Reklama:
Skladem opět všechny příchutě!
100 % Whey Protein v akci 1+1
Náš nejprodávanější protein. Více zde.

Na vlastní kůži: Krav Maga

Ronnie.cz > Powerlifting > Bojové sporty

Hned ze začátku musím říct, že jsem zcela nekonfliktní typ, pokud mě tedy někdo opravdu nenaštve. Být nekonfliktní je ok, ovšem na ukázkové hodině systému sebeobrany Krav Maga jsem o sobě zjistila ještě další věc, která ale v džungli velkoměsta už zas tak ok není. „Jak si agresor vybírá oběť mezi všemi potencionálními?“ nadhodí řečnickou otázku instruktor Krav Magy Jakub Otipka, který se uvolil osvětlit mi základy tohoto systému a hned dává příklad z říše zvířat. „Třeba takový lev, když jde na lov, koho si vybere za svou oběť? Určitě ne tu nejsilnější a nejrychlejší antilopu. Vyčíhne si spíš nějakou slaboučkou, kulhavou, která se na něj ani nepodívá.“ Jo, jo, jsem bohužel ten druhý případ, musím si přiznat po ukázkové lekci Krav Magy. Jak jsem měla možnost si vyzkoušet při sehrané scénce, místo abych se potencionálnímu agresorovi postavila čelem a snažila se ho zpražit pohledem, couvám a točím se k němu zády, snad ve snaze mít konflikt rychle za sebou. Jenže tohle by se mi jednou mohlo zle nevyplatit. Ale od začátku.

Krav Maga je pro některé z Vás možná stejně neznámé a podezřele znějící sousloví, jako bylo donedávna i pro mě. Jenže když slyší člověk neznámý pojem v krátkém čase hned několikrát, nedá mu to, aby si nezjistil, co se za ním skrývá. Tedy alespoň mně to nedalo, a tak jsem se rozhodla tak trochu nakouknout tomuhle cizojazyčnému názvu pod pokličku. Když něco nevím, tak se zeptám. A když už se ptám, tak někoho, kdo mi na mé otázky kvalifikovaně odpoví. Jakub Otipka, instruktor a ředitel české pobočky Krav Maga Global, se mi zdál nejpovolanější.

„Třeba takový lev, když jde na lov, koho si vybere za svou oběť? Určitě ne tu nejsilnější a nejrychlejší antilopu. Vyčíhne si spíš nějakou slaboučkou, kulhavou, která se na něj ani nepodívá.“

Právě od něj jsem dostala obsáhlý výklad o historii tohoto sebeobranného systému, pro Vás ale vypíchnu jen to nejdůležitější. Systém Krav Maga (z hebrejštiny boj zblízka) vznikl po 2. světové válce v Izraeli a je považován za jeden z nejúčinnějších sebeobranných systémů vůbec. Jeho zakladatelem byl Imrich Lichtenfeld, jehož cílem bylo nabídnout vojákům způsob sebeobrany, s kterým dosáhli co nejlepších výsledků v co nejkratším možném čase, což je dodnes základním přístupem Krav Magy. Ačkoli sám Imrich Lichtenfeld už není mezi živými, jeho Krav Maga přežívá a neustále se rozvíjí. V posledních 30 letech na jeho vývoji pracovala řada expertů z celého světa, včetně nejvyšších instruktorů, kteří se na základě skutečných událostí a akcidentů snaží systém stále přizpůsobovat novým hrozbám a problémům.

Mnoho lidí Krav Magu zaměňuje s bojovým sportem. „Od toho se ale snažíme distancovat. Při bojových sportech se totiž člověk na souboj připraví fyzicky i duševně, na to ale člověk při napadení na ulici čas nemá. Tomu je přizpůsoben i výcvik. Trénujeme tedy i v reálných prostředích, kde imitujeme situace, které se skutečně staly, nebo které by se mohly stát,“ říká Jakub Otipka, který Krav Magu v Česku rozšířil.

V rámci Krav Magy se rozvinuly různé specializace. Na něco jiného se v tréninku zaměřují ozbrojené složky, jinak bude vypadat trénink civilistů, ještě jiná specifika bude mít krav maga určená pro sebeobranu žen, pro něž je mimochodem tento systém velmi vhodný, jelikož funguje i v případě velké fyzické nerovnováhy mezi útočníkem a napadeným. Toť v krátkosti teorie. Od teorie je ovšem potřeba přejít k praxi, což jsem v rámci ukázkové lekce pod vedením Jakuba Otipky udělala.

