Nejsilnější muž Ostrova 2015
- výsledky a reportáž

Ronnie.cz > Powerlifting > Strongman

Kalendář soutěží strongman pro rok 2015
Uplynulý víkend byl pekelně nabitý, konaly se totiž hned tři strongman soutěže. V sobotu se uskutečnilo třetí kolo České profesionální strongman ligy (ČPSL) v Přelouči, v Ostrově nad Ohří se konal druhý závod České strongman ligy (ČSL) a v neděli to byl Strongman Kralupy. Reportáže z prvního a posledního zmíněného se u nás na webu objeví již brzy, teď si ale pojďme zrekapitulovat, co se dělo v sobotu v Ostrově.

Na závodníky letos čekaly brutální disciplíny a stejně jako minulý ročník na ně čekalo brutální horko. I přesto se ale do sobotního závodu zapojilo celkem 13 mužů z celé České republiky. Moderování se ujal vítěz minulého ročníku, profesionální strongman Jiří Tkadlčík, který se mimo jiné letos zúčastní mistrovství Evropy a světa ve strongmanech do 105 kilogramů. Rozhodčím byl bývalý strongman František Bauer a pořádání závodu měl na starost Karel Kunz.

Conan’s Wheel

První disciplína, která na závodníky čekala, bylo Conanovo kolo. Pokud jste viděli film Barbar Conan s Arnoldem Schwarzeneggerem v hlavní roli, tak už Vám pomalu může být jasné, co přesně čekalo na závodníky. Jednalo se o upevněnou konstrukci, ze které šlo rameno se závažím 200 kg. Konec tohoto ramene měl být přenášen kolem dokola v co největším počtu otoček. Tato disciplína prověří sílu zad, ale především celkovou vytrvalost. Tu nejlepší měl Jakub Procházka. S těžkým břemenem dokázal ujít 6 otoček a 260 centimetrů k tomu, stal se tak vítězem první disciplíny. Druhé místo si dělili dva závodníci - trojbojař Vladimír Jeřábek a Marek Slavotinský. Oba zmínění dokázali ujít 6 otoček a 60 centimetrů navíc. Třetí nejlepší Conan byl jednačtyřicetiletý Radek Rosa, jenž zvládl přesně 6 koleček.

Overhead Medley

Tlaková kombinace následovala jako druhý test síly. Soutěžící museli v časovém limitu jedné minuty zvednout 75kg jednoručku 1x pravou a 1x levou rukou, poté přeběhnout k 105kg kovové kládě a s ní provést 4 opakování. Jako blesk byl Vladimír Jeřábek, tento výborný tlakař si poradil s jednoručkou a s kládou, jako by nic nevážila. S celkovým časem jednatřicet vteřin tuto disciplínu vyhrál. O pouhé 2 vteřiny za ním skončil brněnský Ondřej Zadžora. Třetici nejlepších uzavíral obrovský Jaroslav Švejda, který disciplínu dokončil s časem 0:42.

Car Deadlift

Mrtvý tah s automobilem je celkem populární disciplína, ve které opět zvítězil Vladimír Jeřábek se svižnými 16 opakováními. Jen o jediné opakování za ním se držel Jaroslav Švejda, který tak i po svých loňských problémech se zády předvedl neskutečný výkon. Třetí pozici v této disciplíně obsadili dva závodníci - Radek Rosa a Vojtěch Krejčí, oba měli shodně 12 opakování.

Atlas Stones

Vykládání betonových koulí o váze 110, 120, 130, 140 a 150 kilogramů na připravené podstavce bylo dalším testem síly soutěžících. 90 vteřin byl v tomto případě časový limit, ale k tomu se počítal mezičas u jednotlivých koulí. Nejpevnější stisk a sílu zad v této disciplíně předvedl Ondřej Zadžora, když vyložil všechny koule v čase 1:11. Na druhém místě se umístil Vojtěch Krejčí s časem 1:30 a třetí nejlepší byl Vladimír Jeřábek s časem 2:26.

Magnussova silová dráha

Brutální kombinace několika různých úkonů byla poslední disciplínou sobotního závodu v Ostrově. Závodníci měli za úkol dvakrát přetočit 450kg pneumatiku, odnést 110kg betonovou kouli na vzdálenost 15 metrů a vynést 150kg a 170kg závaží na třetí schod u schodů síly. Nejrychlejší čas a třetí vyhranou disciplínu zapsal Vladimír Jeřábek, jenž dokázal úkol dokončit v čase 0:44. O 10 vteřin pomaleji to zvládl i Ondřej Zadžora, který podával v průběhu závodu také neskutečný výkon. S časem 1:10 uzavíral trojici nejlepších v poslední disciplíně Vojtěch Krejčí.

Stejně jako v Aši se i v sobotu stal vítězem Vladimír Jeřábek, který se netají tím, že by chtěl letošní amatérskou soutěž strongmanů vyhrát. O to se ale ze všech sil pokouší i stříbrný Ondřej Zadžora společně s bronzovým Jaroslavem Švejdou. Oba mu v celkovém bodovém hodnocení šlapou na paty (Jeřábek 24 b., Švejda 21 b., Zadžora 20 b.).

Nechme se ale překvapit, kdo se na konci roku 2015 stane novým profesionálním strongmanem. Již tuto sobotu na závodníky čeká ve Šternberku další závod ČSL.