Slovenský pohár silných
mužů #2 (Nitranské Rudno) 2014
- reportáž a výsledky

Ronnie.cz > Powerlifting > Strongman

[Text: Pavol Guga] V sobotu se u přehrady Nitranské Rudno střetli strongmani Slovenska, aby si změřili síly v druhém kole Slovenského poháru silných mužů, o němž jsme Vás informovali v tomto článku. Po první zastávce v Piešťanech tu byla opět možnost pro nové talenty a mladé naděje siláckého sportu na Slovensku.

Po slavnostním otevření akce spoluorganizátorem Marošem Kohútem se na start postavilo celkem 11 borců ze Slovenska. O zpestření se postarali strongmani z České republiky. Všechny čekalo pět náročných disciplín.

Tou úvodní bylo přenášení pivních sudů na vzdálenost deseti metrů. Čtyři sudy a víc jak 30stupňové teploty daly na úvod všem zabrat. Nejrychlejší nohy předvedl Martin Súva, který jen o setiny předběhl druhého Petera Rekeneie. Třetí místo v úvodu závodu obsadil Markuš, který se snažil vybojovat vítězství na druhé zastávce Slovenského poháru.

S taháním auta u přehrady Nitranské Rudno jsou vždy problémy. Jinak tomu nebylo ani tento rok. A opět se měřily centimetry. Rekenei si ale spravil chuť a táhl auto na vzdálenost více jak 9 metrů, což se nikomu jinému nepodařilo. Místy to vypadalo, jako kdyby Peter ani netáhl auto do mírného kopce. Potvrdil tak výbornou připravenost.

Zdvih klády byl jako třetí v pořadí. Váhu přibližně 120 kg se ze startujících nepodařilo zvednout nad hlavu do hvizdu rozhodčího Pavla Gugy jedenácti borcům. Vítěz disciplíny Markuš tak předvedl šest platných zdvihů a o jeden překonal Jirku Tkadlčíka, třetí místo získal s jedním zdvihem Rekenei.

Čtyři otočení rozpálené 400kg pneumatiky byly předposlední zkouškou. O necelé tři sekundy se už z druhé vítězné disciplíny těšil Rekenei, který porazil druhého v pořadí Markuše. Třetí místo vybojoval Tkadlčík.

Závěr akce měl patřit motorovému člunu. Bohužel se člun porouchal, takže organizátoři připravili jako závěrečnou disciplínu nošení 100kg koule a zdvih sudu. Opět rozhodovaly vteřiny. Nejrychlejším byl na závěr Markuš, který si tak díky plnému bodovému zisku zabezpečil vítězství i v druhém kole Slovenského poháru. Druhé místo v závěru patřilo Súvovi, třetí obsadil bratr Františka Piroše Tomáš.

Opět si vítězství vybojoval Markuš, který se po zisku prvenství v Piešťanech radoval i na Nitranském Rudnu. Druhé místo si vybojoval Rekenei, který se skvěle připravil na soutěž a pouze mírné nedostatky jej připravily o vítězství. Třetí skončil Jiří Tkadlčík a bronzová medaile putovala do Čech. Děkujeme Marošovi Kohútovi, paní Kohútové a všem, kteří pomohli ke zdárnému průběhu druhého kola Slovenského poháru.

Po soutěži následovala samostatná disciplína nejen pro siláky - mistrovství ve zvedání pivního sudu. Vítěz minulého roku, Richard Kotian je zraněný, šanci tak dostali ostatní. Na regulérnost dohlížel šestinásobný nejsilnější Slovák Braňo Golier s manželkou Majkou. Vítězem této netradiční disciplíny se stal profi strongman Marek Tóth, který zvládl do minuty neskutečných 27 opakování. Stal se tak mistrem Slovenska pro rok 2014! Gratulujeme!