Rozcvičení

„Tak, nejdřív rozcvičení,“ zazní na začátku ukázkové lekce a já po vzoru lektora začnu uvolněně skákat na místě jako hadrový panák. „Teď změna,“ přichází další instrukce a my začneme co nejrychleji dupat na místě nohama do země. Nohy se musí střídat rychle, co nejrychleji, začínám funět. S úlevou vítám další blok volného poskakování, který ovšem opět střídá rychlý kmit nohou; to vše se zopakuje ještě několikrát. Zahřátá už jsem více než dobře, rozcvička plní svou úlohu dokonale. „Takhle se rozcvičujete, i když jdete trénovat třeba do baru?“ ptám se, protože vím, že lekce občas probíhají i v reálných prostředích, a v hlavě se mi okamžitě rozběhne představa, jak tlupa lidí přijde do baru a místo toho, aby si objednali pití, začnou s pomocí barových stoliček provádět strečink nohou, klusat na místě a kroužit boky. „Ano, i před tím se rozcvičujeme,“ odpovídá mi seriózně Jakub Otipka, zatímco já bojuji se smíchem i se svou fantazií. Následuje další cvik, který už vyžaduje větší soustředění. Jde o to skákat panáka a při každém skoku jednu ruku předpažit, druhou upažit a při každém dalším ruce vyměnit. Tak tohle by ještě šlo. Ovšem když mám ještě s každou výměnou rukou a výskokem udělat čtvrtobrat, je už to na mě trochu moc a já začnu nekoordinovaně poskakovat a metat rukama do všech světových stran jako zdivočelá loutka. Cílem cvičení prý ale není udělat ze mě idiota, jak alespoň tvrdí instruktor, jde prý o přípravu k zvládnutí některých budoucích technik. Ovšem já myslím, že vidět mě při tomto děsivém tanci je již dostatečně odzbrojující i bez znalosti jakýchkoliv dalších chmatů.

Nácvik techniky

„S oblibou říkám, že člověk má dva harddisky. Jeden, na který ukládá, pokud se pohybuje v tepové frekvenci do cca 180 tepů za minutu. Tam patří věci vědomé - ty, nad kterými přemýšlí. Pokud je tato hranice překročena, ztrácí se jemná motorika, často nastává tunelové vnímání, člověk si nemusí zcela jasně pamatovat, co se dělo. Taková situace nastává i při útoku. Abychom tyto podmínky simulovali, snažíme se fyzickým cvičením zvednout tepovou frekvenci a poté zkoušíme uplatňovat naučené techniky,“ podává Jakub výklad k principům výuky a následuje cvičení, při kterém se mi tep zvedá vysoko nad aerobní zónu. „Tady je čára,“ ukazuje instruktor linii na podlaze. „Na jedné její straně je vaše území, na druhé moje. Každý se budeme snažit toho druhého přetlačit přes čáru na to své,“ vysvětluje Jakub Otipka úkol ze své dvoumetrové výšky směrem k mým 163 centimetrům a mě na chvíli nepochopitelně přepadne vzpomínka na japonské kamikadze. Hned vzápětí přichází další problém. Jak vlastně člověka k takovému přetlačování co nejlépe uchopit? Využiji nápovědy a začnu tlačit do instruktora ramenem, ovšem pod jeho tlakem se lámu v bedrech. Přidám k ramenu tedy ještě hlavu, jako správný beran, záda se zakulatí a bedrům se uleví. „Pořádně,“ povzbuzuje mě k většímu úsilí lektor, kterému by k mému přetlačení pohodlně stačila jedna ruka, zatímco druhou by si mohl klidně v poklidu pokuřovat doutník. I přes naprostou marnost svého konání ale nereptám a poctivě tlačím do té hory chlapa, až mi nohy ujíždějí po gumové podložce a já s námahou lapám po dechu a vědomí se mi začne smršťovat na tunelové... No, tak tady trochu kecám, no. Jsem stále při plném vědomí, ale funím jak lokomotiva, je to dřina. „Stačí,“ zaslechnu konečně s úlevou místo onoho „pořádně“. Následují podobné „hrátky“, ovšem s malou modifikací. Nyní máme daný bod, u kterého se jeden snaží zůstat, zatímco druhý se jej od něj snaží odtlačit, odtáhnout či fištrónsky využít kombinace obojího. Já se samozřejmě příliš nechytám, ale postupně jen jakoby z dálky začínám mít takový velmi nejasný mlhavý pocit, že kdybych to zkoušela ještě dlouho, přišla bych na to, kdy tlačit a v jakém okamžiku rychle zatáhnout, abych využila působících sil i biomechaniky těla ve svůj prospěch. Ovšem byla by to nejspíš otázka daleké budoucnosti.

