADEMIE
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie