Nově v moderním sáčkovém balení!
Více zde.

Slovenský pohár silných mužů #1 (Zamarovce) 2013 - reportáž

Ronnie.cz > Powerlifting > Strongman

V neděli 12. května 2013 se v obci Zamarovce uskutečnilo první kolo slovenského poháru silných mužů. Sporthotel Ostrov tak v odpoledních hodinách otevřel tuto sérii soutěží, která si získala svoji oblibu nejen mezi strongmany, ale také mezi diváky.

[Text: Pavol Guga] Jedenáct závodníků se střetlo v areálu Sporthotelu Ostrov při otevření sezóny nejen Sporthotelu, ale i nového ročníku slovenského poháru silných mužů pro rok 2013. V těchto soutěžích se setkávají strongmani z řad amatérů, mladých chlapců, kteří si vítězstvím chtějí vybojovat příslušnost k profi týmu Slovenska. Vítězem se stane na konci ročníku ten, kdo bude mít z jednotlivých kol nejvíce bodů.

Se známými borci z uplynulých let, jako jsou Jaroslav Daňo, Marek Tóth, Peter Rekenei nebo Peter Supák, a navrátilci jako Richard Kotian nebo Lászlo Zsemlye se v tomto prvním kole střetli i nováčci jako Štefan Tumma, pro něhož to letos byla druhá soutěž (první v Prievidzi na Mistrovství Slovenska silných mužů 2013), nebo Martin Vrábel. Ten přišel z Bratislavy a ve startovním poli byl nejstarším závodníkem. Úvodního kola se také zúčastnili nováčci z polské družiny Krystian Zatorski a Matěj Krzekala.

První překážka pro borce měla hmotnost 105 kg. Šlo o zvedání klády na počet opakování do jedné minuty. Sílu ramen předvedl svým výkonem na úvod soutěže Marek Tóth, který předvedl 10 platných pokusů. Na nedisciplinovanost doplatil Jaroslav Daňo, který v soutěžním zápalu zapomněl při jednom opakování kládu položit na pneumatiku a šel od stehen. Proto se mu jedno opakování po rozhodnutí poroty odečetlo. I tak zvládl v časovém limitu úctyhodných 9 opakování a připsal si druhé místo. Třetí příčku obsadil Zsemlye s počtem 8 opakování.

Na vlhkém a místy mokrém terénu museli siláci při druhém testování síly předvést šest otočení se 400kg pneumatikou. Zvládnout plný počet otočení se za daných podmínek nepodařilo všem. Prvenství si ale heroickým výkonem ve druhé zkoušce připsal Zsemlye. Za ním následoval Štefan Tumma a třetí místo obsadil Marek Tóth. Ten se tak spolu se Zsemlyem dostal i do čela pořadí.

Třetí v pořadí následovalo přenášení páru 120kg kufrů. Kvůli chladnému počasí se vzdálenost vytyčila jen na 20 m. Nejsilnější úchop a rychlé nohy předvedl Fridrich Berecz. Druhé místo patřilo překvapivě nováčkovi Štefanu Tummovi. Ten dokázal zúročit zimní přípravu a dokazoval, že má také nejvyšší ambice ve slovenském poháru. Třetí místo v disciplíně a upevnění vedoucí pozice si vybojoval Zsemlye.

Předposledním měřením sil bylo nošení jařma neboli Super Yoke. Váha 300 kg a vzdálenost 10 metrů - prvenství si vybojoval Jaroslav Daňo, který se držel v průběhu celého závodu v pozadí. Vítěznou disciplínou však zamíchal kartami a zaostával tak pouze o jeden bod za vedoucím Zsemlyem. Druhý skončil v této disciplíně Berecz a třetí místo získal zatím stéle vedoucí Zsemlye.

Závěr soutěže, kde si vítěz vybojoval pohár Vojtěcha Zamarovského, rodáka z obce Zamarovce, patřil mrtvému tahu. Auto zasazené do kovové konstrukce měli siláci zvednout v jedné minutě co nejvícekrát. Největší počet opakování předvedla dvojice závodníků. První byl Marek Tóth, který závodí už druhý rok ve slovenském poháru a který předvedl 11 platných pokusů. V závěru soutěže tak obsadil druhé místo. Stejný počet opakování si ale připsal také Štefan Tumma, který, ačkoli patřil k nováčkům, předváděl jeden úctyhodný výkon za druhým. To mu přineslo v konečném zúčtování místo třetí. Vítězství úvodního kola slovenského poháru silných mužů si skvělým finišem připsal Jaroslav Daňo. Ten i přes bodovou ztrátu ze začátku soutěže šel houževnatě za vítěznou trofejí a jeho osm opakování s automobilem a třetí místo v závěrečné disciplíně znamenalo vítězství. Pohár Vojtěcha Zamarovského se tak dostal do rukou Jaroslava Daňa, který tak zaútočil na postup do profi týmu Slovenska.