Další cvičení už připomíná sebeobranu o mnoho víc. Jakub Otipka naznačuje údery, které vede z různých stran, já je mám vykrývat rukama, aniž bych přitom sledovala jeho ruce. Záhy se přidá k vykrytí úderu jednou rukou i rána do hrudníku rukou druhou a za moment se ještě přidruží i kop, který má po akci obou rukou následovat. Ovšem v tom už se opět začínám ztrácet. Je mi sice jasná teorie, že když stojím s nohama vedle sebe a rukou vykrývám ránu, je více zatížená noha právě pod touto reagující rukou, takže je jasné, že kopat bude druhá, volná noha. Jenže co je mi platné, že hlava to ví, když nohy to ne a ne pochopit? Do kopu vždy jak na potvoru vypálí sveřepě ta špatná, když se začnu víc soustředit na nohy, zmatkovat začnou ruce. Je to stejné, jako když jsem se kdysi pokoušela hrát na klavír. Hrát něco jednou rukou, něco jiného druhou a k tomu ještě šlapat na pedály mi přišlo takřka nemožné. Při Krav Maga jde o podobnou, i když o dost drsnější hru a nevím, nevím, jak by při ní třeba takový Chopin, pochodil, byť koordinace jeho končetin byla bezpochyby dokonalá.

Ukázková hodina přechází k čím dál realističtějším ukázkám útoku. Zřejmě pro lepší představu i lepší motivaci bere instruktor do ruky nůž. No, dobře, nůž není tak docela opravdový, je gumový, ale stejně... S ním se mi mělo dostat ukázky, jak se při útoku nožem pohybovat, aby nedošlo ke zranění i přes vykrytí rány. No, upřímně, pro mě více než dobře, že nůž byl jen maketou, a tady musím upozornit všechny zájemce, kteří by si své umění z první lekce chtěli testovat v nějaké hospodské rvačce, že ačkoliv byl systém Krav Maga vyvinut tak, aby žáci dosahovali co nejlepších výsledků v co nejkratším čas, musí být tento čas rozhodně delší než jedna hodina! Po nácviku s nožem jsem měla za úkol odrazit jednou rukou útok, druhou útočníka praštit do hrudi, následně ho kopnout a ještě k tomu po odražení útoku rychle prohlédnout okolí, abych podchytila případné další útočníky a zjistila, kde je úniková cesta, a to už jsem byla totálně mimo. Ženy prý zvládají více věcí najednou. Já ne. Tak kde je chyba?

Scénáře

„Pojď na skleničku,“ začíná o něco příjemněji další bod programu, kterým jsou tzv. scénáře. Normálně bych zpozorněla, ale tady vím, že nemám být ta, která radostně souhlasí, ale že mám předstírat nezájem. „Nechci, děkuji,“ odmítám tedy zdvořile. „Tak pojď, nedělej fóry,“ pokračuje lektor alias dotěrný vagabund v ukecávání. „Nechci!“ odseknu již důrazněji. Vtom mě překvapí bleskurychlá změna chování „obejdy“. „Co si o sobě myslíš, ty čubko?“ houkne na mě a chytne mě za vlasy. Snažím se vyprostit a vnitřně panikařím. Vím sice, že je to jen „jako“, ale nesnáším, když na mě někdo byť jen zvýší hlas. Chci pryč. Nechávám chlapa za sebou a snažím se vzdálit. “Tohle není dobré, k útočníkovi se nikdy nestavte zády,“ slyším už zas klidný hlas. Instruktor je opět instruktor, jupí. Otáčím se zpět plně si vědoma, jak špatně jsem zareagovala, a znepokojena vědomím, že tohle jsem já, že takhle bych se přesně zachovala, kdyby k takové situaci skutečně došlo. Tak takovým zjištěním skončila má ukázková hodina Krav Magy.

KRAV MAGA
Vznik: systém Krav Maga oficiálně existuje od roku 1948
Zakladatel: Imrich Lichtenfeld, po jeho smrti systém dále rozvíjí jeho dlouholetý asistent Eyal Yanilov
Původní určení: potřeby armády
Specializace: vyvinuty specializace pro potřeby policie, speciálních jednotek, bodybuardy,
ozbrojenou ochranku, civilisty, ženy atd.
Specifikace: vyvinuto pro co nejlepší výsledky v relativně krátkém čase
využití i při nerovnováze sil či fyzických dispozic
techniky vycházejí z přirozených reflexů, jsou lehce zapamatovatelné, naučitelné a využitelné i pod stresem
systém využívá okolního prostředí a předměty denní potřeby (sklenice, popelníky apod.)
Součásti výuky: technická stránka - nácvik a opakování jednotlivých technik, nácvik úniků (překonávání plotů, překážek, apod.)
fyzická stránka - zpočátku snaha o zpevnění těla kvůli prevenci úrazů, později rozvoj vytrvalosti a explozivní síly, ovšem rozvoj kondice není primárním zaměřením lekcí
mentální stránka - scénáře (scénky, při kterých jsou simulovány možné konfliktní situace)
taktická stránka - učení, jak konfliktům předcházet, jak eliminovat možná nebezpečí apod.
Způsoby výuky: semináře
společné tréninky
individuální tréninky

Realita

Asi dva týdny po této ukázkové lekci jsem byla v klubu a tancovala, když na mě začal dotírat jeden z návštěvníků. Byl evidentně tak trochu „upraven“, ale nebyl agresivní. Jen měl neustálou potřebu chytat mě za ruce nebo si odkládat svou ruku na mé rameno. Nejdříve jsem mu přátelsky řekla, jestli by toho mohl nechat, pak jsem zkoušela kličkovat mezi ostatními tancujícími, abych se mu ztratila, ale setřást se mi ho nepodařilo. „Myslíte, že když se budete k potencionálnímu konfliktu točit zády a dělat, že ho nevidíte, že nevznikne? Často je to spíš naopak. Mnoho lidí tím naopak povzbudíte k tomu, aby zkusili, co jim ještě dovolíte a kam až mohou zajít,“ vzpomněla jsem si na slova Jakuba Otipky. Po desetiminutových úhybných manévrech jsem se tedy poprvé otočila k otravovi čelem, téměř hrubě ho odstrčila a s patřičným důrazem mu řekla své NE z oka do oka. Zabralo to okamžitě. Chlap se vypařil a zbytek večera jsem od něj měla klid. Krásné zúročení jen jedné jediné lekce Krav Magy, říkala jsem si s uspokojením.

Vím, že existuje mnoho lidí, kteří jsou na tom stejně jako já. Byli vychováni tak, aby se ke každému chovali za všech okolností slušně, s respektem a úctou, ovšem v dnešním světě už dávno není samozřejmostí, že stejně s k Vám budou chovat i ostatní, a tak stále sílí potřeba umět si vytyčit své hranice a být schopný je ochránit před těmi, kteří by se je rozhodli překročit. Jednoduše řečeno, je důležité umět se bránit. A k tomu člověk leckdy ani nepotřebuje kdovíjaké techniky, hmaty a chvaty. Často stačí jen umět správně komunikovat, jednat a myslet. I to naučí Krav Maga každého, kdo se rozhodne mít svoji bezpečnost ve svých rukou.

Bližší informace o systému Krav Maga a o jeho možnostech výuky nalezete na oficiálních stránkách české sekce Krav Maga Global.



Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

03.01.18:05SimsonCZ - Google o chmatech nic neví :) A já jako bývalý judista tak..
03.01.10:11Lucie - http://synonymus.cz/chmat/+1
03.01.01:14SimsonCZ - Nic takového, jako chmat neexistuje. Jsou jen Chvaty, nebo..
19.12.11:05Lucie - Díky za doplnění zajímavých informaci!
18.12.09:58Mablung - www.googleit.org Ale budu hodný a udělám to za tebe. Ceny..
18.12.04:56Arnie(CZ) - No jak jsem teď koukal na ty oficiální stránky tak necelý ..
17.12.14:34gresht - zajímalo by mě, kolik třeba stojí kurz pro začátečníka *1* +2
17.12.14:21walter32 - Imrich („Imi“) Sde-Or*, zakladatel systému Krav Maga, se n..+2
17.12.13:53Noremorsedan - Jen drobný detail: Zakladel: Imrich Lichtenfeld, Imi Sde-O..
Zobrazit všechny příspěvky







Jméno: pamatovat
Heslo:
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínJosef Květoň - trénink prsou a ramen...
Mikuc (19:55) • Všechno špatný k něčemu dobrý! Poskočí nohy, vršek do roka dožene a bude zas jinde! A k...
magazínJosef Květoň - trénink prsou a ramen...
havlic (14:43) • ...no ono to ještě vyleze!bude mě zajímat srovnání s Milanem Šádkem ty 2-3 týdny před s...
magazínSedmdesátiny Jana Smejkala: Můj život...
mirous (13:10) • Super článek! Takového čtení by mělo být víc. Miluji tyto retro pohledy do minulosti ku...
magazínMistrovství Čech dorostu a juniorů 20...
Amanda (09:01) • Prima fotky. Těším se na ty soutěžní. *79*
magazínMistrovství Čech dorostu a juniorů 20...
Ondra Hájek (19:57) • Soutěže v Kutné Hoře nemůžou zklamat, tenhle tým pořadatelů to má fakt zmáknutý. Co je...



Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2024 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2024 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu zakázáno.
MAGAZÍN OBCHOD AKADEMIE
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie